притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Котевски: Ќе има истрага за инцидентот во затворот, ако има пропусти ќе има и санкции

Котевски: Ќе има истрага за инцидентот во затворот, ако има пропусти ќе има и санкции

Управата на истражниот затвор „Скопје“ уште вечерва ќе почне истрага согласно протоколите за работа за да испита дали е направен некаков пропуст и доколку биде утврден пропуст од припадниците на затворската полиција или на другите служби ќе биде покрената соодветна истрага и ќе биде побарана дисциплинска одговорност, изјави вечерва директорот на затворот

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието, и претседателот на Собранието, Талат Џафери го доставил до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со која претседава пратеникот, Павле Богоевски , потврдија од собраниската прес – служба. Поради повикување

Касами го условува Заев и за заеднички претседателски кандидат

Касами го условува Заев и за заеднички претседателски кандидат

Претседателот на движењето Беса, Билал Касами по средбата со премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев изјави дека за нив како партија останува отворена можноста за избор на заеднички кандидат при што најважна е личноста која ќе биде предложена, но разгледуваат повеќе опции. -За нас како опозициска партија е многу важен пристапот, но уште повеќе е важен

Му се слоши на Никола Митревски-Кољо, брзата помош дојде во судот

Му се слоши на Никола Митревски-Кољо, брзата помош дојде во судот

На рочиштето за крвавиот четврток му се слоши на обвинетиот Никола Митревски – Кољо, при што претседателката на судечкиот совет, Добрила Кацарска, која го води случајот повика брза помош. Брзата помош му даде дијазепам на Никола Митревски по што продолжи рочиштето на кое завршни зборови дава обвинетиот Александар Василевски Нинџа. Претходно свои завршни

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20ч. Дозволена количина 50 µg/m³.

295µg/m3 Битола1
286µg/m3 Кавадарци
143µg/m3 Куманово
138µg/m3 Кичево
118µg/m3 Карпош
116µg/m3 Гостивар
108µg/m3 Кочани
99µg/m3 Миладиновци
93µg/m3 Мобилна
75µg/m3 Битола2
66µg/m3 Ректорат
65µg/m3 Центар
61µg/m3 Струмица
34µg/m3 Тетово
17µg/m3 Лазарополе

Македонија

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи преку социјалните мрежи. Таа напиша дека нејзиниот сопруг побарал да биде отповикан од унапредувањето, а нејзиниот брат се откажал од ангажманот на определено во РЕК Битола. Стојчевска не кажува за вработувањето на нејзиниот

Министерството за правда го осуди инцидентот во затворот во Шуто Оризари

Министерството за правда го осуди инцидентот во затворот во Шуто Оризари

Министерството за правда упати остри осуди за денешниот инцидент во КПУ Затвор – Скопје, каде беа повредени екс-министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Од Министерството изразија очекување дека ќе бидат санкционирани  сторителите на насилството, но и на сите оние кои не презеле мерки за спречување на вакви ситуации. Воедно, бараат и очекуваат

Една недела по кобната несреќа – возачот на автобусот на „Дурмо турс“ добива закани

Една недела по кобната несреќа – возачот на автобусот на „Дурмо турс“ добива закани

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во Ѓорче Петров. Како што тоа го стори екипата на ТВ21, така треба да го направат сите оние кои ќе пронајдат било каков предмет на местото на несреќата. Треба да ги однесат во полициската станица

СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте загрижени, повлечете ги роднините што вие ги вработивте

СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте загрижени, повлечете ги роднините што вие ги вработивте

Владејачката СДСМ вели дека ВМРО-ДПМНЕ донела пандемија на непотизам, и прашува дали Мицкоски ќе даде отказ од Машинскиот факултет затоа што бил асистент кај неговиот татко. Реагирајќи по прес-конференцијата на опозицијата, СДСМ возвраќа дека пандемија на непотизам било 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога државните институции

Хроника

Кај Нерези пронајдено е телото на вчера исчезнатиот скопјанец

Кај Нерези пронајдено е телото на вчера исчезнатиот скопјанец

Во провалија покрај патот за Нерези на Водно попладневно било пронајдено телото на Горан Атанасовски (35), кој вчера бил пријавен за исчезнат. Покрај патот бил пронајден автомобил „фолксваген поло“. Не се знае дали во возилото тој бил сам. Телото е предадено на обдукција по што ќе се знае дали се работи за несреќен случај или за убиство. Од вчера на

Клоцал полицајка со нозе и ја влечел по асфалтот: Скопјанец заврши во притвор

Клоцал полицајка со нозе и ја влечел по асфалтот: Скопјанец заврши во притвор

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен предлог против 25-годишен скопјанец, кој на 13 февруари годинава тепал полицајка и ја влечел по земја откако таа, со уште тројца колеги, се обидела да провери оштетен автомобил во подземна гаража на улица „Анкарска“. Како што соопшти обвинителството, од совозачката врата на возилото излегол

Пожар во Јегуновце, три куќи делумно опожарени

Пожар во Јегуновце, три куќи делумно опожарени

Еден помошен објект целосно изгорел, а три куќи биле делумно опожарени во пожарот што околу 12 часот и 20 минути бил пријавен во тетовската Територијална противпожарна единица дека избувнал во Јегуновце, информираше нејзиниот командир, Ука Алити. Според неговите информации, тие интервенирале со три противпожарни возила и 10 пожарникари и на местото

Дилер бегајќи од полицијата, прескоканал ѕид и се повредил

Дилер бегајќи од полицијата, прескоканал ѕид и се повредил

Триесет и шестгодишен прилепчанец бил уапсен на 20 февруари, бидејќи кај него бил пронајден кокаин. Како што информираат од МВР, на булеварот Александар Македонски во Прилеп при обид да биде сопрено возило, 36-годишниот прилепчанец кој управувал со него се дал во бегство и низ прозорецот почнал да фрла кокаин. Потоа го сопрел возилото и продолжил да

Скопје

Доцнења на линиите 9, 19, 20 и 22 поради вонреден технички преглед на автобусите

Доцнења на линиите 9, 19, 20 и 22 поради вонреден технички преглед на автобусите

Генерално, овие линии ги опслужуваат приватните превозници. На линијата 20 возат само автобуси на приватните превозници, а линиите 9, 19 и 22 комбинирано ги опслужуваат возила на ЈСП Скопје и приватните превозници. Возилата на ЈСП Скопје непречено ги реализираат утврдените термини од возниот ред (по три возила сообраќаат на линиите 9 и 22 и две возила

Засадени 25 јасени во ОУ „Живко Брајковски“ во Бутел

Засадени 25 јасени во ОУ „Живко Брајковски“ во Бутел

Во школскиот двор на ОУ „Живко Брајковски“, денеска се одржа еколошки хепенинг и беа засадени 25 јасенови дрва, информираат од општината Бутел. Градоначалникот на општината Велимир Смилевски, директорката на училиштето, наставниците од секцијата по биологија и учениците учествуваа во овој хепенинг за поубава и позелена еколошка средина. Градоначалникот

Масевски: Во Атина не третираат како мало бебе на кое му треба родителска помош!

Масевски: Во Атина не третираат како мало бебе на кое му треба родителска помош!

Град Скопје од Атина ќе презема искуства за имплементација на иновативни решенија за подобрување на секојдневието на граѓаните. Ова во Атина го истакна Тони Масевски, советник за стратегија и развој во кабинетот на градоначалникот на град Скопје кој заедно со Никола Гаџовски, раководител на секторот за планирање и уредување на просторот во Град Скопје,

Небезбедна за пиење водата од јавната чешма во село Драчево

Небезбедна за пиење водата од јавната чешма во село Драчево

Небезбедна за пиење е водата од јавната чешма во село Драчево и таму е поставена табла со соодветно укажување, соопшти денеска Општина Кисела Вода. Останатите чешми на територијата на општината исполнуваат критериумите за бактериолошка исправност, покажале резултатите од испитувањата спроведени од Институтот за јавно здравје. – Општина Кисела Вода

Култура

Културните работници и министерот Адеми остварија средба за договор

Културните работници и министерот Адеми остварија средба за договор

По скандалот во ресорот култура и бурните реакции на уметниците за распределбата на финансиите во рамки на годиншната програма при министерството за култура падна и првиот договор помеѓу уметниците и министерот за култура Асаф Адеми. Културните работници – застапници на иницијативата „Култура е насловна страна на секое општество“ кои побараа децентрализација

На филмот му е потребна поддршка од домашната публика

На филмот му е потребна поддршка од домашната публика

Сцена од филмот „Враќање“ Ваквиот начин на ревијално претставување на националната кинематографија се практикува насекаде во светот и е дел од поддршката и едукацијата на домашната публика за сопствената кинематографија, велат организаторите Годинава првпат ќе се одржи филмската ревија „Златна рамка“, по иницијатива и во организација на Друштвото на

Промоција на збирката раскази „Понор“ од Златко Ѓелески

Промоција на збирката раскази „Понор“ од Златко Ѓелески

В о Џебното кино на Младинскиот културен центар вечер од 19 часот ќе биде промовирана збирката раскази „Понор“ од Златко Ѓелески, во издание на „Бегемот“. – Во срцевината на книгата се наоѓаат непријателите кои ги имаат доведено ликовите до работ на нивната пропаст, односно вечните зла против кои пишува авторот: зависта, алчноста, ароганцијата, лицемерието

Културата на светот се осознава преку мајчиниот јазик

Културата на светот се осознава преку мајчиниот јазик

Учениците треба да знаат во кои ситуации како се зборува – кога и каде се употребува жаргонот, а кога и каде стандардниот македонски јазик. Така ќе имаме и пописмени ученици Толеранцијата, соработката и разбирањето се гаранција за зачувување на т.н. мали јазици. Опасноста за нив не доаѓа од другите, исто така, мали јазици, туку од доминацијата на

Колумни

Фикус, кактус, орхидеја

Фикус, кактус, орхидеја

Мицкоски и колегите од сегашното раководство не собраа сила да се издигнат над своите суети и сопствените, очигледно, скромни политички формати, но и интересите за опстанок на оние кои им помогнаа да дојдат на власт во партијата. „ Се апсат луѓе врз [основа на] изјави на сомнителни лица… Уапсените лица не се виновни“, изјави Христијан Мицкоски непосредно

Политички шунд и порнографија

Политички шунд и порнографија

На крајот, говорите на Мицкоски само дополнително откриваат една хистерична природа која овој намесник на Груевски ја преслика на своите сѐ помалубројни поддржувачи. Ја посрамоти партијата докрај, иако таа немаше со што многу да се пофали и пред да ја зароби Груевски со својата Фамилија. Мицкоски му се закани на премиерот Заев со ликвидација. Слично

Ајде да се лажеме и мразиме, само да се пазиме

Ајде да се лажеме и мразиме, само да се пазиме

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Пред секои избори правам ранг-листа на најголемите лаги со кои партиските пропагандисти и медиуми ќе ја мотивираат јавноста и ќе собираат гласови за изборна победа. Некои од лагите се евергрини, вечни, тие никогаш не се менуваат, а секогаш наоѓаат стари и нови обожувачи кои сакаат да веруваат

Стефан Богоев: Промената да ја почнеме од себе

Стефан Богоев: Промената да ја почнеме од себе

„Во врска со патувањата во Соединетите Американски Држави (САД) навистина ми се допадна начинот на кој Американците работат и функционираат. Имав можност да се уверам во работатата на дел од нивните институции, Стејт Департментот кој плени со професионалност, но и голема љубезност и непосредност од страна на службениците“ вели на градоначалникот на

Свет

Урната статуата на полски свештеник поради обвинение за педофилија

Урната статуата на полски свештеник поради обвинение за педофилија

Полски активисти ја урнаа статуата на свештеникот Хенрик Јанковски, против кого постојат докази за педофилија. Активистите тврдат дека протестните дејства се поврзани со неможноста на Католичката црква и општеството да го решат проблемот со сексуалната злоупотреба на свештеници над деца. Статуата е соборена неколку часа пред конференцијата во Ватикан,

Во протестите во Каталонија 34 лица повредени, четворица уапсени

Во протестите во Каталонија 34 лица повредени, четворица уапсени

Триесет и четири лица, меѓу кои 12 полицајци, се повредени во судирите помеѓу полицијата и приврзаници на независноста на Каталонија, кои денеска ги блокираа главните сообраќајници – автопатишта, улици и железнички пруги ширум тој шпански регион. Регионалната полиција во Барселона соопшти дека привела четири лица кои пружале отпор кога полицијата

Во Кичево одбележан меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во Кичево одбележан меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Со литературно читање на домашни поети и ученици од две основни училишта, ОУ„ Христо Узунов“ и ОУ „Санде Штерјоски“, во Центарот за култура во Кичево беше одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, 21 февруари. Најпрво присутните од името за Центарот за културa ги поздрави Елена Попоска-Петреска. – Мајчиниот јазик е силен инструмент за зачувување

Јункер: Мали се шансите брегзитот да помине со договор

Јункер: Мали се шансите брегзитот да помине со договор

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер изјави дека не е оптимист кога станува збор за излезот на Велика Британија од Европската Унија со договор, предупредувајќи дека неуспехот во преговите би чинел скапо. „Ако не дојде до договор, што не можам да го исклучам како опција, тоа би имало катастрофални економски и социјални последици на

Балкан

Антивладин протест во Тирана

Антивладин протест во Тирана

Опозицијата во Албанија денеска излезе на уште еден антивладин протест, барајќи заминување на премиерот Еди Рама и распишување на вонредни парламентарни избори. Демонтрантите утринава положија венци пред зградата на Парламентот, што симболично означи дека законодавниот дом во Алчанија е мртов. Опозицијата, веќе неколку месеци наназад ја обвинува влдатата

Каменос: Скопје е 20 минути работа, доволна е една единица оклопни возила

Каменос: Скопје е 20 минути работа, доволна е една единица оклопни возила

Каменос: Скопје е 20 минути работа, доволна е една единица оклопни возила Една единица оклопни возила за 20 минути ќе стигне до границата со Србија, вели поранешниот грчки министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, во интервјуто за локалната телевизија „ТРТ“ од областа Тесалија, јави дописничката на МИА од Атина. -Не чувствуваме

Непристојни коментари и навреди за премиерката Брнабиќ, откако нејзината партнерка роди син

Непристојни коментари и навреди за премиерката Брнабиќ, откако нејзината партнерка роди син

Loading Video... Српскиот претседател Вучиќ ги  осуди  непристојните коментари и навреди  на  социјалните мрежи упатени од грагани но  и од политичари кон премиерката Брнабиќ и нејзината  партнерка која вчера роди син. Тоа е примитивизам. Вака нема да напредуваме рече Вучик.  Ана Брнабиќ и Милица Ѓурѓиќ се во врска околу 10 години. На синот му го дале

Јас сум Јанис Бутарис и веќе 28 години сум чист

Јас сум Јанис Бутарис и веќе 28 години сум чист

Јас сум Јанис Бутарис и веќе 28 години сум чист, излегов победник, напиша солунскиот градоначалник на неговиот официјален Твитер профил, споделувајќи го неговото искуство и борбата за одвикнување од алкохолот, јави дописничката на МИА. Бутарис вели дека денеска е неговиот втор роденден, а како што и самиот напиша, победата ја прослави во Центарот да

Бизнис

Aлкалоид потпиша нов меморандум за соработка со уште два факултети на УКИМ

Aлкалоид потпиша нов меморандум за соработка со уште два факултети на УКИМ

Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид АД Скопје" потпиша „Меморандум за соработка" за програмата за практикантство со уште два факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" од Скопје – медицинскиот и технолошко-металуршкиот

Бизнисмени: Нема реекспорт на српски производи преку Македонија

Бизнисмени: Нема реекспорт на српски производи преку Македонија

Embedded video for Бизнисмени: Нема реекспорт на српски производи преку Македонија Србија да си го решава трогвскиот проблем со Косово во Брисел, а макеоднските компании да бидат оставени да си ја работат својата работа. Вака одговараат макеоднските бизнисмени откако српкиот министер изјави дека преку земјава се прави реекспрт на српски производи за

Министерот Тевдовски: Просечната плата се приближува до 26 илјади денари

Министерот Тевдовски: Просечната плата се приближува до 26 илјади денари

Во 2018 година имаме највисок раст на просечната нето-плата во последните девет години, дури неколкукратно повисок во однос на претходните години, вели за МИА министерот за финансии Драган Тевдовски. Како што наведува, во 2018 година се чуствува ефектот на раст на минималната плата, но исто така влијание има и растот на продуктивноста. -Во декември

Домашните компании се жалат на инфраструктурата во зоните

Домашните компании се жалат на инфраструктурата во зоните

Embedded video for Домашните компании се жалат на инфраструктурата во зоните Бизнисот бара власта да ги засука ракавите и да почне да работи. Наспроти ветеното, индустриската зона Визбегово има недостиг од примарна инфраструктура. Стопанствениците се жалат на нееднаквиот третман на домашни и странски инвеститори. Бараат итно поврзување на зоната со

Hi-Tech

„Самсунг“ го претстави „Галакси фолд“, смартфон што се отвора во таблет

„Самсунг“ го претстави „Галакси фолд“, смартфон што се отвора во таблет

„Самсунг“ ги објави конечниот дизајн и името на својот нов револуционерен смартфон, чиј екран може да се преклопи. Неговата цена ќе биде 1.980 долари. (Фото: Самсунг) „Галакси фолд“ ќе почне да се продава на 26 април во САД, односно на 3 мај во Европа по речиси една деценија создавање. Тој буквално може да се преклопи на пола како книга, при што однадвор

Стигнуваат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата?

Стигнуваат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата?

Јапонската вселенска сонда се подготвува за слетување на астероид на околу 280 милиони километри од Земјата. Јапонската вселенска агенција денеска соопшти дека леталото „Хајабуса 2“ почна да приоѓа до астероидот околу 13.15 часот по локално време. Почетокот на приодот е одложен за пет часот поради безбедносни проверки, но сондата ќе се приземји на

Астронаут открива како изгледа животот во вселената: Многумина повраќаат, спиете врзани за кревет, а уште првиот ден ми се случи нешто неверојатно

Астронаут открива како изгледа животот во вселената: Многумина повраќаат, спиете врзани за кревет, а уште првиот ден ми се случи нешто неверојатно

“Ништо не може да ве припреми за првиот поглед на планетата Земја од вселената. Првиот впечаток кој го имав беше колку е тенка нашата атмосфера”, изјавил 63-годишниот Дон Томас, некогашен астронаут кој 20 пати бил во вселената. Томас раскажал како всушност изгледа животот на еден астронаут. “Тоа не е она пространо, прекрасно сино небо на кое сме навикнати,

Samsung воведува три нови уреди за носење кои допринесуваат кон балансиран и поврзан начин на живот

Samsung воведува три нови уреди за носење кои допринесуваат кон балансиран и поврзан начин на живот

Линијата Galaxy уредите за носење проширена со Часовникот Galaxy Active, Galaxy Fit тракерот и слушалките Galaxy Buds - елегантни, современи уреди кои го олеснуваат управувањето со фитнесот и благосостојбата СЕУЛ / ЛОНДОН / САН ФРАНЦИСКО – 20 Февруари 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс ( Samsung Electronics Co., Ltd .) денес ја најави својата

Автомобили

Хибридниот Peugeot 508 Sport – од нула до стотка за 4,3 секунди

Хибридниот Peugeot 508 Sport – од нула до стотка за 4,3 секунди

Peugeot сѐ почесто изненадува со нови импресивни модели од францускиот погон, а овојпат вниманието на светската јавност го привлече новиот концепт Peugeot 508 Sport Engineered, кој ќе ја доживее својата премиера на Саемот на автомобили во Женева. Новиот хибриден концепт е производ на одделот Peugeot Sport, а е базиран на серискиот модел Peugeot 508

Ami One – индивидуален автомобил на Citroen

Ami One – индивидуален автомобил на Citroen

Фото: Youtube Францускиот производител на автомобили, Citroen претстави концепт на индивидуален урбан превоз на иднината. Станува збор за концептот Ami One, којшто е мал градски автомобил долг 2,5, широк 1,5 и висок, исто така, 1,5 метри. Овој индивидуален автомобил тежи 425 килограми. Ami One ќе го движи електричен мотор, а ќе може да достигне максимална

Мазда 3 пристигнува , претставени новите перформанси

Мазда 3 пристигнува , претставени новите перформанси

Во понудата влегуваат три модели на мотори , меѓу кои и еден дизел. Неговиот мотор Skyactiv-D ќе биде  1.8 литарски, со јачина од 116 Кс и 270 Нм Просечната потрошувачка на дизелот ќе биде само 4,7 литри на 100 км. Бензинските Skyactiv-G 2.0 и Skyactiv-X имаат хибридна поддршка. Атмосферскиот 2.0 мотор дава 122 Кс и 213 Нм , а има и 24V hibriden system

GLOSA системот на Audi знае кога ќе се запали зелено светло на семафор

GLOSA системот на Audi знае кога ќе се запали зелено светло на семафор

Новата, футуристичка технологија која ќе биде вградена во модерните модели на автомобилите ќе нуди препорачана брзина на движење со автомобилот со цел што помалку да запира на семафори. Новиот модел на Audi е еден од тие примероци, кој во себе ќе го има вградено системот GLOSA (Green Light Optimized Speed Advisory). Овој систем е така проектиран да

Наука

Бесплатна интерактивна фото-кинга на NASA ја покажува апстрактната убавина на Земјата

Бесплатна интерактивна фото-кинга на NASA ја покажува апстрактната убавина на Земјата

NASA објави 168 страни со прекрасни фотографии кои ја прикажуваат земјината атмосфера, водата, копното, мразот и снегот од перспектива на сателит. Копија од книгата која се нарекува „Земја“ чини 53 долари. Или можете да ја добиете бесплатната, интерактивна онлајн верзија на NASA’s Earth Observatory. Доколку сепак сакате да ја имате оваа книга со вас

Деца ќе ја креираат новата порака на Аресибо за воспоставување контакт со вонземјани

Деца ќе ја креираат новата порака на Аресибо за воспоставување контакт со вонземјани

Научниците во опсерваторијата Аресибо, гигантскиот радиотелескоп во Порторико, се едни од најпаметните астрономи и физичари во светот. Но, сега, потребна им е помош за нивниот следен голем проект – а за таа цел тие ќе се консултираат со децата, пренесува Vox. Во 1974 година, научниците го искористија телескопот со ширина од 1.000 метри и испратија

Откриена бела џуџеста ѕвезда опкружена со мистериозни прстени

Откриена бела џуџеста ѕвезда опкружена со мистериозни прстени

Волонтер кој работел со НАСА на проектот Скриени Светови: Планета 9, ја пронашол најстарата и најстудена позната бела џуџеста ѕвезда – со големина на Земјата и опкружена со прстени од прашина и други остатоци, пишува Science Daily. Астрономите сметаат дека ова може да биде првата позната бела џуџеста ѕвезда со повеќе прстени од прашина. Ѕвездата, LSPM

НАСА: Астероид со големина на облакодер се движи кон Земјата

НАСА: Астероид со големина на облакодер се движи кон Земјата

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека астероид со големина на облакодер се движи денес кон Земјата со брзина од 60.000 километри на час, пишува Daily Express. НАСА го идентификуваше астероидот, наречен 1999 VF22, како потенцијално опасен. Ова е поради тоа што астероидот ќе има блзиок контакт со Земјата (Earth Close Approach) ова попладне

Забава

Има девет години, а веќе е студент

Има девет години, а веќе е студент

Деветгодишниот Лорент Симонс завршил средно училиште за една и пол година, а сега веќе е студент. Тој смета дека светот нема разбирање за неговата интелигенција и затоа никому ништо не кажува. Лорент тврдел и дека ќе се запише на факултет на деветгодишна возраст, но другите му се смееле. Сепак, тој веќе студира и тоа на три престижни факултети, а

Мајстори на флерт: Лавот, Рибите и Близнаците ќе ве свртат околу малечкиот прст

Мајстори на флерт: Лавот, Рибите и Близнаците ќе ве свртат околу малечкиот прст

ИЗВОР Скопје24 | февруари 21, 2019 Ако заведувањетп и флертувањето ви одат подобро отколку на вашите пријатели веројатно „свои прсти“ во тоа имаат и ѕвездите. Некои хороскопски знаци едноставно се многу поотворени и поподготвени за акција од другите, а вистински мајстори на флертот се кријат зад овие три знаци. Лав Лавовите каде и да дојдат стануваат

Кога желбата е „поголема“ од  можностите

Кога желбата е „поголема“ од можностите

Таа беше една од кандидатките за „ловење“ на бидермаерот очигледно под големо количество на алкoхол имаше потешкотии да се исконтролира и да да процени во која насока е фрлен и каде заврши бидермаерот. Погледнете: Ќе се омажиш... Ок е pic.twitter.com/pPuPSe7Od0 — morticia addams (@smrtisa) February 19, 2019

Лицата родени во хороскопскиот знак Јарец секогаш добиваат се’ што ќе посакаат

Лицата родени во хороскопскиот знак Јарец секогаш добиваат се’ што ќе посакаат

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се кај експерт… Сигурно во животот сте имале (или имате) лице на кое се восхитувате бидејќи и покрај препреките успеало да постигне се што еднаш кажало дека ќе постигне. Тоа лице е веројатно родено во знакот на Јарец. Јарците често од

Живот

Дневен хороскоп 21.02.2019

Дневен хороскоп 21.02.2019

Овен (21.03 – 20.04) Неповолен ден за донесување на одлуки. Одложете ги состаноците за друг ден. Делувате нервозно и несигурно, па саканото лице доаѓа до заклучок дека нешто не е во ред. Бик (21.04 – 21.05) Немојте да реагирате во афект, ниту да донесувате брзоплети одлуки. Дајте си на себе се повеќе време. Можно е да имате прилика да влезете во нова

Илда Шаулиќ скршена од болка: Прв пат откако загина Шабан се огласи неговата ќерка

Илда Шаулиќ скршена од болка: Прв пат откако загина Шабан се огласи неговата ќерка

Шабан Шаулиќ трагично го изгуби животот на 17 февруари по стравичната несреќа која ја доживеа во Германија. Цела Србија но и регионот со денови тагува бидејќи го изгуби најдобриот пејач на народна музика. И додека семејството Шаулиќ одлучи истиот ден да и се обрати на јавноста со само едно официјално соопштение, пејачката Илда Шаулич на денешен ден

Шабан пред 26 години избоден е во Виена на истиот ден на кој сега почина

Шабан пред 26 години избоден е во Виена на истиот ден на кој сега почина

Пред 25 години, на 17 февруари, во Виена, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ е избоден со нож и едвај останал жив. Истиот ден, две и пол децении подоцна, кралот на народната музика го изгуби животот во тешка сообраќна несреќа. Семејството Шаулиќ со години го славеле 17 февруари како втор роденден на Шабан, а никому не му паднало на памет дека

Тој е единствен жив сведок на страотната несреќа во која животот го загуби Шбан Шаулиќ

Тој е единствен жив сведок на страотната несреќа во која животот го загуби Шбан Шаулиќ

Кумот на Шабан Шаулиќ, Слободан Стојадиновиќ е единствен преживеан во автомомилот во кој на 17 февруари настрада кралот на народната муџика и неговиот возач Мирсад Кериќ. Во потресна исповед од болничка постела прозборел за јавноста изнесувајќи шокантни детали од сообраќајката. Иако е во тешка состојба како последица од сообраќајката и се уште неможе

Љубов

Најдобриот секс не е пресуден за изборот на брачен партнер

Најдобриот секс не е пресуден за изборот на брачен партнер

Истражувањата покажале дека најчесто жените не се венчаат за мажите со кои имале најдобар секс, туку за тоа биле пресудни други фактори. Најмногу се обрнувало внимание на верноста, поврзаноста кон семејството и способноста на мажот да биде добар татко. Кога свесно го прават овој избор, жените изјавиле дека воопшто не им е криво и повторно би одбрале

Бегање од рутината: Водење љубов во хотелска соба отколку дома!

Бегање од рутината: Водење љубов во хотелска соба отколку дома!

Сигурно некогаш сте имале секс во хотелска соба, а ако сте помислиле дека било многу подобро отколку дома, сигурно сте биле во право. Тоа го тврдат и научниците, а една од главните причини е новото опкружување кое стимулира лачење допамин, хормонот на среќа. Истражувањето кое е спроведено во 2018-та година покажало дека речиси половина Американци сметаат

5 знаци дека не сте сексуално компатибилни со партнерот

5 знаци дека не сте сексуално компатибилни со партнерот

Некои работи можат да се поправат, но проверете дали се сложувате во кревет. Можеби на почетокот мислевте дека тој е совршениот човек за вас, но кога дојдовте до интимниот дел, нешто тргна наопаку. Не се чувствувате среќно или не се задоволни? Можеби станува збор за сексуална некомпатибилност. Дознајте кои се првите знаци дека нешто не е во ред во

Што се случува со женското тело кога жената е несреќна и во лоша врска?

Што се случува со женското тело кога жената е несреќна и во лоша врска?

Доколку обрнете внимание на физичките, менталните или емотивните знаци кои ви ги испраќа вашето тело, ќе може да живеете поубав живот. Еве како женското тело покажува дека страдате поради некое момче или дека сте во врска со некој погрешен. Помалку се смеете Кога сте заљубени, логично е да мислите на таа личност и да се смешкате. Можеби можете да ги

Сцена

Последната колекција на Лагерфелд за „Фенди“ претставена ден по неговата смрт

Последната колекција на Лагерфелд за „Фенди“ претставена ден по неговата смрт

„Фенди“ му оддаде почит на својот вечен креативен директор Карл Лагерфелд, претставувајќи ја неговата последна колекција на Миланската модна недела само ден по неговата смрт. Германскиот дизајнер помина 54 години во римската модна куќа, врска која беше опишана како „најголемата љубовна приказна во светот на модата“. „Колекцијата есен/зима 2019/2020

Сите чекаа што ќе изјави мажот кој го усмрти Шабан - тој кажа само една реченица

Сите чекаа што ќе изјави мажот кој го усмрти Шабан - тој кажа само една реченица

Алсин Левент, возачот на „мазда“ возилото, кој ја предизвика несреќата во која почина кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ и неговиот пријател, Мирсад Кериќ, на својот адвокат му рекол дека не се сеќава на ништо. - „Ми рече дека не може да поверува што се случило во неделата и дека воопшто не се сеќава на несреќата“, им рекол Шул на германските

Келвин Харис го одбележа доделувањето на “Brit Awards”, Џорџ Езра и Џорџа Смит прогласени за најдобри изведувачи

Келвин Харис го одбележа доделувањето на “Brit Awards”, Џорџ Езра и Џорџа Смит прогласени за најдобри изведувачи

Наградите за најдобрите британски музичари “Brit Awards” беа доделени вчера во О2 Арената во Лондон, а ноќта ја одбележаа Келвин Харис и британската група “The 1975”. Харис е прогласен за најдобар британски продуцент, а освен тоа добил и награда за британски сингл на годината за песната “One Kiss” во соработка со Дуа Липа. Џорџ Езра добил награда за

Лејди Гага сепак ја раскинала свршувачката поради Бредли Купер?!

Лејди Гага сепак ја раскинала свршувачката поради Бредли Купер?!

фото: Tanjug/AP Иако првобитно имаше нагодувања и се шушкаше за тоа сдека Лејди Гага (32) ја раскинала свршувачката со Кристијан Карин(50), според пишувањето на странските медиуми тоа излезе дека е вистина. Веста наводно ја потврдија и лицата одговорни за односи со јавност од тимот на пејачката , а веќе долго се шпекулира дека причината за крајот на

Мода

Како да носите хулахопки во комбинација со патики?

Како да носите хулахопки во комбинација со патики?

Некои модни комбинации имаат „лоша репутација“ на забранети, но, како и секоја друга смела модна одлука, сѐ е до ставот со кој ја носите. Комбинацијата на хулахопки со патики е една од нив. Рана пролет е периодот кога оваа комбинација најмногу се носи, бидејќи веќе сакате да носите здолништа и фустани во удобна варијанта со патики, но уште е рано да

„Baby bangs“ – новиот омилен тренд во светот на фризурите

„Baby bangs“ – новиот омилен тренд во светот на фризурите

Ако редовно ги следите социјалните мрежи, ќе забележите дека во последно време популарните модели сè почесто можеме да ги видиме со нерамни куси шишки кои всушност се нов омилен тренд во светот на фризурите. Секако, за да направите ваква фризура треба задолжително да се консултирате со вашиот фризер, бидејќи истата не му стои добро секому. Ова е супер

Викенд на ексклузивни попусти на венчаници во Елена Лука!

Викенд на ексклузивни попусти на венчаници во Елена Лука!

Од етаблираниот моден бренд Елена Лука имаме одлични информации за сите идни невести: единствено овој викенд во ателјеата на Елена Лука сите изложени венчаници се со 50% попуст! Со овие ексклузивни саемски попусти имате одлична можност вашата венчаница од соништата да ја набавите на половина цена. Елена Лука е моден бренд препознатлив токму по дизајнот

6-те најслатки тетоважи на познатите личности

6-те најслатки тетоважи на познатите личности

Да, малата тетоважа може да предизвика голем удар, тоа го научивме на примерата од Лејди Гага, која нè поттикна да ги истражиме другите мали холивудски тетоважи (a ги има многу). Ова е нашиот избор … Kaia Gerber Нејзината тетоважа е инспирирана од сликата на Пабло Пикасо од 1949. година, на која е прикажана гулабица и женско лице и го симболизира на

Хумор

Смешни фотки Nº660 (98 фотки)

Смешни фотки Nº660 (98 фотки)

Најсмешните и најинтересните хит фотки на интернет за денес:

10 девојки се договориле да ги поканат своите симпатии на Валентајн со истото прашање. Ова се резултатите!

10 девојки се договориле да ги поканат своите симпатии на Валентајн со истото прашање. Ова се резултатите!

На социјалната мрежа Твитер една девојка започнала предизвик според кој сите девојки на кои им се допаѓа некое момче веќе подолго време треба да соберат храброст и први да го поканат на состанок за Денот на вљубените. Секоја девојка требала да го постави истото прашање: „Ми се допаѓаш веќе некое време. Дали сакаш да излезеш со мене на Денот на вљубените

Патувања

Тјанмен Маунтајн Роуд – Патот кој води директно до рајот

Тјанмен Маунтајн Роуд – Патот кој води директно до рајот

За патот по име Тјанмен Маунтајн Роуд се вели дека води директно до рајот, а тоа и не е толку чудно ако се знае дека води до планината Тианман Шан (Врата на рајот), која се издигнува на 1.519 метри височина во склоп на спектакуларниот Национален парк во градот Џангџиаџе во северозападниот дел Хунана во Кина. Иако патот е долг само околу 11 километри,

Најдолгиот туристички лет во светот…

Најдолгиот туристички лет во светот…

Зарем има некој во светов кој што не сака да патува со авион на некоја убава дестинација? Освен ако не се плашите од летање, па ајде да разбереме Постојат дестинации во светото кои се навистина далеку, па дури и со авион може да се случи да патуваме повеќе од 10 часа. Иако со развитокот на технологијата, кај многу далечни дестинации се користи само

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

Данскиот град Копенхаген е прогласен за најдобар град за живот за Европејците. Зад него, на второ место се наоѓаат градот Берн во Швајцарија, а третото место го делат градовите Женава и Хаг. Градовите во Скандинавија, Холандија и Швајцарија се најбројни во топ 20 градови за европските емигранти. Ова го покажуваат податоците на консултантската куќа

Најсеверниот, најјужниот, најзападниот и најисточниот град во Македонија

Најсеверниот, најјужниот, најзападниот и најисточниот град во Македонија

22 Споделувања Share Tweet Кај населението, во медиумите, па и во литературата, често има забуна, несоодветни или сосема погрешни информации за тоа кој е најсеверниот, најјужниот, најзападниот и најисточниот град во нашата држава. Така, како најсеверен град често се потенцира Куманово, а како најјужен Гевгелија. Сепак, со помош на прецизни мерења на

Здравје

Вежба за истегнување ја намалува болката во грбот и половината

Вежба за истегнување ја намалува болката во грбот и половината

Многу луѓе голем дел од времето го минуваат седејќи додека работат, а тоа предизвикува болки во грбот и половината. Но, јапонските експерти тврдат дека со мала вежба за истегнување, болката ќе исчезне за неколку дена. Вежбата се прави со само 10 повторувања, а трае околу една минута. Таа ги активира мускулите на стомакот и на грбот и тие се зајакнуваат

Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто за потценување, само што на чашата млеко треба да и додадете и мед. Еве какво подобрување ќе имате од ова: Добар сон Подобро од чаша топло млеко пред спеиње е чаша топло млеко со една лажичка

Кисели краставички: Го штитат црниот дроб, го забрзуваат варењето, помагаат кај дијабетес

Кисели краставички: Го штитат црниот дроб, го забрзуваат варењето, помагаат кај дијабетес

Oсвен што го подобруваат варењето, киселите краставички го штитат и црниот дроб и му помагаат да ги филтрира токсините од организмот, спречуваат настанување на чир на желудник, а се и добар пробиотик, како и... Малкумина се оние кои не сакаат кисели краставички, а тоа е добро со оглед на бројните здравствени придобивки од нив. Киселите краставички

Ќе пукнам колку се прејадов!

Ќе пукнам колку се прејадов!

Дали навистина може да се пукне од прејадување, односно, како ја издржува желудникот количината храна што ја внесуваме, што се случува во нашето тело кога ќе се прејадеме? На сите ни е познато она чувство како да ќе експлодираме откако ќе претераме со храната. Во ретки случаи тоа е дури и можно. Popular Science се занимавал со оваа тема, споредувајќи

Храна

Кафе напладне, наместо наутро?

Кафе напладне, наместо наутро?

Иако кафето се пие за да не разбуди, нутриционистите велат дека рано наутро можеби и не е најдобро време за кафе ако сакате да се чувствувате будни и прибрани во остатокот од денот. Ако првото на што помислувате наутро е шолја врело кафе, можеби би требао да размислите уште еднаш. Имено, стручњаците тврдат дека омилениот напиток е подобро да се консумира

Кофтиња од тиквички

Кофтиња од тиквички

Потребни состојки: 1 кг тиквички, рендани сол по вкус ¼ чаша рендан пармезан 2 јајца 2 стапчиња млад кромид, сечкан 3 чешниња лук, пасиран 4 листови босилек, сечкани малку морско оревче лук во прав бибер по вкус 1 лажица масло 1 лажичка маслиново масло Начин на подготовка : Изрендајте ги тиквичките и стиснете ги на кујнска хартија за да се исцеди вишокот

Болници со пет ѕвезди во Турција: Идните мајки се породуваат во џакузи

Болници со пет ѕвезди во Турција: Идните мајки се породуваат во џакузи

Во двокреветните соби за трудници, меѓу останатото, се наоѓаат колевка за бебето, фотели за гостите, џакузи, сопствено купатило и ВЦ, фрижидер и телевизија. Во турскиот град Самсун се наоѓа една во низата луксузни болници, кои г нарекуваат болници „со пет ѕвезди“, во кои на идните мајки им се даваат врвни услуги за да се чувствуваат што попријатно

Десерт без печење: Чизкејк со нутела! (Рецепт)

Десерт без печење: Чизкејк со нутела! (Рецепт)

Чизкејк со Нутела. Како Ви звучи? Вкусно така...Тогаш направете и изненадете ги своите блиски со нов десерт... Состојки за тесто: - 250 грама бисквити - 75 грама путер - 15-20 грама сецкани лешници - 2-3 американски бисквити со парчиња чоколадо (по желба) - изрендана кора од четвртина портокал Подготовка на тесто: Сите состојки се ставаат во блендер/процесор

Фудбал

Алегри: Уште не сме мртви!

Алегри: Уште не сме мртви!

Јувентус е на чекор да испадне во осмина финалето од ЛШ по вчерашниот пораз од 2:0 од Атлетико Мадрид. Италијанскиот првак ја чека европската титула од 1996 година, а има изгубено рекордни седум финалиња. Токму поради тоа, „старата дама“ е под голем притисок и со голема фрустрација игра во ЛШ, а секој нејзин пораз ривалските клубови во Италија го дочекуваат

Претседателот на Атлетико го „пецна“ Роналдо: Нема пет титули во ЛШ, има три!

Претседателот на Атлетико го „пецна“ Роналдо: Нема пет титули во ЛШ, има три!

Првиот човек на Атлетико Мадрид, Енрике Серезо испрати провокација до Кристијано Роналдо и вели дека ЦР7 не треба да ги брои двете титули во Лигата на шампионите освоени во дуелите со „Кочонероси". Португалецот вчера беше мета на навивачите на Атлетико, кои му скандкираа „Кристијано, ти си ку*вин син), па фудбалерот на Јувентус им одговори со тоа што

Клоп ќе плати 45.000 фунти поради ироничен коментар

Клоп ќе плати 45.000 фунти поради ироничен коментар

Фудбалската асоцијација на Англија одлучи да го казни менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, со 45.000 фунти. Германецот е санкциониран поради коментар во врска со судијата Кевин Френди по натпреварот од 25. коло во Премиер лигата против тимот на Вест Хем. Натпреварот заврши со резултат 1-1, а Ливерпул во водство дојде во 22. минута со голот на Садио

Клоп не ги штедеше пофалбите за Солскјер: Тој е неверојатен!

Клоп не ги штедеше пофалбите за Солскјер: Тој е неверојатен!

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го пофали привремениот тренер на Манчестер Јунајтед за работата што Солскјер ја врши на „Олд Трафорд” во последните два месеци. Во недела, „црвените ѓаволи” го пречекуваат Ливерпул на „Олд Трафорд” во големото дерби на англискиот фудбал, кое има исклучително значење за амбициите на двата тима. Бодовите се од големо

Кошарка

„Среќен пораз“ за Македонија во Романија за влез во квалификациите за ЕП 2021

„Среќен пораз“ за Македонија во Романија за влез во квалификациите за ЕП 2021

Македонската сениорска машка кошаркарска репрезентација го загуби последниот натпревар во втората рунда претквалификации за Евробаскетот во 2021 година. Пораз во Плоешти од Романија со резултат 65-53. Сепак нашите кошаркари успеаја да ја остварат целта, да не загубат со повеќе од 14 поени разлика, Македонија во Скопје ја победи Романија со 90-76. Со

Голден Стејт не се сигурни дали Дурент ќе остане

Голден Стејт не се сигурни дали Дурент ќе остане

Анонимен претставник на шампионот во НБА, Голден Стејт изјави за „Атлантик“ дека никој во клубот не знае дали Кевин Дурент ќе остане во тимот и по крајот на оваа сезона. Договорот на 10-кратниот учесник во НБА-олстарот истекува на крајот на месец јуни и од 1 јули тој ќе биде слободен да потпише со секој друг тим во лигата. Според многумина експерти,

„Најк“ под притисок откако нивните патики го повредија Зион Вилијамсон!

„Најк“ под притисок откако нивните патики го повредија Зион Вилијамсон!

Денеска се очекува акциите на „Најк“ да доживеат пад на берзата во Њујорк, откако колеџ-кошаркарската ѕвезда Зион Вилијамсон се повреди бидејќи неговата патика се „распадна“ во игра. Во натпреварот од НЦАА колеџ-лигата меѓу Дјук и Северна Каролина, ѕвездата на Дјук, Вилијамс доби повреда на коленото откако неговата патика едноставно се „расцепи“. Многумина

ВРЕМЕТО ЛЕТА, ГОДИНИТЕ НЕ „ГАЗАТ“: По пауза од 38 месеци Македонија ќе игра квалификации

ВРЕМЕТО ЛЕТА, ГОДИНИТЕ НЕ „ГАЗАТ“: По пауза од 38 месеци Македонија ќе игра квалификации

Македонската кошаркарска репрезентација го направи првиот чекор кон враќањето на старите добри патеки. По сите оние бури низ кои мина некогаш еден од подобрите спортови кај нас, секако не по вина на играчите, Македонија се враќа во квалификациите за пласман на едно големо натпреварување и тоа по пауза од 38 месеци или три години и два месеци. Долго

Ракомет

Дали Хрватскиот ас ќе ја продолжи својата кариера во Вардар?

Дали Хрватскиот ас ќе ја продолжи својата кариера во Вардар?

Хрватот Игор Карачиќ е еден од играчите со најдолг стаж во дресот на Вардар,  дојде во Скопје уште додека тренер на клубот беше Веселин Вујовиќ. Секогаш максимално лојален кон црвено-црниот дрес, хрватскиот ас сепак не е сигурен за својата иднина во Вардар по завршувањето на сезонава. -Во моментов не можам да кажам каде ќе играм од следната сеозна,

ИХФ избира нај-играч за 2018 година, Хансен или Сагосен, Лејно или Неагу?

ИХФ избира нај-играч за 2018 година, Хансен или Сагосен, Лејно или Неагу?

Светската ракометна федерација избира нај-играч за 2018 година, во машка и женска конкуренција. Кај мажите најдобриот играч ќе биде избран од овие пет ракометари: Сандер Сагосен (Норвешка – ПСЖ), Џим Готфридсон (Шведска – Флензбург), Расмус Лауге Шмит (Данска – Флензбург), Микел Хансен (Данска – ПСЖ), Винсент Жерард (Франција – Монпелје). Наградата

Еурофарм од спортскиот центар на ФСС ја стартуваше „мисијата“ Нексе!

Еурофарм од спортскиот центар на ФСС ја стартуваше „мисијата“ Нексе!

Македонскиот претставник во ЕХФ Купот, Еурофарм Работник од Стара Пазова, Србија ја започнува својата нови европска мисија – Нексе Нашице. Битолскиот клуб попладнево пристигна во прекрасниот спортски центар при Фудбалската федерација на Србија, а новиот стратег Стевче Алушовски веднаш започна со активности и ги подели првите совети. По видео-анализата,

ПАРОНДО СО ЕДНА ИЗМЕНА ВО ТИМОТ: Борозан останува во Скопје

ПАРОНДО СО ЕДНА ИЗМЕНА ВО ТИМОТ: Борозан останува во Скопје

Десниот бек Вуко Борозан не патува за Шведска, на последното гостување на Вардар во групната фаза од Лигата на шампионите. Борозан, кој минатиот викенд се врати во тимот по двомесечна пауза, чувствува болка во оперираното колено, па стратегот Роберто Парондо одлучи да не ризикува и тој нема да биде во составот в сабота. На негово место во екипата ќе

Автомото

Мерцедес: Ферари се побрзи за половина секунда

Мерцедес: Ферари се побрзи за половина секунда

Шефот на Мерцедес во Формула 1, Тото Волф ги потврди информациите дека главниот конкурент Ферари има предност пред сите други барем по првата серија од зимски тестови. Констатацијата прво беше направена од Франц Тост, шефот на Торо Росо, кој изјави дека болидите на „скудерија“ водат со половина секунда пред конкурентите во челото. И во 2018-та, и во

Торо Росо повторно најбрзи, Мерцедес почна да го покажува своето вистинско темпо

Торо Росо повторно најбрзи, Мерцедес почна да го покажува своето вистинско темпо

Тимот на Торо Росо продолжува да ја предводи табелата и во денешниот последен ден од првата четиридневната серија предсезонски тестови во Формула 1. Вчера Данил Квјат беше најбрзиот возач на патеката „Каталонија“, а денес половина час пред паузата за ручек клубскиот колега во Торо Росо, Александар Албон го направи најбрзиот круг. Младиот пилот на вториот

Марко: Ред Бул се побрзи од Мерцедес

Марко: Ред Бул се побрзи од Мерцедес

Ред Бул се подготвени за напад на шампионатот, или барем тоа го верува тимскиот советник Хелмут Марко. По првите три дена од тестирањето, Ферари изгледа како најбрз болид, откако се половина секунда пред Мерцедес. Меѓу нив, сепак, е Ред Бул Хонда, „Ние направивме значително подобрување на сигурноста додека ја зголемуваме продуктивноста“, рече шефот

test 2

test 2

test

Тенис

Агаси: Ѓоковиќ ќе го надмине Федерер

Агаси: Ѓоковиќ ќе го надмине Федерер

Легендарниот американски тенисер Андре Агаси изјави дека никој не е подобар од Новак Ѓоковиќ кога е во најдобраформа и дека тој верува дека ќе го надмине Роџер Федерер по бројот на Гренд-слем титули. Поранешниот тренер на српскиот ас изјави за „Тајмс оф Индија“ дека Новак, кој моментално има 15 титули од „големата четворка“, може да ги надмине 20-те

Квитова: Осака мора да научи да се справи со притисокот

Квитова: Осака мора да научи да се справи со притисокот

Двократната шампионка од Вимблдон, Петра Квитова и советуваше на светската тенисерка број 1, Наоми Осака да ги реши проблемите со срамежливоста и додаде дека Јапонката мора да научи да се справи со притисокот по освојувањето на гренд слем титулите. 21-годишната Осака заврши во солзи по поразот од Французинката Кристина Младенович во првото коло на

Ѓоковиќ: Горд сум на моето однесување на теренот

Ѓоковиќ: Горд сум на моето однесување на теренот

Наградата за најдобар спортист за изминатата 2018 година заврши во рацете на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Тој освои два Грен слем турнири и направи кам-бек по операцијата на лактот, за повторно да застане на врвот на светскиот тенис. Наградата „Лауреус“ ѝ ја посвети на својата сопруга Јелена со која има две деца, Стефан и Тара. Во ексклузивно интервју

Монфис се повлече од турнирот во Марсеј

Монфис се повлече од турнирот во Марсеј

Французинот Гаел Монфилс одби да учествува на турнирот во Марсеј (Франција), објави „Тенис Свет САД". Оваа одлука беше донесена од страна на тенисерот поради повреда на рачниот зглоб. Во првиот круг Монфилс требаше да игра со претставникот на Чешка, Јири Весели. Неговото место ќе го пополни Грегоар Барер. За потсетување, минатата недела Монфилс го

Микс

Брејкденс може да стане олимписки спорт!

Брејкденс може да стане олимписки спорт!

Брејкденсот може да биде дел од Олимписките игри во Париз во 2024 година, во изненадувачка најава на организаторите, која од друга страна може да е лоша вест за сквошот. Акробатскиот стил на уличен танц, обично со хип-хоп подлога, никогаш досега не бил ниту во најавите на било која Олимпијада, но сега може да се најде покрај спортското искачување,

Јада 100-ти на квалификациите на СП во Зифелд

Јада 100-ти на квалификациите на СП во Зифелд

На СП во нордиско скијање во Зифелд Австрија денеска се претставија и македонските претставници. Најдобар резултат на спринтерската трка Крос-кантри во должина од 1, 6 килиметри нашиот најдобар нордиец Ставре Јада го освои 100-тото место во конкуренција на 145 учесници. Јада беше послаб за 42 секунди од првопласираниот Виктор Торн од Шведска. Настапија

Серхио Перез: Ако Мексико ја загуби Големата награда тоа ќе биде крај

Серхио Перез: Ако Мексико ја загуби Големата награда тоа ќе биде крај

Мексиканскиот пилот од тимот на Рејсинг поинт, Серхио Перез е загрижен за судбината на трката во неговата татковина. Навистина се надевам дека ќе ја задржиме трката. Долго време ни требаше да го вратиме мексиканското гран-при, и ако повторно го загубиме сега, мислам дека тоа ќе биде крај. За нашата земја, ова е многу важен спортски настан и ќе биде

Хокејот опасен за спортските коментатори!

Хокејот опасен за спортските коментатори!

Коментаторот Пјер Мекгвајер од НБЦ имаше голема среќа што пакот на хокеарски меч не заврши во неговата глава откако плочката тешка околу 170 грама со голема брзина помина на неколку сантиметри пред неговите очи. Информациите се дека доколку пакот заврши во телото, тој има моќ како испукан куршум од пиштол.