14 годишен јубилеј на ПроКредит банка

14 годишен јубилеј на ПроКредит банка

пред 11 часа - Банкарство

Во Мај 2017 се одбележуваат 14 години успешно работење на ПроКредит Банка во Македонија, како специјализирана банка за развој и модерна банкарска услуга на мали и средни претпријатија и физички лица. "...

Пензиските друштва ќе ги информираат граѓаните за придобивките од членството во пензиските фондови

Пензиските друштва ќе ги информираат граѓаните за придобивките од членството во пензиските фондови

пред 13 часа - Банкарство

Како да станам член на вториот и третиот пензиски столб, колку моите средства се безбедни, колку пари досега имам заштедено за пензионерските денови, кога може да почнам да ја користам пензиската заштеда...

Италија ги укинува монетите со помала вредност

Италија ги укинува монетите со помала вредност

пред 18 часа - Банкарство

Италијанскиот парламент донесе одлука дека од јануари следната година ќе се укинат монетите од еден и два центи. Укинување на монетите со мала вредност ќе резултира со заштеда од околу 20.000 евра годишно....

Даринка Дамјановиќ е нов директор на Централен депозитар за хартии од вредност

Даринка Дамјановиќ е нов директор на Централен депозитар за хартии од вредност

пред 4 дена - Банкарство

Даринка Дамјановиќ е избрана за нов извршен директор на Централен депозитар за хартии од вредност, објави Фактор . Дамјановиќ доаѓа на местото на Елена Јакимовска Петровска која од 2012-та ја имаше функцијата...

НБРМ ги намали проекциите за економски раст од 3 5 на 2 5

НБРМ ги намали проекциите за економски раст од 3,5% на 2,5%

пред 4 дена - Банкарство

Советот на Народната банка на Република Македонија ги усвои Кварталниот извештај и макроекономските проекции до крајот на 2017 година, при што беше утврдено дека кварталните остварувања во првиот квартал...

Банкарска Азбука со Шпаркасе Банка Буква Л

Банкарска Азбука со Шпаркасе Банка: Буква "Л"

пред 5 дена - Банкарство

Банкарство.мк во соработка со Шпаркасе Банка Македонија започнува проект наречен "Банкарска азбука" . Искрената, фер и транспарентна комуникација со сите клиенти, соработници, деловни партнери и целокупната...

 Дајнерс клуб Интернационал Белград оди во стечај

„Дајнерс клуб Интернационал Белград“ оди во стечај

пред 6 дена - Банкарство

Компанијата „Дајнерс клуб Интернационал Белград“ пред надлежниот суд поднесе барање за покренување на стечајна постапка поради акумулираните долгови и ги извести корисниците на картички во Србија дека...

Инфлацијата во ЕУ се забрза до 2  во еврозоната до 1 9

Инфлацијата во ЕУ се забрза до 2%, во еврозоната до 1,9%

пред 7 дена - Банкарство

Меѓугодишната инфлација во еврозоната изнесуваше 1,9% во април 2017 година во споредба со 1,5% во март, според податоците на службата за статистика на Европската унија. Во информациите објавени на официјалната...

ПроКредит Банка со специјална понуда за ИТ професионалци

ПроКредит Банка со специјална понуда за ИТ професионалци

пред 7 дена - Банкарство

ПроКредит Банка нуди специјална понуда за ИТ професионалци која вклучува 24 часа модерно банкарство и одлични услови за кредитирање. Уникатни предности од 24 часа модерно банкарство: • 24/7 пристап со...

НЛБ Банка севкупен победник на Спортските игри на СФОМ  2017 година

НЛБ Банка севкупен победник на „Спортските игри на СФОМ - 2017 година“

пред една недела - Банкарство

На овогодинешните банкарски спортски игри најуспешна во генералниот пласман, беше екипата на НЛБ Банка која го освои првото место како севкупен победник со 41 бод. Спортските игри во организација на Синдикатот...

Конференција за семејни бизниси во Македонија

Конференција за семејни бизниси во Македонија

пред една недела - Банкарство

Семејните компании се темел на глобалната економија. Тие инвестираат на подолг рок и ја поддржуваат нивната заедница и вработени. Нивните амбиции, флексибилност, поттик и знаење ги става во витална и цврста...

Банкарска Азбука со Шпаркасе Банка Букви Ј и К

Банкарска Азбука со Шпаркасе Банка: Букви "Ј" и "К"

пред една недела - Банкарство

Банкарство.мк во соработка со Шпаркасе Банка Македонија започнува проект наречен "Банкарска азбука" . Искрената, фер и транспарентна комуникација со сите клиенти, соработници, деловни партнери и целокупната...

Еуростандард Банка со нова летна понуда  MasterCard картичка и бесплатно СМС банкарство

Еуростандард Банка со нова летна понуда - MasterCard картичка и бесплатно СМС банкарство

пред една недела - Банкарство

Се прашувате каде на одмор? Колку ќе ве чини? Дали можете да си дозволите? Не грижете се! Со новата летна понуда на Еуростандард банка добивате MasterCard платежна картичка и бесплатно СМС банкарство за...

Европската централна банка ја прекинува стимулативната програма

Европската централна банка ја прекинува стимулативната програма!?

пред една недела - Банкарство

Напишаниот извештај од состанокот кој беше одржан на 27 април покажува дека членовите на советот на ЕЦБ за одредување на камати очекуваат дека доколку продолжи економскиот раст со вакво темпо, ќе мора...

 Deutsche Bank ќе бара финансиска одговорност од поранешните менаџери

„Deutsche Bank“ ќе бара финансиска одговорност од поранешните менаџери

пред една недела - Банкарство

Deutsche Bank очекува од поранешните членови на бордот на директори да се вклучат финансиски кон плаќањата на казните наметнати за време на нивното управување, пишува Reuters . Тоа би требало да се случи...

Милионерите загрижени но сепак очекуваат да го зголемат богатството

Милионерите загрижени, но сепак очекуваат да го зголемат богатството

пред една недела - Банкарство

Мнозинството од милионерите на седум меѓународни пазари веруваат дека глобалното економско, политичко и финансиско опкружување сега е “понепредвидливо” од кога било, но сепак значителен број од нив очекуваат...

Македонска берза Акцијата на НЛБ Банка со промет од околу 5 56 милиони денари

Македонска берза: Акцијата на НЛБ Банка со промет од околу 5,56 милиони денари

пред една недела - Банкарство

На Македонската берза, во четвртокот вкупениот промет од 16.481.285 денари беше реализиран преку 102 трансакции. На врвот по прометот се најде акцијата на НЛБ Банка АД Скопје со промет од околу 5,56 милиони...

Руската економија бележи раст по две години рецесија

Руската економија бележи раст по две години рецесија

пред една недела - Банкарство

Руската економија во првиот квартал од оваа година забележа забрзан раст, започнувајќи кон крајот на 2016 година, по две години рецесија, покажаа статистичките податоци. Рускиот институт за статистика...

Паника на Wall Street  Доналд Трамп ги олесни богаташите за 35 милијарди долари

Паника на "Wall Street" - Доналд Трамп ги "олесни" богаташите за 35 милијарди долари

пред една недела - Банкарство

Петстотини најбогати луѓе во светот загубија вкупно 35 милијарди долари откако на 17. мај падна вредноста на акциите на берзите во САД и во другите земји, поради скандалот со администрацијата на американскиот...

Основачот на Alibaba  Џек Ма е најбогатиот Кинез

Основачот на "Alibaba", Џек Ма е најбогатиот Кинез

пред една недела - Банкарство

Џек Ма, основачот на кинескиот гигант за е-трговија, "Alibaba", го надмина Ванг Џанлин, основачот на "Dalian Wanda", и стана најбогатиот Кинез, според списанието Форбс. Богатството на Ма се проценува на...

WannaCry  последниот ransomware напад заканата дојде

WannaCry - последниот ransomware напад, заканата дојде!!!

пред една недела - Банкарство

Сведоци сме дека никој не е имун од хакерските напади, особено од тие кои подмолно бараат откуп за повторно да можеме да пристапиме до нашите податоци во компјутерот наречени преку злонамерниот софтвер...

 Lloyds bank целосно се врати во приватна сопственост

"Lloyds bank" целосно се врати во приватна сопственост

пред една недела - Банкарство

Британската "Lloyds Bank", којa владата во Лондон ја спаси во екот на финансиската криза, повторно се најде во целосно приватна сопственост. "Lloyds Banking Group"(LBG) го извести пазарот дека државниот...

НЛБ Банка спроведува промотивна кампања за НЛБ Mastecard Business за правни лица

НЛБ Банка спроведува промотивна кампања за НЛБ Mastecard Business за правни лица

пред една недела - Банкарство

НЛБ Банка во периодот од 15.05.2017 до 15.06.2017 година, спроведува промотивна кампања за НЛБ Mastecard Business за правни лица . Во рамките на кампањата за сите кои ќе аплицираат во промотивниот период...

НЛБ Банка со промотивна кампања за НЛБ Visa кредитни картички за физички лица

НЛБ Банка со промотивна кампања за НЛБ Visa кредитни картички за физички лица

пред една недела - Банкарство

НЛБ Банка во периодот од 15.05.2017 до 15.06.2017 година, спроведува промотивна кампања за НЛБ Visa кредитните картички за физички лица . Во рамките на кампањата за сите кои ќе аплицираат во промотивниот...

Комерцијална банка спонзор на две културни манифестации

Комерцијална банка спонзор на две културни манифестации

пред една недела - Банкарство

Комерцијална банка АД Скопје е спонзор на две културни манифестации: Италијанскиот филмски фестивал и детскиот ликовен фестивал „Мал битолски Монмартр 2017“. Италијанскиот филмски фестивал насловен како...

НЛБ Банка воведе нови станбени кредити со пониски каматни стапки и ги намали каматните стапки кај депозитите за физички лица

НЛБ Банка воведе нови станбени кредити со пониски каматни стапки и ги намали каматните стапки кај депозитите за физички лица

пред една недела - Банкарство

НЛБ Банка воведе нови станбени кредити со пониски каматни стапки. Новите кредити се со важност од 15.05.2017 година и се однесуваат за приматели на плата во Банката. Каматните стапки се фиксни за првите...

Македонско британски бизнис форум

Македонско-британски бизнис форум

пред една недела - Банкарство

На 15 мај 2017 година во Стопанската комора на Македонија се одржа бизнис форум, со билатерални деловни средби меѓу компании од Велика Британија и од Република Македонија. На настанот беа присутни претставници...

ССК во Кина како дел од SRCIC

ССК во Кина како дел од SRCIC

пред 2 недели - Банкарство

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на маргините на дводневниот Меѓународен Форум „Еден појас, еден пат", што се одржува во Пекинг, Народна Република Кина, промовираше договор во рамки на членството...

Банкарска азбука со Шпаркасе Банка Буква И

Банкарска азбука со Шпаркасе Банка: Буква "И"

пред 2 недели - Банкарство

Банкарство.мк во соработка со Шпаркасе Банка Македонија започнува проект наречен "Банкарска азбука" . Искрената, фер и транспарентна комуникација со сите клиенти, соработници, деловни партнери и целокупната...

Стопанска Банка го најавува Вози право вози здраво број 3

Стопанска Банка го најавува „Вози право, вози здраво“ број 3

пред 2 недели - Банкарство

Водени од задоволството и успешната реализација на првите два настани под мотото „Вози право, вози здраво“ како и ефектот на донациите на урбана опрема, Стопанска банка АД - Скопје во пролетно руво го...

Повеќе
КЛИКНИ