Лазаров за #ClickPlus Изминатите години без соодветни квалификации и по партиска линија напредуваа голем број здравствени работници

Лазаров за #ClickPlus: Изминатите години без соодветни квалификации и по партиска линија напредуваа голем број здравствени работници

ТВ 21 | пред 3 часа

Софијанова за #ClickPlus Не е секој да биде лекар мора да се бара квалитетен кадар кога се вработува

Софијанова за #ClickPlus: Не е секој да биде лекар, мора да се бара квалитетен кадар кога се вработува

ТВ 21 | пред 3 часа

Лазаров за #ClickPlus Ние сме единствен пример во светот  ние сме специјализанти што не земаат плата и немаат здравствено

Лазаров за #ClickPlus: Ние сме единствен пример во светот – ние сме специјализанти што не земаат плата и немаат здравствено

ТВ 21 | пред 3 часа

Софијанова за #ClickPlus Имаше едукации кај некои колеги ама без резултати

Софијанова за #ClickPlus: Имаше едукации кај некои колеги, ама без резултати

ТВ 21 | пред 4 часа

Лазаров за #ClickPlus Специјализантите се гневни на системот

Лазаров за #ClickPlus: Специјализантите се гневни на системот

ТВ 21 | пред 4 часа

Затруени над 60 средношколци во село во Голо Брдо

Затруени над 60 средношколци во село во Голо Брдо

ТВ 21 | пред 4 часа

Најмалку 60 ученици од средното училиште во селото Шупензи во албанската област Голо Брдо, денеска се затруле со јаглерод диоксид. Од вкупниот број затруени, 36 се хоспитазрани во болниците во Пешкопеја...

Во Атина одбележана годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Во Атина одбележана годишнината од студентскиот бунт против хунтата

ТВ 21 | пред 4 часа

Илјадници Грци денеска маршираа низ улиците на Атина одбележувајќи ја годишнината од студентскиот бунт во 1973 година, против воената хунта, која тогаш беше на власт во Грција. Повеќе од 10.000 демонстранти...

Единицата Волци недостапна или непосакувана Само тројца војници подготвени за 21 дневниот предизвик

Единицата „Волци“ недостапна или непосакувана: Само тројца војници подготвени за 21 дневниот предизвик

ТВ 21 | пред 5 часа

За да влезе во специјалните воени единици, еден професионален војник, треба  да ја помине фазата на психо-физичко тестирање кое трае 21 ден„ вели еден од припадниците на елитната единица „Ренџри“. Според...

Рахој ќе ја почитува секоја одлука на белгискиот суд во врска со Пуџдемон

Рахој ќе ја почитува секоја одлука на белгискиот суд во врска со Пуџдемон

ТВ 21 | пред 5 часа

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска  изјави дека ќе ја почитува секоја одлука на белгискиот суд во врска со барањето на Шпанија за екстрадиција на разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и четворица...

Владата ја одржа 39 седница

Владата ја одржа 39. седница

ТВ 21 | пред 5 часа

Владата на Република Македонија на денешната 39-тата седница ја разгледа и ја усвои предлог–одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, за...

Аргентинската флота трага по исчезната подморница

Аргентинската флота трага по исчезната подморница

ТВ 21 | пред 5 часа

Аргентинската Воена морнарица информираше денеска дека подморница со 44-член екипаж е исчезната, откако испловила од пристаништето Ушуаја на Огнената Земја. Подморницата требало да контактира со командата,...

Владата ги усвои измените на Законот за приоднеси од задолжително социјално осигурување

Владата ги усвои измените на Законот за приоднеси од задолжително социјално осигурување

ТВ 21 | пред 5 часа

Владата на денешната седница  усвои Предлог–законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување се предвидува корекција на висината на највисоката месечна основица за пресметување...

Официјализирање на албанскиот јазик Дел од политичките партии подготвуваат амандмани

Официјализирање на албанскиот јазик: Дел од политичките партии подготвуваат амандмани

ТВ 21 | пред 6 часа

На прагот на официјализирањето на албанскиот јазик, за ВМРО-ДПМНЕ предлогот е дискриминаторски. Според опозициската партија, законот за употреба на јазиците ги дискриминира другите помали етнички заедници....

Предизвиците за државата големи Македонија наместо напредок во претходните години назадуваше

Предизвиците за државата големи: Македонија наместо напредок, во претходните години назадуваше

ТВ 21 | пред 6 часа

Решавањето на спорот со името со Грција и соработката со соседните држави, се чекорите кои Македонија треба да ги преземе, велат познавачите политичките состојби во државата. Според екс пратеничката Ермира...

Нимиц закажа средба во Брисел  Жбогар ЕУ не може да врши притисок

Нимиц закажа средба во Брисел – Жбогар: ЕУ не може да врши притисок

ТВ 21 | пред 6 часа

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, истакна дека ЕУ гледа со оптимизам во напорите кои ги прави Владата во врска решавањето на спорот со името помеѓу Грција и Македонија. Тој...

Заев за договорот со Бугарија Нема веќе бугарски фашистички окупатор во учебниците

Заев за договорот со Бугарија: Нема веќе бугарски фашистички окупатор во учебниците

ТВ 21 | пред 7 часа

Во учебниците по историја во Македонија повеќе не се користи терминот „бугарски фашистички окупатор“. Ова во интервју за бугарската национална телевизија го изјави премиерот Зоран Заев, кој вели дека во...

Настава на мајчин јазик  Недостаток на стручен кадар но и учебници

Настава на мајчин јазик – Недостаток на стручен кадар, но и учебници

ТВ 21 | пред 7 часа

Проблемот со учебници и понатаму е актуелен. Етничките малцинства како Власите и Бошњаците, велат дека во Македонија има недостаток на кадар, но и учебници за настава на влашки и босански јазик. „Има проблеми...

СЈО задоволно од измените на Законот за заштита на сведоци

СЈО задоволно од измените на Законот за заштита на сведоци

ТВ 21 | пред 7 часа

Измените на Законот за заштита на сведоци одговараат на потребите на Специјалното обвинителство. Ова значи дека СЈО ќе одлучува кое лице ќе биде заштитен сведок, односно ќе биде вклучено во правник и за...

Консултативна средба во МВР за реформите во системот за следење на комуникациите

Консултативна средба во МВР за реформите во системот за следење на комуникациите

ТВ 21 | пред 8 часа

Минситерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во рамките на процесот на реформа на системот за следење на комуникациите одржа консултативна среба со претставници на граѓанскиот сектор,  на која...

Макрадули До 2020 година ќе се забрани греење на јаглен во Македонија

Макрадули: До 2020 година ќе се забрани греење на јаглен во Македонија

ТВ 21 | пред 8 часа

Македонија до 2020 година ќе забрани јагленот да се користи како средство за затоплување, ова го истакна заменик-минситерот за животна средина Јани Макрадули, кој учествува на Светската климатска конференција...

Северна Кореја одбива преговори со САД додека траат воените вежби

Северна Кореја одбива преговори со САД додека траат воените вежби

ТВ 21 | пред 8 часа

Северна Кореја денеска соопшти дека нема да почне преговори со САД се додека траат воените вежби на американската армија и сојузничките држави од источна Азија. – Се додека е во тек непријателската политика...

Гостивар Тешко повредена ученичка по пад од столче

Гостивар: Тешко повредена ученичка по пад од столче

ТВ 21 | пред 9 часа

Тринаесетгодишна ученичка од гостиварското основно училиште „Единство – Башкими“, по пад од столче со тешки повреди на ’рбетот е пренесена на скопските клиники. Според СВР Тетово, до повредувањето дошло...

Габриел Германија и Русија имаат различен став за мировните сили во Украина

Габриел: Германија и Русија имаат различен став за мировните сили во Украина

ТВ 21 | пред 9 часа

Германскиот министер за надворешни работи, Зигман Габриел денеска изјави дека Германија и Франција застапуваат различни позиции од Русија по прашањето за распоредувањето на мировни сили на ОН во источниот...

Средба Џафери  Гремингер Соработката продолжува на високо ниво

Средба Џафери – Гремингер: Соработката продолжува на високо ниво

ТВ 21 | пред 9 часа

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер. На почетокот на средбата, Џафери изразил надеж дека и во иднина ќе продолжи...

Среда Џафери  Гремингер Соработката продолжува на високо ниво

Среда Џафери – Гремингер: Соработката продолжува на високо ниво

ТВ 21 | пред 9 часа

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер. На почетокот на средбата, Џафери изразил надеж дека и во иднина ќе продолжи...

Потребна поголема промоција на можностите за заштита преку Народниот правобранител

Потребна поголема промоција на можностите за заштита преку Народниот правобранител

ТВ 21 | пред 9 часа

Потребна е поголема промоција на Народниот правобранител и негово доближување до граѓаните за да може да се запознаат со моќта што ја има наспроти државата и државните институции, е главната порака на...

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи

ТВ 21 | пред 9 часа

Приходите од продажба на сопствени земјоделски производи ќе подлежат на оданочување, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за персонален данок на доход што ги предлага Владата. Согласно измените,...

Продолжија преговорите за формирање коалициска влада во Германија

Продолжија преговорите за формирање коалициска влада во Германија

ТВ 21 | пред 9 часа

Демохристијаните на германската канцеларка Ангела Меркел, либералите и зелените денеска ги продолжија преговорите за формирање на владина коалиција во германија, откако синоќешните разговори не завршија...

Три жртви во судири меѓу полиција и демонстранти во Кенија

Три жртви во судири меѓу полиција и демонстранти во Кенија

ТВ 21 | пред 9 часа

Три лица се убиени во денешниот обид на кениската полиција да ги растера учесниците на собир на приврзаници на опозицијата. Демонстрантите се собрале по маршрутата на конвојот на опозицискиот лидер Раила...

Заврши проверката на АКМИС системот во Врховен суд

Заврши проверката на АКМИС системот во Врховен суд

ТВ 21 | пред 10 часа

Комисијата за проверка на системите за распределба на предметите во судовите од Министерството за правда денеска ја заврши проверката на АКМИС системот во Врховниот суд на Република Македонија. По проверката...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност