Volkswagen најавува намалување на цените на електричните возила

Volkswagen најавува намалување на цените на електричните возила

пред 6 часа - Коли

Да, ваквиот чекор никој не го очекуваше од Volkswagen групацијата, токму поради скандалот Dieselgate , поради кој компанијата беше казнета неколку милијарди долари поради измама со издувните гасови. Новиот...

И Tesla почна да отповикува возила  53 000 возила поради проблем со рачната сопирачка

И Tesla почна да отповикува возила - 53.000 возила поради проблем со рачната сопирачка

пред 6 часа - Коли

Tesla објави глобално отповикување на дури 53.000 примероци на Model S и Model X кои се произведени во 2016 година. Причината за отповикувањето е потенцијалниот проблем со рачната сопирачка, кој се случил...

Honda влегува во импресивен воздушен тунел

Honda влегува во импресивен воздушен тунел

пред 6 часа - Коли

Honda најави инвестиција од 124 милиони долари во САД, каде што ќе гради импресивен воздушен тунел наменет за тестирање на своите модели. Новиот воздушен тунел ќе овозможи постигнување на брзина на ветер...

Mission E нема да биде единственото електрично возило на Porsche

Mission E нема да биде единственото електрично возило на Porsche

пред 6 часа - Коли

Porsche нема да остане само на Mission E моделот кога станува збор за електричните автомобили. На почетокот на идната деценија, започнува производството на серијата EV. Се уште не е познато дали тоа ќе...

Citigo ќе биде првата електрична Škoda

Citigo ќе биде првата електрична Škoda

пред 6 часа - Коли

Наскоро и чешкиот автомобилски произведувач пристигнува на пазарот на електрични автомобили. На автомобилскиот саем во Шангај, Škoda го претстави Vision E Concept-от, со која ја најави серијата на електрични...

Кои се подобри возачи левучарите или деснучарите

Кои се подобри возачи, левучарите или деснучарите?

пред 6 часа - Коли

Сигурно барем еднаш сте се запрашале дали левучарите или деснучарите се подобри возачи. Доколку не сте го знаеле одговорот, дилемата ќе ви ја разрешиме со едно интересно истражување кое беше неодамна направено....

Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле

Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле

пред 6 часа - Коли

Луѓето уште од рани времиња сфатија дека нафтата може да им биде од помош при греење, осветлување, но и некои други активности. Првите нафтени извори во Кина се документирани уште во 4-тиот век од новата...

Tesla го проширува својот бизнис започнува да произведува камиони и пик ап автомобили

Tesla го проширува својот бизнис, започнува да произведува камиони и пик-ап автомобили

пред 2 дена - Коли

Камионот пристигнува оваа есен, додека пак за пик-ап автомобилот ќе почекаме 18 месеци. Основачот и сопственикот на Tesla, Елон Маск преку социјалните мрежи објави за јавноста и го потврди интезивното...

Porsche Mission E и Bentley EXP ќе се базираат на иста платформа

Porsche Mission E и Bentley EXP ќе се базираат на иста платформа

пред 2 дена - Коли

Се со цел да ги намалат трошоците и да заштедат на финансиски средства за плаќањето на силните трошоци поврзани со Dieselgate скандалот, Porsche, Bentley и Volkswagen бараат начин како да ја споделат технологијата...

Genesis SUV во Европа пристигнува во 2020 година

Genesis SUV во Европа пристигнува во 2020 година

пред 2 дена - Коли

Genesis, премиум марката на Hyundai во Њујорк пристигна со својот прв SUV. Се работи за концепт, кој се темели на истата платформа како и моделите G80 и G90. Овој модел ќе има слични димензии како и Hyundai...

Производството на Audi Q8 и Q4 започнува во 2018 и 2019 година

Производството на Audi Q8 и Q4 започнува во 2018 и 2019 година

пред 2 дена - Коли

Од Audi конечно и официјално објавија кога на пазарот можеме да ги очекуваме двата нови SUV модели. Audi A8 ќе започне да се произведува во 2018 година, а година дена подоцна од фабриките ќе започне да...

Suzuki Baleno  Автомобил на годината во Македонија според финалистите

Suzuki Baleno - Автомобил на годината во Македонија според финалистите

пред 3 дена - Коли

А, не треба ни да чуди. Совршениот SHVS мотор нуди и сила и еластичност, a и потрошувачка од само 5 литри, а внатрешниот простор е изненадувачки голем во однос на димензиите однадвор. Секој автомобил што...

Нова кампања  Swift за 10 760 Евра

Нова кампања - Swift за 10.760 Евра

пред 4 дена - Коли

Комплетно нов Suzuki Swift, за 10.760 евра. Произведен во Јапонија, со дизајн што влева самодоверба, со нови моќни и штедливи мотори. Опремен со иновативна технологија и напредни безбедносни системи, нуди...

Ford во Европа прекинува со производството на електричен Focus

Ford во Европа прекинува со производството на електричен Focus

пред 4 дена - Коли

Во 2016 година беа продадени само 61 автомобил, девет помалку за разлика од 2015 година. Односно, за нивните купувачи. Во 2016 година, Ford продал само 61 примерок од својот електричен Focus, девет помалку...

Топ 10 автомобили со најубава внатрешност

Топ 10 автомобили со најубава внатрешност

пред 5 дена - Коли

Магазинот Ward's Auto и оваа година избра топ листа на најубави ентериери на автомобили за 2017 година. И овој избор покажа дека дизајнот на внатрешноста не мора нужно да има врска со цената на автомобилот,...

Новата G класа останува со коцкаст облик

Новата G-класа останува со коцкаст облик

пред 5 дена - Коли

Новото шпиунско видео покажува како култниот теренец на Mercedes-Benz од втората генерација, со намалена маса од дури 200 килограми, ќе стане значително подианмичен. Како што може да се види на шпиунското...

Fast N Furious рушат нови рекорди

Fast N Furious рушат нови рекорди

пред 5 дена - Коли

Осмото продолжение на серијалот Брзи и Жестоки во својот прв викенд на прикажува, заработи дури 535 милиони долари ширум светот, со што стана филм со најголема остварена заработка во првото викенд прикажување,...

Škoda Vision E Coupe Crossover подготвен за премиера

Škoda Vision E Coupe Crossover подготвен за премиера

пред 5 дена - Коли

Škoda за две години, односно во 2019 година, премиерно ќе го претстави својот прв електричен автомобил. Станува збор за хибриден Superb, но тоа е само почеток на визијата на Škoda. До 2025 година, овој...

Seat објави тизер фотографија за Aron

Seat објави тизер фотографија за Aron

пред 5 дена - Коли

Renault Captur, Peugeot 2008, Nissan Juke, Opel Mokka, а на есен добиваат уште еден конкурент - пристигнува Seat Aron. Премиерата ќе ја има на есен во Франкфурт Шпанците објавија тизер фотографија која...

Најдобар и најубав  Jaguar F Pace убедлив победник на World Car Awards 2017

Најдобар и најубав - Jaguar F-Pace убедлив победник на World Car Awards 2017

пред 5 дена - Коли

Jaguar F-Pace е официјално прогласен за најдобар и најубав автомобил на светот за оваа година, откако постигна двоен успех на World Car Awards во Њујорк, земајќи ја престижната титула World Car of Year...

Автомобилска порнографија  Уживајте во звуците на супер автомобилите на Pagani

Автомобилска порнографија - Уживајте во звуците на супер автомобилите на Pagani

пред 5 дена - Коли

Суперспортските автомобили на Pagani, или подобро кажано, уметничките креации, се едни од набараните на глобалниот пазар, паралелно со астрономските цени, покрај фантастичната посветеност на деталите,...

SUV купе со четири врати  Audi E Tron Sportback

SUV купе со четири врати - Audi E-Tron Sportback

пред 5 дена - Коли

Цртежите го покажуваат футурустичкиот дизајн на овој концепт во форма на SUV со четири врати. Се забележуваат и опаѓачките линии на кровот, кои се сретнуваат и на купе моделите. Танките светлосни групи...

Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот

Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот

пред 2 недели - Коли

На сите им е добро познат таканаречениот Dieselgate скандал, поврзан со емисијата на издувни гасови во САД, каде што државата го примора Volkswagen да од моменталните сопственици практично ги откупи поголемиот...

Поубавата страна на индустријата  Девојки кои работат во производствените погони на Lada

Поубавата страна на индустријата - Девојки кои работат во производствените погони на Lada

пред 2 недели - Коли

Најголемиот советски, а сега руски производител на патнички возила, AvtoVAZ, во светот познат како Lada, полека се ослободува од старото комунистичко наследство, а соработката со корпорацијата Renault...

Пристигнаа и AMG верзиите на GLC  Mercedes AMG GLC 63 и GLC 63 Coupe

Пристигнаа и AMG верзиите на GLC - Mercedes AMG GLC 63 и GLC 63 Coupe

пред 2 недели - Коли

Семејството на AMG модели во рамките на СУВ гамата на Mercedes продолжува да се шири, а најновиот модел во понудата пристигнува од GLC линијата. Во прашање се два автомобили, класичен теренец GLC 63 4MATIC+,...

Во чест на славните предци Nissan 370Z Heritage Edition

Во чест на славните предци: Nissan 370Z Heritage Edition

пред 2 недели - Коли

Направена во чест на "Z-иконите" на Nissan, кој веќе наполнија 50 години, унпаредената верзија на моделот 370Z ни носи нови светлосни групи напред и позади, изменета колорна шема на задниот дел и ново...

Ateca FR  малку поспортска Ateca

Ateca FR - малку поспортска Ateca

пред 2 недели - Коли

Екстериерот на SEAT Ateca FR верзијата се разликува од стандардната благодарение на новите 18-инчни Performancе тркала додека опционо се достапни и поголеми фелни со пречник од 19 инчи. Украсните лајсни...

WRC 2017 MEXICO Kris Meeke во спектакуларен McRae стил

WRC 2017 MEXICO: Kris Meeke во спектакуларен McRae стил

пред 2 недели - Коли

Доколку, после цела деценија откако трагично не напушти Колин МекРае, може да се каже дека легендарниот Шкотланѓанин има свој духовен наследник, тогаш тој секако е Kris Meeke, кој можеби не е најбрз, но...

Новиот Suzuki Swift  Премиера

Новиот Suzuki Swift - Премиера

пред 3 недели - Коли

Во себе го носи DNK генот на  Swift, a со значително новиот стајлинг и новата исклучително лесна платформа носи и зголемувањето на перформансите со напредни безбедносни технологии. Резултат од овој сублимат...

Кои се 5те најдобри суперавтомобили денес

Кои се 5те најдобри суперавтомобили денес?

пред 3 недели - Коли

Прашањето е како да измериме кој е најдобар од целата лепеза на суперавтомобили? Дали можеби брзината е клучна за изборот? Или можеби евтиното одржување? Секако нема да можеме да ги опфатиме сите затоа...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk