притисни ентер »

Римац му ја испорача првата „Nevera“ на поранешниот Ф1 шампион (ФОТО/ВИДЕО)
Римац му ја испорача првата „Nevera“ на поранешниот Ф1 шампион (ФОТО/ВИДЕО)

Римац му ја испорача првата „Nevera“ на поранешниот Ф1 шампион (ФОТО/ВИДЕО)

Само еден месец по завршувањето на првото производство „Rimac Nevera“, автомобилот #001 беше испорачан на неговиот сопственик – светскиот шампион во Формула 1 од 2016-та година, Нико Розберг. Пред автомобилот да биде испратен во неговиот дом во Монако, Розберг пристигна во седиштето на „Rimac Group“ во Хрватска за првпат да ја види својата „Nevera“

Поранешниот шампион во Формула 1 е првиот што купи Римац Невера

Поранешниот шампион во Формула 1 е првиот што купи Римац Невера

Поранешниот германски светски шампион во Формула 1, Нико Розберг е првиот кој ја купи Rimac Nevera, најмоќниот електричен автомобил на денешницата, кој го произведува Rimac Automobili. Еден месец по завршувањето на првиот производствен Rimac Nevera болид #000, болидот #001 беше испорачан на неговиот сопственик – поранешниот светски шампион во Формула