Извори

Спорт Манија

Среќна Супер тип среда, за Реал – Баерн има дури осум зголемени квоти

Супер тип понудата на Sport Life за денеска е составена од 16 натпревари од три различни спортови, а во центарот на вниманието е дуелот на Реал Мадрид и Баерн Минхен од полуфиналето на фудбалската Лига на шампиони, за кој имате дури осум игри со квоти поголеми од тие во билтенот и дневниот додаток на најдобрата обложувалница во Македонија. За Реал

Фудбалерите на Реал Мадрид ќе добијат вистинско богатство ако го освојат трофејот во ЛШ

Фудбалерите на Реал Мадрид и Баерн Минхен вечерва ќе ги одиграат одлучувачките 90 или 120 минути, кои ќе го дадат противникот на Борусија Дортмунд за големото финале на „Вембли“ во Лондон. „Кралевите“ се во мала предност, пред се поради тоа што успеаја да останат непоразени на првиот меч и одиграа 2-2. Ако Реал вечерва помине, последна пречка до трофејот

Мурињо откри која понуда ја одбил два пати и најави дека третиот пат сигурно ќе ја прифати

Жозе Мурињо веќе неколку месеци е без работа откако доби отказ во Рома. Додека е со повеќе слободно време, Мурињо често е гостин на разни спортски емисии, па така на едно гостување доби прашање за тоа дали некогаш сака да биде селектор и која репрезентација тоа би било. „Мислам дека би било нормално да бидам селектор на Португалија. Два пати имав шанса

Ќе имаат можност за поправен: Фиорентина втора година по ред ќе игра во финалето на КЛ

Екипата на Фиорентина е првиот финалист во Конференциската лига, откако на реваншот против белгски Бриж одигра нерешено, 1-1, што беше доволно да се сочува предност од 3-2 од првиот меч. Ова за „виолетовите“ од Фиренца ќе биде второт финале по ред во третото по ранг европско клупско натпреварување, но и можност за поправен после минатогодишниот пораз

Бриж испадна, но нивните навивачи го воодушевија светот

Екипата на Бриж не успеа да ја елиминира Фиорентина и со гол од пенал во 85-тата минута испаднаа во полуфиналето на Конференциската лига. Сепак, навивачите на домашната екипа го воодушевија светот со кореографијата и со пиротехничкото шоу кое го приредија. Токму поради тоа натпреварот неколку пати беше прекинуван и мечот беше продолжен за седум минути,

Можен ли е ваков пропуст? Целиот свет виде дека голот на Баерн за продолженија беше регуларен!

Реал Мадрид со чудесен пресврт за три минути во самиот финиш од мечот го елиминара Барен Минхен и ќе игра во финалето на Лигата на шампионите во Лондон. Мечот имаше неверојатни 16 минути продолжение, а пред самиот крај „баварците“ постигнаа гол за израмнување на 2-2 и продолженија, но судиите го поништија погодокот на Де Лихт поради офсајд. Сепак,

Македонија го доби првиот сигурен учесник на ЛОИ: Дарио оди на Олимпијадата во Париз!

Атлетичарот Дарио Ивановски е првиот сигурен учесник во македонската делегација на Летните олимписки игри во Париз. Ова стана јасно откако светската атлетска организација, ИААФ, ја објави ранг-листата со бодување за маратонот, каде нашиот Ивановски е на 78-мата позиција, а на Олимпијадата ќе учествуваат најдобрите 81 маратонец од светот. Ваквиот успех

Фенербахче и Олимпијакос се последните учесници на завршницата во Евролигата

Екипите на Фенербахче и Олимпијакос се последните учесници на фајнл-фор завршницата од кошаркарската Евролига, откако успеаја на гостински терен да ги добијат мајсторките против Монако, односно Барселона. Драма имаше на двата меча, но победникот во кнежеството беше одлучен дури после продолжението од пет минути, откако резултатот во регуларниот дел

Баерн беше пред портите на финалето, но чудесниот пресврт на Хоселу го однесе Реал на „Вембли“

Екипата на Реал Мадрид е вториот финалист на Лигата на шампионите, откако после голема драма го совладаа Баерн Минхен со 2-1 на домашен терен. „Кралевите“ имаа негатива од 0-1 се до 88-мата минута, но тогаш на сцена стапи Хоселу кој со два гола направи пресврт и закажа финале против Борусија Дортмунд на „Вембли“ во Лондон. Левиот бек на Баерн Минхен,

Полувреме во Мадрид: Мрежите мируваат, следуваат 45 минути за одлука

Фудбалерите на Реал Мадрид и Баерн Минхен играат интересено прво полувреме, но за жал на љубителите на фудбалот, мрежите мируваат после првите 45 минути. Одлуката за вториот финалист ќе падне во вториот дел, а можеби и во продолженијата или пеналите. Резултатот во двомечот останува израмнет, 2-2, идентичен како на првиот меч во Минхен. Реал во првото

Пораз за ракометарите на првиот меч: Македонија смрзната на -7 на Фарските острови

Ракометната репрезентација на Македонија со негатива од седум голови ќе го чека реваншот против Фарските острови за пласман на Светското првенство. Домашните комплетно нѐ надиграа во Торсхавн и од првата па се до последната секунда имаа водство за конечна победа од 34-27. Одбраната не функционираше во текот на целиот натпревар, а за тоа говори и бројот

Полувреме во Торсхавн: Македонија ќе мора многу подобро во второто полувреме

Ракометната репрезентација на Македонија има негатива од 18-14 на полувремето во дуелот против Фарските острови на гостински терен. Домашните уште од првата минута имаа водство и постојано го зголемуваа во текот на првите 30 минути. Ние многу грешевме, имаме дури пет исклучувања, наспроти само два на домашниот состав. Изненадувачки во првото полувреме

Мбапе во Реал ја добива десетката на Модриќ?!

Договорот на Килијан Мбапе со ПСЖ истекува летово и се очекува само официјална потврда дека кариерата ќе ја продолжи во Реал Мадрид. Французинот на „Сантијаго Бернабе“ пристигнува како слободен фудбалер и без обесштетување. Мбапе во Мадрид ќе пристигне како вистинска суперѕвезда, па веќе има поставено и два услови до Флорентино Перес. Според француските

Објавени се составите: Анчелоти и Тухел со сите расположливи сили по финале

Тренерите на Реал Мадрид и Баерн Минхен, Карло Анчелоти и Томас Тухел, ги објавија почетните состави за реванш натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите. „Кралевите“ стартуваат во формациска поставеност 4-3-1-2, што можеби е мало изненадување, бидејќи Анчелоти започнува претпазливо и сигурно нема да нападне од првата минута. Целта ќе биде

Во финалето на ЛШ ќе го игра последниот натпревар за Борусија, а потоа се сели во Мајами кај Меси?!

Легендата на Борусија Дортмунд, Марко Ројс, на „Вембли“ во Лондон ќе го одигра својот последен меч за „милионерите“, откако веќе е јасно дека неговиот договор нема да биде продолжен. Тој пред 12 години простигна во Дортмунд од Борусија Менхенгладбах, а во својата кариера играше и за екипата на Есен. Германските медиуми откриваат дека следната дестинација