Србија ќе гради најголем ветропарк на територијата на Западен Балкан

Србија ќе гради најголем ветропарк на територијата на Западен Балкан

Алфа | пред 8 часа

Ветропаркот ќе се гради во местото Чибук, во близина на Ковин во Банат, на површина од 37 квадратни километри, со сила од 158 мегавати и со 57 турбини кои ќе произведуваат до 457 гигават-часови електрична...

Во пожарите во Португалија и во Шпанија загинаа 35 лица

Во пожарите во Португалија и во Шпанија загинаа 35 лица

Алфа | пред 8 часа

Најмалку 35 лица загинаа во пожарите кои од вчера уништуваат земјоделско земјиште и шуми во Португалија и во Шпанија. Најмалку 35 лица загинаа во пожарите кои од вчера уништуваат земјоделско земјиште и...

Каталонската Влада нема до четврток да одговори на барањата на Мадрид

Каталонската Влада нема до четврток да одговори на барањата на Мадрид

Алфа | пред 8 часа

Каталонските власти нема до четврток да му одговорат на Мадрид дали минатата недела објавија независност на автономната област од Шпанија, јави каталонската телевизија ТВЕ 3, повикувајќи се на анонимни...

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Алфа | пред 8 часа

Се очекува дека резистенцијата на антибиотици, односно, феноменот кога бактериите престануваат да реагираат на лекот, ќе стане главната причина за смрт и ќе убие 10 милиони луѓе до 2050 година. Се очекува...

Бурата Офелија ја погоди Ирска  три лица загинаа

Бурата Офелија ја погоди Ирска, три лица загинаа

Алфа | пред 8 часа

Бурата Офелија денеска го погоди јужниот брег на Ирска, при што загинаа три лица. Бурата предизвика бранови кои достигнуваат и до 10 метри височина. Бурата Офелија денеска го погоди јужниот брег на Ирска,...

И ЕУ со нови санкции за Северна Кореја

И ЕУ со нови санкции за Северна Кореја

Алфа | пред 8 часа

Европската унија денеска усвои нови санкции против Северна Кореја, со кои се воведува целосна забрана на ЕУ инвестиции, како и забрана за извоз на нафта и нафтени деривати. Европската унија денеска усвои...

АХВ  Нема токсично македонско млеко на руско белоруската граница

АХВ: Нема токсично македонско млеко на руско-белоруската граница

Алфа | пред 8 часа

Нема токсично македонско млеко на руско-белоруската граница. Македонската ги демантира информациите објавени од Руската агенција за храна. Нема токсично македонско млеко на руско-белоруската граница. Македонската...

Втор круг гласање во 35 општини

Втор круг гласање во 35 општини

Алфа | пред 8 часа

Од вкупно 80 општини, во 35 ќе се трча втор избор круг на 29 октомври, додека во 45 резултатите се извесни уште од вчерашното гласање. Но од досега објавените резултати извесно е дека во првиот круг СДСМ...

Нападот на Јакимовски   најтежок инцидент во текот на изборниот ден

Нападот на Јакимовски - најтежок инцидент во текот на изборниот ден

Алфа | пред 8 часа

Криминално миље на актуелната власт синоќа со нож делеше правда во ГРОМ. Криминално миље на актуелната власт синоќа со нож делеше правда во ГРОМ. Така лидерот на партијата Стефчо Јакимовски го опиша синоќешниот...

ОБСЕ ОДИХР  Изборите конкурентни но со констатирани нерегуларности  критики до ДИК

ОБСЕ ОДИХР: Изборите конкурентни но со констатирани нерегуларности, критики до ДИК

Алфа | пред 8 часа

Меѓународните организации ја критикуваат Државната Изборна Комисија. Имала мала транспарентност за време на изборниот процес и многу одлуки ги носела во долги дебати зад затворени врати. За реакцијата...

Бурата Офелија ја зема првата жртва во Ирска

Бурата Офелија ја зема првата жртва во Ирска

Алфа | пред 11 часа

Бурата Офелија го погоди јужниот брег на Ирска, при што загина една 70-годишна жена, откако врз нејзиното возило паднало дрво. Бурата Офелија го погоди јужниот брег на Ирска, при што загина една 70-годишна...

Шпанија бара до четврток јасен одговор од Пуџдемон во врска со независноста на Каталонија

Шпанија бара до четврток јасен одговор од Пуџдемон во врска со независноста на Каталонија

Алфа | пред 11 часа

Шпанската Влада соопшти дека претседателот на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон не се изјаснил за тоа дали е прогласена или не независност на Каталонија. Шпанската Влада соопшти дека претседателот...

ЕУ го повика Конгресот на САД да го заштити иранскиот нуклеарен договор

ЕУ го повика Конгресот на САД да го заштити иранскиот нуклеарен договор

Алфа | пред 12 часа

Советот на Европската унија, денеска го повика американскиот Конгрес да го заштити Договор за иранската нукеларна програма, откако претседателот на САД, Доналд Трамп ја прекина поддршката. Советот на Европската...

ЕУ  Заканите кон иранскиот договор го отежнуваат дијалогот со Северна Кореја

ЕУ: Заканите кон иранскиот договор го отежнуваат дијалогот со Северна Кореја

Алфа | пред 12 часа

Министрите за надворешни работи на ЕУ предупредија денеска дека „тврдиот став“ кон Техеран, кој американскиот претседател Доналд Трамп го изнесе во „воинствениот говор“ во петкот, ја загрозува шансата...

Вакцинацијата против сезонски грип почнува задутре

Вакцинацијата против сезонски грип почнува задутре

Алфа | пред 12 часа

Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава ќе почне в среда (18 октомври) и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава...

Расте бројот на жртвите во нападот во Могадишу

Расте бројот на жртвите во нападот во Могадишу

Алфа | пред 13 часа

Директорот на службата за Брза помош на Могадишу соопшти дека во саботниот напад со камион бомба загинале повеќе од 300 лица. Директорот на службата за Брза помош на Могадишу соопшти дека во саботниот...

На гумење се чествуваа десет години од смртта на Тоше

На гумење се чествуваа десет години од смртта на Тоше

Алфа | пред 13 часа

Крушевчани и фановите на македонскиот ангел Тоше Проески од целата држава, но и од Србија, Бугарија, Хрватска и Турција, денеска на Гумење во Крушево го чествуваа споменот на големата балканска естрадна...

Самит 100 на ЈИЕ во Скопје

Самит 100 на ЈИЕ во Скопје

Алфа | пред 13 часа

Неопходни се инвестиции во изградба и модернизација на автопати и пруги за што побрз транспорт на луѓе и стоки во регионот – ова е еден од заклучоците на Самит 100, собир на бизнис и политичките лидери...

Изборниот ден со бројни инциденти кои продолжија и денеска

Изборниот ден со бројни инциденти кои продолжија и денеска

Алфа | пред 13 часа

10 приведени лица за фотографирање на гласачките места и уште 46 пријави по разни основи - бројни нерегуларности го одбележаа изборниот ден од првиот круг на шестите по ред локални избори. 10 приведени...

Драконски  казни им се закануваат на оние за кои ОЈО ќе утврди дека правеле изборни нерегуларности

Драконски казни им се закануваат на оние за кои ОЈО ќе утврди дека правеле изборни нерегуларности

Алфа | пред 13 часа

Предистражна постапка се води за еден случај во Кочани, два во Битола и три во Скопје.На подрачјето на Основните јавни обвинителства во Битола, Струга, Кочани и Скопје отворени се дополнителни предмети...

Тракторист загина во несреќен случај при работа на нива

Тракторист загина во несреќен случај при работа на нива

Алфа | пред 14 часа

Шеесет и деветгодишниот Ј.П. жител на село Живојно, општина Новаци, во саботата загинал во несреќен случај при вршење земјоделски работи со трактор. Шеесет и деветгодишниот Ј.П. жител на село Живојно,...

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

Алфа | пред 14 часа

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 63,00 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 51,00 ден/лит, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе чини 39,50 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Опожарено возило во скопско Лисиче

Опожарено возило во скопско Лисиче

Алфа | пред 15 часа

Ноќеска околу 02:50 часот во Скопје на ул.„Тодор Чангов“ опожарено е патничко моторно возило „Ланчиа“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на С. Н.(40). Ноќеска околу 02:50 часот во Скопје на ул.„Тодор...

Себастијан Курц најверојатно најмлад светски лидер

Себастијан Курц најверојатно најмлад светски лидер

Алфа | пред 15 часа

Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна партија која прогласи победа на изборите, би можел да стане најмладиот лидер на земја во светот. Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна...

Бројот на загинати во пожарите во Шпанија и Португалија дојде до 30

Бројот на загинати во пожарите во Шпанија и Португалија дојде до 30

Алфа | пред 15 часа

Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30. Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и...

Џерард Батлер хоспитализиран по тешка сообраќајна незгода

Џерард Батлер хоспитализиран по тешка сообраќајна незгода

Алфа | пред 15 часа

Шкотскиот актер Џерард Батлер итно е префрлен во болница, откако преживеа тешка мотоциклистичка несреќа. Шкотскиот актер Џерард Батлер итно е префрлен во болница, откако преживеа тешка мотоциклистичка...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон

Зошто некои луѓе зборуваат во сон

Алфа | пред 15 часа

Луѓето кои зборуваат во сон претежно пцујат и се караат со некого, покажуваат податоците од една нова француска студија, која можеби е и најголема што досега е направена на оваа тема. Луѓето кои зборуваат...

 Велт ам Зонтаг   Грција дава лажни податоци за бројот на мигрантите

„Велт ам Зонтаг“: Грција дава лажни податоци за бројот на мигрантите

Алфа | пред 16 часа

Германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ ја обвини Грција дека ги фалсификува податоците за бегалците и мигрантите и воедно тврди дека Бугарија се претвора во се позначајна транзитна земја на балканската рута....

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276  повредени 300 лица

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276, повредени 300 лица

Алфа | пред 16 часа

Бројот на жртвите од саботниот напад со камион-бомба во Могадишу се зголеми на 276, а 300 се повредени, изјави сомалискиот министер за информации Абдирахман Осман. Бројот на жртвите од саботниот напад...

Анкета  Филипинците го поддржуваат претседателот Дутерте во војната против нарко бандите

Анкета: Филипинците го поддржуваат претседателот Дутерте во војната против нарко-бандите

Алфа | пред 16 часа

Анкета спроведена на Филипините покажа дека девет десеттини од граѓаните ги поддржуваат методите што претседателот Родриго Дутерте ги применува во неговата борба против шверцерите со дрога. Анкета спроведена...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност