Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј

Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј

Религија | пред една недела

Главното празнување на Св. Игнатиј е на 20 декември. На овој датум се празнува преносот на неговите мошти од Рим, каде што маченички пострада, во Антиохија, во којашто порано беше архиереј. Поврзани написи: Нема поврзани написи.

На Страшниот суд

На Страшниот суд

Религија | пред една недела

Деца, забележувате ли дека прашањата на кои ќетреба да одговориме на Страшниот суд воопшто не се однесуваат на верата и Црквата на кои припаѓаме, ниту на државата, нацијата и партијата, ниту на нашите...

Верниците се дигнаа против свештеникот  Каде се парите

Верниците се дигнаа против свештеникот – Каде се парите?

Религија | пред една недела

Верниците во мало место во Хрватска , во близина на Крижевци се дигнаа против свештеникот. Како е можно да купи пет луксузни автомобили и мотор , велат верниците, кои со право се сомневаат дека свештеникот...

Најмалку две лица загина при напад врз џамија во Бенгази

Најмалку две лица загина при напад врз џамија во Бенгази

Религија | пред една недела

Најмалку две лица загинаа, а 75 се повредени во вчерашните две експлозии што одекнаа во џамија во градот Бенгази, источна Либија. Двете бомби се активирани од далечина со помош на мобилен телефон за време...

Словенија ќе ја добие првата џамија и исламски центар

Словенија ќе ја добие првата џамија и исламски центар

Религија | пред една недела

Генералниот секретар на Исламаката заедница во Република Словенија Невзет Пориќ во интервју за новинарот Анадолија, се осврнал на процесот на изградба на првата џамија во Словенија. Пориќ потсетил дека...

Македонија и нејзината историска шанса

Македонија и нејзината историска шанса

Религија | пред една недела

Драги мои Македонци! Воведени сме во големо и страшно искушение. Стоиме пред еден од најголемите предизвици во нашата историја. Дојдено е времето да ги покажеме својата душевна и духовна сила. Од нашите...

Вонредна вест Променет сообраќаен режим за Задушница

Вонредна вест:Променет сообраќаен режим за Задушница

Религија | пред една недела

Поради верскиот празник Задушница денеска и утре од 6 часот до 16 часот во реонот на гробиштата Бутел ќе има изменет сообраќаен режим, а по потреба сообраќајот ќе биде пренасочен и кај гробишта во Ѓорче...

Иларион Алфеев користи Ајфон 8 за десетката не бил доволно зрел

Иларион Алфеев користи Ајфон 8, за десетката не бил доволно зрел

Религија | пред една недела

Митрополитот Иларион Алфеев, шефот на руската црковна дипломатија, открил дека користи iPhone 8, но и дека  се уште не е зрел за iPhone 10, критикувајќи го Apple дека за брзото ширење на пазарот. -Јас...

Денеска се слави апостолот на покајанието

Денеска се слави апостолот на покајанието

Религија | пред една недела

Роден е во Сирија од бедни родители во времето на царот Константин Велики. Трудољубив како пчела. Непрестајно пишуваше книги или ги поучуваше монасите во манастирот и народот во градот Едеса или пак самиот...

Сите верски заедници и цркви од Русија собраа 77 тони храна за Сирија

Сите верски заедници и цркви од Русија собраа 77 тони храна за Сирија

Религија | пред една недела

На 4 февруари 2018 година, за време на посетата на Сирија, делегацијата на Меѓурелигиската работна група на Советот под претседателот на Русија ја одржа најголемата акција за дистрибуција на хуманитарна...

Натпреварувачка муслиманка поради расистички напади го напушти The Voice

Натпреварувачка муслиманка поради расистички напади го напушти “The Voice”

Религија | пред една недела

Дваесеттдвогодишната уметничка од Франција Менел Ибтисем, која учествуваше во музичкото натпреварување „The Voice”, иако привлече големо внимание на жирито и гледачите го напушти натпреварувањето откако...

Митрополит Наум Очекуваме сослужение со Црквата Мајка испративме братски повик до Патријархот Неофит

Митрополит Наум: Очекуваме сослужение со Црквата-Мајка, испративме братски повик до Патријархот Неофит

Религија | пред една недела

Следниот чекор е заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / и на тој начин заедно практично да ја исполниме одлуката на БПЦ, со која таа се согласи да биде Црква-мајка на МПЦ-Охридска архиепископија....

Најголемата џамија во Македонија се очекува да биде пуштена во употреба во 2020 година

Најголемата џамија во Македонија се очекува да биде пуштена во употреба во 2020 година

Религија | пред една недела

Новата џамија во Топанско поле (Топанската џамија) во Скопје, која се гради под покровителство на на Турската Фондација Дијанет (ТДВ) при Управата за верски работи на Р. Турција, и ќе биде најголемата...

Турција Во музеј изложен Куран стар осум века

Турција: Во музеј изложен Куран стар осум века

Религија | пред една недела

Рачно напишан Куран, стар осум века, изложен во музејот во турскиот град Токат, привлекува големо внимание од домашните и странските туристи, јавува Anadolu Agency (AA). Директорот на Канцеларијата за...

Шумарски факултет Не постои таква болест за каква што тврди владиката Петар дека боледува шумата кај Јанковец

Шумарски факултет: Не постои таква болест, за каква што тврди владиката Петар дека боледува шумата кај Јанковец

Религија | пред една недела

Не постои канадска болест поради која владиката Петар сака да ја сече шумата во ресенското село Јанковец, тврди Шумарскиот факултет. Деканот, проф. Кирил Сотировски, фитопатолог, во изјава за „Макфакс“...

Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст

Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст

Религија | пред една недела

Златна труба на Православието. Споменот на овој светилник на Црквата се празнува на 13 ноември и на 30 јануари. А на овој датум се празнува преносот на неговите чесни мошти од ерменското село Комане, каде...

Чудото во затворот на Велигденската ноќ

Чудото во затворот на Велигденската ноќ

Религија | пред една недела

Отец Георгиј Калчу е еден од најголемите исповедници на Христијанството, кој помина 21 година од својот живот во повеќе комунистички затвори за верата во Христа. Во оваа снимка, тој се сеќава како во затворот...

ДУХОВНИ МИРОТОЧЕНИЈА  Документарен филм за Свети Кипријан Слепченски

ДУХОВНИ МИРОТОЧЕНИЈА“ – Документарен филм за Свети Кипријан Слепченски

Религија | пред една недела

Во продукција на Македонската Радио Телевизија излезе новиот документарен филм посветен на новопрославениот светител Кипријан Слепченски, со наслов „Духовни мироточенија“. Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Прв православен манастир во Јужна Африка

Прв православен манастир во Јужна Африка

Религија | пред една недела

Александрискиот Патријарх, Теодор II, пристигна во Јужна Африка за да земе учество во торжествата по повод 50 годишнината од основањето на Архиепископијата на р‘тот Добра Надеж. Во мисијата беше вклучена...

Девојчето со краткото здолниште

Девојчето со краткото здолниште

Религија | пред една недела

Еднаш пред многу години, кога Св. Порфириј Кавсокаливит сѐ уште беше настојател на храмот при Атинската поли клиника, тој заедно со уште две девојчиња, негови духовни чеда, одеа по улицата близу плоштадот...

Младите и Црквата

Младите и Црквата

Религија | пред една недела

Во врска со одењето во Црква, забележливо е дека младите луѓе одат таму каде што навистина гледаат надеж. Бев во едно училиште. Отслуживме водосвет. За тоа  време децата не беа мирни, наставниците ги искараа...

Ватикан за прв пат ќе учествува на Олимписките игри

Ватикан за прв пат ќе учествува на Олимписките игри

Религија | пред една недела

За прв пат во историјата, Меѓународниот олимписки комитет официјално покани делегација на Светиот Престол, Ватикан да учествува на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри, што ќе се одржи...

Тетовското теќе 480 години ја чува историјата на Бектешите спорот со ИВЗ останува

Тетовското теќе 480 години ја чува историјата на Бектешите, спорот со ИВЗ останува

Религија | пред една недела

Арабати баба теќе во Тетово го прославува јубилејот 480 години од основањето. Во 1538 година, еден од највидните бектеши во тоа време, Серсем Али, кој тогаш му бил везир на султанот Сулејман Величествениот,...

Римскиот Колосеум ќе светне во црвено во знак на крвта на убиените Христијани

Римскиот Колосеум ќе светне во црвено, во знак на крвта на убиените Христијани

Религија | пред една недела

Римскиот Колосеум ќе биде осветлен со црвени светла овој месец, за да го привлече вниманието на светот поради прогонот на христијаните ширум светот, а особено во Сирија и Ирак. Во саботата, 24 февруари,...

Бугарската црква во сабота ќе го интронизира новиот митрополит во Видин

Бугарската црква во сабота ќе го интронизира новиот митрополит во Видин

Религија | пред една недела

Оваа сабота Бугарската православна црква ќе го интронизира новиот видински митрополит Данаил, кој минатата недела беше избран од Синодот на БПЦ како наследник на починатиот митрополит Домитијан. Според...

Папата Павле VI пред прогласување за Светец

Папата Павле VI пред прогласување за Светец

Религија | пред една недела

Ватиканската Конгрегацијата го одобри и второто чудо неопходно за канонизација на Папата Павле VI, овозможувајќи го патот до неговото прогласување за Светец,  најверојатно до крајот на оваа година. Следниот...

Приказна за богатото семејство кое се замонаши а денес се слават како светители

Приказна за богатото семејство кое се замонаши, а денес се слават како светители

Религија | пред една недела

Угледни и богати цариграѓани. Живееја богоугодно и со најголемо внимание ги воспитуваа своите синови во христијански дух. Кога синовите им пораснаа, ги пратија на студии во Вирит (Бејрут). Живееја и се...

Постариот син

Постариот син

Религија | пред една недела

„А постариот негов син беше в поле; и на враќање, кога се приближи до куќата, чу песни и извици. Па како повика еден од слугите го праша: ’Што е ова?‘ А тој му рече: ’Брат ти си дојде, и татко ти го закла...

Поранешниот папа Бенедикт XVI ја најави својата смрт

Поранешниот папа Бенедикт XVI ја најави својата смрт

Религија | пред една недела

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаестти, кој во април треба да наполни 91 година, во писмо упатено до италијанскиот весник „Кориере дела сера“, најавува дека се подготвува за „своето последно патување“. –...

Охриѓани бараат стопирање на изградбата на џамијата

Охриѓани бараат стопирање на изградбата на џамијата

Религија | пред една недела

По неколку месеци укажувања, охриѓани велат дека Али-пашината џамија, која се наоѓа во охридската чаршија, не може да се реставрира, а истовремено и конзервира бидејќи тоа не е согласно со законските прописи....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност