Одложено судењето за Триста  Поповски на боледување

Одложено судењето за „Триста“, Поповски на боледување

Р.С. Европа | пред 21 минути

Поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, кој е обвинет во предметот „Триста“ на СЈО денеска не дојде на рочиштето во скопскиот Кривичен суд од здравствени причини. Судењето е одложено...

Груевски до Хан  Власта не нè вклучува во реформските процеси

Груевски до Хан – Власта не нè вклучува во реформските процеси

Р.С. Европа | пред 35 минути

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му се пожалил на еврокомесарот Јоханес Хан дека власта ги игнорира и не ги вклучува во реформските процеси, туку само бара јавна поддршка од нив. Груевски се...

Меркел нема да се повлече и не се плаши од нови избори

Меркел нема да се повлече и не се плаши од нови избори

Р.С. Европа | пред еден час

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не се уплашила од можноста за нови избори, наведувајќи дека нема да се повлече како лидер на партијата и како канцелар. Неуспехот на разговорите за нова...

Тилерсон и натаму има надеж во дипломатијата за Северна Кореја

Тилерсон; и натаму има надеж во дипломатијата за Северна Кореја

Р.С. Европа | пред еден час

Соединетите држави и натаму „имаат надеж во дипломатијата“ за решавање на кризата со Северна Кореја. Ова го изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон непосредно откако Вашингтон ја стави Северна...

Судски рочишта за Труст и Триста

Судски рочишта за „Труст“ и „Триста“

Р.С. Европа | пред еден час

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ и „Триста“. Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште...

Енгел САД секако ќе се занимава со дијалогот меѓу Белград и Приштина

Енгел: САД секако ќе се занимава со дијалогот меѓу Белград и Приштина

Р.С. Европа | пред 2 часа

Американскиот конгресмен Елиот Енгел изјави во Приштина дека САД секако мора да се занимаваат со дијалогот меѓу Србија и Косово. „Знам дека Косово се уште не е во ОН поради проблемите кои ги создадоа Србија...

Собраниска седница за јавниот обвинител в сабота

Собраниска седница за јавниот обвинител в сабота

Р.С. Европа | пред 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери за сабота, 25 ноември, ја закажа седницата на која треба да биде именуван нов јавен обвинител на Република Македонија. Владата му предложи на Собранието за јавен...

Русија потврди радиокативно зрачење од југоисточен Урал

Русија потврди радиокативно зрачење од југоисточен Урал

Р.С. Европа | пред 3 часа

Рускиот метеоролошки завод потврди дека имало „екстремно висока“ концентрација на радиоактивен изотоп рутениум 106 во неколку делови на земјата кон крајот на септември годинава, јави новинската агенција...

Меркел сигнализира предвремени избори

Меркел сигнализира предвремени избори

Р.С. Европа | пред 3 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека била подготвена да ја води нејзината конзервативна Демохристијанска унија во нови избори откако пропаднаа разговорите за нова коалициска влада. Неуспехот...

Премиерот Заев во Белград на средби со српскиот државен врв

Премиерот Заев во Белград на средби со српскиот државен врв

Р.С. Европа | пред 4 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев на денешните средби во Белград со српската премиерка Ана Брнабиќ и со претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе разговара за унапредување на односите меѓу двете земји,...

Времето денеска сончево со локална облачност

Времето денеска: сончево со локална облачност

Р.С. Европа | пред 4 часа

Во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата же се движи од три до 13 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена...

Ставрески  Исцелител е филм за уривањето на рационалните вредности

Ставрески: „Исцелител“ е филм за уривањето на рационалните вредности

Р.С. Европа | пред 13 часа

Со овации и воодушевеност беше пречекана македонската премиера на „Исцелител“, дебитантскиот долгометражен филм на Ѓорче Ставрески, што се случи на затворањето на 16-то издание на Фестивалот на европски...

Кумановските советници согласни за отчетно и одговорно работење

Кумановските советници согласни за отчетно и одговорно работење

Р.С. Европа | пред 14 часа

Новиот кумановскиот општински Совет се заложи за поголема контрола на материјално-финансиското работење на јавните претпријатија. Општината е со долг од околу 160 милиони денари и под постојана блокада....

Трамп ќе ја прогласи Северна Кореја за спонзор на тероризам

Трамп ќе ја прогласи Северна Кореја за спонзор на тероризам

Р.С. Европа | пред 16 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја прогласи Северна Кореја за спонзор на тероризам. Тој изјави дека со ваквата одлука ќе и се наметнат дополнителни санкции на земјата. Американскиот претседател...

Кралицата Елизабета и нејзиниот сопруг слават платинска годишнина

Кралицата Елизабета и нејзиниот сопруг слават „платинска“ годишнина

Р.С. Европа | пред 16 часа

Кралицата Елизабета Втора и Принцот Филип денеска ја прославуваат 70-годишнината од склучувањето на нивниот брак, со што станаа прва британска кралска двојка што доживеала „платинска“ годишнина. Со звуците...

Автобус падна во провалија во Колумбија 14 загинати

Автобус падна во провалија во Колумбија, 14 загинати

Р.С. Европа | пред 17 часа

Четиринаесет луѓе загинаа, а најмалку 38 се повредени кога автобус излета од патот и падна во провалија во државата Антиокија на северот на Колумбија, соопшти денеска полицијата. Несреќата се случила вчера...

Груевски не чувствува вина за шамарите

Груевски не чувствува вина за „шамарите“

Р.С. Европа | пред 17 часа

Две одвоени постапки, едно признавање на вина и завршни зборови за тоа како и 13 обвинети кои не се чувствуваат виновно, е исходот од денешното петчасовно судско рочиште за предметот на СЈО „Шамарите за...

Германскиот претседател ги повикува партиите повторно да размислат за коалиција

Германскиот претседател ги повикува партиите повторно да размислат за коалиција

Р.С. Европа | пред 17 часа

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска ги повика политичките партии да ги преиспитаат своите ставови и да овозможат формирање влада, откако пропаднаа преговорите за состав на нова влада...

Претседателот Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за уставни судии

Претседателот Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за уставни судии

Р.С. Европа | пред 18 часа

Претседателот Ѓорге Иванов ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд се доставени до Собранието, потврдија за МИА од кабинетот...

Иран и Либан ги отфрлија обвинувањата од Арапската лига напнатоста расте

Иран и Либан ги отфрлија обвинувањата од Арапската лига, напнатоста расте

Р.С. Европа | пред 19 часа

Техеран денеска го отфрли острото соопштение на министрите за надворешни работи од Арапската лига со кое се обвинуваат Иран и проиранската организација Хезболах, оценувајќи дека е тирада „полна со лаги...

Хан  Важно е Македонија да го истрча последниот километар

Хан - Важно е Македонија да го истрча последниот километар

Р.С. Европа | пред 19 часа

Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев имаат позитивни очекувања за европската перспектива на Македонија. Еврокомесарот упати и порака до опозицијата да биде критичка, но и конструктивна. Тој...

Израел ѝ дава на Руанда по пет илјади долари за секој азилант што ќе го прими

Израел ѝ дава на Руанда по пет илјади долари за секој азилант што ќе го прими

Р.С. Европа | пред 19 часа

Израел ќе ѝ плати на владата на Руанда по пет илјади долари за секој Африканец кој барал азил во Израел, а кого Руанда ќе одлучи да го прими, јавија израелските медиуми, а потоа тоа беше потврдено и од...

Штрајк на грчкиот остров Лезбос поради преголемиот број мигранти

Штрајк на грчкиот остров Лезбос поради преголемиот број мигранти

Р.С. Европа | пред 20 часа

Локалните власти и жителите на грчкиот остров Лезбос денеска почнаа штрајк против големиот број бегалци и мигранти кои се сместени во кампот Морија. Како што јави ДПА, стотици жители на Лезбос излегоа...

Македонско  албанските односи клучни за европската иднина

Македонско - албанските односи клучни за европската иднина

Р.С. Европа | пред 21 часа

Со нетрпение очекуваме Македонија да си го заземе заслуженото место во НАТО и да покаже видлив напредок на патот кон европската интеграција, порача албанскиот претседател Илир Мета кој престојува во земјава....

Судењето за Траекторија закажано за 6 декември

Судењето за „Траекторија" закажано за 6 декември

Р.С. Европа | пред 21 часа

Судењето за предметот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, ќе почне на 6 декември. Кривичниот суд, кој на 13 ноември го прифати обвинението на СЈО за случајот, дал и два дополнителни датуми...

Груевски не се чувствува виновен за насилствата во Центар Лазаров призна вина

Груевски не се чувствува виновен за насилствата во Центар, Лазаров призна вина

Р.С. Европа | пред 21 часа

Поранешниот премиер Никола Груевски рече дека не се чувствува за виновен за „насилствата во Општина Центар“, на денешното рочиште на кое тој е еден од обвинетите. Како невин се изјасни и поранешниот министер...

Почина поранешната чешка тенисерка Јана Новотна

Почина поранешната чешка тенисерка Јана Новотна

Р.С. Европа | пред 22 часа

Легендарната чешка тенисерка Јана Новотна почина во 50 година по долгата и тешка битка со ракот. Новотна најголемиот успех во кариерата го оствари 1998 година кога го освои Вимблдон. Имаше уште 12 Грен...

Енес Ибрахим нов претседател на Партијата за движење на Турците

Енес Ибрахим нов претседател на Партијата за движење на Турците

Р.С. Европа | пред 22 часа

На третиот редовен конгрес кој се одржа во Скопје, Енес Ибрахим е избран за нов претседател на Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП). Од 314 регистрирани делегати, на конгресот беа присутни...

Ваши коментари  МПЦ бара од бугарската црква да ѝ биде мајка

Ваши коментари – МПЦ бара од бугарската црква да ѝ биде мајка

Р.С. Европа | пред 22 часа

Можноста БПЦ да го прифати предлогот на Синодот на МПЦ да биде мајка – црква на македонската е најкоментирана тема од нашите читатели. Судејќи според бројот на постовите и коментарите на нашата ФБ страница,...

Почина озлогласениот лидер на култ Чарлс Менсон

Почина озлогласениот лидер на култ Чарлс Менсон

Р.С. Европа | пред 23 часа

Озлогласениот американски лидер на култ, Чарлс Менсон, почина на 83-годишна возраст, по речиси половина век во затвор. Тој беше осуден за организирање на убиството на седум луѓе. Затворските власти соопштија...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност