Nike ќе продава патики преку Instagram

Nike ќе продава патики преку Instagram

Иновативност | пред 3 дена

Nike ќе биде првиот познат бренд за спортска опрема кој ќе сорбаотува со Instagram за да продава производи диретктно до потрошувачите. Nike и претходно објави дека ќе ги продава своите производи преку...

Wizzair ја укинува доплатата за рачен багаж

Wizzair ја укинува доплатата за рачен багаж

Иновативност | пред 3 дена

По 29-ти октомври, освен малата патна торба со димензии 42х32х25, Wizzair дозволува бесплатно да внесете и поголема патна торба со димензии 55х40х23 За летовите по 29-ти октомври 2017, цените на билетите...

Ова лето Семејно приватно здравствено осигурување со една месечна рата бесплатно

Ова лето Семејно приватно здравствено осигурување со една месечна рата бесплатно

Иновативност | пред 3 дена

Во годината кога го слави својот 15-годишен јубилеј, Еуролинк Осигурување нуди ексклузивна можност за клиентите ова лето да го купат семејното приватно здравствено осигурување со попуст, односно да добијат...

Форд Мондео   исклучително добар автомобил за исклучителни луѓе

Форд Мондео – исклучително добар автомобил за исклучителни луѓе

Иновативност | пред 3 дена

Ford Mondeo со дополнителна опрема за промотивна цена наменета за бизнисмени. Ова, накратко, е суштината на новата кампања на Ми-Да Гранд Моторс под слоганот „Исклучително добар автомобил за исклучителни...

Coca Cola прави паметни автомати за продажба на пијалоците

Coca-Cola прави паметни автомати за продажба на пијалоците

Иновативност | пред 3 дена

Купувањетто „кока-кола“ ќе стане уште позабавно, Според глобалниот директор за дигитални иновации на Coca-Cola, Грег Чемберс, компанијата наскоро ќе тестира паметни автомати за продажба на пијалаци. Машините...

25 најиновативни стартапи за земјоделска технологија  2

25 најиновативни стартапи за земјоделска технологија (2)

Иновативност | пред 3 дена

И земјоделството не е имуно на информатичката револуција. Денес има стотици стартапи за земјоделска технологија во светот. Forbes ги рангира 25-те најиновативни парчиња технологија на ова поле И земјоделството...

Првиот балон на соларна енергија во светот полета во Бристол

Првиот балон на соларна енергија во светот полета во Бристол

Иновативност | пред 3 дена

Децата коишто живеат во британскиот град Бристол имаа прилика да го видат летањето на првиот балон на соларна енергија во светот. Балонот, всушност, го направи првиот официјален лет уште во 2015 година,...

Приказната за Commander s Watch  OMEGA часовникот на Џејмс Бонд

Приказната за Commander’s Watch, OMEGA часовникот на Џејмс Бонд

Иновативност | пред 3 дена

Инспирирани од рангот на Бонд и неговите еполети, OMEGA го креираше часовникот Commander’s Watch Годинава се обележува тригодишнина од франшизата Џејмс Бонд, вклучувајќи и 50-годишнина од You Only Live...

Apple ќе ви овозможи да повикате полиција со отпечаток од прст

Apple ќе ви овозможи да повикате полиција со отпечаток од прст

Иновативност | пред 3 дена

Веќе постои опција да се повика помош кога екранот е заклучен, но новата опција ќе им овозможи на корисниците да ја алармираат полицијата во ситуации кога се очи в очи со напаѓачот или кога некој го следи...

Авиокомпанија ќе ги забавува патниците со театарски претстави во авион

Авиокомпанија ќе ги забавува патниците со театарски претстави во авион

Иновативност | пред 3 дена

Icelandair ги обучува своите струјарди и стјуардеси да ги забавуваат патниците за време на летовите со глумење. Кратката претстава која тие ја вежбаат сега се вика „Првиот лет“ („Opening Flight“) и е полна...

Македонскиот паметен паричник од денеска во продажба

Македонскиот паметен паричник од денеска во продажба!

Иновативност | пред 5 дена

Thorne Wallet e паметен паричник, осмислен и реализиран од тимот на иновативни Македонци. Oд денеска е во продажба ! „ Ние сме тим од експерти во технологијата, дизајнери и аналитичари на податоци кој...

Одлични лекции од миленијалци претприемачи

Одлични лекции од миленијалци претприемачи

Иновативност | пред 6 дена

Изминатите неколку години многу се зборува за миленијалци претприемачи. Многу млади, посебно од посилниот пол, го  напуштаат школото за да почнат свои бизниси дури и на 15 години. Еве кои лекции можеме...

25 најиновативни стартапи за земјоделска технологија  1

25 најиновативни стартапи за земјоделска технологија (1)

Иновативност | пред 6 дена

И земјоделството не е имуно на информатичката револуција. Денес има стотици стартапи за земјоделска технологија во светот. Forbes ги рангира 25-те најиновативни технологии на ова поле И земјоделството...

Првата епизода од најновата сезона на Game of Thrones достапна преку мобилен телефон само со услугата HBO GO на Вип

Првата епизода од најновата сезона на Game of Thrones достапна преку мобилен телефон само со услугата HBO GO на Вип

Иновативност | пред 6 дена

По светската премиера на мега-популарната серија Game of Thrones, Вип со големо задоволство ги известува пасионираните гледачи на оваа серија, дека првата епизода од најновата сезона можат да ја проследат...

Vranec Special Selection на  Тиквеш  дел од мултимедијалното шоу на светски познатиот Ијан Меккален

Vranec Special Selection на „Тиквеш“ дел од мултимедијалното шоу на светски познатиот Ијан Меккален

Иновативност | пред 6 дена

Светски познатиот актер Ијан Меккален, повеќекратно наградуван и два пати номиниран за „Оскар“ и познат на пубиката по ликот на Гандолф од мегапопуларниот филмски серијал „Господар на прстените“, организираше...

Половина од Европејците би ја замениле својата банка со онлајн банка

Половина од Европејците би ја замениле својата банка со онлајн банка

Иновативност | пред 6 дена

Според објавените резултати од истражувањето на MasterCard за дигитално банкарство Желбата на потрошувачите за едноставни, сигурни и брзи решенија во банкарството расте, а ова го потврди и истражувањето...

Coca Cola го зголемува користењето на рециклирани шишиња во Велика Британија

Coca Cola го зголемува користењето на рециклирани шишиња во Велика Британија

Иновативност | пред 6 дена

Според информациите, во моментот постојат преку 5 трилиони тони пластика кои ги загадуваат океанските води во светот, а Coca Cola, најголемата компанија за пијалоци во светот најави дека ќе преземе мал...

Брод кој сам се снабдува со енергија тргна на пат околу светот

Брод кој сам се снабдува со енергија тргна на пат околу светот

Иновативност | пред 6 дена

Бродот кој сам произведува енергија за работа тргна од Париз на шестгодишно патување околу светот, а проектантите се надеваат дека тој ќе биде модел за идните пловила кои ќе работат без емисии на штетни...

Познати дел од говорниците на шестото издание на  Самит Македонија 2025

Познати дел од говорниците на шестото издание на „Самит Македонија 2025“

Иновативност | пред 6 дена

На 1-ви и 2-ри ноември , Скопје по шести пат ќе биде домаќин на „Самит Македонија 2025“ кој ќе се одржи во Хотел Мериот. Самитот претставува водечка регионална платформа за споделување на последните светски...

Вештачки жабри за нуркање без боци со кислород

Вештачки жабри за нуркање без боци со кислород

Иновативност | пред 7 дена

Младиот јужнокорејски дизајнер Mladi južnokorejski dizajner Џебјун Јан смисли навистина интересен концепт кој ќе им овозможи на луѓето под вода да останат колку што сакаат, без ограничувањето кое го имаат...

Google Maps сега ве советува во колку часот да тргнете на пат

Google Maps сега ве советува во колку часот да тргнете на пат

Иновативност | пред 7 дена

Google Maps се смета за апликација која мора да ја имате на телефон затоа што ги води корисниците по точните улици и им помага да избегнат сообраќаен метеж. Со новата надградба сега Googe советува и кога...

Овие апликации ќе го олеснат планирањето на летниот одмор

Овие апликации ќе го олеснат планирањето на летниот одмор

Иновативност | пред 7 дена

Многу работи можат да го уништат годишниот одмор, но технологијата тоа може да го спречи или барем да го ублажи благодарение на апликации кои го олеснуваат планирањето на одморот и ви помагаат ништо да...

Прашина од Месечината се продава на аукција во Њуjорк

Прашина од Месечината се продава на аукција во Њуjорк

Иновативност | пред 7 дена

Прашина која првиот човек кој стапнал на Месечината, Нил Армстронг, ја донесе на Земјата е изложена во аукциската куќа Сотби во Њуjорк и се очекува дека овој симбол на славните денови на американската...

Естонија отвора  електронска амбасада  во Луксембург

Естонија отвора „електронска амбасада“ во Луксембург

Иновативност | пред една недела

Оваа балтичка држава следната година ќе ја отвори својата „електронска амбасада“ во Луксембург каде ќе чува резерви на своите државни податоци. Владата на Естонија го одобри отворањето на првата амбасада...

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Иновативност | пред една недела

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади...

Цукерберг  Faceboоk ги спречува мажите да ги изневеруваат своите сопруги

Цукерберг: Faceboоk ги спречува мажите да ги изневеруваат своите сопруги

Иновативност | пред една недела

Основачот на социјалната мрежа Facebook, Марк Цукерберг, вели дека поради Facebook мажите не можат толку лесно да ги изневерат жените. Тој вели дека луѓето ја користат мрежата за да откријат повеќе информации...

Хаваи ќе ги казнува луѓето што гледаат во телефон додека преминуваат улица

Хаваи ќе ги казнува луѓето што гледаат во телефон додека преминуваат улица

Иновативност | пред една недела

Пешаците кои гледаат во мобилните телефони додека преминуваат улица во Хонолулу, главниот град на Хаваи, ќе бидат казнувани со казни до 100 долари. Мерката има за цел да го реши проблемот со невнимателно...

Microsoft со вештачка интелигенција ќе им го опишува светот на слепите лица

Microsoft со вештачка интелигенција ќе им го опишува светот на слепите лица

Иновативност | пред една недела

Microsoft претстави апликација за паметни телефони која ги користи предностите на вештачката интелигенција за да им помогне на слепите лица да го „видат“ светот околу себе. Seeing AI е апликација која...

Натусана Македонија втора година по ред со награда за најдобра маркетинг кампања во групацијата

Натусана Македонија втора година по ред со награда за најдобра маркетинг кампања во групацијата

Иновативност | пред една недела

Натусана Македонија , компанијата која е ексклузивен партнер за производите од групацијата Др.Тајс Натурварен, еден од најпознатите светски производители на ОТЦ лекови и фармацевтски козметички препарати...

Volvo ќе произведува само електрични автомобили од 2019 година

Volvo ќе произведува само електрични автомобили од 2019 година

Иновативност | пред една недела

Деновите кога електричните автомобили беа само новитети за автомобилските компании се минато, а полека навлегуваат во редовно производство. Шведскиот производител на автомобили Volvo кој продава преку...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност