Извори

Спорт 1

Светнаа рефлекторите на „Петар Милошевски“, Битола е подготвена за ноќни натпревари!

Стадионот на Пелистер, „Петар Милошевски“ ја доби очекуваната надградба, во употреба се пуштени рефлекторите, отсега ќе може да се играат ноќни натпревари. Заврши проектот за осветлување на стадионот во Битола, на бетонски столбови долги околу 50 метри се поставени повеќе од 250 светилки кои го осветлуваат теренот и трибините. Пелистер отсега ќе има

Фудбалер на Дортмунд лошо падна додека славеше – можеше тешко да се повреди

Прославата на пласманот во финалето на Лигата на шампионите и неизмерната радост можеше да се претвори во голема тага за дефанзивецот на Борусија Дортмунд, Ник Шлотербак и тоа поради – невнимание. Тој сакаше да слави пред навивачите на „Паркот на принцовите“, каде „милионерите“ победија со 1-0 и во реваншот, но следуваше незгоден пад и со грб удри

Терзиќ лани плачеше пред „жолтиот ѕид“, сега им донесе финале!

Борусија Дортмунд ќе игра во големото финале од Лигата на шампионите на Вембли откако двапати го победи ПСЖ, а овој успех посебно е емотивен за тренерот Един Терзиќ. Терзиќ покрај тоа што е тренер на Борусија Дортмунд тој е и фан на овој клуб, во 2012 година од трибините ја следеше последната титула во Бундеслигата која ја освоија под водство на Клоп

Олимпијакос ја освои Каталонија и третпат по ред ќе игра на Ф4 во Евролигата!

Кошаркарите на Олимпијакос како гости ја совладаа Барселона (63-59)„мајсторката“ од четвртфиналето и со тоа да се пласира на фајналфорот на Евролигата, што ќе биде трето по ред за овој клуб. Како важноста на играта да им ги врзуваше рацете на играчите на двата тима, па се забележаа многу малку поени. Во таков натпревар грчкиот клуб подобро се снајде

Во Баерн Минхен бесни на судиите – од брзоплетост им поништија чист гол

Фудбалерите на Реал Мадрид се пласираа во финалето од Лигата на шампионите, каде што ќе играат против Борусија Дортмунд, откако вечерва во драматична средба со фантастичен пресврт на домашен терен го совладаа Баерн Минхен со 2-1. „Кралевите“ со двата гола на Хоселу во 88. и 90. минута стигна до голем пресврт, откако претходно Алфонсо Дејвис му донесе

Ау, каков пресврт: Хоселу со голови во 88. и 90. минута му донесе финале на Реал

Екипата на Реал Мадрид ќе игра во големото финале од Лигата на шампионите, откако вечерва во меч со спектакуларна завршница го совлада Баерн Минхен (2-1) по нерешениот исход на првата средба во Германија. „Кралевите“ уште еднаш покажаа дека се можеби најпосебниот клуб во светот кој никогаш не се предава, па така беше и овој пат бидејќи до пред самиот

Дејвис го шокира „Сантијаго Бернабе“, Шпанците веднаш вратија, ама – за џабе

Екипата на Баерн Минхен направи голем исчекор кон пласман во финалето од Лигата на шампионите, откако кон средината на второто полувреме поведе на гостувањето кај Реал Мадрид, откако првиот меч заврши со 2-2. Јунак во таборот на Баварците беше Алфонсо Дејвис, кој во 68. одлично заврши една соло акција, во ситуација кога влезе како резервист во 27.

Фенербахче го направи тоа што никој не успеал во историјата на Евролигата

Европскиот шампион од 2017 година, Фенербахче е трет тим кој успеа да обезбеди пласман на Ф4 од Евролигата откако во решавачкиот натпревар против Монако славеше со 80-79 по продолжение. Со тоа, турскиот гигант стана прв во историјата на Евролигата кој како гостин победи во „мајсторка“ од четвртфиналето на плејофот и обезбеди пласман на завршниот турнир

СП стана (пре)тешка мисија: Македонија со минус седум се враќа од Торшавн!

Ракометарите на Македонија ќе имаат исклучително тешка задача во реваншот од баражот за пласман во СП 2025, откако вечерва во еден тврд натпревар кој повеќе личеше на шаховска партија загуби на гостувањето кај Фарски острови (27-34). Противникот одиграа тактички мудро, речиси во целиот меч не напаѓаше од линијата за шест метри со игра без голман, што

Ужасно полувреме за Македонија - има минус четири против Фарски Острови!

Македонската ракометна репрезентација одигра лошо прво полувреме на гостувањето кај Фарски Острови (14-18) во првиот бараж натпревар за пласман на Светското првенство (СП) во 2025 година. Фарски Острови тргна офанзивно во натпреварот и лесно стигна до предност од 7-2, по што Македонија влезе во мини-серија и намали на 5-7, но потоа следеа неколку промашувања

Фиорентина го преживеа Клуб Бриж и ќе игра финале во Конференциската лига

Фудбалерите на Фиорентина вечерва одиграа 1-1 против Клуб Бриж и така ја задржаа предноста од првиот меч (3-2) со што изборија пласман во финалето на Конференциската лига. Ванакен погоди во 20. минута за предност на Клуб Бриж, а резултатот не се менуваше сè до 85. минута кога Белтран погоди за 1-1 и го израдува гостинскиот состав. Фиорентина по вторпат

Анчелоти и Тухел ги избраа воините за спектаклот во Мадрид

Вечерва од 21 часот се игра второто полуфинале меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен (2-2), по што ќе биде одреден вториот финалист во Лигата на шампиони (ЛШ). Карло Анчелоти и Томас Тухел пред спектаклот во Мадрид ги избраа воините со кои ќе настапат на теренот. Анчелоти се реши за Лунин, Карвахал, Белингам, Начо, Винисиус, Крос, Родриго, Валверде, Чуамени,

Грција ја шокира Холандија, Романија по голема драма ѝ пресуди на Чешка

Грчките ракометари непријатно ја изненадија Холандија со 31-27 во првиот бараж-натпревар за Светското првенство (СП) во 2025 година, додека Романија по голема битка ја совлада Чешка со 31-30. Холандија ја контролираше играта во првото полувреме сè до 12-9, кога почна кризата кај гостите, а тоа го искористи Грција која на полувремето замина со 13-12