притисни ентер »

Херта со „покер“ за Унион го доби берлинското дерби
Херта со „покер“ за Унион го доби берлинското дерби

Херта со „покер“ за Унион го доби берлинското дерби

Првиот меч од 27. коло во германската Бундеслига, единствената топ 5 лига која се врати во акција, се „разгоре“ во второто полувреме, за Херта со 4:0 да го „прегази“ малиот градски ривал Унион. По првото полувреме без голови, Херта бргу го реши победникот на дербито кое обично носи бучна публика и жестоки дуели, откако за една минута постигна два гола,

Херта со „покер“ за Унион го доби берлинското дерби

Херта со „покер“ за Унион го доби берлинското дерби

Првиот меч од 27. коло во германската Бундеслига, единствената топ 5 лига која се врати во акција, се „разгоре“ во второто полувреме, за Херта со 4:0 да го „прегази“ малиот градски ривал Унион. По првото полувреме без голови, Херта бргу го реши победникот на дербито кое обично носи бучна публика и жестоки дуели, откако за една минута постигна два гола,

Херта го „збриша“ Унион во берлинското дерби

Херта го „збриша“ Унион во берлинското дерби

Екипата на Херта со 4:0 го совлада Унион во берлинското дерби од 27 коло во Бундес лигата. Сите голови паднаа во второто полувреме. „Сино-белите“ во период од 10 минути постигнаа три гола и ја отворија вратата кон победата. Прво Ведад Ибишевиќ погоди, по него мрежата ја затресе Лукебакио, па Куња (за овие два кола асистент беше Ибишевиќ). Во 77 минута

Херта го „збриша“ Унион во берлинското дерби

Херта го „збриша“ Унион во берлинското дерби

Екипата на Херта со 4:0 го совлада Унион во берлинското дерби од 27 коло во Бундес лигата. Сите голови паднаа во второто полувреме. „Сино-белите“ во период од 10 минути постигнаа три гола и ја отворија вратата кон победата. Прво Ведад Ибишевиќ погоди, по него мрежата ја затресе Лукебакио, па Куња (за овие два кола асистент беше Ибишевиќ). Во 77 минута

Берлин мируваше 45 минути, па Херта го испрати Унион со четири „парчиња“ во мрежата

Берлин мируваше 45 минути, па Херта го испрати Унион со четири „парчиња“ во мрежата

Новото коло во Бундеслигата започна со скромната петочна програма која ни донесе едно мало берлинско дерби, во кое здодевниот и неинвентивниот фудбал во првиот дел беше заменет со фуриозни 45 минути на домаќинот. Берлин мируваше во првото полувреме, но затоа потоа следеше ерупција во продолжението кое ја започна Ведат Ибишевиќ, а ја довршија Лукебакија,

Херта „фуриозно“ против Унион во „Дербито на Берлин“

Херта „фуриозно“ против Унион во „Дербито на Берлин“

Херта го декласираше Унион во дербито на Берлин со 4-0, како увертира на 27. коло во германската Бундеслига. Херта беше подобар противник уште во првото полувреме, но не успеа да ги искористи шансите по што на пауза се замина со најнепопуларниот резултат 0-0. Фуриозниот старт на вториот дел на Херта беше клучен во натпреварот. Водство за домаќините

Херта експлодираше, четири гола за 26 минути

Херта експлодираше, четири гола за 26 минути

Херта блеска под водство на Бруно Лабадија. Екипата од Берлин по блескавото второ полувреме против Хофенхајм (0:3) одигра уште едно против градскиот ривал Унион, па се чини дека е на добар пат да ги надмине грижите околу опстанок во елитата. Херта сите голови ги постигна за 26 минути на почетокот од второто полуврмее и така се проби на одличното 10

Херта е газда во Берлин – Унион распарчен на четири дела за едно полувреме

Херта е газда во Берлин – Унион распарчен на четири дела за едно полувреме

Берлинска Херта има фантастичен рестарт на сезоната во која тргна да се спасува и вечерва во градското дерби со Унион Берлин славеше убедливо со 4-0, а херој на мечот е Босанецот Ведад Ибишевиќ кој за 60 секунди го размонтира локалниот ривал. Херта со двете победи без примен гол и вкупно седум дадени гола сега влезе во мирна зона со 34 бода, а и не

Херта сигурна во дербито со Унион Берлин

Херта сигурна во дербито со Унион Берлин

Фудбалерите на Херта ја постигнаа втората убедлива победа по рестартирњето на германската Бундеслига, откако во берлинското дерби во 27-ти коло од првенството пред празните трибини на „Олимпискиот стадион“ го совладаа Унион Берлин со 4:0. Натпреварот до 51 минута мина без погодоци, а тогаш домаќините на овој дуел во интервал од десет минути дури трипати

Херта гази по паузата – Унион Берлин декласиран со покер голови во второто полувреме

Херта гази по паузата – Унион Берлин декласиран со покер голови во второто полувреме

Неизвесноста во големото градско дерби траеше само едно полувреме, а потоа домаќините се разиграа и го нокаутираа ривалот со 4:0 Херта на убедлив начин го доби берлинското дерби со Унион и му се реваншира на ривалот за поразот од 1:2 во првиот дел од Биндеслигата. Бруно Лабадија има многу причини за радост, бидејќи во два меча како кормилар на клупата