притисни ентер »

Топ вести

Бизнис

Гасот доаѓа сѐ поблиску, завршени 70 проценти од работите на кракот Неготино – Прилеп – Битола

Гасот доаѓа сѐ поблиску, завршени 70 проценти од работите на кракот Неготино – Прилеп – Битола

Премиерот Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на МЕР, Бајрам Реџепи и градоначалниците на општините Новаци и Битола, Љубе Кузманоски и Наташа Петровска беа на увидот во напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола во Општина Новаци. Во изјавата за медиумите, премиерот

Пилотите на „Бритиш ервејз“ најавуваат штрајк и откажување на летови во септември

Пилотите на „Бритиш ервејз“ најавуваат штрајк и откажување на летови во септември

Пилотите на „Бритиш ервејс“ најавуваат штрајк и откажување на летови во септември. Според светските медиуми, можно е откажување на летовите во најмалку пет денови по ред, бидејќи пилотите најавија дека ќе штрајкуваат на 9, 10 и 27 септември. Штрајкое резултат на неисполнувањето на нивните барања околу нивните платите. Според Би-Би-Си, иако првите денови

Лозарите од Тиквешијата најавуваат бојкот на откупот поради незадоволство од односот на винариите

Лозарите од Тиквешијата најавуваат бојкот на откупот поради незадоволство од односот на винариите

Embedded video for Лозарите од Тиквешијата најавуваат бојкот на откупот поради незадоволство од односот на винариите Ако не добијат повисоки цени, лозарите ќе го бојкотираат откупот на грозјето. На синоќешниот протест во Кавадарци лозарите одлучија на винариите да им остават рок до вторник да ги зголемат откупните цени, во спротивно нема да го предадат

Ќе се избира нова компанија за делницата Дреново-Фариш

Ќе се избира нова компанија за делницата Дреново-Фариш

Владата подготвува тендерска документација за избор на нова компанија за изградба на втората делница од експресниот пат Прилеп-Градско. Изградбата на експресниот пат Прилеп-Градско се одвива во три фази, а ќе се избира нова компанија  за втората делница, Дреново-Фариш, за што беше надлежна шпанска фирма која досега не доставила план за работа. ЕБРД,

Покачување на платите или бојкот на настава, Адеми: Не можеме сега, ги покачивме за 10%

Покачување на платите или бојкот на настава, Адеми: Не можеме сега, ги покачивме за 10%

Синдикатот за образование, наука и култура за следната недела најавува бојкот на наставата. Ова следи како реакција на нереализирањето на барањето на синдикатот кое се однесува на зголемување на платите за наставниците. Синдикатот не прифаќа покачување од само 5% како што е предвидено со предлог законот за образование. Тие бараат платите да се зголемат

Димковски во Република Словенија: Воведувањето на нови технологии и ефикасни советодавни услуги за земјоделците е клучно за модерно и конкурентно земјоделство

Димковски во Република Словенија: Воведувањето на нови технологии и ефикасни советодавни услуги за земјоделците е клучно за модерно и конкурентно земјоделство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, од денеска во следните два дена е во официјална посета на Република Словенија. Во рамки на посетата, министерот Димковски ќе присуствува на отворањето на 57-мото издание на Меѓународниот саем за земјоделство и храна АГРА 2019. Во рамки на саемот, министерот Димковски присуствуваше

Стриминг-платформите го возвраќаат ударот против Нетфликс

Стриминг-платформите го возвраќаат ударот против Нетфликс

Нетфликс изврши револуција на „пазарот на забавата“. Со своите 150 милиони претплатници, оваа стриминг-платформа им ја одзеде публиката на традиционалните ТВ и медиумски гиганти. Сега тие го возвраќаат ударот, и тоа со истото оружје. Најголем конкурент на Нетфликс повеќенаменската платформа Амазон со 100 милиони клиенти, а тука некаде е и Гугл со својот

Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

Сезоната на зреење боровинки, малини, капини, како и останати споредни шумски плодови е во полн ек, а голем број граѓани со години летото го минуваат низ падините и планините берејќи плодови. Собраните плодови подоцна ги предаваат во откупните центри за одредена сума пари, кои иако тешко заработени, најчесто им се единствен извор на финансии. Откупувачите,

Комуналното претпријатие во Дојран ќе се даде под концесија или на јавно-приватно партнерство

Комуналното претпријатие во Дојран ќе се даде под концесија или на јавно-приватно партнерство

Embedded video for Комуналното претпријатие во Дојран ќе се даде под концесија или на јавно-приватно партнерство Дојран ќе биде првата општина во државата,  но и на Балканот чие комунално претпријатие ќе  функционира по принципот на јавно приватно партнерство или со концесионер. Постапката веќе е започната, а зелено светло за ваквата одлука даде и

ЕУ со агресивен план за спротиставување на Трамп и на американските компании

ЕУ со агресивен план за спротиставување на Трамп и на американските компании

Водечките луѓе на Европската Унија изготвија агресивен план од 173 страници за да се спротивстават на трговските потези на претседателот Доналд Трамп и на американските технолошки гиганти меѓу кои се „Гугл“, „Епл“, „Амазон“, „Мајкрософт“ и „Фејсбук“, пренесува „Политико“. Според документ до кој дојде во посед „Политико“ , претставници на Европската