Дебата за помошта од државата за печатените медиуми

Дебата за помошта од државата за печатените медиуми

Канал 5 | ново

Ова е првичниот предлог врз основа на кој денеска се водеше дебата  за начинот како да им се помогне на печатените медиуми, организирана во Владата на РМ. Министерот за информации и отчетност Роберт Поповски,...

Француски компании заинтересирани за инвестици во железницата во Македонија

Француски компании заинтересирани за инвестици во железницата во Македонија

Канал 5 | пред 5 минути

- Повеќе француски компании имаат изразено интерес за учество особено во македонската железница, и да инвестираат, но и да учествуваат на различни нивоа, бидејќи на сите ни е јасно дека железницата навистина...

Законот за високо образование објавен за предлози и сугестии

Законот за високо образование објавен за предлози и сугестии

Канал 5 | пред 20 минути

Таа на дебатата истакна дека предлог законот денеска ќе биде објавен и на ЕНЕР, а со тоа и ставен на јавна дебата за сугестии за негово подобрување. - Во предлог законот предвидени се повеќе механизми...

Македонските институции се обучуваат за аплицирање за грантови од ЗКФ

Македонските институции се обучуваат за аплицирање за грантови од ЗКФ

Канал 5 | пред 24 минути

Со цел да се презентираат можностите за искористување на средства од Фондот денеска и утре во Скопје се одржува регионална работилница на која државните институции ќе треба да научат како да изготвуваат...

Работилница за вработените во институциите

Работилница за вработените во институциите

Канал 5 | пред 24 минути

Ова го истакна министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на отворањето на работилницата Peace Tech Exchange, која ја организира Peace Tech Lab од Американскиот мировен институт...

ЕУ одобри 72 3 милиони евра за поддршка на Македонија

ЕУ одобри 72,3 милиони евра за поддршка на Македонија

Канал 5 | пред 29 минути

Станува збор за  две програми финансирани од ЕУ. Европската комисија на 29 ноември годинава усвои Програма за активности за Република Македонија за 2017 година. Во исто време, финансискиот договор помеѓу...

Груевски Во моментов има внатрепартиска кампања секогаш некој е незадоволен

Груевски: Во моментов има внатрепартиска кампања, секогаш некој е незадоволен

Канал 5 | пред 40 минути

- Јас слушнав дел од тие забелешки и затоа се произнесов на мојата фејсбук страна. Испратив одредени пораки, после кои што се надевам дека работите се малку потсредени, рече Груевски. Посочи дека кога...

МФ Нема промени во оданочувањето на дознаките

МФ: Нема промени во оданочувањето на дознаките

Канал 5 | пред 49 минути

- Со предложените измени се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција. Поточно, со овие измени, се овозможува УЈП да има покомплетна евиденција на сите...

Извештај Социјалната политичката и партиската  нејчести форми на дискриминација

Извештај: Социјалната, политичката и партиската - нејчести форми на дискриминација

Канал 5 | пред 45 минути

Проектот е финансиран од УСАИД и според нивниот претставник во Македонија Дејвид Адбери, човековите права се стандарди што обезбедуваат сите луѓе да живеат достоинствено, слободно и еднакво. - Гарантирајќи...

Анѓушев Со приклучување кон ТАБ се обезбедува конкурентност и сигурност во снабдувањето со гас

Анѓушев: Со приклучување кон ТАБ се обезбедува конкурентност и сигурност во снабдувањето со гас

Канал 5 | пред 50 минути

- Македонија има интерес да се приклучи на ТАБ и да направи алтернатива во снабдувањето со гас, односно да се приклучи на алтернативни извори на гас кои доаѓаат од Азербејџан и од терминалите за природен...

Македонија доби неповратни 2 5 милиони евра од НР Кина

Македонија доби неповратни 2,5 милиони евра од НР Кина

Канал 5 | пред 59 минути

Годишниот договор за економска и техничка соработка меѓу двете држави беше потпишан денеска во Скопје од страна на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и амбасадорката на Народна Република Кина,...

Димитров Разговорите за името продолжуваат по празниците

Димитров: Разговорите за името продолжуваат по празниците

Канал 5 | пред еден час

- По подолга пауза од три години имавме прва средба на преговарачите со медијаторот Нимиц. Договорена е следната да биде по празниците во јануари така што не би требало да се очекува некакво посебно случување...

Фенербахче Внимание Антиќ се враќа во Улкер Арена

Фенербахче: Внимание, Антиќ се враќа во „Улкер Арена“

Канал 5 | пред еден час

Турскиот клуб на својот профил на Твитер објави слика на Антиќ како централна фигура на натпреварот на двата тима. Внимание! Антиќ, кој со успех настапуваше во Фенербахче и многу придонесе во историските...

Анѓушев Граѓаните нема сами да набавуваат калориметри

Анѓушев: Граѓаните нема сами да набавуваат калориметри

Канал 5 | пред еден час

- Тоа е дезинформација која не знам од кои причини се шири. Мерачи ќе има и ќе се најдат финасиски средства да бидат платени, а да не бидат на товар на граѓаните. Нивната набавката ќе биде регулирана со...

Сијарто Остануваме најгласен поддржувач за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Сијарто: Остануваме најгласен поддржувач за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал 5 | пред еден час

Ова го порача на денешната заедничка прес-конференција министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Поддршката...

Спортски ѕвезди во сенка на поубавите половини

Спортски ѕвезди во сенка на поубавите половини!

Канал 5 | пред еден час

Тие зад себе имаа постигнато врвни резултати и имаат импозантни кариери. Но, тие се и спортисти кои се во сенка на своите поубави половини. Пике - Шакира Асот на Барселона Жерар Пике има блескава кариера...

Струмица доби пречистителна станица тенденција на Владата е да има секое место со над 10 000 жители

Струмица доби пречистителна станица, тенденција на Владата е да има секое место со над 10.000 жители

Канал 5 | пред еден час

Проектот Пречистителна станица е финансиран со средства од ЕУ преку Оперативната програма за регионален развој. Премиерот истакна дека првично беше димензионирана на 10 милиони евра, а се завршува со 6,5...

Македонија е само транзитна земја за бегалците

Македонија е само транзитна земја за бегалците

Канал 5 | пред еден час

Според истражувањето, во Република Македонија само пет лица добиле меѓународна заштита како бегалци, а 11 добиле супсидијарна заштита, односно поради кршење на нивните основни човекови права. Според Иван...

Стоилов во ТОП 10 спортисти на Балканот

Стоилов во ТОП 10 спортисти на Балканот

Канал 5 | пред еден час

Победник е бугарскиот тенисер и трет АТП играч Григор Димитров кој доби 62 поени. На второто место се најде романската тенисерка Симона Халеп со 60, додека трет е турскиот спринтер Рамил Гулиев со 49 бода....

 Насилство во Центар ја одложи Траекторија

„Насилство во Центар“ ја одложи „Траекторија“

Канал 5 | пред еден час

Рочиштето е одложено бидејќи во истата судница денеска треба да продолжи судењето за случајот „Насилство во Центар“. Претходно, одбраната на обвинетите побара одложување бидејќи немало услови за визуелно...

Богов 2017 година ќе биде една од економски најслабите растот околу 0 5 проценти

Богов: 2017 година ќе биде една од економски најслабите, растот околу 0,5 проценти

Канал 5 | пред еден час

- Остануваме на проекцијата од 0,5 проценти за 2017 година. Третиот квартал потврди дека тука некаде ќе биде растот за 2017 година. Ќе бидеме доста близу до вистинскиот раст, но тоа ќе го дознаеме во март...

ДС Загадувањето на воздухот се решава кога е ветровито

ДС: Загадувањето на воздухот се решава кога е ветровито

Канал 5 | пред 2 часа

Во оваа насока предлагаме Владата на Република Македонија да формира експертски тим кој ќе ја подготви Стратегијата и ќе предложи измени во законите. Гасификацијата, користење на обновливи извори на енергија...

Општина Центар ја реконструира атмосферската и фекалната канализација на ОУ 11 Октомври

Општина Центар ја реконструира атмосферската и фекалната канализација на ОУ „11 Октомври“

Канал 5 | пред 3 часа

Со ова, како што информираат од општината, ќе биде надминат проблемот кој датира од 50-тите години на минатиот век, кога е изградено училиштето. - Фекалната канализација и атмосферските води се враќаа...

 Екатимерини  Нимиц оптимист но пречките демнат

„Екатимерини“: Нимиц оптимист, но пречките демнат

Канал 5 | пред 3 часа

Во Обединетите нации, со оптимизам се гледа на обновените разговори меѓу двете земји. И самиот Нимиц охрабрен од последните случувања во процесот изрази оптимизам дека проблемот конечно може да се реши....

Ники Минаж повторно со провокативна фотка на Инстаграм

Ники Минаж повторно со провокативна фотка на Инстаграм

Канал 5 | пред 3 часа

Откако се појави на насловната страница на магазинот „Пејпер“ , страница која за многумина преставува мека еротика, пејачката со раскошни облини одлучи на своите фанови на социјалните мрежи да им подели...

Илјадници патници блокирани на аеродромот во Атланта

Илјадници патници блокирани на аеродромот во Атланта

Канал 5 | пред 3 часа

Поради немање на струја аеродромот е делумно затворен, соопштија аеродромските власти. Инаку, ова е најпрометниот аеродром во светот, низ него секој ден минуваат повеќе од 250 000 патници и полетуваат...

Полициска контрола во обложувалница во Тетово која работела без лиценца

Полициска контрола во обложувалница во Тетово која работела без лиценца

Канал 5 | пред 3 часа

Во објектот, како што информира МВР, биле затекнати Р. Х. (24) и П.Т. (44) од Тетово, кој се претставил дека е вработен, а во шанкот за уплати на тикети била затекната С.Ѓ. (33) од Тетово. Во обложувалницата...

На Плоштад Македонија 71 годишен скопјанец нападнат од кучиња

На Плоштад Македонија 71- годишен скопјанец нападнат од кучиња

Канал 5 | пред 4 часа

Вчера во 12:30 часот во ПС Центар, Б.Д.(71) пријавил дека на Плоштад Македонија поточно кај „Ристиќева Палата“, бил нападнат од кучиња  скитници.  Едно од нив го каснало, по што се упатил во болница каде...

Поништен конкурсот за јавни обвинители

Поништен конкурсот за јавни обвинители

Канал 5 | пред 4 часа

- Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ на седницата одржана на 11 декември 2017 година донесе одлука за поништување на јавниот оглас на Академијата за прием на 60 слушатели...

Протестно писмо од Македонски манифест до дел од амбасадорите за притворот на пратениците

Протестно писмо од „Македонски манифест“ до дел од амбасадорите за притворот на пратениците

Канал 5 | пред 4 часа

Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност