Димитриев Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија

Димитриев: Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија

пред 3 часа - Вест

Ја искористивме приликата да го реафирмираме нашиот став дека за Македонија членството во Европската унија останува врвен приоритет, изјави во Валета премиерот Емил Димитриев, оценувајќи дека успешно завршил...

Дамовски Нашата поддршка ќе ја има секој политичар избран од нас се додека нe брани нас

Дамовски: Нашата поддршка ќе ја има секој политичар избран од нас се додека нe брани нас

пред 3 часа - Вест

Тука сакаме да дадеме почит кон единствената институција која нe штити, единствената интитуција за која сме сигурни дека ќе ги одбрани нашите барања, истакна Борис Дамовски, еден од граѓанската иницијатива...

Илиевски Црвено жолтата линија никој нема да ја помине

Илиевски: Црвено-жолтата линија никој нема да ја помине

пред 3 часа - Вест

Верувале или не, по 32 пат се гледаме тука и судејќи според оваа прекрасна енергија и оваа огромна масовност на сите ни е јасно, и тука на улицата и во Собранието – дека црвено-жолтата линија никоја нема...

Голем народен собир Не ја даваме Македонија Фотогалерија

Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)

пред 3 часа - Вест

Граѓаните на Македонија веќе 32 дена се на улиците со цел да ја зачуваат унитарноста, сувереноста и независноста на Република Македонија. Тие повторно кажуваат дека се против двојазична Македонија и против...

Голем народен собир Не ја даваме Македонија Фотогалерија

Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)

пред 3 часа - Вест

Граѓаните на Македонија веќе 32 дена се на улиците со цел да ја зачуваат унитарноста, сувереноста и независноста на Република Македонија. Тие повторно кажуваат дека се против двојазична Македонија и против...

Орбан Македонија не може да биде стабилна без партијата на Груевски стабилноста на Балканот бара нови избори во Македонија

Орбан: Македонија не може да биде стабилна без партијата на Груевски, стабилноста на Балканот бара нови избори во Македонија

пред 5 часа - Вест

Во обраќањата пред Конгресот на ЕПП каде присуствуваат шефови на влади и држави, меѓу кои челниците на Европската Унија, германската канцеларка Ангела Меркел, шпанскиот премиер Маријано Рахој и други европски...

Наставник од Кавадарци три месеци вршел обљуба на ученичка

Наставник од Кавадарци три месеци вршел обљуба на ученичка?

пред 7 часа - Вест

Полов напад врз тринаесетгодишна ученичка од страна на наставник бил пријавен вчера во Полициската станица од општа надлежност во Кавадарци. Оваа информација ја потврдиле од СВР Велес. Според пријавителите,...

 Пежо ја одбележа титулата во женското рели со 208 блек едишн

"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"

пред 8 часа - Вест

Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени, "Пежо" ја лансираше специјалната верзија на моделот "208 блек едишн". Победничката на 2016 ФИА рели шампионатот, Кети Манингс,...

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на поло

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"

пред 8 часа - Вест

Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваген" за презентација на шестата генерација на "поло", успешната приказна, која Германците ја произведуваат веќе 42 години. Според...

Харден влезе во историјата но Рокетс загуби

Харден влезе во историјата, но Рокетс загуби

пред 8 часа - Вест

Џејмс Харден стана првиот кошаркар во НБА-лигата кој во една сезона постигнал повеќе од 2 000 поени и асистирал за повеќе од 2 000 поени. Ол-стар плејмејкерот на Хјустон рокетс, сепак, не успеа да го спаси...

Ивана Шпановиќ освен на тартанот блеска и на модните писти

Ивана Шпановиќ освен на тартанот, блеска и на модните писти

пред 8 часа - Вест

Најдобрата српска атлетичарка Ивана Шпановиќ се појави како манекенка во хуманитарна модна ревија. Ивана ја отвори манифестацијата, прошета по модната писта и доби громогласен аплауз, скоро со иста силина...

Аргентинците играа со вијагра на 3 600 метри

Аргентинците играа со вијагра на 3.600 метри

пред 8 часа - Вест

Најдобрите фудбалери на Аргентина земале коктел од дозволени стимулативни средства, вклучувајќи и вијагра, за да го издржат играњето на надморска височина од 3.600 метри, но ниту тоа не им помогна да ја...

Артефакти од вистинскиот модернист Борис Чипан

Артефакти од вистинскиот модернист Борис Чипан

пред 8 часа - Вест

Вечерва во 20 часот, во Музеј на Град Скопје ќе биде отворена изложбата на еден од доајените на македонската современа архитектура, насловена "Борис Чипан: по трагите на еден модернист", која посетителите...

Главниот хорнист во Европа вечерва во Скопје

Главниот хорнист во Европа вечерва во Скопје

пред 8 часа - Вест

На вечерашниот концерт на Македонската филхармонија, солист е првиот хорнист од престижната Берлинска филхармонија Штефан Дор од Германија. Концертот е во Дом на АРМ, од 20 часот, а е насловен "Моцартовата...

Побелеа коњите во фонтаната на Филип Втори

Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"

пред 8 часа - Вест

Сите фонтани се чистат и на почетокот од април ќе бидат пуштени во употреба, а покрај чистењето, ќе бидат патинирани и ќе им бидат проверени и механизмите, објаснуваат од Град Скопје На плоштадот "Филип...

Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември

Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември

пред 8 часа - Вест

Проектот за реконструкција, доградба и надградба на Конгресен центар "Александар Македонски", односно на Универзална сала е во завршна фаза. Ова го истакнаа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски...

Свирам на гитарата што прва ќе ми се насмее

Свирам на гитарата што прва ќе ми се насмее

пред 9 часа - Вест

Гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски во Скопје ќе одржи концерт со Биг бенд оркестарот на словенечката војска, на 19 април од 20 часот, во "Метрополис арената". На вчерашниот прес во Скопје, Влатко изјави...

Сакам секси долна облека

Сакам секси долна облека

пред 9 часа - Вест

Поп-пејачката Викторија Лоба од неодамна е заштитно лице на ноќна облека и на костими за капење на познат домашен бренд. Најновата фотосесија на шармантната пејачка веќе ја гледаме на билбордите низ повеќе...

Второ место за македонскиот дизајнер Виктор Цветановски

Второ место за македонскиот дизајнер Виктор Цветановски

пред 9 часа - Вест

Кастинг-менаџерот на Моден викенд Скопје, Виктор Цветановски (20), го освои второто место на конкурсот за најталентиран балкански дизајнер, во организација на "Фешн скаут" од Лондон и на модните недели...

Сончање на островот на лепрозните

Сончање на островот на лепрозните

пред 9 часа - Вест

ГРЦИЈА - Спиналонга била една од последните европски колонии за лепрозни, активни од 1893 до 1957 година. На овој грчки остров во Средоземното море властите испраќале луѓе заболени од Хансонова болест,...

Јапонците плаќаат по 27 000 долари за диња

Јапонците плаќаат по 27.000 долари за диња

пред 9 часа - Вест

ЈАПОНИЈА - Изгледа како продавница за накит со скап интериер. Но преку стаклото се крие "богатството" на "Сембикија" - ланец на продавници за екслузивно и луксузно овошје во Токио, објави "Си-ен-ен". Руби...

E matematika mk за полесно совладување на математички вештини

E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини

пред 9 часа - Вест

Веб сајтот е направен првенствено да им помогне на учениците и студентите, полесно да ги совладаат математичките вештини, бидејќи тука се разработени најбитните работи од математиката, како и најбитните...

Поддршка за Македонија и ВМРО ДПМНЕ на конгресот на ЕПП во Малта

Поддршка за Македонија и ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на ЕПП во Малта

пред 11 часа - Вест

На конгресот на Европската народна партија во Малта на кој се дискутираше за предизвиците на Балканот и негова брза интеграција во Европската Унија е изразена поддршка од сестринските партии за Македонија...

Сезона

Сезона

пред 12 часа - Вест

Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце... Пукна сонце и се зголеми температурата. Се отвори сезоната на сеир во Македонија. Почна разголувањето. На жените, на јавната и на политичката сцена. Бундите се аут,...

ВМРО ДПМНЕ Молкот на СДСМ значи одобрување на тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ: Молкот на СДСМ значи одобрување на тиранската платформа

пред 12 часа - Вест

Молкот на СДСМ, по вчерашните изјави во Собранието, значи одобрување на тиранската платформа и согласност со сите нејзини точки само за да се зграпчи власта, а ВМРО-ДПМНЕ јасно ја осуди и отфрли и кажа...

СДСМ Нема да се спречат промените во државата

СДСМ: Нема да се спречат промените во државата

пред 12 часа - Вест

СДСМ преку соопштение истакнува дека ниту едно блокирање на демократските процеси нема да ги спречи промените во државата. Оттаму велат дека стечајните работници денеска ќе имаа решен статус и пристојни...

Сезона

пред 13 часа - Вест

Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце... Пукна сонце и се зголеми температурата. Се отвори сезоната на сеир во Македонија. Почна разголувањето. На жените, на јавната и на политичката сцена. Бундите се аут,...

Груевски од Малта Лобираме за стратешките интереси на државата

Груевски од Малта: Лобираме за стратешките интереси на државата

пред еден ден - Вест

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се членовите на Извршниот комитет Никола Попоски, Никола Тодоров, Влатко Ѓорчев, и секретарот за меѓународна соработка...

Убавините на Охрид презентирани во Москва Македонија посакувана туристичка дестинација

Убавините на Охрид презентирани во Москва: Македонија посакувана туристичка дестинација

пред еден ден - Вест

Во рамките на воспоставената пракса на промоција на охридската туристичка понуда во европските метрополи, денес туристичка презентација на Охрид се одржа во главниот град на Руската Федерација. Во хотелот...

 За заедничка Македонија  Граѓаните маршираат против Тиранската платформа ФОТО ГАЛЕРИЈА

„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

пред еден ден - Вест

Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот главен град како поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која бара целосно отфрлање на Тиранската платформа со...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk