Вучиќ Македонија во Србија има искрен пријател

Вучиќ: Македонија во Србија има искрен пријател

Позитив | пред 18 минути

Доброто пријателство меѓу Македонија и Србија е исклучителен потенцијал за продлабочување на односите помеѓу двете земји, бил заклучокот на денешната средба помеѓу премиерот Зоран Заев и српскиот претседател...

СЕММ Ниту една влада не треба да одлучува во име на медиумите

СЕММ: Ниту една влада не треба да одлучува во име на медиумите

Позитив | пред 48 минути

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), во пресрет на најавените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, денеска соопшти дека цврсто останува на ставот дека е потребно...

МВР објави потерница за Филип Секуловски осомничен за убиството на Мартин Јанушев

МВР објави потерница за Филип Секуловски, осомничен за убиството на Мартин Јанушев

Позитив | пред еден час

Филип Секуловски, осомничен за убиството на 28-годишниот Мартин Јанушев, е ставен на листата за потраги објавена на веб сајтот на Министерството за внатрешни работи. МВР во четвртокот соопшти дека Секуловски...

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши

Позитив | пред 2 часа

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата...

Заев Со Србија најмногу се подобрени односите во поседните пет години

Заев: Со Србија најмногу се подобрени односите во поседните пет години

Позитив | пред 3 часа

Перцепцијата на граѓаните во Република Македонија е дека Србија е на прво место од соседите со кои најмногу се подобрени односите во последните пет години, сосед со кој граѓаните имаат најдобри лични искуства,...

Пратениците во сабота ќе расправаат за нов јавен обвинител и законот за заштита на сведоци

Пратениците во сабота ќе расправаат за нов јавен обвинител и законот за заштита на сведоци

Позитив | пред 3 часа

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за сабота (25 ноември) ја закажа седницата за именување нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески. Според календарот на...

ЕУ обезбеди 37 5 милиони евра за вработување образование и за социјална инклузија

ЕУ обезбеди 37,5 милиони евра за вработување, образование и за социјална инклузија

Позитив | пред 4 часа

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска ја промовираше кампањата „Веруваме во тебе, вложуваме во тебе, ЕУ за тебе“, со која Европската Унија ќе обезбеди 37,5 милиони евра...

Груевски му се жалел на Хан дека СЈО ги користи бомбите

Груевски му се жалел на Хан дека СЈО ги користи „бомбите“

Позитив | пред 4 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вчерашната средба му посочил на еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, дека опозицијата не е вклучена во реформските процеси и дека...

Владите на Македонија и на Србија ќе имаат заедничка седница во февруари или март

Владите на Македонија и на Србија ќе имаат заедничка седница во февруари или март

Позитив | пред 5 часа

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната средба во Белград се договориле владите на Македонија и на Србија на крајот на февруари или на почетокот на март да одржат заеднички...

Повторно одложено судењето за Триста

Повторно одложено судењето за „Триста“

Позитив | пред 5 часа

Поради отсуство на обвинетиот Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во Министерството за внатрешни работи, во Основниот суд Скопје 1 денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот „Триста“...

Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за Шамари

Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“

Позитив | пред 21 часа

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар...

Лазаров Вината ја признав доброволно без никој да ми врши притисок

Лазаров: Вината ја признав доброволно, без никој да ми врши притисок

Позитив | пред 23 часа

Томислав Лазаров, во постапката што беше одвоена откако тој ја призна вината за неговото учество во насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, пред Судот рече дека вината ја признал доброволно...

Хан Законот за јазиците не е дел од Договорот од Пржино и ЕУ не го бара

Хан: Законот за јазиците не е дел од Договорот од Пржино и ЕУ не го бара

Позитив | пред 23 часа

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени...

Груевски Јанакиески и Пешевски на суд на 6 декември за случајот Траекторија

Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд на 6 декември за случајот „Траекторија“

Позитив | пред еден ден

Кривичниот суд на 6 декември го закажа првото рочиште за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кој обвинети се експремиерот Никола Груевски и ексминистрите Миле Јанакиески и Владимир Пешевски, за злоупотреби...

Хан очекува покана за преговори следната година

Хан очекува покана за преговори следната година

Позитив | пред еден ден

Денешната посета е уште еден показател дека Европската Унија и понатаму останува фокусирана на земјата и на регионот, изјави денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција...

Шилегов Раката да ми се исуши ако го потпишам договорот за фасадата на Пелагонија

Шилегов: Раката да ми се исуши ако го потпишам договорот за фасадата на „Пелагонија“

Позитив | пред еден ден

Парите за барокните фасади ќе се пренаменат за енергетски фасади на средните училишта, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната седница на Советот на Град Скопје, извести „Сакам да кажам“....

Скопје ја откажа новогодишната програма средствата ќе ги донира

Скопје ја откажа новогодишната програма, средствата ќе ги донира

Позитив | пред еден ден

Град Скопје се откажува од организирање новогодишна прослава, што ќе биде втора година по ред да се прави тоа, а планираните пари ќе се подарат на Клиниката за белодробни заболувања, соопшти градоначалникот...

Македонија е пример за регионална соработка оцени Хан

Македонија е пример за регионална соработка, оцени Хан

Позитив | пред еден ден

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ја поздрави иницијативата на владата за затоплување на добрососедските односи, како и за иницијативата за поголема регионална соработка. „Дојдов во Скопје за да во видам...

Владата ги усвои идните чекори од планот 3 6 9

Владата ги усвои идните чекори од планот „3-6-9“

Позитив | пред еден ден

Владата на 38. седница го разгледа и го прифати фактографскиот преглед на статусот на имплементација на мерките предвидени во планот „3-6-9“ заклучно со 14 ноември 2017 година, соопшти владината прес-служба....

Анкета 91 процент од Бугарите сметаат дека македонскиот јазик е ист со бугарскиот

Анкета: 91 процент од Бугарите сметаат дека македонскиот јазик е ист со бугарскиот

Позитив | пред еден ден

Бугарите имаат позитивни ставови кон Македонија, а 51 отсто од нив сметаат дека Македонците се слични или исти со Бугарите, покажа последното истражување на бугарскиот Институт за политика, посветено на...

Мета Да не си судиме едни на други за прашања од минатато

Мета: Да не си судиме едни на други за прашања од минатато

Позитив | пред еден ден

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот албански колега, Илир Мета, денеска во Скопје разговараа за билатералните односи меѓу двете земји, како и за европските и евроатлантските аспирации. – Почнавме заедно,...

Михајлова прифати судењето на Груевски да не зависи од присуството на другите обвинети

Михајлова прифати судењето на Груевски да не зависи од присуството на другите обвинети

Позитив | пред еден ден

Судијката Татјана Михајлова од Основниот суд Скопје 1 направи пресврт во судењето против експремиерот Никола Груевски за насилствата и шамарите во Центар. Таа не го одложи судењето, како што побара обвинетиот...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ ОА до БПЦ

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Позитив | пред еден ден

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните...

Хан и Мета во Скопје Заев попладне во Белград

Хан и Мета во Скопје, Заев попладне во Белград

Позитив | пред еден ден

врокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје ќе го слушне отчетот на ресорните министри за спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“. Неговите ставови ќе ги соопшти на заедничка прес-конференција со премиерот...

МПЦ бара Бугарската православна црква да ѝ биде црква  мајка

МПЦ бара Бугарската православна црква да ѝ биде црква – мајка

Позитив | пред еден ден

Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија испратил писмо до Бугарската православна црква во кое бара од неа да ѝ биде црква – мајка ако ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА,...

Одложено рочиштето за Поткуп  се чека одлука од Апелација за ПИ мерките

Одложено рочиштето за „Поткуп“, се чека одлука од Апелација за ПИ-мерките

Позитив | пред еден ден

Премиерот Зоран Заев денеска дојде во Основниот суд Скопје 1, каде требаше да се одржи рочиште за случајот „Поткуп“, но, како што соопшти Заев, кој е обвинет, тоа е одложено бидејќи Апелацискиот суд сè...

Рокот за поднесување амандмани за законот за јазици истекува утре

Рокот за поднесување амандмани за законот за јазици истекува утре

Позитив | пред еден ден

Рокот за поднесување амандмани за предлог-законот за употреба на јазиците истекува утре, а амандмани ќе поднесат сите партии освен ДУИ. ВМРО-ДПМНЕ ќе интервенира во делот во кој, според партијата, се загрозува...

Османи побарал од Иванов поддршка за обезбедувањето консензус со опозицијата за реформите

Османи побарал од Иванов поддршка за обезбедувањето консензус со опозицијата за реформите

Позитив | пред 4 дена

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска имал средба со претседателот, Ѓорге Иванов, кого го информирал за посетата во Брисел со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и за пораките што...

Селмани Неприфатливо е Владата да ја регулира медиумската содржина

Селмани: Неприфатливо е Владата да ја регулира медиумската содржина

Позитив | пред 4 дена

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот...

Хан в понеделник во Скопје

Хан в понеделник во Скопје

Позитив | пред 4 дена

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, в понеделник доаѓа во дводневна посета на Скопје. В понеделник е предвидено тој да има средба со претставници на политички партии...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност