притисни ентер »

Охрид лесно против Вардар јуниор за убедлив крај на есенската сезона
Охрид лесно против Вардар јуниор за убедлив крај на есенската сезона

Охрид лесно против Вардар јуниор за убедлив крај на есенската сезона

Ракометaрите на Охрид со триумф ја завршија есенската полусезона во Суперлигата на Македонија, убедливо славејќи пред својата публика против Вардар јуниор со 33-18 (18-8). Домашните ракометари во Охрид тргнаа моќно на дуелот, а потоа во игра влегоа и млади ракометари кои сезонава беа со помала минутажа, но и тие стигнаа до убедлива предност против

Охрид со убедлив триумф над Вардар Јуниор продолжи да го „лови“ Металург

Охрид со убедлив триумф над Вардар Јуниор продолжи да го „лови“ Металург

Охрид забележа нова победа во ракометната Суперлига, овој пат над Вардар Јуниор (33-18) и годината ќе ја заврши на второто место на табелата. Дуелот во последното есенско коло мина во целосна доминација на „рибарите“ кои во ниту една прилика не му дадоа на гостинот од Скопје дека има шанса да изненади. Прашањето околу победникот беше јасно уште во

Охрид го разби Вардар Јуниор – на пауза со бод помалку од лидерот Металург

Охрид го разби Вардар Јуниор – на пауза со бод помалку од лидерот Металург

Ракометарите на Охрид славеа убедливо со 33-18 над тимот на Вардар Јуниор во натпреварот од последното есенско коло од Суперлигата. Избраниците на Раде Стојановиќ со 12 победи, една нерешена средба и само еден пораз го финишираа овој дел од сезоната и математички го потврдија пласманот во плеј-офот на четири кола до крајотна регуларниот дел. Победникот

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот меѓу Охрид и Вардар Јуниор (ЛИНК)

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот меѓу Охрид и Вардар Јуниор (ЛИНК)

Веќе се одиграа два натпревари од 14. коло во Суперлигата, во кои Бутел Скопје и Металург остварија очекувани победи, денеска на програмата се уште три меча од елитната конкуренција. Во СРЦ „Билјанини Извори“ ќе се сретнат тимовите на Охрид и Вардар Јуниор, а домашниот тим е голем фаворит. Натпреварот меѓу Охрид и Вардар Јуниор се игра од 18:00 часот,

Мартин Манасков: Голема инспирација ми се татко ми и брат ми…

Мартин Манасков: Голема инспирација ми се татко ми и брат ми…

Мартин Манасков игра во одлична форма оваа сезона во дресот на Охрид, а тоа беше причина селекторот Данило Брестовац да го вметне во списокот од 28 играчи што ќе конкурираат за настап на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. Манасков е среќен поради новата можност, и сигурно ќе добие голема шанса да се докаже, на дуелите со Кувајт и

Манасков: На почетокот од кариерата притисокот поради татко ми и брат ми беше голем, но...

Манасков: На почетокот од кариерата притисокот поради татко ми и брат ми беше голем, но...

Ракометниот клуб Охрид зад себе остави одлична полусезона во Суперлиагата, а вечерва ќе се потруди истата да ја запечати со победа над Вардар Јуниор . Еден од најдобрите ракометари на тимот од покрај езерото, Мартин Манасков вели дека иако противникот е составен од млади ракометари, Охрид никако не смее да го потцени и се опушти. „Вардар Јуниор, релативно

Стојановиќ: Нема да се опуштиме против Вардар Јуниор, иако веќе ја исполнивме целта

Стојановиќ: Нема да се опуштиме против Вардар Јуниор, иако веќе ја исполнивме целта

Ракометарите на Охрид, денес со почеток во 18:00 часот, на домашен терен против тимот на Вардар Јуниор ќе го одиграат последниот официјален натпревар во 2019 година. „Гладијаторите“, со триумф против младите „вардарци“ математички ќе го заверат пласманот во плејофот и ќе ја продолжат серијата без пораз на 13 натпревари. Во првиот меч во Скопје, Вардар

Гладијаторите на домашен терен против Вардар јуниор

Гладијаторите на домашен терен против Вардар јуниор

Охрид, 7. декември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денеска се игра поселедно коло од есенскиот дел во ракометната Супер лига. Охридските ракометари оваа полусезона ќе ја завршат на домашен терен, а играат против Вардар јуниор. „Гладијаторите моментално се втори на табелата со 34 бодови, еден помалку од Металург. Со победа на овој последен натпревар ќе го осигураат