Споменик во чест на Дејвид Боуви ќе биде поставен во Лондон

Споменик во чест на Дејвид Боуви ќе биде поставен во Лондон

пред еден час - Reporter.mk

Уметниците од Лондон ги претставија своите идеи за споменик во чест на Дејвид Боуви. Еден од уметниците Чарли Вотерхаус изјави дека идејата скулптурата да биде “истовтремено изненадувачка, глупа и бескрајно...

Популизам анализа на еден феномен

Популизам: анализа на еден феномен

пред еден час - Reporter.mk

Зборот е на сечии усни и му дава име на нашето време: живееме во време на популизам. Да се биде популист долго беше политичка стигма. Но, што е популизам и како тој ни се обраќа?Германскиот речник Дуден...

Владата го задолжи МВР итно да направи брз план за возење пар непар

Владата го задолжи МВР итно да направи брз план за возење „пар-непар“

пред еден час - Reporter.mk

На последната владина седница, Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи, во најбрз можен рок, да направи измени и дополни на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, со цел овозможување...

СДСМ Има само дефакторизација на криминалната власт на ВМРО ДПМНЕ

СДСМ: Има само „дефакторизација“ на криминалната власт на ВМРО-ДПМНЕ

пред еден час - Reporter.mk

Граѓаните на Македонија го избраа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби и тие веќе ги одбранија интересите на Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Граѓански активист жртва на постизборни политички притисоци и дискриминација

Граѓански активист жртва на постизборни политички притисоци и дискриминација!

пред еден час - Reporter.mk

Наставникот по македонски јазик, Владо Димовски, граѓански активист, учесник во Шарената револуција и генерален секретар на невладината организација „Центар за меѓуетничка толеранција“, добил отказ од...

Еве колкава казна го чека таткото кој ги прободе своите бебиња  Ако се докаже една работа нема ни ден да одлежи затвор

Еве колкава казна го чека таткото кој ги прободе своите бебиња – Ако се докаже една работа, нема ни ден да одлежи затвор

пред еден час - Reporter.mk

Познато е дека максималната затворска казна за најтешки злочини, во што воглавно спаѓаат и тешките убиства, 40 години. Според зборовите на адвокатот, Дејан Крстиќ (35), монструмот од Штрпца, спаѓа во злочините...

Погребано е бебето кое беше избодено до смрт

Погребано е бебето кое беше избодено до смрт

пред еден час - Reporter.mk

Немања Крстичиќ, бебето кое во понеделникот навечер беше избодено со нож од страна на својот татко Дејан Крстичиќ  (35) погребено е вчера. Соседите велат дека бебто било погребано само во кругот на најтесното...

Ново домашно видео на Ким Кардашијан

Ново домашно видео на Ким Кардашијан?

пред еден час - Reporter.mk

Странските медиуми наголемо пишуваат за ново домашно видео на Ким Кардашијан (36) кое се појавило на Интернет, но за Деили Меил Ким ги демантирала гласините. – Тоа е стар порно филм -рекла Кардашијан која...

Шоу во популарниот квиз  Не им се веруваше кога видоа до кој број мораа да дојдат

Шоу во популарниот квиз – Не им се веруваше кога видоа до кој број мораа да дојдат

пред 2 часа - Reporter.mk

Другата средба на втората полуфинална довјка од квизот Сложувалка, меѓу Никола Стојановиќ и Милица Марковиќ ја обележа „претешката“ задача која ја имаа во играта „мојот број“. Првиот број до кој требаше...

Босанец се отселил во Германија открива што се случува кога ќе побарате работа и ќе задоцните првиот ден

Босанец се отселил во Германија, открива што се случува кога ќе побарате работа и ќе задоцните првиот ден

пред 2 часа - Reporter.mk

Јусуф Квакиќ, познат влогер, пред две години се отсели во Германија. Се отселил со сопругата, а од предминатата година работи во еден трговски центар. Своето искуство и барање на работа го опишал во блогот....

Проверете дали утре ќе останете без вода

Проверете дали утре ќе останете без вода

пред 3 часа - Reporter.mk

Поради уличен дефект на цевка Ф-100 мм на ул.„Марко Крале“ – раскрсница со „Зулфер Мусиќ“ во населба Бутел 1, утре без вода ќе останат корисниците од ул.„Марко Крале“, ул.„Зулфер Мусиќ“, ул.„Лопушник“...

Се гледа крајот на двегодишната блокада за избор на декан на Правниот факултет

Се гледа крајот на двегодишната блокада за избор на декан на Правниот факултет

пред 3 часа - Reporter.mk

По безмалку двегодишна блокада на изборот на нов декан на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Вишиот управен суд донесе одлука со која може да се деблокира изборот на нов декан на оваа високообразовна...

ВМРО ДПМНЕ Нова хистерична епизода на Јанева и на Фетаи

ВМРО-ДПМНЕ: Нова хистерична епизода на Јанева и на Фетаи

пред 3 часа - Reporter.mk

Катица Јанева и Фатиме Фетаи продолжуваат да прават циркус од себе и со своето непознавање на правото и со недоличното однесување се срам за целокупниот правосуден систем во Македонија, обвинија денеска...

 Ако е вообичаено не значи дека е праведно  нова кампања против дискриминација на ХЕРА и општините

„Ако е вообичаено, не значи дека е праведно“, нова кампања против дискриминација на ХЕРА и општините

пред 3 часа - Reporter.mk

Родовата дискриминација, вознемирувањето некого поради социјалниот статус и сексуалната ориентација, се најчестите видови на дискриминација кои се застапени во помалите општини. Но, поради недостигот на...

Поборниците за анти вакцинација  Закана по здравјето на милиони деца

Поборниците за анти-вакцинација – Закана по здравјето на милиони деца

пред 3 часа - Reporter.mk

И додека Светската Здравствена Организација ја поддржува иницијативата за вакцинација на пет милиони деца во Јемен против детска парализа, во САД, движењето против вакцинацијата добива на интезитет. Д-р...

Ослободителната мисија на Јанева и Фетаи

Ослободителната мисија на Јанева и Фетаи

пред 3 часа - Reporter.mk

Како треба да се однесува обвинителката ако во текот на расправата судијката почне да се соблекува и да танцува околу своето пенкало како околу стриптизерска шипка!?  Да забележи дека судницата не е бар!...

Жерновски Криминалците ќе одговараат кога ќе имаме ново судство

Жерновски: Криминалците ќе одговараат кога ќе имаме ново судство

пред 3 часа - Reporter.mk

Кога ќе имаме ново судство во државата тогаш ќе одговараат криминалците, рече денека Андреј Жерновски коментирајќи го денешното рочиште за случајот за насилствата пред општина Центар во кој обвинет е поранешниот...

Караџовски Фрапиран сум од известувањето на новинарите

Караџовски: Фрапиран сум од известувањето на новинарите

пред 3 часа - Reporter.mk

Јас сум зачуден, да не речам фрапиран, од навредливото однесување и вокабулар од тие што се интервјуирани и од некои од новинарите или од самонаречени новинари. Подобни и неподобни судии нема, сите се...

Ахмети го собра раководството во Мала Речица

Ахмети го собра раководството во Мала Речица

пред 3 часа - Reporter.mk

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е веќе во седиштето на партијата во Мала Речица, каде пристигне и раководството. Партиски извори за ТВ21 информираат сè уште не е прецизирано, дали партијата ќе му ги даде...

БЕСА Прераспределбата на судиите на кривичниот суд претставува скандалозна интервенција

БЕСА: Прераспределбата на судиите на кривичниот суд претставува скандалозна интервенција

пред 3 часа - Reporter.mk

Одлуката за прераспределбата на судиите на кривичниот суд претставува скандалозна интервенција на владејачките партии во судскиот систем во Република Македонија. Судиите, кои досега решиле за случаите...

Неполитички интелектуалци

Неполитички интелектуалци

пред 3 часа - Reporter.mk

Ќе бидат прашани што правеле кога нивната држава умирала бавно, како мило огниште мало и само. Никој нема да ги праша за нивната облека, за нивните прошетки по ручекот, никој нема да сака да знае за нивната...

Груевски СДСМ е со намера да ја редефинира Македонија

Груевски: СДСМ е со намера да ја редефинира Македонија

пред 3 часа - Reporter.mk

СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ...

Османи Работните групи доближија голем број од ставовите

Османи: Работните групи доближија голем број од ставовите

пред 3 часа - Reporter.mk

Денеска централното претседателство на ДУИ ќе ги разгледува документите од работните групи кои интензивно работеа и ги доближија голем број од ставови. Исто така лидерот Али Ахмети синоќа на лидерско ново...

УРБАНАТА ЛЕГЕНДА ЗА ТИТО КОЈА НЕ СТЕ ЈА ЗНАЕЛЕ  Зошто маршалот не го сакал Чачак

УРБАНАТА ЛЕГЕНДА ЗА ТИТО КОЈА НЕ СТЕ ЈА ЗНАЕЛЕ – Зошто маршалот не го сакал Чачак?

пред 3 часа - Reporter.mk

Урбаната легенда која се раскажува во чачанскиот крај вели дека Тито никако не го сакал Чачак. Во своето триесетгодишно владеење Тито во Чачак бил седум пати, но секогаш на минување, на пат кон Ужица....

Историско откритие НАСА откри седум нови планети идентични на Земјата

Историско откритие: НАСА откри седум нови планети идентични на Земјата

пред 3 часа - Reporter.mk

Американската вселенска агенција НАСА одржа вечерва конференција за новинарите, на која претстави важно откритие во врска со планетите надвор од Сончевиот систем таканаречените егзопланети. Тоа би можела...

Ја малтретираше девојката на семафор дофрлајќи и се и сешто  Следеше БРУТАЛНА ОДМАЗДА

Ја малтретираше девојката на семафор, дофрлајќи и се и сешто – Следеше БРУТАЛНА ОДМАЗДА

пред 4 часа - Reporter.mk

Девојката цело време се обидувала да се ослободи од манијакот, а кога се запали зеленото светло на семафорот, тој додаде гас и продолжи по својот пат. Но, девојката решила да го следи и да го сочека да...

Денеска е среќна со голманот Владо а еве како изгледал поранешниот на Славица Чуктераш

Денеска е среќна со голманот Владо, а еве како изгледал поранешниот на Славица Чуктераш

пред 4 часа - Reporter.mk

Славица Чуктераш веќе неколку години е во среќна врска со голманот Владо Аврамовиќ, со кого во октомври 2016 го доби првото дете, ќерката Викторија. Но, иако ни таа самата често не се појавува во медиумите,...

Техно продуцентката и диџејка Vaal викендов во Епицентар

Техно продуцентката и диџејка Vaal викендов во Епицентар

пред 4 часа - Reporter.mk

На огромно задоволство диџејката Vaal ќе пушта музика на 25 февруари, сабота во клубот Епицентар. Ниту еден артист досега си ја нема саботирано сопствената кариера, за да се реинкарнира во сосема нова...

Ми украде 50 000 евра и хамерот  Дабовиќ дозволи цел Балкан да ги види преписките со момчето

Ми украде 50.000 евра и хамерот – Дабовиќ „дозволи“ цел Балкан да ги види преписките со момчето

пред 4 часа - Reporter.mk

Милица Дабовиќ даде изјава на обвинителот дека нејзиниот поранешен дечко кој пред три дена ја претепал, и украл 50.000 евра. Репрезентативката се пожали дека Шиклиќ го измамил и нејзиниот татко Милан за...

Првпат жена е избрана за комесар на британскиот Скотланд Јард

Првпат жена е избрана за комесар на британскиот Скотланд Јард

пред 5 часа - Reporter.mk

Скотланд Јард ја именува денеска Кресида Дик (56) за нов комесар на оваа најголема полицска единица во Велика Британија, што е прв таков случај досега. Досега Дик беше заменик комесар на лондонската Метрополитен...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk