Во Охрид одбележан Меѓународниот ден на мирот

Во Охрид одбележан Меѓународниот ден на мирот

Охрид 24 | пред еден час

Меѓународниот ден на мирот, 21 септември денеска беше одбележан со мировен марш под мотото „Заедно за мир – почитување, безбедност и достоинство за сите“. Манифестација, што ја организира Сојузот на борци...

250 пакети школски прибор од фондацијата Тодор Александров за ООУ Братство единство

250 пакети школски прибор од фондацијата „Тодор Александров“ за ООУ „Братство единство“

Охрид 24 | пред 6 часа

Фондацијата „Македонско наследство Тодор Александров Ресен“ ја продолжи својата донаторска акција и во градот Охрид. Имено, фондацијата на ООУ „Братство и единство“ од Охрид му донира 250 пакети школски...

Отворена игротеката Вања  најголема во западна Македонија

Отворена игротеката „Вања“, најголема во западна Македонија

Охрид 24 | пред 6 часа

Во склоп на ТЦ „KAM Village“ во Охрид, вчера беше отворена игротеката „Вања“, најголемата игротека во западна Македонија. „Игротеката е распростанета на 700 м2 и е изградена по најсовремени стандарди за...

Охриѓанец ја удирал со тупаници по главата и телото својата баба

Охриѓанец ја удирал со тупаници по главата и телото својата баба

Охрид 24 | пред 7 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 34-годишен охриѓанец. Казненото дело, пријавениот го сторил на 31 јули оваа година...

Продолжен рокот за изградба на автопатите Кичево Охрид и Миладиновци Штип

Продолжен рокот за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип

Охрид 24 | пред 8 часа

Со 65 гласа „за“, македонското Собрание вчера го изгласа Законот за изменување и дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип,...

Ветеринарните комори на Македонија Србија Хрватска и Бугарија ќе потпишат договор за соработка

Ветеринарните комори на Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија ќе потпишат договор за соработка

Охрид 24 | пред 9 часа

Ветеринарните комори на Република Македонија, Република Србија, Република Хрватска и Република Бугарија денеска во Охрид ќе потпишат меѓународен договор за соработка. Целта е континуиран развој на ветеринарната...

Во петок уште една дезинсекција против комарци

Во петок уште една дезинсекција против комарци

Охрид 24 | пред еден ден

Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Охрид за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општината...

Хуманитарен кошаркарски турнир на новото игралиште кај економски

Хуманитарен кошаркарски турнир на новото игралиште кај економски

Охрид 24 | пред еден ден

Голем хуманитарен турнир во улична кошарка „streetball“ ќе се организира во Охрид, во недела на 30-ти септември. Организатори на настанот со хуман карактер се Македонското патриотско здружение „Методи...

Ликовен и литературен конкурс Есента собира семиња за цветови во сите годишни времиња

Ликовен и литературен конкурс „Есента собира семиња за цветови во сите годишни времиња“

Охрид 24 | пред еден ден

Согласно Програмата на одделението за заштита и влијание на животната средина за 2017год.на Општина Охрид (Службен гласник на Општина Охрид бр.24/2016год.), Општина Охрид објавува: ЛИКОВЕН И ЛИТЕРАТУРЕН...

Во петок ќе се одбележи Денот без автомобили во Охрид

Во петок ќе се одбележи Денот без автомобили во Охрид

Охрид 24 | пред еден ден

Општина Охрид и оваа година се вклучува во одбележувањето на Европската недела на мобилност која се одржува под мотото „Чиста, споделена и паметна мобилност“, а настаните низ сите европски градови ќе се...

Конкурс за расказ и фотографија на тема Препознавање на различности

Конкурс за расказ и фотографија на тема „Препознавање на различности“

Охрид 24 | пред еден ден

По повод одбележување на ПХВ неделата, Црвен Крст Охрид објавува конкурс за расказ и фотографија на тема „Препознавање на различности“ (се однесува на секаква различност: верска, родова, здравствена, социјална,...

Скопјани заработија кривична поради фалсификување карти за Грин Бич фестивалот

Скопјани заработија кривична поради фалсификување карти за „Грин Бич“ фестивалот

Охрид 24 | пред еден ден

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „фалсификување исправа“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.М. (25) и А.Ч.(28), двајцата од Скопје. Во текот на јули оваа година, пријавените...

Во Охрид утре традиционално ќе се одбележи Светскиот ден на мирот

Во Охрид утре традиционално ќе се одбележи Светскиот ден на мирот

Охрид 24 | пред еден ден

Општинската организаиција на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи во општините Охрид и Дебарца и Локалната самоуправа на општина Охрид, 21 септември ќе го одбележат со марш на мирот...

Хортикултурно се уредува новата пешачка патека покрај каналот Студенчишта

Хортикултурно се уредува новата пешачка патека покрај каналот Студенчишта

Охрид 24 | пред еден ден

Деновиве екипите на ЈП „Охридски комуналец“ се ангажирани на хортикултурно уредување на новата пешачка патека покрај каналот Студенчишта. Засадени се 400 трендафили, направена е тревна површина, засадени...

Обвинетиот Угреновиќ не се појави на судското рочиште за убиството на Матилоски

Обвинетиот Угреновиќ не се појави на судското рочиште за убиството на Матилоски

Охрид 24 | пред 2 дена

Бојан Угреновиќ од Краљево кој е обвинет за убиство на 27-годишниот охриѓанец Димитар Матилоски денеска не се појави во Основниот суд во Охрид, на повтореното судско рочиште за убиството од 1 јануари 2016...

