dva-maestralni-pogodoci-na-nejmar-protiv-juve-dali-ova-e-znak-deka-ostanuva-vo-barsa

Два маестрални погодоци на Нејмар против Јуве, дали ова е знак дека останува во Барса?

МКД | пред 13 минути

Барселона со 2-1 го победи Јувентус, а ѕвезда на вечерта беше Нејмар кој ги постигна двата погодоци за Каталонците и тоа на прекрасен начин. Силно се шпекулира дека Нејмар би можел да заврши во ПСЖ ова лето, но Бразилецот ноќеска имаше маестрален...

vojdan-stojanovski-proglasen-za-mvp-na-trofej-makedonija

Војдан Стојановски прогласен за МВП на „Трофеј Македонија“

A1on | пред 38 минути

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Војдан Стојановски го понесе признанието „МВП – Најкорисен играч“ на турнирот „Трофеј Македонија“ што изминатите три дена се одржа во Скопје. Стојановски беше вистински лидер на македонскиот...

roma-go-promovirashe-aleksandar-kolarov

Рома го промовираше Александар Коларов

Екипа | пред 13 минути

Рома и официјално го претстави новото свое засилување, левиот бек Александар Коларов кој за пет милиони евра ги засилува редовите на „волчицата“ доаѓајќи од Манчестер сити. 31-годишниот Србин потпиша тригодишен договор со римскиот прволигаш,...

mladite-makedonski-kosharkarki-povtorno-porazeni-od-izrael

Младите македонски кошаркарки повторно поразени од Израел

A1on | пред 38 минути

Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша и вториот пораз во дуелите против соодветната селекција на Израел. За разлика од првиот дуел во кој беа порамноправен противник овојпат избраничките на Стојна...

dempsi-i-natamu-go-ima-glavniot-zbor-sad-prv-finalist-na-gold-kupot

Демпси и натаму го има главниот збор, САД прв финалист на Голд Купот

Дерби | пред 58 минути

Репрезентацијата на САД е првиот финалист на регионалниот Голд Куп, откако во полуфиналната средба беа подобри од Коста Рика со 2:0, а повторно главен збор имаше 34-годишниот Клинт Демпси. По прв дел без голови, во игра влезе токму Демпси, кој...

nok-na-fantastichni-golovi-bomba-na-eriksen-vo-triumfot-na-totenhem

Ноќ на фантастични голови: „Бомба“ на Ериксен во триумфот на Тотенхем

Екипа | пред 43 минути

Тотенхем славеше со 4-2 против ПСЖ во натпреварот на Интернационалниот куп на шампионите кој се игра во САД. Најубавиот момент на мечот беше секако „бомбата“ на Ериксен во 11. минута за во тие моменти израмнување на Тотенхем на 1-1. Ериксен се...

skoro-gotovo-samo-chudo-mozhe-da-go-zadrzhi-nejmar-vo-barsa-a-eve-i-zoshto

Скоро готово: Само чудо може да го задржи Нејмар во Барса, а еве и зошто!

Спорт Клуб | пред 33 минути

Иако Нејмар ноќеска беше во првиот состав на Барселона за мечот со Јувентус, на кој што постигна два гола, можеби бразилскиот фудбалер го одигра последниот меч за Каталонците. Никој не знае точно да каже што ќе се случува во следните десетина дена,...

zuma-od-chelzi-na-pozajmica-vo-stouk

Зума од Челзи на позајмица во Стоук

Слободна Македонија | пред 18 минути

Францускиот фудбалски интернационалец Курт Зума во наредната сезона ќе настапува за тимот на Стоук.Иако фудбалерот од одбраната неодамна го продолжи договорот во тимот на Челзи за уште шест години, сепак во претстојната сезона ќе настапува како...

shouto-na-dule-vujoshevik-vo-skopje-se-brkashe-so-sudii-po-teren-pa-brkashe-kosharkari-vo-soblekuvalni

„Шоуто“ на Дуле Вујошевиќ во Скопје: Се бркаше со судии по терен, па бркаше кошаркари во соблекувални…

Екипа | пред 2 часа

Легендарниот Душан Вујошевиќ го доживеа првиот пораз на клупата на репрезентацијата на БиХ, на синоќешниот дуел од Македонија во „Борис Трајковски“ во рамките на „Трофеј Македонија“. Темпераментниот стручњак си имаше посебно моменти во текот на...

udonis-haslem-dobi-nov-dogovor-so-majami

Удонис Хаслем доби нов договор со Мајами

Гол | пред 18 минути

НБА-лигашот Мајами Хит соопшти дека потпиша нов договорот со еден од своите најдобри кошаркари, Удонис Хаслем. Деталите од договорот не се познати, но и по 14 сезони во Мајами, високиот центар ќе го носи дресот на „жешките“. Тројниот освојувач на...

alimpijevik-na-klupata-na-crvena-zvezda

Алимпијевиќ на клупата на Црвена Звезда

Вечер | пред 43 минути

32-годишниот Алимпијевиќ во април застана на кормилото на ФМП, откако го однесе Спартак Суботица во српската Суперлига. Во неговата кошаркарска кариера, Алимпијевиќ ги бранел боите на Војводина, а таму за прв пат „запливал" во тренерските води како...

vujoshevik-beshe-besen-na-mechot-so-makedonija-nastrada-i-kosharkarot-na-bih

Вујошевиќ беше бесен на мечот со Македонија – настрада и кошаркарот на БиХ

Спорт Клуб | пред 53 минути

Селекторот на репрезентацијата на БиХ, Душко Вујошевиќ, повторно се најде во центарот на вниманието на вчерашната средба против Македонија во Скопје. Тој беше исклучително нервозен на неколку негови кошаркари, па соодветно на тоа, реагираше во свој...

manaskov-od-utre-na-trening-vo-vesprem

Манасков од утре на тренинг во Веспрем

Sportmedia | пред 43 минути

Од петокот до денеска играчите ги поминуваат лекарските прегледи, а веќе од понеделник започнуваат со активности во сала Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков започнува ново поглавје во клупската кариера. Тој од утре стартува со подготовки во...

kire-lazarov-vo-drushtvo-na-trpcheski-djorlev-kaliopi-crvenkovski-i-gruevski

Кире Лазаров во друштво на Трпчески, Џорлев, Калиопи, Црвенковски и Груевски…

24 Ракомет | пред 10 часа

Најдобриот ракометар на Македонија, рекордерот по број на постигнати голови на ЕП и СП, двапати најдобар стрелец на Лигата на шампионите се најде на листата на македонски личности што поседуваат дипломатски пасоши. Во своето пишување, порталот...

makedoncite-na-cena-krim-go-ukrade-fizioterapevtot-na-metalurg

Македонците на цена: Крим го „украде“ физиотерапевтот на Металург

24 Ракомет | пред 10 часа

Словенечкиот шампион за наредната сезона ги засили своите редови и меѓу физиотерапевтите. Задолжен за здравјето на ракометарките на некогашниот европски првак од ова лето ќе биде Горан Илиевски. Македонскиот физиотерапевт пристигна во Љубљана од...

filip-lazarov-potpisha-za-pelister

Филип Лазаров потпиша за Пелистер

МКД | пред 13 часа

По една година помината во Темишвар, Романија, Филип Лазаров се враќа во македонското првенство и во наредната сезона ќе го носи дресот на Пелистер. Филип Лазаров потпиша двегодишен договор со Пелситер, а покрај него битолскиот тим на позајмица го...

ferari-podgotvuva-120-milioni-za-noviot-dogovor-na-sebastijan-fetel

Ферари подготвува 120 милиони за новиот договор на Себастијан Фетел

Гол | пред 21 часа

Германските медиуми пренесуваат дека тимот на Ферари испратил понуда од 120 милиони до Себастијан Фетел за договор во наредните три сезони. Се работи за годишна плата од 40 милиони евра за лидерот во генералниот пласман оваа сезона, кој има два бода...

detalni-analizi-no-oskudno-alibi-na-pireli-za-pukanjeto-na-pnevmatikot-kaj-fetel

Детални анализи, но оскудно алиби на Пирели за пукањето на пневматикот кај Фетел

Спорт Клуб | пред еден ден

Италијанскиот произведувач на гуми, Pireli, откри дел од причините по анализите направени зошто попуштија пневматиците кај Себастијан Фетел на последната ГП трка во Британија. Пирели ги заврши своите сеопфатни анализи за пукањето на пневматикот, кој...

hamilton-ferari-e-super-no-ostanuvam-vo-mercedes

Хамилтон: Ферари е супер, но останувам во Мерцедес

Алсат-М | пред еден ден

Британските таблоиди пишуваат дека возачот Луис Хамилтон може да биде дел од „Ферари“ во текот на 2019 – та година. Но, Хамилтон ја отфрли ваквата можност. „Никогаш не сум размислувала дека можам да заминам од Мерцедес. Не негирам дека сум голем фан...

6-belgradski-reli-ovoj-vikend-legendata-pavle-komnenovik-se-vraka-posle-21-godina-otsustvo-od-reli

6 Белградски Рели овој викенд; Легендата Павле Комненовиќ се враќа после 21 година отсуство од рели!

Брз круг | пред еден ден

Овој викенд во Белград се одржува „6 Белградски Рели-Меморијал Мирко Мартиновиќ“, натпреварување кое се враќа после 2 годишна пауза во календарот на српскиот рели шампионат Ова рели не би се одржало доколку не беше организацијата на MM Power и...

novak-se-lekuva-vo-toronto

Новак се лекува во Торонто!

Супер спорт | пред 13 минути

Новак го лечи лактот во Торонто! Како што пренесуваат новинарите тој уште не почнал да тренира.Србинот заради проблемите со лактот за кои го предаде мечот во Вимболдон изјави дека ке траат подолго од една годинa. Ѓоковиќ е автоматски пријавен за УС...

klajsters-i-rodik-vlegoa-vo-kukata-na-slavnite

Клајстерс и Родик влегоа во „Куќата на славните“

Вечер | пред еден час

Енди Родик ја имаше несреќата поголемиот дел од кариерата да игра против Роџер Федерер, од кого загуби четири финалиња. Американецот сепак освои една гранслем-титула, на УС Опен во 2003 и мина 13 седмици на чело на АТП-листата Поранешните светски...

itf-go-suspendira-ilie-nastase-zaradi-seksizam-i-rasizam

ИТФ го суспендира Илие Настасе заради сексизам и расизам

Гол | пред 9 часа

Легендата на светскиот тенис Илие Настасе заработи суспензија која ќе трае до јули 2020 година. Селекторот на Федерејшн куп репрезентацијата на Романија доби казна од ИТФ поради недолични навреди кон Џоана Конта и Ен Кеотавонг и кон судијата во...

nacist-go-prekina-teniskoto-polufinale-pomegju-ferer-i-verdasko-vo-shvedska

Нацист го прекина тениското полуфинале помеѓу Ферер и Вердаско во Шведска

Гол | пред 11 часа

Во АТП полуфиналето на Oтвореното првенство на Шведска во Баштад, се случи мал инцидент, по кој главниот судија мораше на кратко да го прекине дуелот помеѓу Фернандо Вердаско и Давид Ферер. Имено, гледач од публиката облечен во црна маица се спушти...

shest-vezhbi-za-zategnuvanje-na-celoto-telo-se-shto-vi-e-potrebno-e-obichen-dzid

Шест вежби за затегнување на целото тело: Се што ви е потребно е обичен ѕид

Македонија Денес | пред 23 минути

Ако самите себе си, си здосадивте со изговорите дека не можете да вежбате, немате време, немате каде – ова ќе ви се допадне. Порталот Bright Side, во ова кусо видео претстави  шест различни вежби со кои можете да го затегнете целото тело. Не морате...

sedummina-makedonci-ke-se-natprevaruvaat-vo-gjer

Седуммина Македонци ќе се натпреваруваат во Ѓер

Sportmedia | пред 43 минути

Европскиот младински олимписки фестивал е можност за нови докажувања Македонскиот олимписки комитет ќе биде дел од Европскиот олимписки младински фестивал, кој, во периодот од 23 до 29 јули 2017 година, ќе се оддржи во Ѓер, Унгарија. Ова е спортски...

kris-frum-pred-pobeda-na-tur-d-frans

Крис Фрум пред победа на „Тур д’Франс“

Макфакс | пред 13 часа

Британецот Крис Фрум во пресрет на последната етапа речиси ја обезбеди титулата на 104-то издание на најпрестижната велосипедска трка во светот „Тур д’Франс“. Фрум на претпоследната етапа ја декласира конкуренцијата, Ригоберто Уран и Роман Барде....

bolt-prvpat-sezonava-istrcha-pod-deset-sekundi

Болт првпат сезонава истрча под десет секунди

+Инфо | пред 15 часа

Усаин Болт прв пат сезонава истрча по десет секунди во трка на 100 метри. Јамаканецот победи на митингот од Дијамантската лига кој се одржа во Монте Карло и тоа во време од 9.95 секунди. Освен Болт под десет секунди трчаше и Американецот, Ајзеа...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност