Скок во непозната вода парализира минимум едно лице годишно

Acibadem Sistina | пред 4 часа

Само еден скок во вода комплетно може некому да му го смени животот. Ова е реченицата со која трауматолозите ја почнуваат приказната за нивните пациенти кои, по тешки повреди на 'рбетниот столб, останале...

Како да се победи болката во грбот?

Acibadem Sistina | пред 6 часа

Ризикот од хронични заболувања кај канцелариските работници e поголем. Иако ова звучи многу интересно и иако голем дел од популацијата не го разбира сериозно, последните статистички податоци се застрашувачки....

Кога вашето дете доцни со развојот

Acibadem Sistina | пред еден ден

Развојно доцнење е состојба кога детето нема развојни достигнувања соодветни за возраста. Благите развојни доцнења често сами по себе се губат и детето едноставно го надоместува заостанувањето преку позитивната...

Фрактури на карлица

Acibadem Sistina | пред 3 дена

Карлицата е прстенеста коскена структура составена од две крила. Основна улога е да ги заштити органите кои се сместени во неа. Тука спаѓаат дисталните органи на дигестивниот и генитоуринарниот тракт,...

Кохлеарни импланти – водич за родители

Acibadem Sistina | пред 4 дена

Секој родител сака неговото дете да се развие со цел негов потенцијал. Ако родителот открие дека неговото дете не слуша, делува поразувачки. Но, добра вест е што има решение. Со вистински третман рано...

Невралгија – болка како последица на оштетен нерв

Acibadem Sistina | пред една недела

Невралгијата е мошне силна и неподнослива болка која е понекогаш придружена со отрпнување на дел од лицето или телото. Овој тип болка настанува како последица на директно оштетување на нервот. Во зависност...

Избришете ги брчките од вашето лице

Acibadem Sistina | пред една недела

Брчките на кожата најчесто се првиот знак на стареење или, пак, знак дека вашата кожа реагира на надворешните фактори. Нивната појава не може да се спречи, но со правилна грижа и нега на кожата, нивното...

Градна болка

Acibadem Sistina | пред една недела

Ангина пектрорис е медицински термин за болка во градите како последица на коронарна болест на срцето. Таа се манифестира со намален проток на крв во срцевиот мускул поради насобраните масни наслаги кои...

Д-р Александра Хаџи-Димова - Изборот на здрави намирници не значи и правилна исхрана

Acibadem Sistina | пред 2 недели

Со диетологот д-р Александра Хаџи-Димова, од одделот за диетологија и нутиционизам на Клиничка болница „Аџибадем Систина“, разговаравме за правилната исхрана, нутриционистички принцип, за диетотерапија...

Интензивна нега – шанса за живот за критични пациенти

Acibadem Sistina | пред 2 недели

Одделот за интензивна нега е еден од најважните сегменти во една современа и голема болница како што е Клиничката болница „Аџибадем Систина“. На Одделот за интензивна нега се третираат пациенти кои имаат...

Скрининг програма на белодробен карцином достапна само во „Аџибадем Систина“

Acibadem Sistina | пред 2 недели

Карциномот на бели дробови е водечки карцином според бројот на смртни случаи. Причина е доцната дијагноза. Скринингот, кој е редовна пракса во повеќе земји, е најдобар начин за навремена дијагноза. Откривањето...

Д-р Симонида Спасевска : Не тргнувајте на одмор со бебе помало од два месеци

Acibadem Sistina | пред 2 недели

Оштетувањето на кожата од сонцето има кумулативен ефект, 80 проценти од периодот на изложеност на сонце за време на животниот век се во текот на детството. Изгорениците во раното детство ја зголемуваат...

Шест чекори до помлад изглед

Acibadem Sistina | пред 3 недели

Многу често им завидуваме на оние кои изгледаат неколку години помлади од што се. Верувале или не, но со помош на современата технологија и знаењето на стручните медицински лица процесот на стареење може...

Како пушењето влијае на вашето здравје?

Acibadem Sistina | пред 3 недели

Најчесто од навика, но и кога се под стрес луѓето пушат со надеж дека цигарата ќе ги смири или опушти. Со текот на времето кај луѓето се создава навика од никотин и едноставно не можат без цигари. И најсилните...

Дали го прегледавте вашето срце?

Acibadem Sistina | пред 3 недели

Кардиоваскуларните болести и понатаму остануваат на врвот на најчести причинители за смртност во земјава и светот. Кога станува збор за кардиоваскуларните заболувања има причинители кои едноставно не зависат...

Стоматолошки интервенции со целосна анестезија за деца со пречки во развој

Acibadem Sistina | пред 4 недели

Врвниот тим стоматолози посветува посебно внимание на оралното здравје на децата со современи стоматолошки услуги. Покрај стандардните процедури, Одделот за стоматологија во „Аџибадем Систина“ овозможува...

Д-р Златко Палчевски : Бременост во лето

Acibadem Sistina | пред 4 недели

Високите температури може да бидат напорни и стресни за трудниците, затоа треба да се придружуваат до советите од своите гинеколози за полесно да гo поднесат жешкото време. Треба да се избегнува сè што...

9 совети како да се справите со летните горештини

Acibadem Sistina | пред 4 недели

Во следните неколку дена територијата на Македонија ќе биде зафатена од екстремно топол бран, а температурите ќе достигнат и над 35 степени. Докторите советуваат да не се излегува на отворено од 10 до...

Слип апнеа - престанок на дишењето во сон

Acibadem Sistina | пред еден месец

Апнеата претставува престанок на дишењето во сон, односно има периоди кога во текот на сонот пациентот дише и периоди кога не дише. Ако не се лекува, може да предизвика висок крвен притисок, аритмии, срцев...

Д-р Анета Демерџиева: Разговарајте отворено за сексуалноста со вашите деца

Acibadem Sistina | пред еден месец

Иако навидум изгледа засрамувачки, разговорот на тема секс и сексуалност мора да биде целосно искрен за родителот да  ја стекне довербата на детето и да биде негова потпора во сите чувствителни моменти...

ХПВ и ризикот од цервикален карцином

Acibadem Sistina | пред еден месец

Хуман папилома вирусот (ХПВ) е најчеста вирусна инфекција на репродуктивниот систем. Најголем дел од сексуално активни жени и мажи може да бидат инфицирани и реинфицирани со вирусот во одреден период од...

Естетска корекција на истакнати уши

Acibadem Sistina | пред еден месец

Корекцијата на ушите е хируршка интервенција со која се коригира положбата и обликот на ушните школки кои се премногу истакнати и одвоени од главата, односно кога станува збор за т.н. клемпави уши. Најдобар...

Симптоми за кои мора да се консултирате со доктор

Acibadem Sistina | пред еден месец

Болката во градите, губењето воздух, повредите во пределот на главата и честото повраќање се само дел од симптомите за кои е неопходно да се консултирате со вашиот доктор. Тој ќе ги направи сите потребни...

9 причини зошто да се одлучите за дентални импланти

Acibadem Sistina | пред еден месец

Eдна од најчестите дилеми кои ги имаат пациентите е како да ги заменат изгубените заби. Стоматолозите од „Аџибадем Систина“ ве советуваат дека најдобро решение за тоа се денталните импланти. Во продолжение...

9 причини зошто да се одлучите за детални импланти

Acibadem Sistina | пред еден месец

Eдна од најчестите дилеми кои ги имаат пациентите е како да ги заменат изгубените заби. Стоматолозите од „Аџибадем Систина“ ве советуваат дека најдобро решение за тоа се денталните импланти. Во продолжение...

Д-р Светлана Крстевска-Блажевска: Срцеви нарушувања кај новороденчиња

Acibadem Sistina | пред еден месец

Клиничката слика на срцевите мани зависи од типот и тежината на срцевата грешка, на оваа тема разгорававме со д-р Светлана Крстевска-Блажевска педијатар во Клиничката болница Аџибадем Систина. Конгениталните...

Најсовремен третман на карцином на дојка

Acibadem Sistina | пред еден месец

Карциномот на дојка е дијагноза од која стравуваат речиси сите жени. Причина за стравот е статистиката, која вели дека карциномот на дојка се дијагностицира кај една од осум жени. Како и за секое малигно...

Како најмладите безбедно да уживаат на сонце?

Acibadem Sistina | пред еден месец

Наближувањето на летото буди пријатни чувства асоцирани со долгите сончеви денови, релаксираност, море, плажа, пријатни мигови поминати на отворен простор. На летото и водата најмногу се радуваат најмладите,...

Метеопатија – најчеста болест на модерното општество

Acibadem Sistina | пред еден месец

Помните ли кога вашите баби и дедовци се жалеа на главоболка, болки во коските и зглобовите поради промена на времето? Денеска речиси сите реагираме на неповолните временски влијанија. Сведоци сме на нагли...

Професионален третман на предвремено родени новороденчиња

Acibadem Sistina | пред еден месец

Одделот за неонатална интензивна нега во „Аџибадем Систина” е исправен пред најголемите и најсуптилни предизвици во медицината да се спасат животите на критично болните новороденчиња, но и на најмалите...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност