Во Македонија има голем број на банкари  До 2025 година речиси два милиона банкари ќе останат невработени

Во Македонија има голем број на банкари - До 2025 година речиси два милиона банкари ќе останат невработени

KARIERA.mk | пред 12 часа

Истражувањето на Европската банкарска федерација, објавено во средата, покажа дека банките во Европската унија затвориле 9.100 филијали минатата година и отпуштиле околу 50.000 работници поради зголемената...

Дали Македонија е депонија на европската храна

Дали Македонија е депонија на европската храна?

KARIERA.mk | пред 12 часа

Чоколада со сурутка наместо млеко, виршли без месо, детска храна со помала количина зеленчук, прашок за перење со помалку активни материи. Ова се само дел од производите кои се продаваат на полиците во...

Овие два фактори се важни за задоволен работник

Овие два фактори се важни за задоволен работник

KARIERA.mk | пред 13 часа

Последните истражувања покажуваат дека пофалбите и заблагодарувањето за добро завршената работа се клучни фактори за да еден работник биде задоволен. Германскиот економски институт објави текст во кој...

KARIERA mk споделува Колеги  луѓето кои ни го менуваат животот

KARIERA.mk споделува: Колеги - луѓето кои ни го менуваат животот

KARIERA.mk | пред еден ден

KARIERA.mk споделува интересно видео за тоа што всушност се нашите колеги и како изгледа нашиот живот откога ќе ги запознаеме :)

Секс скандал во авиокомпанија Пилотите тајно ги снимале стјуардесите за време на секс

Секс скандал во авиокомпанија: Пилотите тајно ги снимале стјуардесите за време на секс!

KARIERA.mk | пред еден ден

Германскиот авио-превозник „Кондор“ отвори истрага после избивањето на гласините околу можниот секс скандал во својата компанија. Имено, пилотите на оваа германска авиокомпанија, тајно ги снимале стујардесите...

The Pirate Bay ви го користи компјутерот за да прави биткоини

The Pirate Bay ви го користи компјутерот за да прави биткоини

KARIERA.mk | пред еден ден

Торент сајтот за симнување на содржини The Pirate Bay најде нов начин како да ги финансира своите операции, а тоа е преку компјутерската комбинирана моќ на самите посетители. Корисници откриле дел од код...

Кинеските биткоин берзи целосно се затвораат

Кинеските биткоин берзи целосно се затвораат

KARIERA.mk | пред еден ден

Двете најстари и најголеми кинески крипто берзи на кои се тргуваше е-валутата биткоин целосно ќе престанат да тргуваат. Најпрво пред неколку дена Huobi и OKCoin изјавија дека ќе престанат со тргување на...

Пратениците денеска ќе одлучуваат за минималната плата и за укинувањето на радиодифузната такса

Пратениците денеска ќе одлучуваат за минималната плата и за укинувањето на радиодифузната такса

KARIERA.mk | пред еден ден

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 12. седница на чиј дневен ред се законите за минимална плата, за стечајците, за радиодифузната такса и Предлог одлуката за утврдување на...

Извршителите со ќар до небо граѓаните во долгови до гуша

Извршителите со ќар до небо, граѓаните во долгови до гуша!

KARIERA.mk | пред еден ден

Трошоците што граѓаните ги плаќаат во постапките се енормни, и затоа, граѓанските организации бараат нивно намалување. Проблемот е што некогаш и за минимална сума долг потоа се враќаат огромни износи доколку...

Швајцарците го прават најпрактичниот куфер кој се витка

Швајцарците го прават најпрактичниот куфер кој се витка

KARIERA.mk | пред еден ден

Швајцарската стартап Freitag ја најави јавната кампања за финансирање преку KickStarter преку која се надева дека ќе собере средства за нивниот иновативен куфер кој може да се свитка во ролна и со тоа...

KARIERA mk истражување Мајките кои одат на работа се посреќни жени

KARIERA.mk истражување: Мајките кои одат на работа се посреќни жени

KARIERA.mk | пред 2 дена

Додека порано вработените мајки чувствуваа вина за тоа што го оставаат детето за да одат на работа, новите истражувања покажуваат дека работите на тоа поле се релативно променети. Неодамнешно истражување...

KARIERA mk споделува Бакшиш од $1000 на сметка од $25

KARIERA.mk споделува: Бакшиш од $1000 на сметка од $25

KARIERA.mk | пред 3 дена

22-годишната Кери Ванардој, келнерка во ресторанот „WingHouse” на Флорида, добила бакшиш од 1.000 долари на сметка од 29 долари. Прво мислела дека станува збор за 10 долари, но потоа здогледала уште две...

KARIERA mk споделува Ова девојче има поголем коефициент на интелегенција од Ајнштајн и Хокинг

KARIERA.mk споделува: Ова девојче има поголем коефициент на интелегенција од Ајнштајн и Хокинг

KARIERA.mk | пред 4 дена

Никол Бар, која има само 15 години, на тестот за интелигенција постигнала неверојатни 162 поени. Kоефициент којшто е повисок и од оној на Ајнштајн (160) и Хокинг (160). Токму тоа го променило нејзиниот...

Словачка бара 80 000 работници  колкави се платите

Словачка бара 80.000 работници - колкави се платите?

KARIERA.mk | пред 4 дена

Британски Економист пишува дека на Словачка и требаат 80.000 работници и дека овој јули над 9000 српски работници се регистрирани, што е мал број , но од јануари е раст за 61%. Тој број ќе расте. На малата...

Борис Ефтимовски избран за нов претседател на ИАБ Македонија

Борис Ефтимовски избран за нов претседател на ИАБ Македонија

KARIERA.mk | пред 4 дена

Сопственикот на специјализираниот портал „Маркетинг365“ и професионалец од областа на маркетингот и односи со јавноста, Борис Ефтимовски, е избран за нов Претседател на ИАБ Македонија, здружението чија...

Поранешни вработени го тужат Google поради родова дискриминација

Поранешни вработени го тужат „Google“ поради родова дискриминација

KARIERA.mk | пред 4 дена

Три жени кои порано биле вработени во „Google“ ја тужат компанијата поради наводна дискриминација. Тие тврдат дека жените во компанијата се помалку платени и не им се дава шанса за напредување на работното...

Топ 17 земји со најдобри услови за странски работници

Топ 17 земји со најдобри услови за странски работници

KARIERA.mk | пред 5 дена

Земјите со најдобар квалитет на живот во светот им нудат на жителите добар биланс на работа и живот, пристап до квалитетна здравствена заштита, образование и инфраструктура, како и можности за живеење...

Колку пари трошат Македонците на грепки и лото

Колку пари трошат Македонците на грепки и лото?

KARIERA.mk | пред 5 дена

Бизнисот со продажба на грепки и лото лани пораснал за солидни 36 отсто до речиси 3 милиони евра. Но оперативната добивка е само 7 отсто од приходот од продажба.. Компанијата е во добивка од пола милион...

Професор по англиски Наместо по струка ќе работи во склад за 1500 евра

Професор по англиски: Наместо по струка, ќе работи во склад за 1500 евра

KARIERA.mk | пред 5 дена

Азур Мухиќ(29) од Гуња, Хрватска вели дека попрво ќе работи во складиште во Ирска за 1500 евра плата, отколку да работи како професор по англиски јазик за 400 куни. Агенцијата Noel Recruitment во Славонски...

KARIERA mk едукација Како да станете уникатна личност која сите ги привлекува

KARIERA.mk едукација: Како да станете уникатна личност која сите ги привлекува?

KARIERA.mk | пред 5 дена

KARIERA.mk споделува неколку работи кои сите ние треба да се стремиме да ги правиме за да бидеме почитувани, сакани и привлечни: Tи треба голем сон За да ги натерате луѓето да дојдат околу вас и да ве...

Владата ќе дава субвенции на компаниите што ќе даваат големи плати

Владата ќе дава субвенции на компаниите што ќе даваат големи плати

KARIERA.mk | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ги најавија мерките од новата сеопфатна  економска програма со кои ќе се стимулирааат нови инвестиции и ќе се изедначат странските и домашните...

Кои се правата на работниците ако немаат земено неколку месеци плата

Кои се правата на работниците ако немаат земено неколку месеци плата

KARIERA.mk | пред 5 дена

Работниците на кои работодавачот не им исплатил плата и не им уплатил придонеси од плата три месеца последователно, имаат право да покренат иницијатива пред надлежен суд за престанок на работодавачот....

Владата ќе даде по 10 000 евра за 140 младински старт апи

Владата ќе даде по 10.000 евра за 140 младински старт-апи

KARIERA.mk | пред 5 дена

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска, и постојаната претставничка на УНДП, Луиза Винтон, на конференција за медиумите...

Кои се правата на работниците ако немаат земено неколку месеци плата

Кои се правата на работниците ако немаат земено неколку месеци плата

KARIERA.mk | пред 5 дена

Работниците на кои работодавачот не им исплатил плата и не им уплатил придонеси од плата три месеца последователно, имаат право да покренат иницијатива пред надлежен суд за престанок на работодавачот....

Евростат Луксембург прв по продуктивноста на работниците а Македонија на дното

Евростат: Луксембург прв по продуктивноста на работниците, а Македонија на дното

KARIERA.mk | пред 6 дена

Најпродуктивни во Европа се работниците од Луксембург и Норвешка. Но, македонските работници заедно со бугарските се меѓу најмалку продуктивните во Европа, покажуваат бројките на Евростат. Еден работник...

Што да направите кога погрешно ќе ја пополните или ќе ја изгубите уплатницата

Што да направите кога погрешно ќе ја пополните или ќе ја изгубите уплатницата

KARIERA.mk | пред 6 дена

Годишно од 1000 до 1200 лица и фирми имаат погрешна уплата на државната сметка или ги губат уплатниците, покажуваат статистиките на Министерството за финансии. Во таа насока на својата фејсбук страница...

Најмоќните пасоши во светот На кое место е рангирана Македонија

Најмоќните пасоши во светот: На кое место е рангирана Македонија?

KARIERA.mk | пред 6 дена

Патувањата никогаш не биле подостапни, но без пасош и понатаму нема да стигнете многу далеку. Едните вредат повеќе од другите, а со пасош на одредени земји ќе имате многу повеќе поволности. Магазинот „Бизнис...

Рускиот тајкун Абрамовиќ со својата јахта ужива во Хрватска а за гориво плаќа милион евра

Рускиот тајкун Абрамовиќ со својата јахта ужива во Хрватска, а за гориво плаќа милион евра

KARIERA.mk | пред 6 дена

Рускиот милјардер Роман Абрамовиќ со својата луксузна јахта пристигна во Хрватска. Јахтата е богато опремена и за неговото крстарење тој потроши милиони евра само за гориво. Јахтата има капацитет за 62...

Банкарите од Вол Стрит се плашат од растот на биткоинот

Банкарите од Вол Стрит се плашат од растот на биткоинот

KARIERA.mk | пред 6 дена

Џејми Дајмон, генералниот извршен директор на  JPMorgan Chase  банката од Вол Стрит го крена гласот против криптовалутата биткоин кој според него е преценета и може да доведе до пукање на сегашниот меур...

KARIERA mk едукација Како да реагирате кога ве критикуваат на работа

KARIERA.mk едукација: Како да реагирате кога ве критикуваат на работа?

KARIERA.mk | пред 6 дена

На сите ни се случило да не искритикуваат и да ни стане непријатно. Поготово ваквото нешто на работното место навистина е стресно. KARIERA.mk споделува со вас неколку тактики како да реагиратер кога некој...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност