притисни ентер »

Битола подготвена за кошаркарски спектакл, МЗТ го доби трофејот во трајна сопственост
Битола подготвена за кошаркарски спектакл, МЗТ го доби трофејот во трајна сопственост

Битола подготвена за кошаркарски спектакл, МЗТ го доби трофејот во трајна сопственост

По пауза од 17 години Битола ја доби организацијата на завршниот турнир во Купот на Македонија кој ќе се одржи од 15. до 17. февруари. Денеска домаќинот Пелистер организираше прес-конференција на која присуствуваа претставниците на осумте екипи учесници. Пред почетокот на прес-конференцијата претставниците на МЗТ Скопје го добија пехарот во трајна

Се подготвува спектакл во Битола: Седум „волци“ во лов по пехарот на МЗТ!

Се подготвува спектакл во Битола: Седум „волци“ во лов по пехарот на МЗТ!

По пауза од 17 години, спортска Битола повторно ќе биде организатор на завршниот турнир од Купот на Македонија (15-17 февруари) како своевидна кулминација на кошаркарската еуфорија која изминативе години владее во овој град, за што доказ се и пласманите во плејоф-финалето во изминативе две сезони. Домаќинот Пелистер денеска организира прес-конференција

Самарџиев: Работнички секогаш атакува на трофеи… Смилковски: Купот секогаш е инспирација за ТФТ

Самарџиев: Работнички секогаш атакува на трофеи… Смилковски: Купот секогаш е инспирација за ТФТ

Тренерот на Работнички, Горан Самарџиев, најави дека „центарци“ се подготвени да атакуваат на трофејот во Купот на Македонија на претстојниот завршен турнир што ќе се одржи во Битола. „Црвено-белите“ од Скопје во четвртфиналето ќе се сретнат со ТФТ, ривал што два пати го совладаа во Првата лига, но што сигурно е способен да им создаде проблеми, па

Тодоровиќ: Името МЗТ само по себе има тежина, одиме по нов трофеј

Тодоровиќ: Името МЗТ само по себе има тежина, одиме по нов трофеј

МЗТ Скопје ќе го брани трофејот на турнирот во Купот на Македонија кој ќе се одржи во Битола. Салата „Боро Чурлевски“ ќе биде епицентар на мак-кошарката од четврток до сабота, а фаворитска улога веројатно пак има освојувачот на двојната круна лани. На преф-конференцијата пред натпреварите од Купот, местото на главниот тренер Атанасов го пополни неговиот

Тодоровиќ: МЗТ знае како се освојуваат трофеи во Битола, одиме по нов пехар

Тодоровиќ: МЗТ знае како се освојуваат трофеи во Битола, одиме по нов пехар

МЗТ Скопје е бранител на трофејот освоен лани, а „металците“ барем на хартија би требало да имаат најлесна задача во четвртфиналето, во кое за противник ќе ја имаат екипата на Гостивар. Присутен на денешната прес-конференција во Битола беше помошниот тренер Миодраг Тодоровиќ, кој не крие дека аеродромци полни со оптимизам ќе допатуваат в четврток во

Се е подготвено за кошаркарски спектакл во Битола

Се е подготвено за кошаркарски спектакл во Битола

Се е подготвено за завршниот турнир од кошаркарскиот Куп на Македонија што од четврток до сабота ќе се одржи во салата „Боро Чурлевски“ во Битола, прв куп-турнир по 17 години пауза во „градот на конзулите“. Улогата на домаќин му припаѓа на КК Пелистер, кој поддржан од компанијата „Таск Форс“ го потврдува напредокот на организациски план, со надеж дека

Србиновски го додели ланскиот Куп-трофеј на освојувачот МЗТ Скопје

Србиновски го додели ланскиот Куп-трофеј на освојувачот МЗТ Скопје

Битола ќе биде домаќин на Купот на Македонија „Благоја Георгиевски Буштур“ за сезоната 2023/24. Од четврток до сабота се закажани натпреварите од Ф8 турнирот во ова натпреварување, кое по пауза од 17 години пак ќе се игра во „градот на конзулите“. Во пресрет на стартот на турнирот, се одржа стандардната прес-конференција на која прв збор доби организаторот

Ќе биде празник на кошарката: После 17 години во „градот на конзулите“ се враќа Купот на Македонија!

Ќе биде празник на кошарката: После 17 години во „градот на конзулите“ се враќа Купот на Македонија!

Во Битола после 17 години ќе се одржи Купот на Македонија. Од 15-ти до 17-ти, овој град ќе дише во ритамот на кошарката, осум екипи ќе се борат за пехарот, кој го брани МЗТ Скопје. Денеска на официјална прес-конференција од таборот на организаторите најавија дека се подготвени за Купот на Македнија „Благоја Георгиевски Буштур“. На овој начин сакаат

Куп пехарот во рацете на МЗТ Скопје

Куп пехарот во рацете на МЗТ Скопје

Денеска во Битола се одржува прес-конференција по повод кошаркарскиот празник кој од четврток до сабота ќе се одржи во овој град. Купот на Македонија кој го носи името на легендата „Благоја Георгиевски Буштур“ ќе се игра во салата „Боро Чурлевски“, домот на Пелистер, кој има намера да ја промени традицијата и да дојде до првиот пехар оваа сезона. Пред

Популарна цена на картите за Ф8 завршницата во кошаркарскиот куп на Македонија

Популарна цена на картите за Ф8 завршницата во кошаркарскиот куп на Македонија

Од 15. до 17. февруари годинава Битола ќе биде домаќин на Ф8 завршницата во кошаркарскиот куп на Македонија „Благоја Георгиевски Буштур“. Организаторот на турнирот објави дека за само 300 денари ќе може да се проследат сите седум натпревари во „Боро Чурлевски“ арената. Дневен билет за четвртфиналните натпревари: 100 денари Дневен билет за полуфиналните