За заедничка Македонија одржаа протест пред канцеларијата на ЕУ

За заедничка Македонија одржаа протест пред канцеларијата на ЕУ

пред 6 часа - ТВ Нова

Осудуваме насилство, но истовремено осудуваме и кршење на законот и Уставот. Осудуваме насилство, но истовремено осудуваме и пеење на туѓи химни во македонското Собрание. По вчерашните инциденти во законодавниот...

Ефтов Јас не знам каде во светот со цвеќе и чиста демократија се спречува државен удар

Ефтов: Јас не знам каде во светот со цвеќе и чиста демократија се спречува државен удар

пред 7 часа - ТВ Нова

Ако на ваков начин се изгласа Претседател на Парламентот надвор од закон, Устав и деловник. Ако утре на ист таков начин се изгласа влада надвор од Устав, закони и правна процедура. Тогаш која е гаранцијата...

Груевски Народот 60 дена протестираше мирно СДСМ преку смислено сценарио го испровоцира народот

Груевски: Народот 60 дена протестираше мирно, СДСМ преку смислено сценарио го испровоцира народот

пред 7 часа - ТВ Нова

Како никогаш досега, меѓу 100 и 200 илјади луѓе, секој ден, 60 дена, во околу 30 градови, излегуваа и го изразуваа својот револт , да допре до политичарите. Да допре до оние кои што прифатиле туѓи агенди,...

Јовановски Врв на провокацијата беше пеењето на албанската химна

Јовановски: Врв на провокацијата беше пеењето на албанската химна

пред 7 часа - ТВ Нова

На некој начин очекував дека ќе се случи нешто. Тоа вечерва претседателот на СДСМ на Топ тема го призна, како тие во меѓувреме си се издоговориле точно во колку часот и како да настапат во парламентот....

Груевски Изборот на претседател во Собранието е незаконско нелегитимно против уставно и против деловничко

Груевски: Изборот на претседател во Собранието е незаконско, нелегитимно, против уставно и против деловничко

пред 8 часа - ТВ Нова

Реакциите на меѓународната заедница за мене беа очекувани после снимките кои излегоа од собранието, излегоа снимки на кои секој би реагирал, тепаат пратеници и народ, меѓутоа кога ќе се погледнат добро...

Андонов Изборот на Џафери и ескалацијата на случувањата потоа беше смислено сценарио на Заев

Андонов: Изборот на Џафери и ескалацијата на случувањата потоа беше смислено сценарио на Заев

пред 8 часа - ТВ Нова

Ова сценарио го водеше Заев и тоа почна пред една недела, вели универзитетскиот професор Оливер Андонов. „На крајот, дојдовме до ова што дојдовме како последно планирано сценарио за денот. Тоа беше буквално...

Грчева Требаше да се испочитува процедурата во Собранието

Грчева: Требаше да се испочитува процедурата во Собранието

пред 8 часа - ТВ Нова

До вакво нешто не смееше да дојде. Провокација постоеше со тајмингот, според мене, рече поранешната пратеничка Солза Грчева во Отвореното студио на ТВ Нова. „Веќе подолго време бившата опозиција, којашто...

 За заедничка Македонија не се откажува од барањето за нови избори

„За заедничка Македонија“ не се откажува од барањето за нови избори

пред 9 часа - ТВ Нова

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од пред Канцеларијата на Европската унија во Скопје вечерва порача дека нема да се откаже од барањето за нови избори на кои народот ќе реши кому ќе му...

Србов Факт е дека позади конфликтот СДСМ сакаше да го скрие ударот врз државата

Србов: Факт е дека позади конфликтот СДСМ сакаше да го скрие ударот врз државата

пред 9 часа - ТВ Нова

Факт е дека пратениците од ВМРО два дена апелираа до СДСМ да не вршат противуставни дејства. Факт е дека им беше одземено правото на говор на пратениците од ВМРО во Собранието. Факт е дека ВМРО не го прекршуваше...

САД со осуда за нападите во македонскиот Парламент

САД со осуда за нападите во македонскиот Парламент

пред 9 часа - ТВ Нова

САД „силно ги осудуваат“ нападите врз членови на македонскиот Парламент, изјави денеска Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот. – САД силно ги осудуваат насилните напади врз членови на парламентот...

 За заедничка Македонија  Ако не сме заедно ќе нѐ нема ќе ја нема ни Македонија

„За заедничка Македонија“: Ако не сме заедно ќе нѐ нема, ќе ја нема ни Македонија

пред 10 часа - ТВ Нова

-Ова сценарио е за разнебитување на Македонскиот народ, ако не сме заедно ќе не нема, ќе ја нема ни Македонија, ќе ја крстат како што сакаат, ќе пеат химни, ќе менуваат знамиња, рече во своето обраќање...

 За заедничка Македонија на протест пред канцеларијата на ЕУ

„За заедничка Македонија“ на протест пред канцеларијата на ЕУ

пред 10 часа - ТВ Нова

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија преку својот фејсбук профил денеска ги повика сите граѓани да излезат на мирен протест пред канцеларијата на ЕУ. Протестот доаѓа по обидот за незаконски избор на...

Османи Изборот на Џафери ќе го одблокира собранието

Османи: Изборот на Џафери ќе го одблокира собранието

пред 10 часа - ТВ Нова

ДУИ го поздравува изборот на Талат Џафери за претседател на собранието и го оценува како значаен чекор кон одблокирање на таа институција, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, по завршувањето на претседателството...

Пешевски Политичките партии мора да разговараат за доброто на оваа земја за доброто на македонскиот народ и за враќање на Република Македонија кон патеката на понатамошен раст и развој

Пешевски: Политичките партии мора да разговараат за доброто на оваа земја, за доброто на македонскиот народ и за враќање на Република Македонија кон патеката на понатамошен раст и развој

пред 10 часа - ТВ Нова

Немилите слики од вчерашните случувања во Собранието, не се слика на Република Македонија каква што јас ја гледам и каква што сакам да ја видам во иднина. Насилството врз пратеници од било која политичка...

Димитриев Незаконскиот избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички незаконски и изнасилени чекори

Димитриев: Незаконскиот избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички, незаконски и изнасилени чекори

пред 10 часа - ТВ Нова

Македонија вчера преживеа драматичен, непријатен, тежок и непосакуван ден. За жал, бевме сведоци на настани кои не му одговара никому и од кои сите ние како граѓани сме засрамени пред се заради имиџот...

Чавков Ниту ме загрижуваат ниту пак може да ме заплашат заканите на Заев и криминални структури со кои тој е во спрега

Чавков: Ниту ме загрижуваат, ниту пак може да ме заплашат заканите на Заев и криминални структури со кои тој е во спрега

пред 11 часа - ТВ Нова

Денеска на прес конференција лидерот на опозицијата го обвини директорот на БЈБ, Митко Чавков за случувањата во Собранието вчера и му порача да си даде оставка и да бега што подалеку. Митко Чавков му порача...

Реакции од светот за вчерашните случувања во Собранието

Реакции од светот за вчерашните случувања во Собранието

пред 11 часа - ТВ Нова

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски со остра осуда за насилството и вчерашните случувања во Собранието на РМ. Попоски кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок...

Чавков Полицијата немаше претходни сознанија за насилни инциденти

Чавков: Полицијата немаше претходни сознанија за насилни инциденти

пред 11 часа - ТВ Нова

Јавноста треба да ја знае вистината, за да нема никакви шпекулации и дезинформации. Полицијата немаше никакви сознанија, ниту најави за насилни инциденти, изјави на прес-конференција директорот на Бирото...

Ретроспектива Што се случуваше вчера во собранието

Ретроспектива: Што се случуваше вчера во собранието

пред 12 часа - ТВ Нова

Пиштоли од обезбедувањето на раководството на СДСМ,пеење албанска химна и провокации во собраниската сала, избор на претседател на парламентот надвор од досегашната пракса. Претходно и најави дека тоа...

МВР Приведени осум лица за настаните во и околу Собранието

МВР: Приведени осум лица за настаните во и околу Собранието

пред 12 часа - ТВ Нова

Осум приведени, осумдесет и три во болница – ова е билансот од вчерашната крвава ноќ во собранието. Дваесет и пет полицајци, 54 граѓани, 3 пратеници и еден новинар биле повредени за време на упадот на...

Заев Да не се паѓа на провокации

Заев: Да не се паѓа на провокации

пред 12 часа - ТВ Нова

Обид за убиство со умисла како и обид за уривање на уставниот поредок вака лидерот на СДСМ Зоран Заев ги оквалификува вчерашните настани  во собранието. Според него свесни биле за ризикот да се гласа новиот...

Груевски Изборот на Џафери за претседател на Собранието е директна причина за синоќешната ескалација во Собранието

Груевски: Изборот на Џафери за претседател на Собранието е директна причина за синоќешната ескалација во Собранието

пред 12 часа - ТВ Нова

Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално  решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани....

Експерти Џафери е нелегитимен нема 60 пратеници кои гласале за него

Експерти: Џафери е нелегитимен, нема 60 пратеници кои гласале за него

пред 13 часа - ТВ Нова

Направен е државен удар, класичен, каде што на нелегален и нелегитимен начин е избран нов претседател на Собранието. Ова е ставот на професорката по уставно право, Тања Каракамишева за изборот на Талат...

Германското МНР со реакција за состојбата во Македонија

Германското МНР со реакција за состојбата во Македонија

пред 13 часа - ТВ Нова

Германското Министерство за надворешни работи денеска реагира на вчерашните настани во македонскиот парламент. – Талат Џафери е избран претседател на парламентот. Овој избор како и резултатите од парламентарните...

ГРОМ Извршени се антидржавни дејствија од политички партии пратеници и граѓани

ГРОМ: Извршени се антидржавни дејствија од политички партии, пратеници и граѓани

пред 13 часа - ТВ Нова

Граѓанската опција за Македонија смета дека Република Македонија се наоѓа во најголемата политичка и безбедносна криза од осамостојувањето, која не е само меѓуетничка, туку и интеретничка и дека вчера...

Ванковска Изборот на Џафери токму во тој миг во онакви околности и со настаните кои следуваа никако не може да се оквалификува како чекор напред во демократијата

Ванковска: Изборот на Џафери токму во тој миг, во онакви околности и со настаните кои следуваа никако не може да се оквалификува како чекор напред во демократијата!

пред 13 часа - ТВ Нова

Ја слушнав прес-конференцијата на Заев. Само нечовек не би се трогнал од сликата на повредени пратеници. Но, овде сакам да кажам нешто друго: првата реченица со која беше отворена прес-конференцијата покажува...

Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

пред 14 часа - ТВ Нова

Димовски Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

Димовски: Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

пред 14 часа - ТВ Нова

И покрај сите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин, СДСМ се одлучија на таков чекор, изјави Илија Димовски во интервју за ТВ НОВА, коментирајќи ја ситуацијата во Собранието....

Ахмети повика на смиреност нема да оди на лидерската средба кај Иванов

Ахмети повика на смиреност, нема да оди на лидерската средба кај Иванов

пред 15 часа - ТВ Нова

Лидерот на ДУИ Али Ахмети најави дека нема да одат на лидерската средба што ја закажа претседателот Иванов, бидејќи како што рече, Иванов е дел од проблемот, а не од решението и изрази осуда на состојбите...

Попоски Единствен излез од кризата е дијалогот

Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

пред 15 часа - ТВ Нова

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата. – Насилството во Парламентот...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk