50 години автокефална МПЦ и 50 години Дебарско кичевска епархија

50 години автокефална МПЦ и 50 години Дебарско-кичевска епархија

Религија | пред 11 часа

Македонската православна црква и Дебарско-кичевската епархија одбелжаа 50 години од Автокефалноста и исто толку години од формирањето на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ. Настанот се одржа во манастирот...

Ректорот на УКИМ на молебен за успешна учебна година

Ректорот на УКИМ на молебен за успешна учебна година

Религија | пред 11 часа

Ректорот на универзитетот Свети Кирил и Методиј, Никола Јанкуловски, во придружба на деканот на Богословскиот факултет, Ѓоко Ѓоргевски, како и голем број универзитетски професори, меѓу кои и поранешниот...

Ранци и училишен пробор за учениците од тетовско

Ранци и училишен пробор за учениците од тетовско

Религија | пред 12 часа

Тетовско-гостиварската епархија продолжува со хуманитарни активности. На 15 септември 2017 година, ученици од училишта во тетовско заедно со вероучителот ѓаконот Илија Деспотовски биле во посета на Тетовско-гостиварската...

Почина уште еден епископ голем пријател на Македонската Православна Црква

Почина уште еден епископ, голем пријател на Македонската Православна Црква.

Религија | пред 12 часа

Видинскиот митрополит, г. Домитијан по кратко боледување вчера на 18 септември починал. Тој беше еден од најпочитуваните архиереи на Бугарската Православна Црква и голем пријател на МПЦ-ОА. Синодот на...

Спомен за чудата на Свети Архангел Михаил

Спомен за чудата на Свети Архангел Михаил

Религија | пред 14 часа

Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Денеска е спомен за родителите на Свети Јован Крстител

Денеска е спомен за родителите на Свети Јован Крстител

Религија | пред еден ден

Православната црква денеска ги слави Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета. Таткото на Свети Јован Предвесник. Син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда на богослужење во храмот...

Неразделна љубов

Неразделна љубов

Религија | пред 2 дена

Во денешното евангелско четиво (види: Матеј 22, 35–46) постојат два навидум посебни дела. Првиот дел е оној во кој Христос говори за двете најголеми заповеди: првата – „возљуби Го Господ, својот Бог, со...

Александрискиот Патријарх Теодор II доаѓа во Белград

Александрискиот Патријарх Теодор II доаѓа во Белград

Религија | пред 2 дена

Александрискиот патријарх Теодор II в петок ќе допатува во официјална посета на Србија и на средба со српскиот патријарх Иринеј. Његовото Блаженство Папа и Патријарх александриски и на цела Африке, како...

Кои светители денеска се слават

Кои светители денеска се слават?

Религија | пред 3 дена

Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Денеска е Свети Антим старецот од Никомидија

Денеска е Свети Антим, старецот од Никомидија

Религија | пред 4 дена

Православните христијани денеска го слават Светиот свештеномаченик Антим. Старецот од Никомидија кој ги покрасти војниците кои дошле да го изнесат пред императорот поради неговото ширење на Христијанството....

Архиепископот Стефан во Романија зборувал за автокефалноста на МПЦ ОА

Архиепископот Стефан во Романија зборувал за автокефалноста на МПЦ-ОА

Религија | пред 4 дена

Архиепископот г.г Стефан и епископот хераклејски г. Климент, секретар на Светиот архиерејски Синод на МПЦ, учествувале на меѓународниот симпозиум за црквите во Романија, Грузија, Македонија и Полска, кој...

Денеска е Свети Мамант светителот кој неговата мајка го роди в затвор

Денеска е Свети Мамант, светителот кој неговата мајка го роди в затвор

Религија | пред 4 дена

Македонската православна црква денеска, (2 септември според јулијанскиот календар) го слави светиот маченик Мамант. Кој бил Св. Мамант, како и зошто се случило да биде вбројан во редот на светителите на...

Денеска е Свети Мамант светителот кој неговата мајка го роди в затор

Денеска е Свети Мамант, светителот кој неговата мајка го роди в затор

Религија | пред 4 дена

Македонската православна црква денеска, (2 септември според јулијанскиот календар) го слави светиот маченик Мамант. Кој бил Св. Мамант, како и зошто се случило да биде вбројан во редот на светителите на...

Во Дортмунд 150 дечиња дојдоа на молитва и благослов за успешна учебна година

Во Дортмунд 150 дечиња дојдоа на молитва и благослов за успешна учебна година

Религија | пред 5 дена

150 дечиња, минатиот викенд се собрале во дворот на црквата Свети Кирил и Методиј во Дортмунд Германија за благослов и молитва за почеток на новата учебна гоцина. Црквата на МПЦ и локалниот свештеник,...

Зошто денешниот ден е почеток на црковната година

Зошто денешниот ден е почеток на црковната година?

Религија | пред 6 дена

Денеска според јулијанскиот календар, кој го користи Македонската Православна Црква е 1 сепември. Ден кој е определен како почеток на црковната нова година. Зошто и од кога овој ден се слави како црковна...

Со Отец Бобан научете зошто и кои светители ги празнува МПЦ ОА

Со Отец Бобан научете зошто и кои светители ги празнува МПЦ-ОА

Религија | пред 6 дена

Отец Бобан Митевски  е свештеникот од скопската епархија на МПЦ-ОА, со кого од утре секој ден ќе можете да научите кои светител и празници ги празнува Македонската Православна Црква, зошто и како тие се...

Познати фрескописци доаѓаат во Марков Манастир

Познати фрескописци доаѓаат во Марков Манастир

Религија | пред 6 дена

Во Марковиот манастир „Свети Димитриј Солунски“ од 14 до 21 септември ќе биде одржана интернационална фрескописна, иконографска и иконорезбарска колонија. На колонијата што се одржува со благослов на неговото...

Да бараме вистинско покајание

Да бараме вистинско покајание

Религија | пред 6 дена

Г. Тимотеј, митрополит дебарско-кичевски, на патрониот празник на Бигорскиот манастир, 2017 година Драги браќа и сестри, Денеска нашата света Црква прославува трагичен ден. Денеска си спомнуваме за отсекувањето...

Отец Антониј ја збогати Бигорската Обител

Отец Антониј ја збогати Бигорската Обител

Религија | пред 6 дена

Бигорското братсво од пред два дена е побогато за уште еден монах. Отец Антониј доби монашко росо од рацете на надлежниот архиереј, владиката г. Тимотеј и од Архимандритот  Партениј 0 Игумен на Бигорската...

Македонците во Австралија дадоа голем влог во афирмацијата на црквата

Македонците во Австралија дадоа голем влог во афирмацијата на црквата

Религија | пред 6 дена

Mитрополитот, дебарско-кичевски и администратор австралиско-сиднејски, г. Тимотеј испратил послание до црковните општини во Австралија,за прославата на големиот Јубилеј 50 години автокефалност на МПЦ-ОА....

Бигорски доби уште еден монах

Бигорски доби уште еден монах

Религија | пред една недела

Монашкото братство на Бигорската Обител е побогато за уште еден член. Во предвечерието кога Бигорски го слави патрониот празник, монашки чин доби Антониј. Монашкото росо го доби од рацете на надлежниот...

Бигорски добие уште еден монах

Бигорски добие уште еден монах

Религија | пред една недела

Монашкото братство на Бигорската Обител е побогато за уште еден член. Во предвечерието кога Бигорски го слави патрониот празник, монашки чин доби Антониј. Монашкото росо го доби од рацете на надлежниот...

Анѓушев В црква одам приватно не да правам политички маркетинг со сликање

Анѓушев: В црква одам приватно, не да правам политички маркетинг со сликање

Религија | пред една недела

Вицепремиерот Кочо Анѓушев место на осветување на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, каде што беше поканет со премиерот Зоран Заев,  вчера беше во посета на фабриката „Брако“. Анѓушев, кој доби два...

Македонската Православна Црква не е нова Црква

Македонската Православна Црква не е “нова” Црква

Религија | пред една недела

Чест е и одговорност да се зборува за историјата на Охридската Архиепископија – Македонската Православна Црква. Не е лесно од толку богатата нејзина историја да се поедностави за во едно кусо обраќање...

Македонците од Австралија го одбележаа јубилејот на автокефалноста на МПЦ ОА

Македонците од Австралија го одбележаа јубилејот на автокефалноста на МПЦ-ОА

Религија | пред една недела

Во Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс) во присуство на голем број вернмици, гости и претставници од општествената јавност, викендов беше одржана долго најавуваната прославаза големите  јубилеи „50 години...

Г Г СТЕФАН Да го чуваме единството

Г.Г. СТЕФАН: Да го чуваме единството

Религија | пред една недела

Да се прашаме како и колку го чуваме македонското единство и во црквата и во државата- поглаварот Стефан на осветувањето на новиот православен храм „Свети Кирил и Методиј“- во Велес рече дека секој период...

Бугарска партија бара МПЦ ОА да биде призната како црква ќерка

Бугарска партија бара МПЦ-ОА да биде призната како црква-ќерка

Религија | пред една недела

Бугарската Патријаршија да ја признае Македонската Црква како црква-ќерка. Ова била иницијативата на бугарската партија „Преродба“ („Възраждане“) доставена до Светиот Синод, објави бугарскиот портал „Дарикњуз“....

Бигорски го одбележува патрониот празник

Бигорски го одбележува патрониот празник

Религија | пред една недела

Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознат како Бигорски манастир, го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк,...

Кој стои зад оградувањето од Архимандритот Партениј

Кој стои зад оградувањето од Архимандритот Партениј?

Религија | пред една недела

Дали резолуцијата за оградување од ставовите на Архимандритот Партениј, што до медиумите ја испратија членови на епархијата на МПЦ во Америка и Канада е и официјален епархиски став е прашањето кое отвора...

Епархијата на МПЦ во Америка и Канада се огради од ставовите на Архимандритот Партениј

Епархијата на МПЦ во Америка и Канада се огради од ставовите на Архимандритот Партениј

Религија | пред една недела

Американско-канадската епархија на Македонската православна црква, со која раководи Митрополитот г. Методиј се огради од ставовите на Бигосрката Обител за договорот за добрососедство потпишан меѓу Македонија...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност