Мора да расчистиме со овие велепредавници

Мора да расчистиме со овие велепредавници

пред еден час - Дневник

На протестите вечерва, покрај Љубиша Георгиевски, се обрати и Саво Климовски како уште еден поранешен спикер на Собранието, според кого 32-риот собир е 32-ра седница на, како што рече, сенародниот парламент...

Пожар во близина на воениот полигон Пенуш

Пожар во близина на воениот полигон Пенуш

пред 2 часа - Дневник

Гори ниско стеблеста шума во непосредна близина на воениот полигон Пенуш. Неофицијално, пламените јазици зафатиле околу педесетина хектари. Пожарот е пријавен во 11часот, а во гаснење на пожарот покрај...

Некој сака војна но ние ќе возвратиме со петиција

Некој сака војна, но ние ќе возвратиме со петиција

пред 3 часа - Дневник

Илјадници скопјани попладнево излегоа на улиците и се приклучија на маршот на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Граѓаните порачуваат дека нема да дозволат Тирански претседател на Собрание,...

Лекарска комисија не пронашла пропуст при смртта на двајцата пациенти од Крива Паланка

Лекарска комисија не пронашла пропуст при смртта на двајцата пациенти од Крива Паланка

пред 4 часа - Дневник

Нема лекарски пропусти во лекувањето и транспортот на двајцата пациенти од Крива Паланка кои починаа во амбулантно возило на кое му откажаа сопирачките, тврдат од Комисијата за стручен надзор која Министерството...

Само итните случаи ќе се оперираат во ГОБ 8 Септември

Само итните случаи ќе се оперираат во ГОБ „8 Септември“

пред 5 часа - Дневник

Поради недостиг од медицински сестри, Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје денеска привремено ги затвори одделенијата за Пулмологија со ендокринологија, Општа и ургентна хирургија, а од денеска...

Груевски На европските политичари им објаснив во каква криза не доведе СДСМ

Груевски: На европските политичари им објаснив во каква криза не доведе СДСМ

пред 6 часа - Дневник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вториот ден на Конгресот на ЕПП на Малта оствари билатерални средби  и разговори со повеќе претставници од ЕУ, како и политичари од Европската народна партија на...

Миноски Исплатата на субвенциите ќе започне штом ќе се направат потребните проверки

Миноски: Исплатата на субвенциите ќе започне штом ќе се направат потребните проверки

пред 6 часа - Дневник

Министерот за финансии Кирил Миноски денеска рече дека штом министерството ги направи сите потребни проверки, ќе почне и исплатата на субвенциите за земјоделците. Тој рече дека трезорот работи согласно...

Македонија ќе биде нестабилна без партијата на Груевски во Владата

Македонија ќе биде нестабилна без партијата на Груевски во Владата

пред 6 часа - Дневник

Во обраќањата пред Kонгресот на ЕПП каде присуствуваат шефови на влади и држави, меѓу кои челниците на Европската Унија, германската канцеларка Ангела Меркел, шпанскиот премиер Маријано Рахој и други европски...

Африканската ѕвезда на саксофон пристигна во Скопје

Африканската ѕвезда на саксофон пристигна во Скопје

пред 6 часа - Дневник

Познатиот африкански саксофонист и перкусионист Сеун Kути утревечер ќе настапи во скопскиот клуб „Станица 26“. Синот на култниот мултиинструменталист Фела Kути, познат и како активист за човекови права...

Гасоводот од Kлечовце до Штип се поврзува со постојниот први приклучоци во октомври

Гасоводот од Kлечовце до Штип се поврзува со постојниот, први приклучоци во октомври

пред 6 часа - Дневник

Привршува подготовката за прием на првите количини гас низ изградениот гасовод од Kлечовце до Штип. Моментно во тек се завршни активности, односно овој дел од магистралниот гасовод се приклучува на постојниот....

Еден од најдобрите фудбалери на Вардар го продолжи договорот до 2020 година

Еден од најдобрите фудбалери на Вардар го продолжи договорот до 2020 година

пред 7 часа - Дневник

Фудбалскиот клуб Вардар објави дека официјално го продолжи договорот со бразилскиот интернационалец Хуан Фелипе до 2020 година, што значи дека играчот од средниот ред останува во редовите на македонскиот...

УЕФА го избра Барди за ѕвезда од македонскиот тим на претстојното ЕП во Полска

УЕФА го избра Барди за ѕвезда од македонскиот тим на претстојното ЕП во Полска

пред 7 часа - Дневник

Во пресрет на завршницата од Европското фудбалско првенство за играчи до 21 година кое од 16 до 30 јуни годинава ќе се одржи во Полска, УЕФА која ги претставува играчите од селекциите кои ќе настапат на...

НАТО за 120 евра дневница бара статисти во Германија да глумат Авганистанци

НАТО за 120 евра дневница бара статисти во Германија да глумат Авганистанци

пред 7 часа - Дневник

Властите во Берлин објавија оглас дека НАТО бара статисти кои за 120 евра дневно, ќе изигруваат обични Авганистанци за време на обука на американски војници во Германија. Предност е да се знае полски,...

 Лојдс осигурување создава фирма во Брисел за по Брегзит

„Лојдс осигурување“ создава фирма во Брисел за по Брегзит

пред 7 часа - Дневник

Британската осигурителна компанија „Лојдс Осигурување“ соопшти денеска дека ќе формира своја нова, дополнителна фирма, во Брисел, за да се спречи губењето на бизнисот откако Велика Британија ќе се повлече...

Штефан Дор еден од најбараните хорнисти во светот вечерва настапува во Скопје

Штефан Дор, еден од најбараните хорнисти во светот, вечерва настапува во Скопје

пред 8 часа - Дневник

Еден од најбараните хорнисти во светот, Германецот Штефан Дор, вечерва во Скопје ќе одржи симфониски концерт со наслов „Моцартовата хорна“. Првиот хорнист во Берлинската филхармонија пред македонската...

Денеска или утре земјоделците ќе добијат 224 571 508 денари субвенции

Денеска или утре земјоделците ќе добијат 224.571.508 денари субвенции

пред 8 часа - Дневник

Земјоделците најдоцна денеска или утре треба да ги добијат субвенциите, вкупно 224.571.508 денари, за кои Платежната агенција веќе ги потпиша налозите. До крајот на месецот, пак, дополнително ќе бидат...

Уапсен дрвокрадец од Албанија

Уапсен дрвокрадец од Албанија

пред 8 часа - Дневник

Охридската полицијата фатила на дело двајца дрвокрадци завчера во близина на изворот Свети Наум, информира МВР. Патрола на граничната и на шумската полиција околу 17 часот кај местото наречено Војтино...

Челзи му нуди златен договор на Азар

Челзи му нуди „златен договор“ на Азар

пред 9 часа - Дневник

Екипата на Челзи, на секој начин ќе се обиде да го задржи во своите редови еден од најдобрите играчи, Еден Азар. Белгискиот репрезентативец е на мета на Реал Мадрид, но од Челзи се надеваат дека ќе го...

Мали сипаници се шират во Европа најкритично е во Италија и Романија

Мали сипаници се шират во Европа, најкритично е во Италија и Романија

пред 10 часа - Дневник

Светската здравствена организација предупреди дека во Европа се шири епидемија на мали сипаници, особено во државите во кои е забалежано намалување на процентот на вакцинирање на децата. Само од почетокот...

Премиера на Ghost in The Shell со Скарлет Јохансон ФХ3Х дел од ефектите

Премиера на „Ghost in The Shell“ со Скарлет Јохансон, ФХ3Х дел од ефектите

пред 10 часа - Дневник

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на „Ghost in The Shell“, најновиот проект во кој се појавува Скарлет Јохансон како супер херој...

И европски прваци ќе играат на турнирот од ЖРK Вардар

И европски прваци ќе играат на турнирот од ЖРK Вардар

пред 10 часа - Дневник

Kон крајот на август годинава македонскиот женски ракометен првак Вардар ќе го организира вториот меѓународен турнир на кој покрај домаќинот ќе учествуваат и Будуќност, Одензе, ЧСМ Букурешт, Ростов и Kраснодар....

Поддршка за Македонија и ВМРО ДПМНЕ на конгресот на ЕПП во Малта

Поддршка за Македонија и ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на ЕПП во Малта

пред 10 часа - Дневник

На конгресот на Европската народна партија во Малта на кој се дискутираше за предизвиците на Балканот и негова брза интеграција во Европската Унија е изразена поддршка од сестринските партии за Македонија...

Со вперени пиштоли во децата им украле 120 000 евра

Со вперени пиштоли во децата им украле 120.000 евра

пред 11 часа - Дневник

Kаде се парите, кажете каде се парите инаку ќе пукаме и сите ќе ве убиеме. Со овие зборови тројцата разбојници влегле во куќата на фамилијата Садику во Арачиново, во која живеат браќата Нијазис и Исуф...

Интернет радиото Фанк шуи слави роденден во МКЦ

Интернет-радиото "Фанк шуи" слави роденден во МКЦ

пред 11 часа - Дневник

Електронското дуо Вини Вичи на 22 април во Борис Трајковски

Електронското дуо „Вини Вичи“ на 22 април во „Борис Трајковски“

пред 12 часа - Дневник

Светски познатото дуо „Вини Вичи“ на 22 април ќе настапи во арената „Борис Трајковски“. Проектот е дело на диџеите и продуценти Матан Kадош и Авирам Сахараи, кои важат за едни од најбараните артисти на...

Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на ЕУ

Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на ЕУ

пред 12 часа - Дневник

Британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис изјави дека не очекува оти Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на Европската унија, како дел од излезниот процес, наведувајќи дека ерата на исплата...

 Љубовникот на Ленин  нов роман од Блаже Миневски

„Љубовникот на Ленин“, нов роман од Блаже Миневски

пред 12 часа - Дневник

Во издание на „Матица македонска“ излезе од печат романот „Љубовникот на Ленин“ од писателот Блаже Миневски. Авторот разгатнува чувствителни теми од македонската историја и сегашност. Приказната почнува...

Пронајдена статуата за која се верува дека е кралицата Тиа

Пронајдена статуата за која се верува дека е кралицата Тиа

пред 12 часа - Дневник

Археолозите минатата недела случајно пронашле скриена статуа во текот на истражувањето на една гробница и се верува дека ја претставува бабата на Тутанкамон, кралицата Тиа. Европските археолози го проучувале...

Саудиска Арабија ја поканила Kина да инвестира во нејзината нафтена индустрија

пред 24 часа - Дневник

Најголемата азиска рафинерија „Чајна петрол енд хемикал сорпорејшн“ добила покана да инвестира во „Сауди Арамко“ станувајќи дел од најголемото ИПО во светот, кое го подготвува нафтениот гигант на Ријад,...

Три компании дале понуди за концесија на Солунското пристаниште

Три компании дале понуди за концесија на Солунското пристаниште

пред 24 часа - Дневник

Три компании до крајот на минатата недела дале обврзувачки понуди за стекнување 67 отсто од акциите на компанијата што управува со пристаништето во Солун, пишува весникот „Нафтемборики“. Тоа се филипинската...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk