Комуналците чистеа по крајбрежјето и на дивата депонија кај Окта

Комуналците чистеа по крајбрежјето и на дивата депонија кај „Окта“

Охрид 24 | пред еден час

Екипите на ЈП „Охридски комуналец“ денес извршија чистење и метење на крајбрежјето на потегот кај хотелот „Славија“, во населбата Лагадин, селата Пештани и Трпејца. На овој потег, вработените ќе бидат...

15 ти традиционални Курајчки средби

15-ти традиционални Курајчки средби

Охрид 24 | пред еден час

Традиционално и оваа година, по 15-ти пат во Куратица ќе се одржат „Курајчките средби“. Над илјада иселеници повторно ќе имаат можност на блиска средба со своите, во родното огниште. Ваквите средби се...

Завршува шестото На зајдисонце во Трпејца

Завршува шестото „На зајдисонце“ во Трпејца

Охрид 24 | пред 3 часа

Со настапот на ансамблот „Билјана“ од Охрид и доделувањето на благодарници и признанија на дел од учесниците, спонзорите и донаторите, вечерва од 20 и 30 часот во туристичката населба Трпејца ќе биде заокружено...

Комуналците со полни раце работа акции на повеќе локации

Комуналците со полни раце работа, акции на повеќе локации

Охрид 24 | пред еден ден

Денес екипите на ЈП „Охридски комуналец“, покрај тековните работи, беа ангажирани на повеќе локации во градот. Во текот на акциите, преку целиот ден, беше присутен в.д. директорот на претпријатието Александар...

Полицијата протера 11 албански државјани од Македонија

Полицијата протера 11 албански државјани од Македонија

Охрид 24 | пред еден ден

По претходно изречена опомена од Основниот суд во Струга и поднесени пријави за илегален влез во Република Македонија и нелегална работа, полициската станица од Струга, со решение изврши протерување на...

Kорчула ќе ги користи искуствата на Охрид при аплицирање за УНЕСКО

Kорчула ќе ги користи искуствата на Охрид при аплицирање за УНЕСКО

Охрид 24 | пред еден ден

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески кој приватно престојува во Република Хрватска денес се сретна со Градоначалникот на градот Корчула Андрија Фабрис. На неофицијалната средба Бакрачески и Фабрис...

Меѓународна едриличарска регата Охрид 2017

Меѓународна едриличарска регата Охрид 2017

Охрид 24 | пред 2 дена

На 29 и 30 јули ќе се одржи во Охрид ќе се одржи Меѓународна едриличарска регата – Охрид 2017. Овој натпревар е возобновување на долгогодишната едриличарска традиција на Охридското Езеро. Официјалното...

КУД Oхриѓанка на фестивал во Минтурно Италија

КУД „Oхриѓанка” на фестивал во Минтурно, Италија

Охрид 24 | пред 2 дена

Културно уметничкото друштво „Охриѓанка“ од Охрид продолжува да реди блескави успеси и да биде достоен амбасадор и промотор на македонскиот фолклор. Овој пат, друштвото, во периодот од 4 до 14 јули учествуваше...

Скопјанец вршел полово дејство на јавно место

Скопјанец вршел полово дејство на јавно место

Охрид 24 | пред 2 дена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „задоволување полови страсти пред друг на јавни места”, СВР  Охрид поднесе кривична пријава против И.П. (25) од Скопје. Пријавениот, казненото...

Јавните добра повторно на мета на вандалите

Јавните добра повторно на мета на вандалите

Охрид 24 | пред 2 дена

Продолжува вандалското однесување на поединци во Охрид, во екот на туристичката сезона во градот. Како и многупати досега, на удар се најдоа чешмите на новата пешачка патека од Студенчишта до Парк, а уништени...

Четврта генерација на ученици кои ја завршиле Бреинобреин програмата

Четврта генерација на ученици кои ја завршиле Бреинобреин програмата

Охрид 24 | пред 2 дена

Од Црвен крст Охрид информираат дека четвртата генерација на деца кои ја посетуваат Бреинобреин програмата во Центарот за развивање на животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид, успешно ја заврши интернационална...

Од 26 до 30 јули за првпат Охридско еко лето

Од 26 до 30 јули, за првпат Охридско еко лето

Охрид 24 | пред 2 дена

Од денеска на пладне па во наредните денови, во организација на Еко-свест, во Охрид ќе се случува „Охридско Еко Лето“. Настанот ќе се одржи од 26 – 30 јули во хотел Метропол, Охрид. Покрај тоа што се ризница...

15 ти илинденски марш од Охрид до Крушево

15-ти илинденски марш од Охрид до Крушево

Охрид 24 | пред 3 дена

Здружението Илинденски Марш Христо Узунов Охрид оваа година по 15-ти пат го организира традиционалниот илинденски марш од Охрид до Крушево. Како што информираат од здружнието, поради овој јубилеј, на маршот...

СДСМ со обвинувања за комуналната хигиена во Охрид

СДСМ со обвинувања за комуналната хигиена во Охрид

Охрид 24 | пред 3 дена

Од општинската организација на СДСМ Охрид обвинуваат дека со одлуката на досегашната директорка на „Охридски комуналец“ Елена Скрческа да замине во пензија, претпријатието останало без менаџмент во време...

Општина Охрид СДСМ ја пере совеста за неуспешното раководење со Комуналец

Општина Охрид: СДСМ ја пере совеста за неуспешното раководење со „Комуналец“

Охрид 24 | пред 3 дена

Продолжува паушализмот и расфрлањето со непроверени информации на СДСМ Охрид во јавноста што стана препознатлив белег на нивното политичко делување. Исто така се однесуваа и кога го водеа Охрид, а со тоа...

Се расчистува магистралниот пат до Подмоље

Се расчистува магистралниот пат до Подмоље

Охрид 24 | пред 3 дена

Дел од екипите на ЈП „Охридски комуналец“ денес од раните утрински часови спроведоа акција за расчистување на магистралниот пат, на потегот од излезот на градот, се до селото Подмоље. Ангажирани беа четворица...

Полицијата со детали за вчерашното убиство на улицата Будва

Полицијата со детали за вчерашното убиство на улицата „Будва“

Охрид 24 | пред 4 дена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „убиство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. ( 79), З.С. (45) и Д.С. (24) сите од Охрид. „На 23-ти овој месец, околу 17 часот и 30...

Александар Китески е нов директор на ЈП Охридски комуналец

Александар Китески е нов директор на ЈП „Охридски комуналец“

Охрид 24 | пред 4 дена

На лично барање за повлекување од функцијата на досегашниот в.д. директор на јавното претпријатие „Охридски комуналец“, Елена Скрческа, градоначалникот Никола Бакрачески според своите законски овластувања...

Два земјотреси со послаб интензитет во Охрид

Два земјотреси со послаб интензитет во Охрид

Охрид 24 | пред 4 дена

Минатата ноќ во охридскиот регион се регистрирани два земјотреси со послаб интензитет. Првиот бил во 1.41 часот со јачина од 3.1 сгтепен по Рихтер, а вториот во 4.02 часот со магнитуда од 2.8 степени....

ВМРО НП ја поздравува средбата Заев Бакрачески

ВМРО-НП ја поздравува средбата Заев-Бакрачески

Охрид 24 | пред 4 дена

ВМРО-НП ја поздравува средбата на Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и локалната самоуправа на Опшина Охрид, кој на овој начин покажал една нова култура на практикување политика во...

Средовечен човек претепан до смрт на улицата Будва во Охрид

Средовечен човек претепан до смрт на улицата „Будва“ во Охрид

Охрид 24 | пред 5 дена

Маж на возраст од околу педесетина години е претепан до смрт, по претходна расправија и тепачка која се случила попладнево на улицата „Будва“ во Охрид, објави регионалната О2 телевизија. Неофицијално,...

Бакрачески Имавме конструктивна средба со премиерот

Бакрачески: Имавме конструктивна средба со премиерот

Охрид 24 | пред 6 дена

Средбата која во четвртокот вечерта се одржа во Владата на Република Македонија помеѓу премиерот Заев и претставници на локалната самоуправа од Охрид била мошне конструктивна, оценува градоначалникот Никола...

Се чистеше градското пристаниште од пораснатите алги

Се чистеше градското пристаниште од пораснатите алги

Охрид 24 | пред 6 дена

ЈП „Охридски комуналец“ вчера изврши чистење на дел во езерото кај градското пристаниште. Поради оддалеченоста од градскиот кеј и непристапноста, беше ангажиран чамец, од кој екипите извршија сечење на...

Седум приведени по крвавата пресметка кај Горица 3

Седум приведени по крвавата пресметка кај „Горица 3“

Охрид 24 | пред 7 дена

Седум лица се приведени во СВР Охрид, по нарушувањето на јавниот ред и мир со употреба на опасно орудие, што денеска во 10 часот и 50 минути се случи на плажа во комплексот „Горица-3“ во Охрид. Приведувањето...

Владата ја презема грижата за колекторскиот систем и истиот ќе го догради

Владата ја презема грижата за колекторскиот систем и истиот ќе го догради

Охрид 24 | пред една недела

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера доцна попладне имал одделни средби со градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески, во придружба на неговите најблиски соработници,...

Дел од Лескоец без вода до 13 часот

Дел од Лескоец без вода до 13 часот

Охрид 24 | пред една недела

Поради настанат дефект на главната водоводна линија, ќе има прекин во водоснабдувањето на дел од село Лескоец. Прекинот ќе биде до 13 часот, информираат од МЈП Проаква. OХРИД 24 The post Дел од Лескоец...

Охриѓанец ѝ се заканувал со нож на сопствената мајка

Охриѓанец ѝ се заканувал со нож на сопствената мајка

Охрид 24 | пред една недела

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето Т.С. (43) од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 13-ти минатиот...

Елшани Се гради камбанарија од 12 метри во црквата Свети Илија

Елшани: Се гради камбанарија од 12 метри во црквата „Свети Илија“

Охрид 24 | пред една недела

Вчера во Елшани се поставија и се осветија темелите на новата камбанарија на црквата „Свети Илија“. Чинот на осветувањето го одржа парохискиот свештеник отец Атанас Казанџиски, а камбанаријата ќе се гради...

Отворено новото детско игралиште во градскиот парк

Отворено новото детско игралиште во градскиот парк

Охрид 24 | пред една недела

Градоначалникот Никола Бакрачески вечерва го отвори новото детско игралиште кое се наоѓа на почетокот од градскиот парк. Во своето обраќање пред присутните тој нагласи дека ова катче ќе им овозможи многу...

Комуналците го чистеа дел од патот кој води кон Свети Наум

Комуналците го чистеа дел од патот кој води кон Свети Наум

Охрид 24 | пред една недела

Екипите на ЈП „Охридски комуналец“ денес спроведоа акција за расчистување на делот од магистралниот пат кој води до Свети Наум и делот кој води кон плажата „Амброзија”. Се косеше тревата покрај патот и...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност