Деца ќе управуваат со моторно возило со наполнети 17 години

Деца ќе управуваат со моторно возило со наполнети 17 години

Ако | пред 10 минути

МВР соопшти дека се влезени во сила измените во Законот за безбедност во сообраќај, со кои деца, како што стои во законот, со наполнети 17, а не како досега 16 години, ќе се стекнат со право да управуваат...

Дарко Димитров ја аранжираше српската песна за Евровизија  Нови деца

Дарко Димитров ја аранжираше српската песна за Евровизија ,,Нови деца“

Ако | пред 32 минути

На Евросонгот во Лисабон, Србија годинава ќе биде претставена со песната ,,Нови деца“ во изведба на Сања Илиќ и „Балканика“. Автори на оваа песна се Сања Илиќ и Татјана Карајанов(музика), Даница Крстајиќ...

Градоначалничката на Арачиново му се заблагодари на Заев за 24 часовните тв и радио канали на албански јазик

Градоначалничката на Арачиново му се заблагодари на Заев за 24-часовните тв и радио канали на албански јазик

Ако | пред 3 часа

Грдаоначалничката на Арачоново, Миликие Халими, која победи на локалните избори како кандидат на СДСМ, на својот ФБ профил му се заблагодари на премиерот Зоран Заев за остварување на ветеното , како што...

Државниот секретар Стрмота ја изненади министерката поднесувајќи оставка на заедничката прес конференција

Државниот секретар Стрмота ја изненади министерката поднесувајќи оставка на заедничката прес конференција

Ако | пред 13 часа

Државниот секретар Марин Стрмота, ја шокираше  својата шефица, министерката во хрватската Влада, Нада Мурганиќ, задолжена за демографска политика. Откако таа му даде збор да одговори на новинарски прашања,...

Влада Независноста на Регулаторна комисија е доведена во прашање

Влада: Независноста на Регулаторна комисија е доведена во прашање

Ако | пред 14 часа

Владата денеска ја разгледа информација за обврските и роковите кои произведуваат од Законот за утврдување на цени на водните услуги. Од анализата врз основа на оваа информација, произлегува дека Регулаторната...

Владата го усвои Предлог законот за медиуми со кој ќе се овозможи избор на нов директор на МРТ

Владата го усвои Предлог-законот за медиуми со кој ќе се овозможи избор на нов директор на МРТ

Ако | пред 14 часа

На својата редовна, 55 седница, Владата го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Основна цел на овој предлог закон е департизација и...

Поповска Потписот на петицијата не е мој и тоа повлекува кривична одговорност

Поповска: Потписот на петицијата не е мој и тоа повлекува кривична одговорност

Ако | пред 16 часа

По објавувањето на петицијата која нашиот портал ја доби со потписи и заверена со печат, се јавија вработени од Институт за национална историја , кои велат дека не е точно дека сите се потпишале со барање...

Грчките спасувачи тврдат дека доцна добиле пријава за исчезнатите македонски планинари

Грчките спасувачи тврдат дека доцна добиле пријава за исчезнатите македонски планинари

Ако | пред 16 часа

Во ексклузивниот разговор за „Нова Македонија“, директорот на ски-центарот „Ворас“ открива нови детали околу акцијата за пронаоѓање на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Според Танос Панајотопулос,...

Обвинителство ги истражува случаите со сексуална злоупотреба на малолетните домски штитенички

Обвинителство ги истражува случаите со сексуална злоупотреба на малолетните домски штитенички

Ако | пред 17 часа

Основното јавно обвинителство Скопје и Основното јавно обвинителство Велес  ја известуваат јавноста дека активно преземаат дејствија за утврдување на фактите во врска со случајот на штитеничката од ЈУ...

Чејку За 10 години ќе има три албански држави Албанија Косово и на Албанците во Македонија

Чејку: За 10 години ќе има три албански држави-Албанија, Косово и на Албанците во Македонија

Ако | пред 18 часа

Поранешниот албански амбасадор во Косово и во Македонија, Арбен Чејку, даде смела изјава дека по 10 години ќе има три албански држави во регионо, пишуваат медиумите од Албанија. Во телевизиска дебата,...

Новите табли за автопатот  Пријателство ќе чинат 4 940 000 денари

Новите табли за автопатот ,,Пријателство“ ќе чинат 4.940.000 денари

Ако | пред 22 часа

МИА, 20 февруари-ЈП „Македонија пат“ на терен ги повлекува сообраќајните табли со досегашниот назив на автопатот „Александар Велики“ на Коридорот 10, а кои согласно одлука на Владата треба да бидат заменети...

Петиција до Заев од сите вработени во Државен архив и ИНИ за враќање на архивот во матичната зграда

Петиција до Заев од сите вработени во Државен архив и ИНИ за враќање на архивот во матичната зграда

Ако | пред 22 часа

Сите вработените од Државен архив и од Институт за национална историја, потпишаа петиција за враќање на Државниот архив во неговата матична и стара наменска зграда. Петицијата ја испратија до претседателот...

Директорот Соколовски што поднесе оставка од морални причини е кадар на ВМРО ДПМНЕ

Директорот Соколовски што поднесе оставка од морални причини е кадар на ВМРО ДПМНЕ

Ако | пред 23 часа

Стевчо Соколовски, директорот на установата ,,25 Мај“, каде што се згрижени деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение,  вчера поднесе оставка од морални причини. Но, тој  е кадар на ВМРО...

Талевска казнета со 1 000 евра надомест за затаен персонален 1 671 611 и за данок од 2 184 677 денари

Талевска казнета со 1.000 евра, надомест за затаен персонален 1.671.611 и за данок од 2.184.677 денари

Ако | пред еден ден

Покрај условната двегодишна казна затвор, доколку стори друго кривично дело во период од 4 години, за новинарката Ивона Талевска, која патем уште работи како уредник во ТВ Сител и креира јавно мислење,...

Шефот на кабинет на државниот секретар добил 11 000 евра за проект од Министерство за култура

Шефот на кабинет на државниот секретар добил 11.000 евра за проект од Министерство за култура

Ако | пред еден ден

,,Нов ден, нови скандали околу доделените проекти во срамната Програма за култура потпишана од министерот Роберт Алаѓозовски. Уште еден сомнителен случај за злоупотреба на државна функција кој фрла сомнеж...

4 години условна казна за затајување данок за Ивона Талевска

4 години условна казна за затајување данок за Ивона Талевска

Ако | пред еден ден

Основниот суд Скопје 1 ја осуди на условна казна затвор Ивона Талевска за случајот Тифани, во кој СЈО ја обвини за затајување данок од околу 50.000 евра. Според одлуката на судот, Талевска ќе помине две...

Оставка на директорот на домот заради скандалот со малолетната штитеничка

Оставка на директорот на домот заради скандалот со малолетната штитеничка

Ако | пред еден ден

Директорот на ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје, Стевчо Соколовски, денеска поднесе оставка од морални причини. Министерството за труд и социјална...

Општина Центар ги повикува жителите да пријават отпад и комунални проблеми

Општина Центар ги повикува жителите да пријават отпад и комунални проблеми

Ако | пред еден ден

Општина Центар започнува кампања за ставање крај на комуналните проблеми и за чистење на општината, соопштуваат од општината и најавуваат заедничка акција со граѓаните. „ Чист Центар е наш заеднички сон....

ФРОДЕМ на Кекеновски предлага конфедерација со Турција

ФРОДЕМ на Кекеновски предлага конфедерација со Турција

Ако | пред еден ден

,,Бидејќи ниту раководството на ДПМНЕ, ниту оваа акутелна власт немаат чувство, но и не сакаат да го решат проблемот со името преку Генералното собрание на ОН и на тој начин да го задржиме нашето име и...

Рама најави заеднички претседател образование и царинска политика на Албанија и Косово

Рама најави заеднички претседател, образование и царинска политика на Албанија и Косово

Ако | пред 2 дена

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на десетгодишнината од независноста излезе со нов предлог, во иднината Албанија и Косово да имаат заеднички претседател, како симбол на национално единство. „Косово и Албанија...

Заради Јован од УДБА Ахмети морал да учи во Косово и затоа има морална обврска да ја прославува независноста

Заради Јован од УДБА Ахмети морал да учи во Косово и затоа има морална обврска да ја прославува независноста

Ако | пред 2 дена

По повод 10-годишнината од независноста на Косово, вчера во хотелот “Континентал” во Скопје се одржа свечена академија под покровителство на претседателот на ДУИ Али Ахмети. „Првенствено независноста на...

Николов Несоодветно е барањето на ММФ за зголемување на старосната граница за пензионирање

Николов: Несоодветно е барањето на ММФ за зголемување на старосната граница за пензионирање

Ако | пред 3 дена

И од ММФ да е, премногу е! Несоодветно за Република Македонија е да се бара решение за првиот пензиски столб преку зголемување на старосна граница за граѓаните за да го остварат правото на пензионирање....

ВМРО ДПМНЕ Амнестираните криминалци пустошат по улиците

ВМРО ДПМНЕ: Амнестираните криминалци пустошат по улиците

Ако | пред 3 дена

,,Криминалците кои ги ослободи СДСМ со амнестијата пустошат по улиците на Скопје. Во Скопје криминалот завладеа на улиците. Граѓаните секојдневно се жртви на насилници, дилери, ограбувачи и криминалци....

Битолчанка се тепала со таткото и братот па потоа сите им се нафрлиле на полицајците

Битолчанка се тепала со таткото и братот, па потоа сите им се нафрлиле на полицајците

Ако | пред 3 дена

На 17.02.2018 година во 22,20 часот во Битола, тројца полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола, преземале службени дејствија по пријава од лицето Т.Т. (59) дека неговата ќерка М.Т.(33)...

50 000 посетители 2 000 учесници и речиси цела Влада на струмичкиот карневал

50.000 посетители, 2.000 учесници и речиси цела Влада на струмичкиот карневал

Ако | пред 3 дена

Заеднички ја одржуваме активна и жива оваа вековна традиција, гордост на струмичани, на градот Струмица и на Република Македонија. Оваа вечер, на карневалското дефиле поминаа над две илјади маскирани луѓе,...

СДСМ ВМРО ДПМНЕ не може да поднесе што ГТЦ повторно им се враќа на граѓаните

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ не може да поднесе што ГТЦ повторно им се враќа на граѓаните

Ако | пред 4 дена

,,Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не може да поднесе што ГТЦ повторно им се враќа на граѓаните, на дуќанџиите, што новата димензија на овој објект ќе значи повеќе зеленило и враќање на неговата автентичност. ВМРО-ДПМНЕ...

ВМРО ДПМНЕ Шилегов се посрамоти

ВМРО ДПМНЕ: Шилегов се посрамоти

Ако | пред 4 дена

Наместо нови асфатлирани улици, нови паркови и зелени површини, наместо нови водоводи и канализации градоначалникот Петре Шилегов срамно се фали со тоа што пуштил во употреба простор кој ќе биде автобуска...

ВМРО ДПМНЕ Јавноста е згрозена од неодговорноста на Царовска за злоставуваното девојче

ВМРО ДПМНЕ: Јавноста е згрозена од неодговорноста на Царовска за злоставуваното девојче

Ако | пред 4 дена

,,ВМРО-ДПМНЕ и јавноста се згрозени од неодговорноста и индолентноста на надлежните институции за скандалот со сексуално злоставување на малолетно девојче згрижено во Јавната установа за згрижување деца...

Протагонистот на  Шарена  Гелевски од Култура добил повеќе од 1 000 000 денари за портал и 8 проекти

Протагонистот на ,,Шарена…“ Гелевски од Култура добил повеќе од 1.000.000 денари за портал и 8 проекти

Ако | пред 4 дена

ВМРО-ДПМНЕ бара под итно да се повлече Националната годишна програма за култура за 2018-та година. Оваа партија на денешната прес конференција објави уште неколку примери за сакндалозни распределби на...

Враќањето на 50 ка на старата траса е симбол на победата за зачувување на ГТЦ

Враќањето на 50-ка на старата траса е симбол на победата за зачувување на ГТЦ

Ако | пред 4 дена

Со пораката ,,Чувајте ми го ГТЦ“, и голема фотографија на архитектот Живко Поповски на автобусот број 50, симболично се одбележа враќањето на старата траса на овој автобус низ улицата во сутеренот на ГТЦ....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност