Двојна шампионска круна за Филип Вардар во Јуниор лигата

Двојна шампионска круна за Филип Вардар во Јуниор лигата

пред 55 минути - ЖРК Вардар

Филип Вардар се шампиони во машка и во женска категорија во генерацијата 2000/01 во втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Двете екипи се закитија со злато откако триумфираа против екипите на Карпош Вардар...

Вардар два дена домаќин на најдоброто во регионот

Вардар два дена домаќин на „најдоброто во регионот“

пред еден час - ЖРК Вардар

Сите погледи на вардарки се насочени кон Ф4 турнирот во Будимпешта што треба да се игра на почетокот на мај. Додека траат тие подготовки „црвено-црните" ќе бидат следните два дена домаќини на последниот...

Шведска како судбина  заедно и во квалификациите за ЕП 2018

Шведска како судбина - заедно и во квалификациите за ЕП 2018

пред 3 дена - ЖРК Вардар

Женската ракометна репрезентација на Македонија во квалификациите за ЕП 2018 во Франција ќе игра во третата група во која противници ќе и бидат Шведска, Србија и победникот од претквалификациската група...

Покана за прес конференција за Ф4 на ВРХЛ лигата

Покана за прес-конференција за Ф4 на ВРХЛ лигата

пред 3 дена - ЖРК Вардар

Вардар е домаќин на последниот турнир од регионалната ВРХЛ женска ракометна лига. Во пресрет на тие натпревари ве покануваме на прес-конференција пред полуфиналниот натпревари меѓу Вардар и Подравка (Хрватска)....

И на празник и на делник се мисли само на Вардар Јуниор лигата

И на празник и на делник се мисли само на Вардар Јуниор лигата

пред 3 дена - ЖРК Вардар

Најстарата генерација ракометари од Вардар Јуниор лигата в недела ќе го играат фајналфор турнирот од оваа сезона од лигата. Најдобрите четири екипи се Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода...

В недела се игра Ф4 за најстарата генерација во Јуниор лига

В недела се игра Ф4 за најстарата генерација во Јуниор лига

пред 3 дена - ЖРК Вардар

Најдобрите четири екипи во машка и женска категорија во генерацијата 2000/2001, в недела ќе го играат фајнлфор турнирот од втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Натпреварите се играат во големата сала...

И без пола тим Вардар е пресилен за помладите сестри

И без пола тим Вардар е пресилен за помладите сестри

пред 4 дена - ЖРК Вардар

Ждрепката сакаше уште во четврт-финалето на Купот од Македонија да се сретнат нашите две сениорски екипи. А во тој дуел „сениорките" и без пола тим се пресилни за Вардар СЦЈС, победувајќи со 38-18. Вардар...

Не спијат од возбуда во исчекување на финалето во Вардар Јуниор лигата

Не спијат од возбуда во исчекување на финалето во Вардар Јуниор лигата

пред 5 дена - ЖРК Вардар

Четири екипи во машка категорија се подготвуваат за финалните натпревари во генерацијата 2000/01. Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар викендов ќе си ги одмерат...

Познати саатниците за Ф4 турнирот во Будимпешта

Познати саатниците за Ф4 турнирот во Будимпешта

пред 6 дена - ЖРК Вардар

Веднаш по ждрепката за полуфиналните двојки од Ф4 турнирот во женската лига на шампиони, ЕХФ ги одреди и саатниците на натпреварите. Полуфиналниот меч Вардар - ЧСМ Букурешт ќе се игра на 6 мај во 17,45...

Историјата се повторува Вардар против ЧСМ Букурешт во полуфиналето на ЛШ

Историјата се повторува: Вардар против ЧСМ Букурешт во полуфиналето на ЛШ

пред 6 дена - ЖРК Вардар

Противник на Вардар во полуфиналето на лигата на шампионите ќе биде екипата на ЧСМ Букурешт. Ждрепката сакаше да го добиеме истиот ривал од лани, а Романките се и актуелни европски прваци. Во второто полуфинале...

Човиќ првпат избрана меѓу ѕвездите на колото во ЛШ

Човиќ првпат избрана меѓу ѕвездите на колото во ЛШ

пред една недела - ЖРК Вардар

Вардар се пласираше на Ф4 турнирот во лигата на шампионите, а пивотменот Андреа Човиќ беше избрана од страна на ЕХФ како една од ѕвездите на реванш натпреварите од четврт-финалето. На средбата со Митјиланд,...

Велигденска честитка од Сергеј Самсоненко

Велигденска честитка од Сергеј Самсоненко

пред една недела - ЖРК Вардар

Во празничните денови во кои го славиме Христовото воскресение, нашите молитви нека бидат посветени за мир, здравје и напредок на нашите семејства. Велигден е време на вложување во заедништво и солидарност,...

Станковски Со поагресивна игра во второто полувреме дојдовме до посакуваниот резултат

Станковски: Со поагресивна игра во второто полувреме дојдовме до посакуваниот резултат

пред една недела - ЖРК Вардар

Вардар со 26-24 го победи Митјиланд во реванш четврт-финалниот натпревар од лигата на шампионите и по четврти пат македонскиот шампион ќе игра на Ф4 турнирот во Будимпешта. Имавме доста проблеми во играта,...

Вардар по четврти пат на Ф4 во Будимпешта

Вардар по четврти пат на Ф4 во Будимпешта

пред една недела - ЖРК Вардар

Вардарки уште еднаш го повторија она што претходните три сезони го постигнуваа, се пласираа на Ф4 турнирот во лигата на шампионите откако победија и во реванш натпреварот со Митјиланд, овојпат со 26-24(11-12)...

Вардарки подготвени за потврда на место на Ф4

Вардарки подготвени за потврда на место на Ф4

пред една недела - ЖРК Вардар

Во сабота (17,30 ч.) ракометарките на Вардар го играат реванш натпревар од четврт-финалето во лигата на шампионите против Митјиланд, каде ќе бараат пласман на Ф4 турнирот во Будимпешта. На првиот натпревар...

За да бидат во форма Најмладите од Јуниор лигата ќе тренираат и во текот на летото

За да бидат во форма: Најмладите од Јуниор лигата ќе тренираат и во текот на летото

пред една недела - ЖРК Вардар

Сите со нетрпение го чекаат летото да се одморат. Повеќето планираат каде ќе се сончаат, како да ги искористат топлите денови за пливање, патувања или прошетки. Но, не и нашите најмлади ракометари од Вардар...

Вардарки вторпат го победија Металург но поради послаба гол разлика остануваат второпласирани

Вардарки вторпат го победија Металург, но поради послаба гол разлика остануваат второпласирани

пред една недела - ЖРК Вардар

Ракометарките на Вардар СЦЈС по вторпат пролетва триумфираа на средбите со Металург, овојпат со 35-32 (20-14). Имавме шанса во последната секунда да постигнеме уште еден гол, но Стојановска не успеа да...

Вардар и Вардар СЦЈС меѓусебе во четврт финалето на Купот

Вардар и Вардар СЦЈС меѓусебе во четврт-финалето на Купот

пред една недела - ЖРК Вардар

Нашите две екипи во женска конкуренција, Вардар и Вардар СЦЈС ќе играат меѓусебе во четвртфиналето на Купот на Македонија. Ждрепката сакаше нашите екипи да бидат ривали во фазата на елиминации. Дуелите...

Сениорите на Вардар ги инспирираат младите да се вклучат во Вардар Јуниор лигата

Сениорите на Вардар ги инспирираат младите да се вклучат во Вардар Јуниор лигата

пред една недела - ЖРК Вардар

Почна одморот за дел од момчињата што настапуваа во Вардар Јуниор лигата, а меѓу последните што ќе си ги одмерат силите на паркетот се дел од тимовите во женска категорија. Чувствата се измешани, дел жалат...

Покана за прес конференција

Покана за прес-конференција

пред една недела - ЖРК Вардар

Ве покануваме на прес-конференција пред реванш четврт-финалниот натпреварот од женската лига на шампионите помеѓу екипите на Вардар и Митјиланд (Данска). Прес-конференцијата ќе се одржи во четврток, (13.04.2017...

Лејно е голман со сто раце  повторно ја има најдобрата одбрана

Лејно е голман со „сто раце“, повторно ја има најдобрата одбрана

пред една недела - ЖРК Вардар

Вардар се враќа од Данска со победа, 28-26 во првиот четврт-финален натпревар од лигата на шампионите. Меѓу оние ракометарки што имаа свој ден беше и голманката Амандин Лејно. ЕХФ нејзината одбрана ја...

Вардарки со победа се враќаат од Данска и се на чекор до Ф4 во Будимпешта

Вардарки со победа се враќаат од Данска и се на чекор до Ф4 во Будимпешта

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Со петтата победа во меѓусебните натпревари против Митјиланд, ракометарките на Вардар направија голем и очекуван чекор до пласман на Ф4 турнирот во Будимпешта, откако „црвено-црните" триумфираа во Данска...

Лесна победа на вардарки против Гевгелија

Лесна победа на вардарки против Гевгелија

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Ракометарките на Вардар СЦЈС постигнаа нова победа во домашното првенство, победувајќи ја Гевгелија со 38-16. Гостинките од Гевгелија покажаа на самиот почеток дека нема лесно да се предадат. Имаа дури...

Вардарки отпатуваа за Данска на првиот четвртфинален меч

Вардарки отпатуваа за Данска на првиот четвртфинален меч

пред 2 недели - ЖРК Вардар

По двата турнири во регионалната ВРХЛ лига и четирите победи, сега за Вардар следуваат двата важни натпревари, но во лигата на шампионите каде ќе бараме потврда на пласман за Ф4 турнирот во Будимпешта....

Познати саатниците за Ф4 турнирот во ВРХЛ во Скопје

Познати саатниците за Ф4 турнирот во ВРХЛ во Скопје

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Вардар како домаќин на последниот турнир од женската регионална лига заедно со ТВ ги одреди саатниците за последните натпревари. Турнирот треба да се игра на 25 и 26 април во Скопје. Според однапред познатиот...

Јанев Уште со триумфот во полуфиналето покажавме дека Илинден заслужи злато

Јанев: Уште со триумфот во полуфиналето покажавме дека Илинден заслужи злато

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Момчињата од Илинден Вардар, сезонава, се шампионите во Вардар Јуниор лигата во машка категорија во генерацијата 2004/05. Екипата, која континуирано се одржуваше на 4. место на табелата во нејзината група,...

Шест вардарки во конкуренција за Oлстар тимот на ЛШ

Шест вардарки во конкуренција за Oлстар тимот на ЛШ

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Шест вардарки влегоа во конкуренција за Олстар тимот во ЕХФ лигата на шампиони во женска категорија. Ова е четврта сезона по ред, како Европската ракометна федерација (ЕХФ) организира гласање за избор...

Филип Виница Карпош и Кузман во борба за трофејот во генерацијата 2000 01

Филип, Виница, Карпош и Кузман во борба за трофејот во генерацијата 2000/01

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Четири екипи од четири различни градови ќе играат во полуфиналето на Вардар Јуниор лигата во женска конкуренција во генерацијата 2000/2001. Филип Вардар од Прилеп, Вардар Виница, Карпош Вардар од Куманово...

Ангелковски Преспа заслужено е шампион во Вардар Јуниор лигата

Ангелковски: Преспа заслужено е шампион во Вардар Јуниор лигата

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Екипата на Преспа Вардар го подигнаа златниот пехар по финалето во генерацијата 2002/03 во машка категорија по втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Момчињата од Ресен во полуфиналето играа со Делчево...

Вардар и Мавсар спогодбено го раскинаа договорот за соработка

Вардар и Мавсар спогодбено го раскинаа договорот за соработка

пред 2 недели - ЖРК Вардар

Словенечката интернационалка Тамара Мавсар на крајот од сезонава ќе го напушти Вардар, откако спогодбено се договори со клубот за предвремено раскинување на договорот. Мавсар дојде пред почетокот на сезоната...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk