Емотивната врска во детството е основа за понатамошниот детски развој

Емотивната врска во детството е основа за понатамошниот детски развој

пред 13 часа - Мама365

Семејното опкружување претставува место во кое детето, особено во првите години од животот, ги совладува примарните моторички и интелектуални вештини. Од тој  аспект, вклученоста на родителите во растењето...

Рецепт  Брзи колачиња од само две состојки

Рецепт: Брзи колачиња од само две состојки

пред 13 часа - Мама365

Превкусни и идеални за ненајавени гости или ненадеен „напад“ на желба за благо. Освен што се вкусни и лесно се прават, овие колачиња се и многу здрави. За да ги подготвите потребни ви се само две состојки:...

Кашичка од киноа и крушка

Кашичка од киноа и крушка

пред 13 часа - Мама365

Здрав обок во кој веруваме дека вашето малечко ќе ужива. Потребни состојки: 2 лажици киноа, 1 круша Начин на подготовка: Киноата измијте ја во млака вода и ставете ја да се вари на вообичаениот начин....

Родителите имаат голема улога во процесот на развој на говорот кај детето

Родителите имаат голема улога во процесот на развој на говорот кај детето

пред 13 часа - Мама365

Родителите во голема мера можат да помогнат при развојот на говорот кај нивното дете. Тоа секако можат да го постигнат преку постојана интеракција со децата и строго ограничено време поминато пред телевизорот,...

Како се пренесуваат малите сипаници

Како се пренесуваат малите сипаници

пред 13 часа - Мама365

Малите сипаници се една од најлесно преносливите од сите болести кои се јавуваат кај човекот. Малите сипаници обично се пренесуваат со вдишување на вирусот на мали сипаници кој во воздухот го исфрлило...

Симптоми на малите сипаници

Симптоми на малите сипаници

пред 13 часа - Мама365

Малите сипаници се вирусно заболување од кое во одредени случаи можат да се појават и сериозни компликации по здравјето. Најголем број на луѓе овој вид на сипаници ги прележуваат во детството и тоа е добро...

Чај од нане и лимон за брзо слабеење

Чај од нане и лимон за брзо слабеење

пред 14 часа - Мама365

Припрема: За една шоља чај ни се потребни 1-2 кесички нане кој се прелива со 250 мл врела вода. Се остава да одстои 5 минути, потоа го процедуваме, а потоа додаваме 1 -2 кесички лимунов сок, или лимунов...

Природен напиток што ги чисти белите дробови

Природен напиток што ги чисти белите дробови

пред 14 часа - Мама365

Исчистете ги токсините со помош на ѓумбир, кромид и куркума. Потребно е: 500 г. кромид 1 литар вода 400 г. шеќер 2 лажички куркума корен од ѓумбир со големина на палецот. Подготовка: Во вода додадете шеќер,...

Зошто ве чеша вагината

Зошто ве чеша вагината

пред 14 часа - Мама365

Навистина е фрустрирачки кога вагината ве чеша, а ова чешање може да биде предизвикано од повеќе фактори, но може да е и симптом на посериозен проблем. Како и да е, треба да го посетите својот гинеколог....

Како да ја намалите болката од тврдите стапала

Како да ја намалите болката од тврдите стапала

пред 14 часа - Мама365

Со рецептот кој ви го претставуваме во продолжение, можете да ја намалите болката во стапалата, како сега да сте излегле од козметички салон. Рецептот се прави од сода бикарбона, за која знаете дека има...

Што не треба да практикувате кога ги перете алиштата

Што не треба да практикувате кога ги перете алиштата

пред 14 часа - Мама365

Не е доволно само правилно да ја сортирате разноврсната облека, да купите омекнувач за алишта кој убаво мириса и да ја подесите температурата на водата во машината за перење. Би требало да обратите внимание...

Пијалок кој за една ноќ ги топи килограмите

Пијалок кој за една ноќ ги топи килограмите

пред 14 часа - Мама365

Состојките кои можеби нема да ви се допаднат, дури и ќе помислите како би можеле тие да се измешаат. Но тоа не значи дека не се здрави и не се корисни за намалување на вишокот на килограми. Како и да е,...

Што треба да знаете пред да се роди вашето бебе

Што треба да знаете пред да се роди вашето бебе

пред 15 часа - Мама365

Со самото раѓање на бебето си доаѓаат огромен број обврски и задачи, но и факти за кои сигурно претходно не сте се заинтересирале. Ова се само дел од најинтересните кои треба да ги знаете пред да го кажете...

Не се препорачува стоење за време на бременоста

Не се препорачува стоење за време на бременоста

пред 15 часа - Мама365

Во текот на бременоста не се препорачува физички напор и долгото стоење за време на бременоста може да имаат негативни ефекти и последици во развојот на фетусот. Жените кои за време на бременоста работеле...

Колку грама шеќер може да јадеме во текот на денот

Колку грама шеќер може да јадеме во текот на денот

пред 15 часа - Мама365

Од 1990 година Светската здравствена организација прогласи дека препорачливо количество шеќер на ден е 70 грама за мажите и 50 грама за жените. Но модерните научници имаат друго мислење по ова прашање....

Колку боли породувањето

Колку боли породувањето?

пред 15 часа - Мама365

Раѓањето дава живот, тоа е последен подарок кој можеме да го дадеме и да го примиме, по кој ќе бидеме благодарни засекогаш. Меѓутоа, колку и да е прекрасен чинот кога стануваме родители на еден мал ангел,...

Како да му помогнете на дете кое има мачнини за време на патување

Како да му помогнете на дете кое има мачнини за време на патување

пред 16 часа - Мама365

Мачнините кои се јавуваат за време на патувањата не се ретки ниту кај возрасните, но тие најчесто се појавуваат кај најмладите патници. Постојат неколку едноставни начини со помош на кои можете да превенирате...

Зошто бебињата обично ги држиме со левата рака

Зошто бебињата обично ги држиме со левата рака

пред 17 часа - Мама365

Дали сте забележале дека своето дете секогаш го носите во левата рака и дека после неколку месеци веќе забележувате дека мускулите на левата рака ви се посилни од оние на десната? И колку и да се трудите...

Компир полнет со сирење и спанаќ

Компир полнет со сирење и спанаќ

пред 17 часа - Мама365

Вкусен ручек кој ќе му се допадне на целото семејство. Состојки: 8 големи компири (околу 200 гр) 250 гр спанаќ сол мала главица кромид една лаж путер една лаж брашно 3 лаж кисела павлака црн пипер една...

Како да ја исперете бебешката облека

Како да ја исперете бебешката облека

пред 17 часа - Мама365

За да ја исперете правилно облеката на бебињата, треба да бидете многу внимателни. Облеката на бебињата бара често и детално перење за да се заштити бебето од нечистотијата, но истовремено мора да внимавате...

Зошто бебињата не ги интересираат играчки

Зошто бебињата не ги интересираат играчки

пред 17 часа - Мама365

За бебињата понекогаш играчките не се воопшто битни. Како многу поважна тие ја доживуваат интеракцијата со родителите. Значи, пеење, разменување на насмевки, држење во раце и играње криенка со дланките,...

Зошто се практикува повивање на бебе

Зошто се практикува повивање на бебе

пред 17 часа - Мама365

Се прашувате зошто повивање? Дали сте запознаени со таа метода? Дали сте ја испробале? Можеби ова ќе ве изненади, а можеби веќе и сте слушнале за тоа, но бебињата сакаат да бидат повиени. Можеби токму...

Дали може да се избегне сечењето на папочната врвца

Дали може да се избегне сечењето на папочната врвца

пред 17 часа - Мама365

Традиција долга со векови е кога бебето доаѓа на свет, да се пресече папочната врвца за да се одвои бебето од постелката (Постелката е орган кој се формира во внатрешниот ѕид на матката непосредно пред...

Двегодишниот Саид од Сребреница препознава знамиња на 60 држави

Двегодишниот Саид од Сребреница препознава знамиња на 60 држави

пред 17 часа - Мама365

Саид Сакиќ од Сребреница има две и пол години и веќе го нарекуваат чудот од дете. Тој знае да препознае повеќе од 60 знамиња на државите ширум светот.Имињата на државите се уште не може правилно да ги...

Дали вазелинот може да биде решение за егзема кај бебиња

Дали вазелинот може да биде решение за егзема кај бебиња

пред 17 часа - Мама365

Егземот кај децата е прилично честа појава и го имаат и до 20% од децата, а нуспојавите можат да бидат различни и сериозни. Често родителите кои би направиле се за да му помогнат на своето дете, трошат...

Како да постапите при зајдување

Како да постапите при зајдување

пред 17 часа - Мама365

Заоѓањето кое се јавува кај бебињата на шестмесечна возраст претставува многу негативно искуство за родителите. Непосредно после настан кој предизвикува силни емоции или болка, кај детето доаѓа до краткотран...

Храна која може да се јаде бесконечно многу

Храна која може да се јаде бесконечно многу

пред 17 часа - Мама365

Ако сте зависник од храна, односно, јадете дури и кога сте сити, а сакате да ослабнете, постојат намирници кои можете да ги консумирате без страв дека ќе се одразат врз вашата килажа. Станува збор за храна...

Родителите играат голема улога во развојот на социјалните вештини на децата

Родителите играат голема улога во развојот на социјалните вештини на децата

пред еден ден - Мама365

Социјалните вештини кај децата се однесуваат на специфични однесувања како ненасилно решавање на судири, толерантност, и слично. Се покажало дека социјалната компетенција кај децата се поттикнува со воспитување...

Во адолесценција  физичкиот изглед игра голема улога во самодовербата

Во адолесценција, физичкиот изглед игра голема улога во самодовербата

пред еден ден - Мама365

Во периодот на адолесценција се случуваат голем број промени во различни аспекти од развојот кои ги формираат или менуваат мислите и чувствата на адолесцентите за себе и нивната перцепција за себе. Истражувањата...

Најдобар пример за детето е мајка која живее здраво

Најдобар пример за детето е мајка која живее здраво

пред еден ден - Мама365

Мајката која живее здраво, изгледа и се чувствува добро. А од тоа нема корист само таа туку и целото семејство.Добрата енергија со која зрачи се пренесува на сите, а пример е и на сопственото дете. А тоа...

Повеќе
КЛИКНИ