Забелеа улиците од градот во селата од Преспанскиот регион

Пелагонија | пред 3 дена

Градот кој попладнето паѓаше во Преспанскиот регион, ги забеле улиците низ селата. Оваа фотографија е од селото Евла, кое буквално побеле како да паѓал снег. Жителите на Преспанскиот регион се жалат дека...

Македонија ја разбуди земјотрес – тлото од синоќа се тресе

Пелагонија | пред 4 дена

Земјотрес со јачина од 2,7 степени синоќа во 21 часот и 48 минути беше почувствуван во преспанскиот регион. Епицентарот на земјотресот бил на 7 километри југо-западно од Ресен на длабочина од 2 километри....

Вечерва повторно земјотрес во Охрид, епицентар 8км северно од Ресен, со длабочина од 2км

Пелагонија | пред една недела

Земјотрес со јачина од 3,3 степени, спроед првичните информации, беше почувствуван денеска во 18 часот и 58 минути во охридското епицентарлно подрачје. Земјотресот бил со епицентар на 8 километри северно...

White Sensation Beach Festival 2017  Connect beach Prespa

White Sensation Beach Festival 2017 – Connect beach Prespa

Пелагонија | пред една недела

Огромно задоволствo ни е да ви го најавиме третото издание на најголемото, најспектакуларното музичко шоу, кое во 2015 за прв пат му се случи на Преспа и во знакот на бело ја сплоти Македонија на едно...

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Пелагонија | пред 2 недели

Земјотрес со јачина од 2,8 степени го стресе попладнево Ресен. Потресот од 2,8 степени по Рихтер, бил на длабочина од 2 километри, на 13 километри од Ресен. Се надеваме потресите конечно ќе запрат.

Ден на жалост Камион со пиво се преврте во Битола

Ден на жалост: Камион со пиво се преврте во Битола

Пелагонија | пред 3 недели

Повеќе десетици литри пиво потекоа на влезот од Битола откако од камион испаднаа стотина гајби со пиво. Очевидци раскажуваат дека камионот се зализгал кога вртел на кривината за патот за Охрид, а од приколката...

Тешка сообраќајка во Прилеп – едно лице загина

Пелагонија | пред 3 недели

Денес околу 14.50 часот на магистралниот пат Прилеп – Ресен (кој е затворен за сообраќај од јануари 2017 година, а поради непочитување на поставените знаци), во близина на бензинската пумпа „Лукоил“, се...

Силен земјотрес почувствуван во Преспа и Охрид

Пелагонија | пред еден месец

Силен земјотрес ги исплаши граѓаните на Охрид. Граѓаните во паника ги напуштале своите домови. Земјотресот бил со јачина од 4,1  степени според Рихтер, а епицентарот бил на 6 км. од Ресен и 8 км од Јанковец.

Потребни се работници во Македонија: 500 евра плата + обезбедено сместување и храна

Пелагонија | пред еден месец

Одгледувачите на јаболка во Преспа мака мачат да најдат добри работници за берба на јаболка и покрај тоа што нудат примамливи дневници од 1.000 денари и обезбедено сместување и храна, пишува порталот Фактор...

Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Пелагонија | пред 2 месеци

Денес започнаа градежно-изведбените работи за реконструкција на магистралниот патен правец Јанковец- Макази, а кој што води низ градот Ресен. Со овој зафат комплетно ке се реконструира патниот правец што...

Општината Ресен доби најмодерна пешачка патека клупи и канделабри

Општината Ресен доби најмодерна пешачка патека, клупи и канделабри

Пелагонија | пред 3 месеци

Општината Ресен доби нова пешачка патека во должина од 5 километри која е надополнета со најмодерни клупи и канделабри. Пешачката патека ќе биде одлична можност за граѓаните да пешачат, спортуваат и релаксираат...

Свлечиште го прекина сообраќајот на патот Прилеп-Битола-Ресен, АМСМ со важна вест

Пелагонија | пред 4 месеци

Сообраќајот на патниот правец  А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено. Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија, сепак од превентивни причини...

Камионџијата Андруш ги поздрави сите лажни профили на фејсбук! Сподете им на бившите, шо не е јасно?

Пелагонија | пред 5 месеци

Познатиот камионџија Андруш од Преспа, кој работи во странство, ги поздрави на фејсбук сите корисници на лажни фејсбук профили. За вас е само блок, но не блок чоколадо туку… видео:

Дете се бори за живот на КАРИЛ – го нашле во безсознание на пат

Пелагонија | пред 6 месеци

Дванаесет годишно момче се бори за живот откако вчера било пронајдено во бесознание на патот Охрид-Ресен кај депонијата Буково. Од МВР за Курир информираат дека случајот кај нив бил пријавен околу 16:50...

Нов рекорд во Македонија Ловџиите совладаа 19 диви свињи во Преспа

Нов рекорд во Македонија: Ловџиите совладаа 19 диви свињи во Преспа

Пелагонија | пред 6 месеци

Дали новиот рекорд кој што го направија ловџиите во Преспа е рекорд и во Македонија? 19 диви свињи се застрелани во еден ден во едно од ловиштата во Преспа. Погледнете ги среќните ловџии и дивечот пред...

 Поглед од милион долари  поглед кон двете езера од снежната Галичица

„Поглед од милион долари“ – поглед кон двете езера од снежната Галичица

Пелагонија | пред 6 месеци

„Поглед од милион долари“ или величествен поглед на двете езера, Охридското и Преспанското, од снежната Галичица. Уживајте во видеото од местото наречено Пољце и поглед кон двете езера. http://pelagonija.mk/wp-content/uploads/2017...

Поради безбедносни причини затворен за сообраќај патот Прилеп – Битола – Ресен

Пелагонија | пред 6 месеци

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, веќе трет ден е во прекин поради активирање на свлечиштето. Иако денеска нашата камера не забележа поголеми одрони, сообраќајот сеуште се пренеасочува...

Ресен – столб на меѓурелигискиот соживот во Македонија

Пелагонија | пред 6 месеци

Во првата епизода од новиот телевизиски документарен серијал “На Иста Страна”, митрополитот европски г.Пимен и муфтијата Џунет Јашар покажаа зошто Ресен и Преспа се столб и најдобар пример за функционирањето...

Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

Пелагонија | пред 6 месеци

Во духот на вековната традиција вечерва на повеќе локации низ Преспа во многу села и во градот Ресен се палат василичарските огнови на кои православните христијани будни ја дочекуваат Стара Нова Година....

Укината забраната за камиони на Плетвар и Ѓавато

Укината забраната за камиони на Плетвар и Ѓавато

Пелагонија | пред 6 месеци

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила  на на планиските превои Плетвар и Ѓавато, информира ЈП Македонијапат. Забраната е укината во 12:50 часот. The post Укината забраната за камиони...

Утрово на излезот од Скопје за влакно избегнат инцидент Како не треба да се вози на замрзнат автопат

Утрово на излезот од Скопје за влакно избегнат инцидент-Како не треба да се вози на замрзнат автопат

Пелагонија | пред 6 месеци

Снимкава е направена утрово на излезот од Скопје. Невнимателноста на овој возач можело да предизвика многу посериозни последици. Еве како не треба да се вози во вакви услови за сообраќај. The post Утрово...

Македонец со руско срце, на -20 степени се санкаше на снегот

Пелагонија | пред 6 месеци

Погледнете го македонецот со руско срце кој што на -20 степени скоро гол се санкаше на ридот! Видео! The post Македонец со руско срце, на -20 степени се санкаше на снегот (ВИДЕО) appeared first on .

За крај на 2016 го имаме и јунакот Прилепски, се качи на споменикот Крал Марко но не скокна

Пелагонија | пред 7 месеци

За крај на 2016 го имаме и јунакот Прилепски, се качи на споменикот Крал Марко во центарот на градот Прилеп, но не скокна, погледнете го видеото: http://pelagonija.mk/wp-content/uploads/2016/12/kral-marko.mp4...

Обраќање на Претседателот Иванов, помилувани и 54 осудени лица за Нова година

Пелагонија | пред 7 месеци

По повод Нова година, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов помилува 54 осудени лица. Мојот став е повеќе од јасен. Никогаш нема да се согласам Република Македонија да биде бинационална држава....

Прекин во сообраќајот на патниот правец Ресен – Охрид

Пелагонија | пред 7 месеци

ЗАТВОРЕН ПАТЕН ПРАВЕЦ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен – Охрид (преку национален парк Галичица) од 15.11.2016 до 01.04.2017 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина...

Страшен пожар во Прилеп Типската населба облеана во црн чад  ФОТО

Страшен пожар во Прилеп: Типската населба облеана во црн чад – ФОТО

Пелагонија | пред 7 месеци

Страшен пожар избувна попладнево во типската населба во Прилеп. Горат бараки во оранжериите. Густиот и црн чад целосно ја облеа населбата и ги исплаши  граѓаните на оваа населба. За сега причините за тоа...

Нормализиран сообраќајот на патот Битола Ресен кај населбата Баир откако денес беше блокиран

Нормализиран сообраќајот на патот Битола-Ресен кај населбата Баир, откако денес беше блокиран

Пелагонија | пред 7 месеци

Откако утрово Сообраќајот на магистралниот пат Битола – Ресен кај битолската населба Баир беше блокиран и на коловозот има поставено камења, автомобилски гуми и е запален оган и сообраќајот беше пренасочен...

Стрезовски и неговата сопруга Соња ги посетија штитениците на Дневниот центар на лица со посебни потреби во рамките на отворениот ден за посета по повод одбележување на Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби 3 декември

Стрезовски и неговата сопруга Соња ги посетија штитениците на Дневниот центар на лица со посебни потреби во рамките на отворениот ден за посета по повод одбележување на Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби 3 декември

Пелагонија | пред 8 месеци

Градоначалникот Стрезовски и неговата сопруга Соња ги посетија штитениците на Дневниот центар на лица со посебни потреби во рамките на отворениот ден за посета по повод одбележување на Меѓународниот ден...

 Signori  Македонски бренд со светски стандарди

„Signori“ – Македонски бренд со светски стандарди

Пелагонија | пред 8 месеци

Сињори е  македонски бренд кој изработува облека за мажи по мерка,  исклучиво од најквалитетни матерјали, со италијански уникатни кроеви. Во Signori ја имате можноста самите Вие да си го одберете материјалот...

Падна првиот снег и во Преспа

Пелагонија | пред 8 месеци

Првиот снег падна и покрај Преспанско Езеро. Во Ресен и Преспа веќе се забележува снежната покривка, погледнете го видеото: http://pelagonija.mk/wp-content/uploads/2016/11/video-1479209382.mp4 The post...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност