Прилепчанец стари македонски куќи сместува во грне и лејка

Прилепчанец, стари македонски куќи сместува во грне и лејка

Канал 5 | пред 5 минути

Тој иако живее и работи во Прилеп, својата прва самостојна изложба ја постави во Битола насловена како ,,Незаборав,,. Инспирациите ги црпи од македонската култура и традиција, пред се во руралните средини,...

Пожарот изгаснат тетовци на протест за чист воздух

Пожарот изгаснат, тетовци на протест за чист воздух

Канал 5 | пред 10 минути

Во градот по Шар Планина ве дочекува дивата депонија и неколкумина кои го гасена пожарот на ѓубриштето што ги гушеше тетовци. Иако со послаб интензитет, мирисот од депонијата полека со слабиот ветер доаѓаше...

ВМРО ДПМНЕ Какви совети за 25 000 евра годишно ќе добива Заев од Башановиќ

ВМРО-ДПМНЕ:Какви совети за 25 000 евра годишно ќе добива Заев од Башановиќ

Канал 5 | пред 12 минути

-25.000 евра годишно граѓаните на Македонија ќе го плаќаат српскиот естраден менаџер Зоран Башановиќ. Ни помалку ни повеќе туку 25.000 евра. Толку чинат услугите што српскиот естраден менаџер Башановиќ...

Од ноќеска дожд силен ветер и пад на температурата

Од ноќеска дожд,силен ветер и пад на температурата

Канал 5 | пред 26 минути

Повеќе за временската прогноза од дежурниот синоптичар Борис Секирарски. Денес ќе биде топло и во поголемиот дел од денот сончево со мала облачност. Попладне и од северозапад облачноста ќе се зголемува...

Теловска Владата на ВМРО ДПМНЕ ја зголеми просечната пензија од 7 634 ден на 13 755 денари

Теловска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ја зголеми просечната пензија од 7 634 ден. на 13 755 денари

Канал 5 | пред 31 минути

Пензионерите на 1-ви септември нема да добијат 2.100 денари покачување!Тоа можат сами да си го видат на своите сметки. Тоа што ќе го направи владата на СДС тоа е усогласувањето кое што е нивна законска...

Неонацисти во Германија маршираа за воениот злосторник Рудолф Хес

Неонацисти во Германија маршираа за воениот злосторник Рудолф Хес

Канал 5 | пред 32 минути

Десничарите се собираат секоја година за да го одбележат денот кога се самоубил Хес, но оваа година нивниот собир доби поголемо медиумско внимание поради собирите и немирите во Шарлотсвил. Неонацистите...

ДИК го разгледува Извештајот за состојбата на Избирачкиот список

ДИК го разгледува Извештајот за состојбата на Избирачкиот список

Канал 5 | пред 49 минути

На седницата на ДИК ќе биде разгледан и Предлог јавниот повик за сите граѓани за вршење увид во Избирачкиот список.

Австралија со нов план против терористички напади со возила

Австралија со нов план против терористички напади со возила

Канал 5 | пред еден час

Премиерот  Малколм Турнбул, го претстави планот, три дена по нападите во Барселона и Камбрилс во  кои загинаа 14 луѓе. Планот им овозможува на локалните власти да преземат мерки со кои може да ги ублажат...

Финска оддава почит на загинатите во Турку

Финска оддава почит на загинатите во Турку

Канал 5 | пред еден час

Градоначалникот на Турку, Алекси Рандел, претставници на полицијата и религиозни лица положија цвеќе и запалија свеќи на местото на нападот на плоштадот. Таму се собраа неколку стотици лица. Според медиумите,...

Човечки коски најдени во пештера на Сува Гора

Човечки коски најдени во пештера на Сува Гора

Канал 5 | пред еден час

Пронајдените работи се дадени на вештачење, по што ќе биде познато од кое време потекнуваат и како остатоците се нашле на тоа место. Според МВР откритието на спелеолозите било пријавено на 18 август, во...

Туфекџиќ Наскоро одблокирање на процесот за полагање на лекторски испит

Туфекџиќ: Наскоро одблокирање на процесот за полагање на лекторски испит

Канал 5 | пред еден час

- Поради самоволието на претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со несопроведливи законски измени, Република Македонија од 2013 година до денес нема издадено лиценца за лектор, што предизвикува огромна...

Царовска Нема да се градат станови за мигранти и бегалци

Царовска: Нема да се градат станови за мигранти и бегалци

Канал 5 | пред еден час

Нагласува дека стратегијата за интеграција на бегалци и странци 2017-2027 година е продолжение на стратегијата 2009-2015 година, со истиот наслов, која што ја донела ВМРО-ДПМНЕ. Македонија, вели Царовска,...

Карлеуша во леопардско бикини

Карлеуша во „леопардско бикини“

Канал 5 | пред еден час

Популарната Џеј Кеј објави неколку фотографии  кои предизвикаа вистински хаос кај нејзините фанови на интернет. Карлеуша  облечена во минијатурно бикини со принт на леопард безуспешно се обиде  да ги покрие своите раскошни облини.

Велосипедскиот планински туризам нов адут на Малешевијата

Велосипедскиот планински туризам нов адут на Малешевијата

Канал 5 | пред еден час

Дина Муцунска, директор на хотел „Манастир“, истакнува дека питомата планина, богатата шума, благите падини, даваат терен поволен за планински велосипедски патеки, па првите километри велосипедски патеки...

Грците бесни на Милвоки обвинуваат за лажирање на повредата на Адетокумбо

Грците бесни на Милвоки, обвинуваат за лажирање на повредата на Адетокумбо

Канал 5 | пред еден час

НБА клубот Милвоки ја извести грчкиот сојуз дека по извршените медицински прегледи го откажува учеството на Адетокумбо поради повреда на коленото. На ова, реагираше Кошаркарскиот сојуз на Грција со обвинение...

Во Боров Дол откриена една од најстарите македонски рударски населби

Во Боров Дол откриена една од најстарите македонски рударски населби

Канал 5 | пред 2 часа

Артефактите аргументираат, во месноста Боров Дол, лоцирана на 20 километри од Штип во правец кон Радовиш, се копала руда уште во шестиот век пред нашата ера. Остатоците од  куќни ѕидови укажуваат на континуиран...

СДСМ Парите на граѓаните повеќе не завршуваат кај ВМРО ДПМНЕ

СДСМ: Парите на граѓаните повеќе не завршуваат кај ВМРО-ДПМНЕ

Канал 5 | пред 3 часа

- Граѓаните 11 години сведочеа како нивните пари завршуваа во скапоцениот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, најбогатата партија во Европа, како нивните пари се трошеа на скапи ручеци, на барокни фасади, панорамски...

ВМРО ДПМНЕ СДСМ да каже каде завршуваат парите на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже каде завршуваат парите на граѓаните

Канал 5 | пред 3 часа

- Владата на СДС за неполни три месеци помогна да испарат стотици милиони евра народни пари без објаснување, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ и се додава дека само од распишување на аукции на државни...

Од ноќеска дожд силен ветер и пад на температурата

Од ноќеска дожд, силен ветер и пад на температурата

Канал 5 | пред 3 часа

Денес ќе биде топло и во поголемиот дел од денот сончево со мала облачност. Попладне и од северозапад облачноста ќе се зголемува а од вечерните часови особено во овие делови ќе има повремено пороен дожд...

Невреме во Хрватска најпогодена Истра ветер со брзина од 130 км

Невреме во Хрватска, најпогодена Истра, ветер со брзина од 130 км

Канал 5 | пред 3 часа

Според првичните информации најпогодена од невремето е Истра, каде бурата рушел стебла, а ударите на ветер достигнувале брзина и до 130 километри на час. Силниот ветер рушел се пред себе, дрвја, контејнери...

Туристичките саеми не ги даваат очекувани ефекти

Туристичките саеми не ги даваат очекувани ефекти,

Канал 5 | пред 3 часа

Анализите покажаа дека најголемиот дел од гостите го избрале Охрид за годишен одмор  преку туристички агенции, или преку интернет. -Само околу 2%  информации добиле преку туристички саем, што значи самата...

Отворена нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

Отворена нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

Канал 5 | пред 3 часа

Во новиот капацитет на површина од 4.000 метри квадратни ќе има околу 300 нови вработувања, рече синоќа на отворањето на фабриката  сопстевникот Дејан Наумовски, информира општина Прилеп. Симон Наумоски,...

Исчезнатиот Даниел од Делчево пронајден мртов

Исчезнатиот Даниел од Делчево пронајден мртов

Канал 5 | пред 4 часа

Според информацијата на СВР ШТИП, синоќа околу 20 часот телото на Георгиевски е пронајдено на три километри од селото, во блиската шума по што надлежни истражни органи извршиле увид, а дежурниот лекар...

Традиционален турнир во улична кошарка по шести пат во Росоман

Традиционален турнир во улична кошарка по шести пат во Росоман

Канал 5 | пред 4 часа

- Четиринаесетте екипи кои се пријавени се натпреваруваат деновиве во вечерните часови од 19 до 23 часот, за да се избегнат високите температури. На „Street ball Ros 2017“ годинава настапуваат екипи од...

Османи Подготвуваме мастер план за реформа на ИПА системи

Османи: Подготвуваме мастер план за реформа на ИПА системи

Канал 5 | пред 4 часа

На средбата за состојбите околу реализацијата на проектите и апсорпцијата на ИПА средствата Османи и Бертолини договориле заеднички да ги адресираат предизвиците за отстранување на пречките за реализација...

Полицијата и обвинителството од холандската влада бараат враќање на визите за албанските граѓани

Полицијата и обвинителството од холандската влада бараат враќање на визите за албанските граѓани

Канал 5 | пред 4 часа

- Преку интерен меморандум од Владата се бара да преземе активности околу ова прашање, изјави портпаролот на амстердамската полиција за „The Telegraap.nl.“ Во написот се наведува дека последните години...

Реал му ја зголеми платата на Асенсио

Реал му ја зголеми платата на Асенсио

Канал 5 | пред 5 часа

Во новиот договор на еден од најталентираните играчи на европскиот и шпански првак има и откупна клаузула според која, оној кој ќе сака да го купи Асенсио ќе мор ана Реал да му плати неверојатни 500 милиони...

Шидло  Меркел им ја отвори вратата на Европа и на оние кои сеат смрт

Шидло: „Меркел им ја отвори вратата на Европа и на оние кои сеат смрт“

Канал 5 | пред 5 часа

Шилдо упати апел до Европската унија, и бара конечно да се замени политичката коректност со здрав политички разум. „Многу политичари велат дека не треба да ги поврзуваме мигрантската политика и тероризмот....

Меѓународна ликовна колонија Кавадарци Михајлово

Меѓународна ликовна колонија „Кавадарци/Михајлово“

Канал 5 | пред 5 часа

Во наредните седум дена на колонијата ќе творат уметници од државава, Бугарија, Грција, Србија, Турција, Иран, Данска, Италија, Косово, Албанија, Црна Гора, Украина и Ерменија. Колонијата ќе биде отворена...

Формирана Групација на провајдери на дигитални решенија

Формирана Групација на провајдери на дигитални решенија

Канал 5 | пред 5 часа

Новата групација ќе биде промовирана утре кога ќе биде претставена и нејзината инцијатива за усогласување на регулативата за употребувана ИКТ опрема. За претседател на Групацијата на провајдери на дигитални...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност