притисни ентер »

Топ вести

Бизнис

Македонија и Европската Комисија ќе набават лекови и медицинска опрема

Македонија и Европската Комисија ќе набават лекови и медицинска опрема

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од пристапување кон и потпишување на Заедничкиот договор за набавка на лекови и медицинска опрема со Европската Комисија. За таа цел, како што информираат од владината прес-служба, задолжен и овластен е министерот за здравство да го потпише и соодветно имплементира Заедничкиот договор за набавка

Г-20 на онлајн самит ќе ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Г-20 на онлајн самит ќе ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на нафтениот пазар, соопшти извршниот директор на Меѓународната агенција за енергија (МАЕ) Фатих Бирол. Средбата ќе се оддржи онлајн заради пандемијата од коронавирусот. -На пазарот има огромен вишок, предизвикан од кризата со коронавирусот, посочува Бирол и додава

ВЛАДАТА ЈА КОРИГИРАШЕ УРЕДБАТА: Се отстранува условот управители и сопственици да не може да ја користат мерката за плати

ВЛАДАТА ЈА КОРИГИРАШЕ УРЕДБАТА: Се отстранува условот управители и сопственици да не може да ја користат мерката за плати

Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза, заради исплата на плати за април и мај, објави министерката за финансии, Нина Ангеловска на Фејсбук. Флексибилноста, брзата реакција и слухот се клучни во менаџирањето на ваквата кризна состојба. Денеска на владина седница

Прераспределени 6,5 милијарди денари од буџетот за економски мерки

Прераспределени 6,5 милијарди денари од буџетот за економски мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите во согласност со која во буџетот за 2020 година, во посебниот дел во првата потколона од колоната расходи на основен буџет, се врши прераспределба на средства во износ од 6.542.000.000 денари. – Целта на предложената

Светска банка предвидува рецесија за Македонија

Светска банка предвидува рецесија за Македонија

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот,  е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни дополнителни фискални реформи, реформи во конкурентноста и во управувањето со јавните политики за одржливо

Трипуновски: Да се исплатат заостанатите субвенции - земјоделците се тие кои ТРЕБА ДА ЈА ПРЕХРАНАТ НАЦИЈАТА

Трипуновски: Да се исплатат заостанатите субвенции - земјоделците се тие кои ТРЕБА ДА ЈА ПРЕХРАНАТ НАЦИЈАТА

Сите заостанати субвенции од минатата година да се исплатат на земјоделците за да имаат прилив на средства со кои ќе можат да ја одржат производната 2020 година, но и да се обезбеди пласман за пролетната зелка, како и постојан инспекциски надзор, предложи денеска дополнителен заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски

НЕКОЈ 50 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ И ПОВЕЌЕ, НЕКОЈ МНОГУ ПОМАЛКУ - кој и колкава плата зема од јавниот сектор

НЕКОЈ 50 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ И ПОВЕЌЕ, НЕКОЈ МНОГУ ПОМАЛКУ - кој и колкава плата зема од јавниот сектор

Уште не стивнуваат реакциите откако Владата донесе одлука како една од антикризните мерки да биде намалување на платите само на избраните и именуваните функционери, а не на целиот јавен сектор како што претходно размислуваше. Особено жестоки критки доаѓаат од приватните компании, најмногу оние кои го почувствуваа најсилно ударот на кризата, па дури

Зелени коридори на границите за приоритетно минување на лековите и медицинската опрема

Зелени коридори на границите за приоритетно минување на лековите и медицинската опрема

„Во рамките на македонското претседателство со подкомитетот за царини и потекло на стоки во рамки на ЦЕФТА е покрената иницијативата за воспоставување на таканаречени зелени коридори на граничните премини за непречено минување на стоки за увоз и извоз“, извести Ѓоко Танасоски, директор на Царинската управа. Сите земји членки на ЦЕФТА се обврзани да

Федералните резерви на САД обезбедија 2,3 трилиони долари за поддршка на економијата

Федералните резерви на САД обезбедија 2,3 трилиони долари за поддршка на економијата

Федералните резерви на САД резервите најавија уште еден пакет за финансирање, обезбедувајќи 2,3 трилиони американски долари за поддршка на американската економија во екот на пандемијата на коронавирусот. Програмите имаат за цел да им помогнат на деловните субјекти, домаќинствата и државните и локалните власти кои се соочуваат со финансиска криза, бидејќи

Машиновозачите бараат за нив да не важи ограничувањето за исплата на додатоци на плата

Машиновозачите бараат за нив да не важи ограничувањето за исплата на додатоци на плата

Машинскиот персонал на Железници АД Транспорт денеска упати барање до Владата да биде изземен од одлуката за неисплаќање додатоци на плата и материјални трошоци, а  којашто беше донесена како дел од мерките за намалување на трошоците во тек на економско здравствената криза. Душко Чакаровски, претседател на Независниот синдкат на машиновозачите, за