Што влијае на тежината на вашето бебе    1 дел

Што влијае на тежината на вашето бебе? – 1 дел

пред 4 часа - Бебебоом

Кога ќе станете родители, една од вашите најважни грижи е колку често треба да го храните вашето бебе и колкава треба да биде неговата тежина. Ако вашето бебе постепено добива на тежина, бидете уверени...

Како минуваат првите час и десет минути по доаѓањето на бебето на свет

Како минуваат првите час и десет минути по доаѓањето на бебето на свет!

пред 9 часа - Бебебоом

Авторите на ова истражување истакнуваат дека времето варира од бебе до бебе, а наведените минути се истакнати како просечни вредности. Шветските научници внимателно следеле 28 бебиња како би воочиле низ...

Како да го прекинете ноќното доење

Како да го прекинете ноќното доење?

пред 11 часа - Бебебоом

Прочитајте ги овие неколку корисни совети кои ќе ви помогнат за вашето бебе полесно да престане со цицање во текот на ноќта… Кај бебињата постојано се менуваат епизодите на будност и спиење, односно т.н....

Бебешка каша  Пире од јаболка и компир

Бебешка каша: Пире од јаболка и компир

пред 12 часа - Бебебоом

Подгответе вкусна каша за вашето бебе. Комбинирајте вкусови, внесувајте намирници и преферирајте домашни каши пред готовите. Потребни намирници: 1 мало јаболко 1 компир со средна големина 1 лажица путер...

Храна богата со хранливи состојки за бебиња од 9 до 12 месеци

Храна богата со хранливи состојки за бебиња од 9 до 12 месеци

пред 2 дена - Бебебоом

Најверојатно, вашето бебе на оваа возраст ќе биде многу повеќе умешно во џвакањето на храната, па можете пирето и кашите да ги замените со сецкана храна. Многу бебиња одбиваат да се хранат со лажичка,...

8 правила за успешна комуникација со вашето дете

8 правила за успешна комуникација со вашето дете

пред 2 дена - Бебебоом

1. Спуштете се на ниво на своето дете Секогаш разговарајте со детето на негово ниво. Децата секогаш треба да се прилагодуваат спрема возрасните и нивниот свет, па затоа често имаат чуство дека не припаѓаат...

Како се утврдува пореметувањето на хромозомите во бременоста

Како се утврдува пореметувањето на хромозомите во бременоста

пред 3 дена - Бебебоом

Што се инвазивни, а што се неинвазивни интервенции?! Што е тоа амниоцентеза? Амниоцентеза е инвазивна интервенција при која со помош на тенка ингла, преку кожата на мајката се навлегува во матката и од...

Корисни бактерии во мајчиното млеко

Корисни бактерии во мајчиното млеко

пред 3 дена - Бебебоом

Мајчиното млеко ги пренесува т.н добри бактерии од мајката на детето, утврдило едно истражување на Институтот за храна, исхрана и здравје на Цирих. Швајцарските научници откриле исти видови на корисни...

Како вашите дојки да останат здрави

Како вашите дојки да останат здрави

пред 3 дена - Бебебоом

Истражувањата покажале дека жените кои конзумираат две шаки од намирници како што се кикиритки и лешници или две порции путер од кикиритки неделно, биле поздрави! Девојките и младите жени кои редовно конзумираат...

4 начини за зајакнување на вашето семејство

4 начини за зајакнување на вашето семејство

пред 3 дена - Бебебоом

Експертите дошле до заклучок дека за добри односи во семејството клучни се само четри работи! Постојат голем број фактори во рамките на семејството, од кои зависи дали помеѓу членовите на семејството ќе...

5 грижи на родителите кога ќе пристигне бебето

5 грижи на родителите кога ќе пристигне бебето

пред 4 дена - Бебебоом

Кога треба да се обратите на лекар? Кај бебињата помали од 1 година и најмала зголемена температура е знак дека мора да се посети лекар. Ова најчесто укажува на вирус или бактериска инфекција. Да се биде...

11 интересни заповеди на децата

11 интересни заповеди на децата

пред една недела - Бебебоом

Кога децата би можеле да ни кажат како навистина се чувствуаат по повод (за нас) вообичаените постапки, како тоа би изгледало? Ви ја откриваме тајната… Децата помеѓу првата и третата година поминуваат...

5 факти за децата кои родителите треба да ги знаат

5 факти за децата кои родителите треба да ги знаат

пред една недела - Бебебоом

Што го прави светот на децата карактеристичен? Како тие гледаат на животот и ги разбираат концептите? Што се е потребно да доживеат за да еден ден се развијат во среќни и независни возрасни личности? Децата...

Кои сè проблеми може да се јават при доење

Кои сè проблеми може да се јават при доење?

пред една недела - Бебебоом

Појава на ранички на брадавиците е честа појава кај мајките кои дојат за прв пат. Причинители за ова можат да бидат различни, иако на прво место најчесто се става неадекватниот пристап на доење (положбата...

Кога и зошто се јавува страв кај бебето

Кога и зошто се јавува страв кај бебето?

пред една недела - Бебебоом

Прочитајте повеќе за тоа кога и зошто се јавуваат првите стравови кај бебето… Секоја личност, од најмлада до најстара, се соочува со некои стравови, кои ни создаваат чувство на непријатност. Децата се...

Што кога вашето бебе ика во стомакот

Што кога вашето бебе ика во стомакот

пред една недела - Бебебоом

Дознајте што го предизвикува феталното икање и поради која причина истото треба да се контролира. Многу идни мајки се прашуваат што всушност прави нивното бебе во стомакот, кога ќе почувствуваат некои...

Развој на говорот во првите година дена

Развој на говорот во првите година дена

пред една недела - Бебебоом

Вербалната способност постепено се развива – почнувајќи од првиот збор кој бебето ќе го изговори, па се до моментите кога тоа ќе почне непрестано да зборува. И пред да го изговори првиот збор, бебето ги...

Отворено писмо на една мајка до сите непознати лица кои го допираат вашето бебе

Отворено писмо на една мајка до сите непознати лица кои го допираат вашето бебе

пред една недела - Бебебоом

Колку пати ви се случило, некоја стара госпоѓа да ве сретне на улица случајно и да го штипне, погали, па дури и бакне вашето бебе? Една мајка, воедно и блогерка покренала борба против тоа… “Драга госпоѓо...

Вкусна бебешка каша  Брокулa со домати и бадеми

Вкусна бебешка каша: Брокулa со домати и бадеми

пред една недела - Бебебоом

Ова вегетаријанско јадење, кое содржи бета – каротен, витамин Е, калциум и витамин Ц, е вистинско доживување за бебиња постари од дванаесет месеци! Потребни состојки: 2 цвета брокули 25 грама бадеми, мелени...

21 еден фасцинантен факт за вашето бебе

21 еден фасцинантен факт за вашето бебе

пред една недела - Бебебоом

Од моментот на неговото раѓање, вашето бебе е способно за многу работи. Еве неколку интересни начини кое истото ги демонстрира и ги прави да се брилијантни! Научници од Норвешка успеале да направат неколку...

20 јасни знаци дека сте мајка

20 јасни знаци дека сте мајка

пред една недела - Бебебоом

На мајките од порталот wemothers.com им беше поставено прашањето што за нив значи да се биде мајка. Еве сумирани одговори за “симптомите” на мајчинството – знаете дека сте мајка: 1) Кога за 7 минути успевате...

Др Карп  Пет техники за смирување на бебе

Др Карп: Пет техники за смирување на бебе

пред една недела - Бебебоом

Како да смирите бебе кое плаче? Слушнете ги докажаните совети на познатиот американски педијатар, од кого веќе ви ги претставивме 10-те совети за заспивање на бебе . Др. Харви Карп, професор на Универзитетот...

Што треба да направите доколку детето ја удри главата

Што треба да направите доколку детето ја удри главата?

пред една недела - Бебебоом

Како треба да го третирате детето при случаен удар на главата? Прво што треба да направите, ако вашето дете случајно си ја удри главата е да го оставите да мирува, а при тоа ставете ладна облока на местото...

Не ги бакнувајте туѓите бебенца по лицето и рацете

Не ги бакнувајте туѓите бебенца по лицето и рацете

пред една недела - Бебебоом

Сигурно ви се случило кога ќе отидете на гости, сите присутни да навалат на вашето дете. Го допираат и бакнуваат по лицето и по рачињата, кои после тоа, бебето ги става во уста. Некои дури им ги зимаат...

14 знаци дека имате мало дете

14 знаци дека имате мало дете

пред една недела - Бебебоом

Туѓите мали деца се преслатки, бидејќи не мораме да се бориме со нив секојдневно. Но, родителите своите деца мораат и понатаму да ги сметаат за свои слатки мали ангели. И тоа така и треба да биде. Еве...

Нова наградна игра на Бебебум мк  Добијте бесплатен примерок од книгата БЕБЕ   Упатство за употреба

Нова наградна игра на Бебебум.мк! Добијте бесплатен примерок од книгата БЕБЕ – Упатство за употреба

пред една недела - Бебебоом

Драги Бебебумовци, Вашата лојалност и среќа се наш мотив зошто постоиме речиси четири години со вас. Се грижиме за нашите читатели и го сакаме најдоброто за вашите најмалечки дечиња! Со таа цел, овојпат...

Искористете ги трудничките денови за

Искористете ги трудничките денови за…

пред една недела - Бебебоом

Со кои активности може да го пополните слободното време, се разбира пред бебето да се роди? Бременоста искористете ја како време каде што целосно ќе се посветите на самите себе, бидејќи набрзо само една...

Хигиена на половите органи кај бебето

Хигиена на половите органи кај бебето

пред една недела - Бебебоом

Хигиената е исклучително важна за малите бебиња, а посебно хигиената на половите органи и аналниот предел. Кога бебето ќе изврши голема нужда, секогаш кога ќе можете измијте му го газето со вода и сапун....

Дали децата се раѓаат среќни

Дали децата се раѓаат среќни?

пред една недела - Бебебоом

Повеќето стручнаци се обиделе да одговорат на прашањето дали среќата е вродена и дали може воспитувањето да влијае врз тоа дали детето ќе доживува позитивни или негативни моменти. Многу родители се запрашале...

Неколку совети за решавање на бебешка констипација

Неколку совети за решавање на бебешка констипација

пред 2 недели - Бебебоом

Затворот (констипација) најчесто се јавува кога во бебешката исхрана, освен мајчино млеко, ќе воведете и немлечни намирници, бидејќи на неговото стомаче му е потребно време да ‘научи’ да го вари овошјето,...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk