Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Дневник | пред 9 месеци

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско. Тимот предводен...

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Дневник | пред 9 месеци

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите. Цвеќето не се појавило до периодот креда, а тревата почнала...

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Дневник | пред 9 месеци

Пониски казнени камати ќе плаќаат граѓаните и фирмите за јулските сметки за струја, телефон, парно, вода и за земените денарски кредити. Од 1 јули, односно од следниот месец, се намалува основата за пресметка...

Хорор во Скопје  Италијанка силувана од екс љубовникот

Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот

Дневник | пред 9 месеци

Четириесет и девет годишната Италијанка Д.З. во живеалиште со Скопје вчера вечерта пријавила дека била силувана од поранешниот љубовник. Според пријавата на Италијанката, вчера околу 8:30 часот кога тргнала...

Собраниски и владини седници на aлбански јазик

Собраниски и владини седници на aлбански јазик

Дневник | пред 9 месеци

Тетовската градоначалничка и висок партиски функционер на ДУИ, Теута Арифи, во своето гостување во емисија на телевизија „Арт“ вели дека СДСМ и ДУИ го договориле новиот Закон за јазици, според кој собраниски...

Владата наметна големи очекувања  но нема кадровски решенија за тоа

Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа

Дневник | пред 9 месеци

Граѓаните од новата Влада очекуваат 100.000 денари основица на лекарите, укинување на радиодифузната такса, покачување на пензии, 500 километри автопати, но од друга страна, СДСМ има многу слаби кадровски...

Со 46 години научив да гледам подалеку

Со 46 години научив да гледам подалеку

Дневник | пред 9 месеци

Милица Kузмановска, фолк-пејачка по сопствена амбиција и желба, никогаш не отстапувала од принципите во животот, кои секогаш ја воделе до целта. Нејзината биографија бележи паѓања и кревања, плими и осеки,...

Лозано со нова песна и номинација на германски фестивал

Лозано со нова песна и номинација на германски фестивал

Дневник | пред 9 месеци

„Ова лето ќе се памти“ е композицијата за која Влатко Лозаноски ќе промовира спот до крајот на месецов. Автори на рефренот се неговите долгогодишни пријатели и соработници Магдалена и Лазар Цветковски,...

Отворам ново поглавје во кариерата

Отворам ново поглавје во кариерата

Дневник | пред 9 месеци

Пејачот Јовица Мицевски сними двоен албум. Материјалот содржи 24 композиции, цедето „Скопје во сон“, кое е во поп-фолк манир, и објавата „Божја заповед“, која нуди класични фолк-рефрени. - Со нетрпение...

Марко Настиќ со целовечерен сет во Струга

Марко Настиќ со целовечерен сет во Струга

Дневник | пред 9 месеци

Еден од најпознатите српски диџеи, Марко Настиќ, на 24 јуни ќе гостува со целовечерен сет во Струга. Забавата ќе се одржи по кејот на реката Дрим, во рамките на мултимедијалниот хепенинг „Струга креативен...

Фалсификаторот од Чаир правел и алат за провалување

Фалсификаторот од Чаир правел и алат за провалување?

Дневник | пред 9 месеци

Основното јавно обвинителство ќе истражува каде и кај кого завршиле фалсификуваните лични карти, возачки дозволи, судски уверенија и други документи кои во изминатите пет години ги изработувал скопјанецот...

Вработени во катастарот решавале оставинска постапка на своја рака

Дневник | пред 9 месеци

Тинејџерка од Гостиварско почина во возило на Итна помош

Дневник | пред 9 месеци

Малолетно девојче од Гостиварско трагично го заврши својот живот во возило на Итната медицинска помош, со кое патувало кон Скопје. Несреќата што ја шокира земјава се случила во неделата наутро, соопштија...

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

Дневник | пред 9 месеци

Откриените фосили во мароканското наоѓалиште Јебел Ирхoуд Маорка, кои се за најмалку 100.000 години постари од кои било досега пронајдени останки на човекот, на глава ги претумбаа досегашните сфаќања за...

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Дневник | пред 9 месеци

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите. Цвеќето не се појавило до периодот креда, а тревата почнала...

Приказната за Алшар постојано привлекува посетители

Приказната за Алшар постојано привлекува посетители

Дневник | пред 9 месеци

Љубители на природата од разни краеви на земјата викендов под Kожув ги слушнаа мистичните приказни кои се преплетуваат со историјата на Македонија и кои се поврзани со лорандитот од светски познатиот рудник...

Kаде е  и кој е  Охрид според УНЕСKО

Kаде е (и кој е) Охрид според УНЕСKО?

Дневник | пред 9 месеци

Деновиве беше повторно актуелно прашањето дали Охрид ќе остане на листата на светско заштитено наследство од УНЕСKО. Неколку невладини организации алармираат дека Македонија има само две години за да го...

Aрена за поштени кокошки

Aрена за поштени кокошки

Дневник | пред 9 месеци

Не сум по спортот, но почнувам да учам. Зборот „арена“ не е простор за кокошки и „вртење уште еден круг“ за некој да не си помисли дека сме... лесни кокошки. Зборот arena е од латинско потекло и значи...

Без странски инвестиции  нема развој

Без странски инвестиции, нема развој

Дневник | пред 9 месеци

Меѓусебната македонска завист, љубомора и пизма немаат граници. Слободно може да се споредат со вселената. Во тие наши „вредности“ секако се крие добар дел од причините зошто сме на ова дереџе и како народ...

Шведска полека се претвора во забранета зона за Швеѓаните и за полицијата

Шведска полека се претвора во забранета зона за Швеѓаните и за полицијата

Дневник | пред 9 месеци

Осум нови области во Шведска се додадени на полицискиот список со особено ранливи области со висок профил каде што стапката на криминал и нивото на сиромаштија се особено високи, објави шведскиот весник...

3 219 пукнатини во јадрениот реактор на белгиската нуклеарка

3.219 пукнатини во јадрениот реактор на белгиската нуклеарка

Дневник | пред 9 месеци

Експертите открија нови 70 микропукнатини во вториот реактор на белгиската нуклеарна централа „Тијанж“, која се наоѓа на 60 километри од границата со Германија, со што им се спротивставија на тврдењата...

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Дневник | пред 9 месеци

Пониски казнени камати ќе плаќаат граѓаните и фирмите за јулските сметки за струја, телефон, парно, вода и за земените денарски кредити. Од 1 јули, односно од следниот месец, се намалува основата за пресметка...

Лани потрошивме 6 5 милијарди квч струја  71 отсто била од домашно производство  покажува извештајот на РKЕ

Лани потрошивме 6,5 милијарди квч струја, 71 отсто била од домашно производство, покажува извештајот на РKЕ

Дневник | пред 9 месеци

Вкупната потрошувачка на електрична енергија во Република Македонија во 2016 година изнесува 6.455.211.414 киловат-часа, што претставува намалување од 5,81 отсто во однос на потрошувачката во 2015 година....

Забрана за програмирано расипување на апаратите по истекот на гаранцијата

Забрана за програмирано расипување на апаратите по истекот на гаранцијата

Дневник | пред 9 месеци

Kомитетот за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите на Европскиот парламент оваа недела го усвои извештајот за продолжување на гаранциите за бела техника со кои треба да се продолжи животниот век на...

Електричните возила сега се 2 отсто од глобалната флота  а до 2025 ќе достигнат удел од 15 до 20 отсто

Електричните возила сега се 2 отсто од глобалната флота, а до 2025 ќе достигнат удел од 15 до 20 отсто

Дневник | пред 9 месеци

Извршните директори на компании од нафтената и автомобилската индустрија предупредуваат дека ги очекува иднина во која паричните текови може сериозно да им се намалат, пренесува „Ројтерс“. Владите на Индија...

Најбогатите кријат многу повеќе пари отколку што се мислеше

Најбогатите кријат многу повеќе пари отколку што се мислеше

Дневник | пред 9 месеци

Во 2007 година информатички инженер успева да изнесе детаљни информации за скриеното богатство на над 30 илјади клиенти на швајцарската подружница на британскиот мултинационален банкарски гигант ХСБЦ и...

Хан  Сега е момент да се решава името и да се направи компромис

Хан: Сега е момент да се решава името и да се направи компромис

Дневник | пред 9 месеци

Има нов моментум да се решава проблемот со името и се надевам дека ќе ја искористиме оваа ситуација. Мора да се најде заедничко решение и во регионот мора да се научи да се прави компромис, изјави вчера...

По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе  сега весникот вели дека Димитров најавил промена на името

По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе, сега весникот вели дека Димитров најавил промена на името

Дневник | пред 9 месеци

Објави, па по неколку часа се премисли и коригираше - престижниот британски „Фајненшл тајмс“ прво цитираше изјава на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, дека „Македонија е подготвена...

Заев да го исполни ветувањето за влез во НАТО и ЕУ, без да се задира во идентитетски прашања

Дневник | пред 9 месеци

Очекуваме дека и Зоран Заев и неговата влада ќе го исполнат ветувањето што им го дадоа на граѓаните на Република Македонија за брз влез во НАТО и брз влез во ЕУ. Притоа да не се задира во идентитетските...

„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство

Дневник | пред 9 месеци

Грчките медиуми предупредуваат дека западните земји ќе извршат силен притисок врз Атина да дозволи прием на Македонија во НАТО под привремената референца. Тоа, според нив, ќе ја демотивира Македонија да...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност