притисни ентер »

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва ги намалила испораките од политички причини. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва ги намалила испораките од политички причини. Ако побараат да го зголемиме количеството, ние сме подготвени да го сториме тоа. Ќе ја зголемиме испораката онолку колку што нашите партнери

ПУТИН: Обвинувањата се глупост, ако сакаат повеќе гас да испорачаме, нека кажат!

ПУТИН: Обвинувањата се глупост, ако сакаат повеќе гас да испорачаме, нека кажат!

Ако тие побараат од нас да го зголемиме количеството, ние сме подготвени да го сториме тоа. Ќе ја зголемиме испораката онолку колку што ни бараат нашите партнери. Нема одбивање, воопшто нема", рече Путин на енергетската конференција во Москва. Цените на гасот достигнаа рекордно ниво во Европа и светот овој месец, при што Кремљ ги отфрла обвинувањата

Путин: Русија ќе испорача уште гас, ако тоа го побара Европа

Путин: Русија ќе испорача уште гас, ако тоа го побара Европа

"Ако тие побараат од нас да го зголемиме количеството, ние сме подготвени да го сториме тоа. Ќе ја зголемиме испораката онолку колку што ни бараат нашите партнери. Нема одбивање, воопшто нема", рече Путин на енергетската конференција во Москва. Цените на гасот достигнаа рекордно ниво во Европа и светот овој месец, при што Кремљ ги отфрла обвинувањата

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина доколку ЕУ ги зголеми набавките, а Киев предложи конкурентни услови за транзит, изјави во средата портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков. Според него, главните адреси на Киев за решавање на прашањето за одржување транзит „се купувачите на гас во Европа и европските

Кремљ потврди дека „Газпром“ ја снабдува Европа со гас на максимални ниво, има услови за транзитот низ Украина

Кремљ потврди дека „Газпром“ ја снабдува Европа со гас на максимални ниво, има услови за транзитот низ Украина

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ ја снабдува Европа со природен гас на максималните нивоа под постојните договори и за секое зголемување треба да се разговара и да се постигне договор со копманијата, истакнаа во средата од Кремљ. „Ништо не може да се испорачува надвор од договорите. Како? Бесплатно? Во прашање се рпеговори со Газпром“, изјави за

Зеленски: Украина и е благодарна на ЕУ за континуираните рестриктивни мерки против Русија

Зеленски: Украина и е благодарна на ЕУ за континуираните рестриктивни мерки против Русија

Украина и е благодарна на Европската унија за континуираните рестриктивни мерки против Русија, но крајно време е за заострување на санкциите, изјави денеска украинскиот претседател Владимир Зеленски по 23. самит ЕУ-Украина во Киев. -Едно од важните прашања на состанокот беше координацијата со ЕУ со цел мирно решавање на кризата во Донбас. Се согласуваме

Борел: Договорот меѓу „ГАЗПРОМ“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Борел: Договорот меѓу „ГАЗПРОМ“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Договорот меѓу руската компанија „ГАЗПРОМ“ и Унгарија за снабдување со гас преку цевки околу Украина, не го прекршува европското законодавство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел за време на самитот Украина-ЕУ во Киев. „Газпром“ и унгарската „МВМ Цеенерџи“ претходно потпишаа два долгорочни договора за

Борел: Договорот меѓу „Газпром“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Борел: Договорот меѓу „Газпром“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Договорот меѓу руската компанија „Газпром“ и Унгарија за снабдување со гас преку цевки околу Украина, не го прекршува европското законодавство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел за време на самитот Украина-ЕУ во Киев. „Газпром“ и унгарската „МВМ ЦЕЕнерџи“ претходно потпишаа два долгорочни договора за