притисни ентер »

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии
Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат четирите поголеми политички партии. За Алијанса за Албанците нема да биде прифатлив никаков договор

Села: Без наше учество, не го прифаќаме договорот СДСМ-ВМРО

Села: Без наше учество, не го прифаќаме договорот СДСМ-ВМРО

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази  револт од исклучувањето на политичките партии на Албанците од преговорите за законот за јавно обвинителство а за неговата партија нема да биде прифатлив договор што ќе биде донесен само меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Тој бара Алијансата да се вклучи во преговорите и тие да се одвиваат во стандардниот

Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

“Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство, од некоја од земјите на Европската унија или САД,  Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска го повтори својот став во врска со Законот за СЈО. Зијадин Села денеска изјави и дека е револтиран поради односот на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ бидејќи ја

Зијадин Села вели ако нема договор за Законот за ЈО, ќе има последици за датумот

Зијадин Села вели ако нема договор за Законот за ЈО, ќе има последици за датумот

Секако дека доколку не се постигне договор за Закон кој треба да се состави од политичките фактори кои се релевантни, а не само од македонските политички партии, тоа ќе има последици и во датумот за преговори кој го чекаме во октомври, вели лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ 21. По тој момент, земјата ќе влезе во криза

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат четирите поголеми политички партии. За Алијанса за Албанците нема да биде прифатлив никаков договор

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост од игнорирањето на Алијансата за Албанците од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието. Според него неприфатливо е за нивните амандмани за Законот за обвинителство дури да не се ни дебатира. Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека треба да се усвои само новиот закон за ЈО, а не да се формира ново обвинителство како што вчера предложил премиерот Зоран Заев на лидерската средба. „Нашиот концепт за предлог-законот е да продолжи со работа СЈО, а на чело да има обвинител од земјите на ЕУ и САД. Нема потреба

Села: Без наше учество, не го прифаќаме договорот СДСМ-ВМРО

Села: Без наше учество, не го прифаќаме договорот СДСМ-ВМРО

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази  револт од исклучувањето на политичките партии на Албанците од преговорите за законот за јавно обвинителство а за неговата партија нема да биде прифатлив договор што ќе биде донесен само меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Тој бара Алијансата да се вклучи во преговорите и тие да се одвиваат во стандардниот

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено – СЈО треба да го води обвинител од ЕУ или САД

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено – СЈО треба да го води обвинител од ЕУ или САД

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека треба да се усвои само новиот закон за ЈО, а не да се формира ново обвинителство како што вчера предложил премиерот Зоран Заев на лидерската средба. „Нашиот концепт за предлог-законот е да продолжи со работа СЈО, а на чело да има обвинител од земјите на ЕУ и САД. Нема потреба

Села: Доколку нема договор за ЈО, тоа ќе влијае во добивањето датум за членство во ЕУ

Села: Доколку нема договор за ЈО, тоа ќе влијае во добивањето датум за членство во ЕУ

ТВ21: Г. Села, доколку не се постигне договор меѓу власта и опозицијата за овој Закон, дали државата ќе влезе во политичка криза или дали ќе има предвремени избори? Зијадин Села: Секако дека доколку не се постигне договор за Закон кој треба да се состави од политичките фактори кои се релевантни, а не само од македонските политички партии, тоа ќе има