Дали бебињата треба да се капат во морска вода

Дали бебињата треба да се капат во морска вода

Мама365 | пред еден ден

Иако за бебето не претставува опасност, сепак престојот во морската вода треба да има соодветна алтернатива. Имено, начелно важи правилото дека бебињата можат да се бањаат во морска вода, но како подобра...

Направете вкусен сладолед со помош на кеса

Направете вкусен сладолед со помош на кеса

Мама365 | пред еден ден

Заборавете на миксерот кога е во прашање подготовката на домашен сладолед. Погледнете го ова интересно видео и научете како да направите вкусен леден десерт со помош на кеса.

Негувајте ја вашата кожа со домашно подготвена крема од кокосово масло

Негувајте ја вашата кожа со домашно подготвена крема од кокосово масло

Мама365 | пред еден ден

Оваа чудотворна домашна крема е наменета пред се за сите оние луѓе кои имаат проблематична кожа која лесно се иритира и е подложна на акни. За нејзината подготовка потребни ви се само две состојки: 50...

Вкусен напиток кој помага при упорна кашлица

Вкусен напиток кој помага при упорна кашлица

Мама365 | пред еден ден

Овој ефикасен домашен лек се користи во случај на упорна кашлица и бронхитис, како кај возрасни така и кај деца. За подготовка на лекот потребни се следниве состојки: 250 мл млеко 2 лажици маргарин или...

Kашичка со оризови снегулки и кајсии

Kашичка со оризови снегулки и кајсии

Мама365 | пред еден ден

Вкусен оброк кој можете да го понудите на бебе постаро од седум месеци. Потребни состојки: – 100 мл. млеко – 2 супени лажици оризови снегулки – 2 кајсии Начин на подготовка: Прелијте ги оризовите снегулки...

Австралија ќе добие село наменето за лица со деменција

Австралија ќе добие село наменето за лица со деменција

Мама365 | пред еден ден

Се работи за селото Коронги кое е проект вреден 25 милиони долари. Во Австралија има повеќе од 413.106 луѓе што патат од деменција и таа болест е втората по ред причина за најголем број смртни случаи....

Рецепт  Мајонез со соино млеко

Рецепт: Мајонез со соино млеко

Мама365 | пред еден ден

Ќе се изнанадите од неговиот прекрасен вкус. Потребни состојки: 1/2 чаша соино млеко 1 чаша масло за јадење 2 кафени лажички лимонов сок 1 кафена лажичка сенф 1 кафена лажичка куркума сол по желба Начинот...

Социјалното разбирање кај децата треба да се развие во рамките на семејството

Социјалното разбирање кај децата треба да се развие во рамките на семејството

Мама365 | пред еден ден

Начинот на кој детето стапува во интеракција со врсниците и возрасните е вештина која првенствено се развива во рамките на семејството и има важно влијание на нивото на социјалната прифатеност во општеството....

Пеленски осип и на плажа

Пеленски осип и на плажа

Мама365 | пред еден ден

Маките на родителите во периодот на летниот одмор можат да произлезат и од различните иритации на бебешката кожа, меѓу кои и алергиските реакции, убодите од инсекти и осип во пеленската регија. Пеленскиот...

Колкава треба да биде температурата на воздухот во собата каде што престојува бебето

Колкава треба да биде температурата на воздухот во собата каде што престојува бебето

Мама365 | пред еден ден

Кога настојувате да ја постигнете оптималната температура на воздухот во собата каде што престојува бебето во текот на топлите летни денови бидете особено внимателни при употребата на уредите за разладување...

Трикови кои ќе ви го олеснат патувањето

Трикови кои ќе ви го олеснат патувањето

Мама365 | пред 4 дена

Спакувајте повеќе работи во само еден куфер, паметно искористете го вашиот мобилен телефон и уште многу други корисни трикови во само едно видео.

Пилешка салата со макарони

Пилешка салата со макарони

Мама365 | пред 4 дена

Убава, вкусна и едноставна салата за оброк. Потребно е: 2 парчиња бело пилешко месо малку бело вино 400 гр макарони 2 зелени пиперки десетина црни маслинки 3 кесички мајонез 3 лаж масло 1 лимон Сол, црн...

Заштитете ги децата од труење со храна

Заштитете ги децата од труење со храна

Мама365 | пред 4 дена

Кампилобактериоза е цревна заразна болест која е најголем причинител на бактериско труење со храна, а најчесто се јавува за време на лето. Болеста често се регистрира кај децата помлади од пет години,...

Маска од моркови во борба против брчките

Маска од моркови во борба против брчките

Мама365 | пред 4 дена

Доколку сакате да направите маска која истовреме ја храни и освежува кожата на лицето, измешајте по една лажица издробено сирење, маслиново масло, млеко и сок од моркови. Изматете додека не добиете хомогена...

Ова бебе го смирува само едно а тоа не е мајчиниот глас

Ова бебе го смирува само едно-а тоа не е мајчиниот глас

Мама365 | пред 4 дена

Интересно, но најефикасен начин да престане плачот на ова прекрасно бебенце е гласот на Тејлор Свифт.

Добро е кога бебињата се будат навечер

Добро е кога бебињата се будат навечер

Мама365 | пред 4 дена

Првите недели од животот, бебињата не смеат да спијат навечер во континуитет, тврди педијатарот Ленс Гудман. Тој вели дека бебињата мораат да јадат на четири часа, бидејќи ако долго се без млеко може да...

Комбинацијата од морков и цвекло е одлична за вашата кожа

Комбинацијата од морков и цвекло е одлична за вашата кожа

Мама365 | пред 4 дена

Комбинацијата од цвекло и моркови според дерматолозите е еден од најдобрите природни лекови против пребрзото стареење на кожата. Домашно приготвената маска од овие два зеленчуци е идеална за сите оние...

Како да подготвите сладолед од само една состојка

Како да подготвите сладолед од само една состојка

Мама365 | пред 4 дена

Да, и тоа е возможно. Подготовката на овој здрав овошен сладолед е повеќе од едноставна, а вкусот незаборавен. Земате две банани, ги лупите и ги сецкате на кругчиња. Ги ставате во сад или ќеса за замрзнување...

Што е љубопитност

Што е љубопитност

Мама365 | пред 4 дена

Тоа е она кога се сакаш да слушнеш па ќе те удри со вратата тој што е од другата страна.

Домашна крема за нега на брадавиците кај доилките

Домашна крема за нега на брадавиците кај доилките

Мама365 | пред 4 дена

Брадавиците на доилките можат да бидат чувствителни на допир, болни и воспалени. Негувањето на брадавиците кои се под силен притисок за време на доењето е важен предуслов за успешно доење без болка. Наместо...

Мајчиното млеко и бебешката плунка прават чудо мајчиното млеко не е само храна туку и лек

Мајчиното млеко и бебешката плунка прават чудо-мајчиното млеко не е само храна туку и лек

Мама365 | пред 7 дена

Доењето не  е само начин на хранење на бебето туку и сложен динамичко-биолошки процес- тврди доктор Кејти Хајнд. Бебињата кои цицаат мајчино млеко со секоја голтка во своето тело внесуваат мешавина од...

Бадеми во детската исхрана

Бадеми во детската исхрана

Мама365 | пред 7 дена

Бадемите се најдобиот избор од групата на јаткасти плодови кога станува збор за детската исхрана.Нивниот состав изобилува со протеини и растителни влакна, витамин Е и калциум. Воведувањето на бадеми во...

Пире од тиквички   вкусен оброк за вашето малечко

Пире од тиквички – вкусен оброк за вашето малечко

Мама365 | пред 7 дена

Совешена комбинација на овошки и зеленчук погодна за бебиња постари од пет месеци. Потребни состојки: 2 јаболка 1 тиква Начин на подготовка: Ставете малку вода да зоврие. Расечете ги јаболките, но оставете...

Бела крем кашичка од карфиол

Бела крем кашичка од карфиол

Мама365 | пред 7 дена

Вкусна кашичка од карфиол и ориз. Потребни состојки: 100 гр. карфиол 1 кафена лажица ориз 1 кафена лажица маслиново масло Начин на подготовка: Карфиолот се мие, се разделува на поситни парчиња и се става...

Поминувајте заедничко време со вашиот партнер  но тоа да биде со намера

Поминувајте заедничко време со вашиот партнер, но тоа да биде со намера

Мама365 | пред 7 дена

Секој од нас може да одвои малку време во текот на денот да го помине во друштво на партнерот без никакви планирани ситуации кои би го одвлекле вниманието. Без дистракции, без размислувања околу работата,...

Истражување  На кој начин појадокот ги зголемува шансите за забременување кај жените со полицистични јајници

Истражување: На кој начин појадокот ги зголемува шансите за забременување кај жените со полицистични јајници

Мама365 | пред 7 дена

Според новото истражување на израелските научници поврзно со зголемувањето на плодноста кај жените кои страдаат од полицистични јајници појадокот е од особено важно значење за целиот систем на репродукција....

Избегнувајте кофеин за време на доењето

Избегнувајте кофеин за време на доењето

Мама365 | пред 7 дена

Доколку доите препораките е да се воздржувате од внесување на колеми количини на кофеин преку консумирање на чај, кафе или други напитоци. Преку мајчиното млеко кофеинот доаѓа и до организмот на бебето....

Јаболковиот оцет ги јакне ноктите и го враќа нивниот природен сјај

Јаболковиот оцет ги јакне ноктите и го враќа нивниот природен сјај

Мама365 | пред 7 дена

Ако имате кршливи нокти тогаш не се двоумете да се потпрете на природната моќ на јаболковиот оцет. Јаболковиот оцет во својот состав има деветнаесет минерали кои се важни за растот, обновувањето и одржувањето...

Рецепт  Ќофтиња со спанаќ

Рецепт: Ќофтиња со спанаќ

Мама365 | пред 7 дена

Вкусно зелено изненадување на трпезата кое ќе го воодушеви вашето семејство. Потребни состојки: 1/2 кгр. спанаќ 1 јајце 1 лажица лебни трошки сол црн пипер маст Начин на подготовка: Обарете го и сомелете...

Создајте рутина пред спиење која ќе му помогне на бебето да заспива полесно

Создајте рутина пред спиење која ќе му помогне на бебето да заспива полесно

Мама365 | пред една недела

Според стручњаците, идеално време за започнување на процесот на создавање на рутина пред спиење и нејзино понатамошно воспоставување во животот на бебето е околу петтиот месец. Ако ги правите приближно...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност