Таравари до Заев  Албанците не те сакаат Ниту Македонците Ниту Турците

Таравари до Заев: Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!

ТВ Нова | пред 3 недели

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се обраќа  Зоран Заев порачувајќи му дека Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето...

Заев Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите со Грција до самитот на НАТО во јули

Заев: Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите со Грција до самитот на НАТО во јули

ТВ Нова | пред 3 недели

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ,...

ВМРО ДПМНЕ Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните

ТВ Нова | пред 3 недели

СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестијата на над 2.000 затвореници меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела. Дел од нив за неполни 24 часа повторно се вратија на криминалот, а жртви...

Ќе слета на меѓународниот аеродром  Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје

Ќе слета на „меѓународниот аеродром“: Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје

ТВ Нова | пред 3 недели

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека...

Кој пат ќе го фати Беса  Гаши избран за претседател Касами се спрема за конгрес

Кој пат ќе го фати „Беса“: Гаши избран за претседател, Касами се спрема за конгрес

ТВ Нова | пред 4 недели

Aфрим Гаши е избран за претседател на Движењето „БЕСА“ на денешниот конгрес што се одржа во Тетово. За него гласале 522 делегати, 12 биле против и осум воздржани од вкупно 575 делегати. Гаши изјави дека...

200 интелектуалци со прашање до политичарите Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот

200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?

ТВ Нова | пред 4 недели

Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери  во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот...

Koѕијас и Димитров полека но сигурно одат кон договор

Koѕијас и Димитров полека но сигурно одат кон договор

ТВ Нова | пред 4 недели

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена на ерга омнес со промена на Уставот, пишува...

Вучиќ се вози во блиндиран автомобил од половина милион евра

Вучиќ се вози во блиндиран автомобил од половина милион евра

ТВ Нова | пред 4 недели

Српскиот претседател Александар Вучиќ се вози во блиндиран автомобил кој вреди повеќе од половина милион евра.Станува збор за „Аudi A8L кој е подарок од шеикот Бин Зајед.Аудито е навистина луксузен автомобил...

 Северна или Горна  Кое име не е прифатливо за Бугарија

„Северна или „Горна“: Кое име не е прифатливо за Бугарија?

ТВ Нова | пред 4 недели

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни....

Комесарот знае нешто што владата молчи ЕУ е многу убедена дека спорот со Грција ќе се реши до јули

Комесарот знае нешто што владата молчи: ЕУ е многу убедена дека спорот со Грција ќе се реши до јули

ТВ Нова | пред еден месец

Европската унија е “многу убедена” дека Македонија ќе го реши тековниот долг спор со Грција за своето име пред јули, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Атина одамна се спротивставува на името...

Коѕијас ги сака имињата Нова Македонија  Вардар Македонија  Горна Македонија

Коѕијас ги сака имињата „Нова Македонија“, „Вардар Македонија“, „Горна Македонија“

ТВ Нова | пред еден месец

Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по маратонските преговори во Виена, откри детали за грчките позиции, за нацрт спогодбата,...

Шилегов Откако сум градоначалник не се котат кучиња скитници

Шилегов:Откако сум градоначалник не се котат кучиња-скитници

ТВ Нова | пред еден месец

На седницата за советнички прашања, советничката од ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ го праша градоначалникот Шилегов зошто не се превзема ништо конкретно за решавање на проблемот со кучињата скитници во градот,...

Тинекс организатор на конференцијата Логистика новиот пат на успехот

Тинекс организатор на конференцијата “Логистика-новиот пат на успехот“

ТВ Нова | пред еден месец

На 15-ти февруари, во хотелот Marriot беше оддржана конференција за логистика “Логистика-новиот пат на успехот“    организирана од страна на Тинекс, водечкиот ланец на маркети во Македонија. Повод за организирање...

Џабе рокови и услови ЕУ нема единствен став дали Балканот треба да биде дел од Унијата

Џабе рокови и услови: ЕУ нема единствен став дали Балканот треба да биде дел од Унијата

ТВ Нова | пред еден месец

Европските министери за надворешни работи денеска во Софија не успеаја да се усогласат за предлогот на Еврокомисјата за проширување на Унијата кон Западен Балкан. На форум во Бугарија, министрите од Европската...

Потребни се уште отстапки Братот на Дора смета дека преименувањето на аеродромот и автопатот не се доволни

Потребни се уште отстапки: Братот на Дора смета дека преименувањето на аеродромот и автопатот не се доволни

ТВ Нова | пред еден месец

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис,...

Исто како за Македонија Грција бара од Албанија да ги промени учебниците и да не се учи за Чамите

Исто како за Македонија: Грција бара од Албанија да ги промени учебниците и да не се учи за Чамите

ТВ Нова | пред еден месец

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на седница на грчкиот Парламент побара Албанија да ги „прочисти“ на учебниците од „прашањето за Чамите“. Коѕијас изјави дека во текот на разговорите на заедничката...

ВМРО ДПМНЕ Додека граѓаните осиромашуваат СДСМ се пресметува со политичките неистомисленици

ВМРО-ДПМНЕ: Додека граѓаните осиромашуваат, СДСМ се пресметува со политичките неистомисленици

ТВ Нова | пред еден месец

Додека економијата тоне, трошоците за живот растат, а граѓаните секојдневно осиромашуваат, власта на СДСМ предводена од Зоран Заев, со цел да го отргне вниманието од секојдневните проблеми се пресметува...

Инфлацијата расте трошоците за живот се зголемија

Инфлацијата расте, трошоците за живот се зголемија

ТВ Нова | пред еден месец

Трошоците за живот во однос јануари 2018 – јануари 2017 година пораснале за 1.1%, додека цените на мало во истиот период бележат пораст за 2.3%, што практично значи дека инфлацијата расте, објави денес...

Груевски  Рабирам дека Судот е под политички притисок но секој судија треба да одлучува по законите

Груевски: : Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува по законите

ТВ Нова | пред еден месец

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот...

Грчката влада објави што се преговарало во Виена Сакаме едно име и уставни измени

Грчката влада објави што се преговарало во Виена: Сакаме едно име и уставни измени

ТВ Нова | пред еден месец

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Хрисула е омилена кај фудбалерите Ова е најубавата грчка судијка

Хрисула е омилена кај фудбалерите: Ова е најубавата грчка судијка

ТВ Нова | пред еден месец

Женските судијки се почесто се присутни на фудбалските натпревари.Една од нив е .Таа има 40 години и една од најубавите во Грција.Таа е меѓународен судија од 2008 година и покрај женската лига кај нашиот...

Демант од Коалицијата МАРГИНИ за наводно одржување на геј парада со средства на министерството за култура

Демант од Коалицијата МАРГИНИ за наводно одржување на геј парада со средства на министерството за култура

ТВ Нова | пред еден месец

Коалицијата МАРГИНИ најостро реагира на клеветата од страна на Телевизија Нова дека дека Коалицијата добила средства од Министерството за култура за организирање на геј парада. -Сметаме дека целта на оваа...

Средба Мицкоски Вучиќ Иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои ги штитат државните интереси

Средба Мицкоски-Вучиќ: Иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои ги штитат државните интереси

ТВ Нова | пред еден месец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ -Претседателот на...

На водачот на Македонците во Грција му бараат да плати 45 000 евра данок за изградба на Црква

На водачот на Македонците во Грција му бараат да плати 45.000 евра данок за изградба на Црква

ТВ Нова | пред еден месец

Грчката Канцеларија за Даночни Приходи во Воден, го казнил Македонскиот Свештеник и Архимандрит Никодим Царкњас. На Царкњас му било побарано да плати околу 45.000 евра во данок од вкупно 57.000 евра примени...

Каракамишева На Македонците им се копа колективна гробница

Каракамишева: На Македонците им се копа колективна гробница

ТВ Нова | пред еден месец

Професорката Тања Каракамишева на нејзината фејсбук страница се обрати околу преговорите кои се одвиваат во Виена околу промена на името. Во моментов во Виена се случува класично тргување на ангро со Македонските...

Бледи соопштенија од Виена Запнаа ли преговорите за името

Бледи соопштенија од Виена: Запнаа ли преговорите за името?

ТВ Нова | пред еден месец

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Организацијата која доби пари вели дека нема да прави геј парада во Скопје туку културен фестивал

Организацијата која доби пари вели дека нема да прави геј парада во Скопје туку културен фестивал

ТВ Нова | пред еден месец

Коалицијата МАРГИНИ најостро реагира на објавите дека Коалицијата добила средства од Министерството за култура за организирање на геј парада. Од коалицијата МАРГИНИ сметаат дека целта на оваа објава е...

Мицкоски Она што за Заев е одлична надворешна политика за граѓаните е распродажба на државата

Мицкоски: Она што за Заев е одлична надворешна политика,за граѓаните е распродажба на државата

ТВ Нова | пред еден месец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот фб профил одговори на статусот на Премиерот Зоран Заев кој кажа дека се водело одлична надворешна политика и дека бил свесен за некои пропусти во...

Како изгледал рускиот Голи Оток  Од логорите на Сталин никој не излегол

Како изгледал рускиот „Голи Оток“: Од логорите на Сталин никој не излегол

ТВ Нова | пред еден месец

Како Тито во поранешна Југославија и Сталин во СССП имал место каде ги испраќал своите политички неистомисленици. Тие биле праќани на далечниот руски исток во областа Колима каде владееле сурови услови.Затворениците...

Бутарис со разумен предлог Аеродромот во Солун да се преименува во Никос Галис

Бутарис со разумен предлог: Аеродромот во Солун да се преименува во „Никос Галис“

ТВ Нова | пред еден месец

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност