Кина го забрани Џастин Бибер

Кина го забрани Џастин Бибер

365 | пред еден ден

7 Споделувања Share Tweet По сé изгледа, во скора иднина Џастин Бибер (Бајбер е, ама ај) нема да ги почасти кинеските „белибери“ (како што се нарекуваат неговите фанови, од „believe“ и Biеber) со концерт....

Rolls Royce го навести најскапиот автомобил во историјата

Rolls-Royce го навести најскапиот автомобил во историјата

365 | пред еден ден

10 Споделувања Share Tweet Компанијата Rolls-Royce објавува прва фотка на осмата генерација на моделот Phantom. Премиерата на машината, која ќе стане најскапиот сериски модел во историјата на марката,...

Акционен филм без актери

Акционен филм без актери

365 | пред еден ден

6 Споделувања Share Tweet Стоп-фрејм анимацијата е секогаш креативна, ама оваа е и повеќе од тоа. Прочитајте и: Човештвото во три минути

 Која по ѓаволите е Мерилин Монро

„Која, по ѓаволите, е Мерилин Монро?“

365 | пред еден ден

8 Споделувања Share Tweet Фотографииве се направени во 1950 година, од фотографот на LIFE Magazine – Ед Кларк. Тогаш Мерилин Монро уште била анонимус, а Ед за неа чул од пријател кој работел во 20th Century...

За жал факт е Бебе може да умре од бакнеж

За жал, факт е: Бебе може да умре од бакнеж

365 | пред еден ден

14 Споделувања Share Tweet Недела дена откако дојде на планетава, на 7-ми јули Маријана Сифрит е итно префрлена во болница. Нејзините родители – Никол и Шејн Сифрит, забележале дека не јаде и дека не може...

Колку пластика произведуваме колку пластика постои и каде завршува

Колку пластика произведуваме, колку пластика постои, и каде завршува

365 | пред еден ден

13 Споделувања Share Tweet Научниците за прв пат ја пресметаа тоталната количина на пластика што ја имаме произведено. Количината е огромна. Но уште поинтересно е каде завршува оваа пластика. Од моментот...

Кравите можат да ни помогнат да најдеме вакцина против ХИВ

Кравите можат да ни помогнат да најдеме вакцина против ХИВ

365 | пред еден ден

14 Споделувања Share Tweet Кравите ни даваат сирење, месо и млеко, а сега и им помагаат на научниците да развијат вакцина против ХИВ вирусот. Ако тоа успее, ништо чудно што во Индија ги сметаат за свети....

Чудни нешта што можеш да ги видиш само на камера

Чудни нешта што можеш да ги видиш само на камера

365 | пред 2 дена

14 Споделувања Share Tweet Со модернизацијата на камерите и нивната способност да сликаат сé побрзо и побрзо („снимањето“ е всушност брзо сликање, нели), ние луѓето откривме некои чудни појави што претходно...

Извинување од професорот 11 години подоцна

Извинување од професорот, 11 години подоцна

365 | пред 3 дена

8 Споделувања Share Tweet Џулијан Еделман е дел од тимот на New England Patriots, и е голема фаца во американскиот фудбал. Како и зад сите успешни луѓе, и зад него стојат такви што не верувале дека ќе...

Вирално добар препарат против ќелавост

Вирално добар препарат против ќелавост

365 | пред 3 дена

7 Споделувања Share Tweet По социјалните мрежи во Јапонија видеово за препарат против ќелавост е вистински хит. Го изгледавме, па сфативме и зошто. Се вика „Super Million Hair“ и пополнува празнини во...

Honda прави спортски автомобил со правоаголeн управувач

Honda прави спортски автомобил со правоаголeн управувач

365 | пред 3 дена

10 Споделувања Share Tweet Јапонскиот производител Honda патентира ентериер на нов спортски модел, кој ќе се распореди под супер изведбата NSX во палетата на брендот. Автомобилот ќе биде опремен со правоаголен...

Промотивното видео на Скопје за Суперкупот на УЕФА

Промотивното видео на Скопје за Суперкупот на УЕФА

365 | пред 3 дена

11 Споделувања Share Tweet Скопје има микро-клима, изгор лето, кочан зима… Прочитајте и: Скопје тајмлапс видео - дел втори

Светска мапа на атеисти

Светска мапа на атеисти

365 | пред 3 дена

6 Споделувања Share Tweet Според резултатите на интернационалното истражување на WIN/Gallup за 2016-та година, а објавени во 2017-та, 62% од луѓето на планетата (62% од испитаниците, да бидеме попрецизни)...

Зошто стјуардесите мразат да служат Кока Кола

Зошто стјуардесите мразат да служат Кока Кола

365 | пред 3 дена

10 Споделувања Share Tweet Стјуардесите имаат доволно многу работа дури и без да се бават со патниците кои недоволно го ценат фактот што летаат на небото со џиновска метална птица, па се однесуваат како...

Сармата е најслатка кога се јаде во 57 ца на ЈСП

Сармата е најслатка кога се јаде во 57-ца на ЈСП

365 | пред 3 дена

14 Споделувања Share Tweet Видео објавено на Фејсбук групата „ Ѕид на сообраќајниот срам “. Настрана што јадењето во автобуси е забрането, стварно се потрудивме да најдеме макар една причина да го оправдаме...

Сé повеќе земји забрануваат извоз на песок а тоа може да ги замрси работите

Сé повеќе земји забрануваат извоз на песок, а тоа може да ги замрси работите

365 | пред 3 дена

20 Споделувања Share Tweet Последна на листата е Камбоџа, која со забраната и официјално ја прекина продажбата на песок на Сингапур, кој со години ги користеше нивните резерви за да ја зголеми својата (копнена)...

Погледот од најдоброто летувалиште во светот според Travel Lesiure

Погледот од најдоброто летувалиште во светот (според Travel+Lesiure)

365 | пред 3 дена

11 Споделувања Share Tweet Да се најде дестинација што е целосно изолирана од светот, а сепак нуди големи удобности, не е наједноставната задача. Ама според читателите на Travel+Lesiure, Nihi Sumba Island...

Како изгледаат нозете после 16 етапи на точак на Тур Д Франс

Како изгледаат нозете после 16 етапи на точак на Тур Д’ Франс

365 | пред 3 дена

17 Споделувања Share Tweet По 16-тата етапа на Тур Д’ Франс, на својот Инстаграм профил велосипедистот Павел Пољански објави фотографија со коментар „мислам дека нозете ми се уморни“. За кратко време фотографијата...

Си го украла точакот од крадецот што ѝ го украл

Си го украла точакот од крадецот што ѝ го украл

365 | пред 3 дена

14 Споделувања Share Tweet Џени Мортон Хамфрис од Бристол успеала да си го врати украдениот точак со истата тактика како на крадецот – крадење. Неколку часа откако ѝ го украле, побарала помош на локалната...

Се обидела да прошверцува 102 iPhone и залепени околу телото

Се обидела да прошверцува 102 iPhone-и залепени околу телото

365 | пред 3 дена

13 Споделувања Share Tweet Кинеските цариници фатија амбициозна шверцерка во обид да внесе 102 iPhone-а во земјата, залепени како појас околу нејзиното тело. Локалниот прес ја нарече „женски Iron Man“....

Откритие на неделата Како да скротиш White Walker

Откритие на неделата: Како да скротиш White Walker

365 | пред 4 дена

11 Споделувања Share Tweet По повод почетокот на новата сезона на Game Of Thrones, Белград се претвори во шеталиште на главните негативци од серијата – White Walker-ите. Прошетката под маски (кои се подготвуваа...

Откритие на денот Како да скротиш White Walker

Откритие на денот: Како да скротиш White Walker

365 | пред 4 дена

11 Споделувања Share Tweet По повод почетокот на новата сезона на Game Of Thrones, Белград се претвори во шеталиште на главните негативци од серијата – White Walker-ите. Прошетката под маски (кои се подготвуваа...

Бесмислениов лаптоп од 90 тите чинел 20 000 долари

Бесмислениов лаптоп од ’90-тите чинел 20.000 долари

365 | пред 4 дена

10 Споделувања Share Tweet Чудовиштево што го гледате е Хјулит-Пакардов анализатор на протоколи и Internet Advisor од серијата J2300 (ако тоа нешто ви значи) од 1998-ма година. Пред 20 години беше сметан...

Сплит гори Фиќо го гаси

Сплит гори, Фиќо го гаси

365 | пред 4 дена

7 Споделувања Share Tweet Хрватските пожарникари на терен покажаа дека и покрај тоа што немаат доволно луѓе, возила и средства, ништо не може да ги спречи во гасењето на најголемите пожари, каков што беше...

Hyundai сака да стане број еден во Европа

Hyundai сака да стане број еден во Европа

365 | пред 4 дена

11 Споделувања Share Tweet Корејската компанија Hyundai Motor Company си постави за цел да стане најпродаван производител на автомобили во 2021 година, соопштија пред медиумите претставници на брендот...

Разликата меѓу алигатор и крокодил

Разликата меѓу алигатор и крокодил

365 | пред 4 дена

7 Споделувања Share Tweet Крокодилите и алигаторите се всушност две сосема различни животни; го делат родот (крокодилоиди), но не се од ист вид. Сепак, и алигаторите и крокодилите се многу слични – изгледаат...

Запознајте едно типично македонско семејство

Запознајте едно типично македонско семејство

365 | пред 4 дена

7 Споделувања Share Tweet Да замислиме едно типично македонско семејство: мајка, татко, две деца, баби и дедовци, куче, домашни ритуали… Мајката и таткото на работа, децата на училиште, дополнителни активности...

Русија против алкохолот Вотка само во работни денови

Русија против алкохолот: Вотка само во работни денови

365 | пред 4 дена

11 Споделувања Share Tweet Вечната љубов кон алкохолот е етикета што на Русите им е залепена со супер-лепак и тешко ќе се одлепи. Генералниот впечаток е дека шансите да наидеш на Русин што не пие вотка...

Колку заработи Германија од грчката должничка криза

Колку заработи Германија од грчката должничка криза?

365 | пред 4 дена

10 Споделувања Share Tweet Од заемите дадени на Атина, па до програмите за откупување долгови, профитот на Германија од грчката криза се брои во милијарди, известува La Tribune. Деталите објавени од Германското...

Турција ја протера еволуцијата од учебниците

Турција ја протера еволуцијата од учебниците

365 | пред 4 дена

8 Споделувања Share Tweet Турција ја објави новата наставна програма. Во неа не се спомнува ниту Чарлс Дарвин, ниту еволуцијата. За нив ќе се учи на универзитетско ниво, не порано, предвидува програмата....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност