За 10 години 90 од новите автомобили во САД ќе бидат електрични

За 10 години 90% од новите автомобили во САД ќе бидат електрични

Авто Плус | пред 8 часа

Заменик претседателот, Мит Ромни, стана првиот висок политичар на Републиканската партија во САД, кој предвиде сериозен развој на американскиот пазар на електромобили Досега, партијата на претседателот...

Американците пронајдоа нелегален софтвер за дизелите од Mercedes Benz

Американците пронајдоа нелегален софтвер за дизелите од Mercedes-Benz

Авто Плус | пред 10 часа

Американските власти пронашле потенцијално нелегален софтвер во автомобили на Mercedes-Benz опремени со дизел мотори Ова го најави Automotive News, цитирајќи го германскиот таблоид Bild am Sonntag. Инспекторите...

Европејците не им веруваат на беспилотните возила

Европејците не им веруваат на беспилотните возила

Авто Плус | пред 11 часа

Компанијата Penn Schoen Berland направила анкета меѓу 5.000 сопственици на автомобили во Велика Британија, Франција, Германија, Норвешка и Шпанија за потребите на Ford Интересни се резултатите од повеќето...

Новите Hyundai Kona и i30 Fastback со награди на iF Design 2018

Новите Hyundai Kona и i30 Fastback со награди на iF Design 2018

Авто Плус | пред 12 часа

Hyundai Motor забележа ново признание за дизајнот на производите кои ги нуди на пазарот, односно уште едно такво дојде во форма на награди iF Design Award 2018 за целосно новите модели Kona и i30 Fastback...

Новиот Opel Combo Life со испораки во втората половина на годинава

Новиот Opel Combo Life со испораки во втората половина на годинава

Авто Плус | пред 14 часа

Opel понуди први фотографии и детали за новиот пазарен предлог Combo Life, што благодарение на новата платформа и двете достапни должини, ќе понуди нови можности за корисниците кои бараат удобен превоз...

Volvo го најави луксузниот XC40 Inscription

Volvo го најави луксузниот XC40 Inscription

Авто Плус | пред 15 часа

Volvo ги понуди првите официјални фотографии и детали за новото засилување во луксузното модификационо портфолио Inscription, овој пат ексклузивната доработка е наменета за целосно новата XC40 Во моментов...

Новиот SUV модел на SEAT ќе се вика Tarraco

Новиот SUV модел на SEAT ќе се вика Tarraco

Авто Плус | пред 16 часа

Шпанскиот производител на автомобили SEAT објави дека новиот SUV модел на брендот ќе се вика Tarraco За името на новиот автомобил на компанијата гласаа 146.144 луѓе од 134 земји. Од нив 51.903 луѓе(35.52%)...

Два пати поевтино e да се вози електричен автомобил

Два пати поевтино e да се вози електричен автомобил?

Авто Плус | пред еден ден

Една студија спроведена во САД објавена од списанието Forbes покажува дека експолатацијата на електричното возило чини двојно поевтино во однос на автомобил со мотор со внатрешно согорување, во овој...

Ferrari не ја смета Tesla за конкурент

Ferrari не ја смета Tesla за конкурент!

Авто Плус | пред еден ден

Раководството на концернот Fiat Chrysler Automobiles, на чело со Серџо Маркионе, реагираше доста гневно на новинарско прашање во врска со мислењето за динамичките квалитети на автомобилите на Tesla кои...

Pininfarina ќе го развива дизајнот на првите виетнамски автомобили

Pininfarina ќе го развива дизајнот на првите виетнамски автомобили

Авто Плус | пред еден ден

Виетнамската компанија Vinfast за дизајнот на своите идни модели го ангажира ателјето на Pininfarina Предлозите на Италијанците се избрани меѓу 20 други предлози, со гласовите од над 62.000 лица. Производителот...

Карлос Гон останува на чело на Groupe Renault

Карлос Гон останува на чело на Groupe Renault

Авто Плус | пред еден ден

Одборот на директори на Groupe Renault предложи обновување на позицијата на Карлос Гон како директор на групата за нови четири години Предлогот ќе биде проследен до акционерите за време на годишната средба...

Возевме Аudi A8  Иднината на луксузната класа

Возевме Аudi A8 – Иднината на луксузната класа

Авто Плус | пред 2 дена

Аudi A8 или престижната „осумка“ отсекогаш била топ модел од понудата на Audi, а ние би додале и меѓу најекспонираните во VW –концернот Во својата четвртата генерација, предводникот на брендот го отелотворува...

Невил е новиот WRC лидер по релито во Шведска

Невил е новиот WRC лидер по релито во Шведска

Авто Плус | пред 2 дена

Пилотот на Hyundai, Тиери Невил, не дозволи ниту една грешка во трите последни фази од релито во Шведска и откако го презеде лидерството уште по првиот ден, храбро тргна по победа во снежната трка на Скандинавската...

Williams го претстави FW41 за сезоната 2018

Williams го претстави FW41 за сезоната 2018

Авто Плус | пред 2 дена

Британскиот тим Williams стана вториот тим во F1, кој го покажа новиот автомобил за сезоната 2018 Премиерата на FW41 се одржа во Лондон, а ова е прв болид, развиен под раководство на техничкиот директор...

Honda доминираше целосно на MotoGP тестовите во Тајланд

Honda доминираше целосно на MotoGP тестовите во Тајланд

Авто Плус | пред 2 дена

Дани Педроса со Honda беше најдобар на третиот последен ден од вториот предсезонски тест во MotoGP на тајландската писта Бурирам Благодарение на него јапонскиот конструктор беше најдобар во оваа тест-сесија....

Haas F1 прв го покажа својот нов болид

Haas F1 прв го покажа својот нов болид

Авто Плус | пред 2 дена

Американскиот Haas F1 стана првиот тим од Formula 1 кој го прикажа својот нов VF-18 болид Тимот на Џин Хас ги презентираше на интернет рендерите на болидот и новата шема на бои за претстојната сезона....

Давидовски претседател Димушевски секретар на АФМ

Давидовски претседател, Димушевски секретар на АФМ!

Авто Плус | пред 2 дена

Конечно по многу перипетии, со години наназад се одржа, „посакуваната“ Седница на Автомобилистичката федерација на Македонија, на која како вршител на должноста Претседател на АФМ е предложен Виктор Давидовски,...

Возевме Аudi A8  Иднината на луксузната класа

Возевме Аudi A8 – Иднината на луксузната класа

Авто Плус | пред 3 дена

Аudi A8 или престижната „осумка“ отсекогаш била топ модел од понудата на Audi, а ние би додале и меѓу најекспонираните во VW –концернот Во својата четвртата генерација, предводникот на брендот го отелотворува...

Новиот Ford Focus подготвен во целост

Новиот Ford Focus подготвен во целост

Авто Плус | пред 3 дена

Ford веќе најави дека ќе ја покаже новата генерација на Focus во рамките на самостоен настан во април, а не за време на салонот во Женева Но, по се изгледа не мораме да чекаме уште два месеци за да го...

Московските таксисти ќе учат англиски

Московските таксисти ќе учат англиски?!

Авто Плус | пред 3 дена

Во декември минатата година градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, објави дека таксисти во руската престолнина треба брзо да научат некои основни фрази на англиски, за да можат да ги услужат подобро...

Дубаи започнува со јавен транспорт од иднината

Дубаи започнува со јавен транспорт од иднината

Авто Плус | пред 3 дена

Управата за патишта и транспорт во Дубаи (RTA) на тековниот Шести состанок на светските влади покажа работен прототип на беспилотен јавен превоз за иднината Станува збор за автономни капсули произведени...

Женева 2018 Volvo V60 дебитира следната недела

Женева 2018: Volvo V60 дебитира следната недела

Авто Плус | пред 4 дена

Volvo ќе го претстави обновениот V60 следната среда, а во моментов шведскиот бренд ни сугерира што може да очекуваме од моделот Од тизерот може да се види дека дизајнерите на Volvo V60 користеле елементи...

Женева 2018 Премиера за новиот Citroen BERLINGO MULTISPACE

Женева 2018: Премиера за новиот Citroen BERLINGO MULTISPACE

Авто Плус | пред 4 дена

Citroen објави дека за време на меѓународниот салон во Женева на почетокот на следниот месец ќе се одржи светската премиера на новaта трета генерација на BERLINGO MULTISPACE, што ќе биде пуштен во продажба...

Женева 2018 Italdesign лансира кабриолет за 1 5 милиони евра

Женева 2018: Italdesign лансира кабриолет за 1,5 милиони евра

Авто Плус | пред 4 дена

Дизајнерската работилница Italdesign делумно го покажа својот нов модел - кабриолет верзијата на суперавтомобил Zerouno Премиерата на автомобилот ќе биде на Женевскиот салон во март. Родстерот Italdesign...

Доаѓаат три електрични возила од Dyson

Доаѓаат три електрични возила од Dyson

Авто Плус | пред 5 дена

Плановите на производителот на правосмукалки Dyson да произведува електрични возила беа пречекани со изненадување, а само шефот на Tesla, Илон Маск објави дека знаел однапред за овој проект Според The...

Автомобил на Годината за 2018 во Македонија DACIA DUSTER

Автомобил на Годината за 2018 во Македонија- DACIA DUSTER

Авто Плус | пред 5 дена

Во 23-от избор за престижното признание во конкуренција на десет финалисти: BMW X3, Citroen C3 Aircross, Ford Fiesta, Dacia Duster, Kia Stinger, Kia Stonic, Nissan Micra, Opel Insignia, Seat Ibiza и Suzuki...

Женева 2018 Премиера на луксузната Škoda KODIAQ Laurin  Klement

Женева 2018: Премиера на луксузната Škoda KODIAQ Laurin & Klement

Авто Плус | пред 5 дена

Škoda Auto најави дека за време на меѓународниот салон во Женева на почетокот на март ќе се има светската премиера на новата топ-верзија на моделот KODIAQ, Laurin & Klement Škoda KODIAQ L & K ќе се одликува...

Јапонско чудовиште забрзува до стотка за 1 9 секунди

Јапонско чудовиште забрзува до „стотка“ за 1,9 секунди

Авто Плус | пред 5 дена

Хиперавтомобилот Owl на јапонската компанија Aspark постигна забрзување од 0 до 100 km/h за 1,921 секунди на тест полигон во префектурата Тотиги Owl е целосно електричен автомобил, а постигнувањето сериозно...

Европа ја започна годината со раст од 7 1

Европа ја започна годината со раст од 7,1%

Авто Плус | пред 5 дена

Првите податоци за 2018 година од Здружението на автомобилски производители во Европа (ACEA) покажуваат дека во јануари, регистрациите на нови автомобили се зголемија за 7,1%. до ниво од 1.253.877 продадени...

Женева 2018 Новиот Kia Ceed и официјално

Женева 2018: Новиот Kia Ceed и официјално

Авто Плус | пред 5 дена

Корејската компанија Kia покажа на интернет просторот официјални фотографии на новата генерација на Ceed Хечбекот пристигнува со нов дизајн, а од името му исчезна апострофот, кој стоеше пред последната...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност