притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Претставничкиот дом на САД го усвои пакетот од 95 милијарди долари помош за Украина и Израел
Претставничкиот дом на САД го усвои пакетот од 95 милијарди долари помош за Украина и Израел

Претставничкиот дом на САД го усвои пакетот од 95 милијарди долари помош за Украина и Израел

101
Познат идентитетот на загинатите во сообраќајната несреќа кај Штип

Познат идентитетот на загинатите во сообраќајната несреќа кај Штип

51
Ковачевски: Единствен мораториум во главата на Мицкоски е тој за интеграција на државата во ЕУ

Ковачевски: Единствен мораториум во главата на Мицкоски е тој за интеграција на државата во ЕУ

319
Силјановска-Давкова: Да не дозволиме од Македонија да прават Франкенштајн

Силјановска-Давкова: Да не дозволиме од Македонија да прават Франкенштајн

19

Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бојмацалиев и Тошковски се конфронтираа за доцнењето на пасошите, граѓаните чекаат
ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бојмацалиев и Тошковски се конфронтираа за доцнењето на пасошите, граѓаните чекаат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бојмацалиев и Тошковски се конфронтираа за доцнењето на пасошите, граѓаните чекаат

34
ДА БЕШЕ ТЕНДЕР ЗА ДУИ И АРТАН, КОВАЧЕВСКИ ВЕДНАШ ЌЕ СФАТЕШЕ Но, не верувам дека ја сфаќа важноста за национално единство пред налетот на ДУИ, вели Мицкоски

ДА БЕШЕ ТЕНДЕР ЗА ДУИ И АРТАН, КОВАЧЕВСКИ ВЕДНАШ ЌЕ СФАТЕШЕ Но, не верувам дека ја сфаќа важноста за национално единство пред налетот на ДУИ, вели Мицкоски

12
Ковачевски: Најмалку 500 евра во акции за секое семејство, ги враќаме енергетските компании назад кај граѓаните

Ковачевски: Најмалку 500 евра во акции за секое семејство, ги враќаме енергетските компании назад кај граѓаните

29
По долги натегања в недла, 21-ви април на МТВ 1, сепак ќе се случи соочување на седумтемината претседателски кандидати

По долги натегања в недла, 21-ви април на МТВ 1, сепак ќе се случи соочување на седумтемината претседателски кандидати

42

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 23ч. Дозволена количина 50 µg/m³.

40µg/m3 Кичево
26µg/m3 Гостивар
16µg/m3 Тетово
12µg/m3 Охрид
10µg/m3 Битола2
10µg/m3 Прилеп
6µg/m3 Лазарополе

Хроника

Приведени две малолетнички, кај нив пронајдени марихуана и нож
Приведени две малолетнички, кај нив пронајдени марихуана и нож

Приведени две малолетнички, кај нив пронајдени марихуана и нож

60
Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

44
Кавадарчанец затруен со наркотици пронајден во бесознание

Кавадарчанец затруен со наркотици пронајден во бесознание

18
Опасно Е Да Си Пешак Во Скопје

Опасно Е Да Си Пешак Во Скопје

12

Скопје

ПОЦ: Претпријатието не го регулира паркирањето кај „Пролет“ и таблата не е поставена од наша страна
ПОЦ: Претпријатието не го регулира паркирањето кај „Пролет“ и таблата не е поставена од наша страна

ПОЦ: Претпријатието не го регулира паркирањето кај „Пролет“ и таблата не е поставена од наша страна

4
Пролетна офанзива: Со забрзано темпо се работи на изградба на ново игралиште во ООУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“

Пролетна офанзива: Со забрзано темпо се работи на изградба на ново игралиште во ООУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“

1
Граѓаните ќе „вагаат“: Ќе гласам за претседателски кандидат кој не ме лажел и манипулирал

Граѓаните ќе „вагаат“: Ќе гласам за претседателски кандидат кој не ме лажел и манипулирал

1
Петто издание на Скопски градски Фестивал

Петто издание на Скопски градски Фестивал

2

Култура

„Бизнисот на задоволството“ на Цветановски награден за најдобар филм на фестивал во Калифорнија
„Бизнисот на задоволството“ на Цветановски награден за најдобар филм на фестивал во Калифорнија

„Бизнисот на задоволството“ на Цветановски награден за најдобар филм на фестивал во Калифорнија

25
Отворено 60-тото издание на Венециското биенале

Отворено 60-тото издание на Венециското биенале

36
МАИ ги додели наградите за 2024 година за книги, автори и проекти за достигнувања во издаваштвото

МАИ ги додели наградите за 2024 година за книги, автори и проекти за достигнувања во издаваштвото

9
„Скарбо“ од Јадранка Владова се враќа во нашите библиотеки

„Скарбо“ од Јадранка Владова се враќа во нашите библиотеки

11

Колумни

Живот без ризици не вреди да се живее
Живот без ризици не вреди да се живее

Живот без ризици не вреди да се живее

6
Огнен Чанчаревиќ: Единствено издржано решение е декриминализација на канабисот и отварање на социјални клубови

Огнен Чанчаревиќ: Единствено издржано решение е декриминализација на канабисот и отварање на социјални клубови

1
Пржински хаос – втор пат

Пржински хаос – втор пат

1
Нема темелно замислени проекти со конкретизирани елементи

Нема темелно замислени проекти со конкретизирани елементи

1

Свет

Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства
Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства

Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства

39
Ова е човекот кој се самозапали пред судот каде му се суди на Трамп, а еве и зошто

Ова е човекот кој се самозапали пред судот каде му се суди на Трамп, а еве и зошто

49
Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

8
Ирак ја истражува експлозијата во база на проиранската милиција во која загина едно лице

Ирак ја истражува експлозијата во база на проиранската милиција во која загина едно лице

37

Балкан

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење
Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење

10
Борут Пахор би сакал да биде специјален пратеник на ЕУ

Борут Пахор би сакал да биде специјален пратеник на ЕУ

8
Вучиќ-О’Брајан: Различни ставови по прашањата за Косово и Сребреница

Вучиќ-О’Брајан: Различни ставови по прашањата за Косово и Сребреница

20
Брнабиќ: Седница за измените за локалните избори во понеделник, дел од опозицијата ги поддржа овие измени

Брнабиќ: Седница за измените за локалните избори во понеделник, дел од опозицијата ги поддржа овие измени

37

Бизнис

ВО ГЕРМАНСКИОТ БАНКОМАТИТЕ ЗАМИНУВААТ ВО ИСТОРИЈА:  Воведен е нов начин на подигање готовина, максималната сума е само 200 евра
ВО ГЕРМАНСКИОТ БАНКОМАТИТЕ ЗАМИНУВААТ ВО ИСТОРИЈА:  Воведен е нов начин на подигање готовина, максималната сума е само 200 евра

ВО ГЕРМАНСКИОТ БАНКОМАТИТЕ ЗАМИНУВААТ ВО ИСТОРИЈА: Воведен е нов начин на подигање готовина, максималната сума е само 200 евра

10
Колку шеќер можете да внесете секој ден

Колку шеќер можете да внесете секој ден

13
Европа има убави планови, но дали има и пари за тоа. Експертите велат...

Европа има убави планови, но дали има и пари за тоа. Експертите велат...

3
Битиќи: СДСМ ќе воведе Данок на личен доход од 0% за оние со најниски примања – повисоки плати без оптеретувања за компаниите!

Битиќи: СДСМ ќе воведе Данок на личен доход од 0% за оние со најниски примања – повисоки плати без оптеретувања за компаниите!

4

Технологија

Епл го тргна WhatsApp од Кина
Епл го тргна WhatsApp од Кина

Епл го тргна WhatsApp од Кина

9
TikTok го лансираше својот конкурент на Instagram

TikTok го лансираше својот конкурент на Instagram

5
Поранешен научник на NASA: Илјадници сателити во орбитата на Земјата го загрозуваат нашето магнетно поле

Поранешен научник на NASA: Илјадници сателити во орбитата на Земјата го загрозуваат нашето магнетно поле

4
Караванот „Не е до нив, до тебе е“ во недела доаѓа во Градски парк на Школка

Караванот „Не е до нив, до тебе е“ во недела доаѓа во Градски парк на Школка

7

Наука

Научници велат дека пронашле докази за непозната планета во нашиот Сончев Систем
Научници велат дека пронашле докази за непозната планета во нашиот Сончев Систем

Научници велат дека пронашле докази за непозната планета во нашиот Сончев Систем

1
Експертите дадоа објаснување зошто езерото Хилиер во Австралија има необична розова боја

Експертите дадоа објаснување зошто езерото Хилиер во Австралија има необична розова боја

1
Научници откриле дека стаорците можат да бројат

Научници откриле дека стаорците можат да бројат

1
Абориџините правеле керамички предмети и пловеле до далечни острови илјадници години пред да дојдат Европејците

Абориџините правеле керамички предмети и пловеле до далечни острови илјадници години пред да дојдат Европејците

1

Забава

Се огласи обвинителството за апсењето на Сергеј Трифуновиќ: Актерот го призна кривичното дело
Се огласи обвинителството за апсењето на Сергеј Трифуновиќ: Актерот го призна кривичното дело

Се огласи обвинителството за апсењето на Сергеј Трифуновиќ: Актерот го призна кривичното дело

38
Овој видеоспот излезе вчеравечер, а за само 6 часа од објавата беше прегледан речиси 7 милиони пати

Овој видеоспот излезе вчеравечер, а за само 6 часа од објавата беше прегледан речиси 7 милиони пати

13
На Хари Стајлс му испратила 8.000 писма, но тоа не е сè

На Хари Стајлс му испратила 8.000 писма, но тоа не е сè

11
ПОРАДИ ФОТОГРАФИЈА ОД НОГАТА НА ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ ГОРИ ИНТЕРНЕТОТ: позади се се крие сурова ВИСТИНА која се заканува да биде СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ за сите

ПОРАДИ ФОТОГРАФИЈА ОД НОГАТА НА ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ ГОРИ ИНТЕРНЕТОТ: позади се се крие сурова ВИСТИНА која се заканува да биде СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ за сите

3

Автомобили

КИНЕЗИТЕ ВЛЕГОА ВО ЕВРОПА: Chery во Барселона ќе произведува електрични автомобили
КИНЕЗИТЕ ВЛЕГОА ВО ЕВРОПА: Chery во Барселона ќе произведува електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ВЛЕГОА ВО ЕВРОПА: Chery во Барселона ќе произведува електрични автомобили

2
ПЕСИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: До 2050 година се уште ќе доминираат бензинците и дизелашите

ПЕСИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: До 2050 година се уште ќе доминираат бензинците и дизелашите

1

Живот

Хороскоп за недела (21 април)
Хороскоп за недела (21 април)

Хороскоп за недела (21 април)

39
Овој хороскопски знак има пријатна природа, но тие се тврдоглави и кавгаџии ако ги предизвикате

Овој хороскопски знак има пријатна природа, но тие се тврдоглави и кавгаџии ако ги предизвикате

4
Што не треба да одговарате кога ќе ве застане полицаец

Што не треба да одговарате кога ќе ве застане полицаец

4
Би можеле да достигнат цена од 400.000 долари: Култните фустани на принцезата Дијана ставени на аукција

Би можеле да достигнат цена од 400.000 долари: Култните фустани на принцезата Дијана ставени на аукција

13

Љубов

Ова се причините зошто жените не доживуваат оргазам: Не е сè до мажите, откриле експертите
Ова се причините зошто жените не доживуваат оргазам: Не е сè до мажите, откриле експертите

Ова се причините зошто жените не доживуваат оргазам: Не е сè до мажите, откриле експертите

5
Една женска карактеристика најмногу ги плаши мажите, знаете ли која е?

Една женска карактеристика најмногу ги плаши мажите, знаете ли која е?

2

Мода

Единствената фризура која фризерите би ја забраниле: Поради неа жените во 50-тите изгледаат многу постаро
Единствената фризура која фризерите би ја забраниле: Поради неа жените во 50-тите изгледаат многу постаро

Единствената фризура која фризерите би ја забраниле: Поради неа жените во 50-тите изгледаат многу постаро

1
Што знае јавноста за децата на познатиот Кавали: Ги има шест, а со години „се кријат“ од медиумите

Што знае јавноста за децата на познатиот Кавали: Ги има шест, а со години „се кријат“ од медиумите

1
Огненo, заводливo и вечно тренди! 5 парчиња од црвена кожа со кои Северина го хипнотизираше Балканот

Огненo, заводливo и вечно тренди! 5 парчиња од црвена кожа со кои Северина го хипнотизираше Балканот

1

Хумор

Можеби другата
Можеби другата

Можеби другата

1

Патувања

Скриен меѓу високите планински карпи долж „Патот на свилата“: Овој кинески град е дел од „најтесниот округ“ на светот
Скриен меѓу високите планински карпи долж „Патот на свилата“: Овој кинески град е дел од „најтесниот округ“ на светот

Скриен меѓу високите планински карпи долж „Патот на свилата“: Овој кинески град е дел од „најтесниот округ“ на светот

1

Здравје

Маслото од ова растение се користи уште од античко време, го чува нашето здравје и убавина
Маслото од ова растение се користи уште од античко време, го чува нашето здравје и убавина

Маслото од ова растение се користи уште од античко време, го чува нашето здравје и убавина

3
„Итно сме ù потребни на нашата Кара“: Хуманитарен хепенинг во Паркот на франкофонијата

„Итно сме ù потребни на нашата Кара“: Хуманитарен хепенинг во Паркот на франкофонијата

2
Пиела само сок од портокал 40 дена: Ѝ се случиле многу промени во телото, но експертите испраќаат предупредувања

Пиела само сок од портокал 40 дена: Ѝ се случиле многу промени во телото, но експертите испраќаат предупредувања

3
Оваа скриена здравствена состојба може да ве прави уморни, дебели и депресивни

Оваа скриена здравствена состојба може да ве прави уморни, дебели и депресивни

1

Храна

Брз Монте колач без печење
Брз Монте колач без печење

Брз Монте колач без печење

2
Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

2
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

1

Фудбал

Гвардиола по пласманот во финалето: Ова што ни го направија денес е неприфатливо!
Гвардиола по пласманот во финалето: Ова што ни го направија денес е неприфатливо!

Гвардиола по пласманот во финалето: Ова што ни го направија денес е неприфатливо!

37
Ц. Звезда со пресврт во судиското продолжение победи на „вечното дерби“ со Партизан

Ц. Звезда со пресврт во судиското продолжение победи на „вечното дерби“ со Партизан

19
Тросар и Едегард го вратија Арсенал на врвот во Премиер лигата

Тросар и Едегард го вратија Арсенал на врвот во Премиер лигата

10
📷 ХАОС ВО БЕЛГРАД Крвава тепачка меѓу навивачките групи „Делии“ и „Гробари“, над 50 уапсен

📷 ХАОС ВО БЕЛГРАД Крвава тепачка меѓу навивачките групи „Делии“ и „Гробари“, над 50 уапсен

27

Кошарка

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф
МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

16
НБА лига: Доигрувањето започна со победа на Кливленд

НБА лига: Доигрувањето започна со победа на Кливленд

44
Леброн: Јокиќ е еден од најдобрите на сите времиња

Леброн: Јокиќ е еден од најдобрите на сите времиња

15
Вардар го надигра Кожув и со трет триумф во низа го сонува опстанокот

Вардар го надигра Кожув и со трет триумф во низа го сонува опстанокот

2

Ракомет

Разиграниот Вардар му се реваншираше на Тиквеш
Разиграниот Вардар му се реваншираше на Тиквеш

Разиграниот Вардар му се реваншираше на Тиквеш

11
Хаварија на ПСЖ во финалето, Нант го одбрани трофејот во Купот на Франција

Хаварија на ПСЖ во финалето, Нант го одбрани трофејот во Купот на Франција

2
Симоновски: ДУП за СЗ 16 во Ѓорче Петров е донесен на криминален начин

Симоновски: ДУП за СЗ 16 во Ѓорче Петров е донесен на криминален начин

3

Автомото

Џиролами тргна со победа – Давидовски осми на трката на Валелунга
Џиролами тргна со победа – Давидовски осми на трката на Валелунга

Џиролами тргна со победа – Давидовски осми на трката на Валелунга

5
Семејството на Шумахер ги продава личните работи на легендарниот возач

Семејството на Шумахер ги продава личните работи на легендарниот возач

4
Фијаско на Хамилтон во квалификациите, Ферстапен освои пол-позиција во Кина

Фијаско на Хамилтон во квалификациите, Ферстапен освои пол-позиција во Кина

1

Тенис

Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од Мастерсот во Мадрид
Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од Мастерсот во Мадрид

Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од Мастерсот во Мадрид

19
Циципас го исфрли Лајовиќ и закажа ново финале со Руд

Циципас го исфрли Лајовиќ и закажа ново финале со Руд

8
Двократната грен слем шампионка се пензионира на 30 години: Дојде време за крај

Двократната грен слем шампионка се пензионира на 30 години: Дојде време за крај

3
Мареј се откажа од операција и се врати на тренинг

Мареј се откажа од операција и се врати на тренинг

4

Микс

Возачите на Ферари беа близу до судир, Леклер се пожали: „Саинц претера“
Возачите на Ферари беа близу до судир, Леклер се пожали: „Саинц претера“

Возачите на Ферари беа близу до судир, Леклер се пожали: „Саинц претера“

57
Одбојкарките на Работнички Скопје ја одбранија шампионската титула

Одбојкарките на Работнички Скопје ја одбранија шампионската титула

14
Спасеновски од „Макпетрол“ меѓу осумте најдобри на светската карате-лига во Каиро

Спасеновски од „Макпетрол“ меѓу осумте најдобри на светската карате-лига во Каиро

9
Дуплантис (повторно) го собори сопствениот рекорд

Дуплантис (повторно) го собори сопствениот рекорд

9