Комуналците ја расчистуваа Железничка

Комуналците ја расчистуваа „Железничка“

Охрид 24 | пред 2 дена

Екипите на ЈП „Охридски комуналец“, покрај тековните работи, вчера започнаа со акција за темелно расчистување на ул. „Железничка“ од наноси на песок, земја и трева. Тревата се отстрануваше со шпакли покрај...

Едукативно предавање за ХИВ СИДА во ОУТУ Ванчо Питошески

Едукативно предавање за ХИВ/СИДА во ОУТУ „Ванчо Питошески“

Охрид 24 | пред 2 дена

Во ОУТУ ,„Ванчо Питошески“ се одржа едукативно предавање во соработка со ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ – Охрид, на тема „Сексуално преносливи болести и ХИВ/СИДА“. Опфатени беа ученици од сите наставни...

Нов случај на семејно насилство охриѓанец со тупаници ја удирал сопругата

Нов случај на семејно насилство, охриѓанец со тупаници ја удирал сопругата

Охрид 24 | пред 2 дена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.И.(35) од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 23-ти јули оваа година...

Повторно судење за убиството на Димитар Матилоски во Охрид

Повторно судење за убиството на Димитар Матилоски во Охрид

Охрид 24 | пред 2 дена

Пред Основниот суд во Охрид денеска треба да биде одржано првото рочиште од повторениот процес против српскиот државјанин Бојан Угреновиќ (30) обвинет за убиство на охриѓанецот Димитар Матилоски (27)....

Во Охрид ќе биде отворена најголемата игротека во западна Македонија

Во Охрид ќе биде отворена најголемата игротека во западна Македонија

Охрид 24 | пред 2 дена

Утре, на 20 септември со почеток во 17 часот во склоп на трговскиот центар „KAM Village“ (ул. 7 Ноември, бр. 179) ќе биде отворена најголмета игротека во западна Македонија, игротеката „Вања“. Трговскиот...

Охриѓани ќе почекаат за изградба на Конгресен центар ЕЛЕМ го поништи тендерот

Охриѓани ќе почекаат за изградба на Конгресен центар, ЕЛЕМ го поништи тендерот

Охрид 24 | пред 2 дена

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) го поништи тендерот за избор на фирма што требаше да го проектира и ревидира основниот проект за Конгресниот центар во Охрид. „Поради непредвидени и објективни околности...

Во Охрид ќе се разговара за предизвиците од верскиот екстремизам

Во Охрид ќе се разговара за предизвиците од верскиот екстремизам

Охрид 24 | пред 2 дена

„Справување со предизвици од растечкиот верски екстремизам: Менаџирање и преговори во кризни ситуации предизвикани од верски екстремисти“ е тема на Втората меѓународна конференција што денеска ќе се одржи...

Албанскиот дел од Охридското Езеро под капата на УНЕСКО во 2019

Албанскиот дел од Охридското Езеро под капата на УНЕСКО во 2019?

Охрид 24 | пред 3 дена

Албанскиот дел од Охридското Езеро ќе стане дел од УНЕСКО во 2019 година. Експертите од министерството за туризам и животна средина и министерството за култура го привршуваат документот за номинација....

Делегација на Општина Охрид во посета на Винковци Хрватска

Делегација на Општина Охрид во посета на Винковци, Хрватска

Охрид 24 | пред 3 дена

Делегација на Општина Охрид, во која беа советниците Љупчо Настоски и Коста Трифуноски, на покана од градоначалникот Иван Босанчиќ беа во посета на збратимениот град Винковци. Во рамките на посетата тие...

Времена измена на сообраќајот на патот Охрид Кичево

Времена измена на сообраќајот на патот Охрид-Кичево

Охрид 24 | пред 3 дена

Од АД Илинден Струга информираат дека согласно Одобрението за времена измена на режим на сообраќај на магистралниот пат А2, делница: Охрид-Кичево (Пресека-Песочани) од км 2+397 до 3+910 има измена на режимот...

Охриѓанец загина во тешка сообраќајка на патот Прилеп Битола

Охриѓанец загина во тешка сообраќајка на патот Прилеп-Битола

Охрид 24 | пред 4 дена

Утрово во 04,30 часот на магистралниот пат Прилеп-Битола, во близина на с.Српци, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „БМВ“ со охридски регистерски таблици управувано од А.Р.(42) од Охрид...

ВМРО ДПМНЕ ја објави советничката листа за Охрид

ВМРО-ДПМНЕ ја објави советничката листа за Охрид

Охрид 24 | пред 4 дена

ВМРО-ДПМНЕ ја објави целосната советничка листа за Општина Охрид. Носител на листата е претседателот на општинскиот комитет на партијата, д-р Кирил Пецаков, а во првата половина од листата се имињата на:...

Потпишан протокол за соработка меѓу Охрид и Котор

Потпишан протокол за соработка меѓу Охрид и Котор

Охрид 24 | пред 4 дена

Градоначалникот Никола Бакрачески и Владимир Јокиќ, председател на општина Котор-Република Црна Гора, вчера потпишаа протокол за соработка. Во рамките на посетата на Котор, градоналаникот Бакрачески со...

Историски час во Велгошти за стреланите жители од 1913

Историски час во Велгошти за стреланите жители од 1913

Охрид 24 | пред 5 дена

Делегација на фондацијата „Македонско наследство Тодор Александров Ресен“, положи цвеќе на спомен обележјето на стреланите жители од с. Велгошти, охридско во 1913 година. На настанот пригоден говор одржа...

Црвен крст Охрид во сабота организира голема крводарителска акција

Црвен крст Охрид во сабота организира голема крводарителска акција

Охрид 24 | пред 5 дена

Црвен крст Охрид најавува голема крводарителска акција која во соработка со „Тамаро“ маркети, која ќе се реализира на 16.09.2017 г. (сабота) од 10-15 ч. во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност