Мицкоски Граѓаните ме дочекаа со солзи во очите велат Македонија е киднапирана држава во рацете на СДСМ

Мицкоски: Граѓаните ме дочекаа со солзи во очите, велат Македонија е киднапирана држава во рацете на СДСМ

Фокус | пред еден час

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓани во Струмица. Тој пренесе дел од разговорот со жителите на ова место, кои како што вели, пред него го изразиле своето жалење...

Заев Сакаме до лето да го решиме спорот за името

Заев: Сакаме до лето да го решиме спорот за името

Фокус | пред 2 часа

Ние сакаме до летото да го имаме решено овој проблем, рече премиерот Зоран Заев коментирајќи ја претстојната посета на шефот на грчката дипломатоија, Никос  Коѕијас. -Ова се следни чекори за приближување...

Советот на честа при ЗНМ ги отфрли преставките на кумот на Груевски против Јадранка Костова и Ирена Мулачка

Советот на честа при ЗНМ ги отфрли преставките на кумот на Груевски против Јадранка Костова и Ирена Мулачка

Фокус | пред 4 часа

Советот на честа при ЗНМ ги отфрли како неосновани преставките на Ристо Новачевски и Центарот за дијализа Дијамед Медикал за текстовите на Јадранка Костова – „Фирмата на кумот на Груевски увезувала фалсификувани...

ВМРО ДПМНЕ прашува до каде е истрагата за двајцата владини функционери фатени во корупција

ВМРО-ДПМНЕ прашува до каде е истрагата за двајцата владини функционери фатени во корупција

Фокус | пред 4 часа

До каде е истрагата со двајцата владини функционери фатени во корупција, обзнането лично од Зоран Заев пред 5 месеци, прашуваат денеска од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ може да лаже, но не може да ја излаже јавноста. Селективноста...

Сведокот за Сопот го гореле со цигари и го врзувале за радијатор за да потпише изјава

Сведокот за „Сопот“ го гореле со цигари и го врзувале за радијатор за да потпише изјава

Фокус | пред 4 часа

Специјалното јавно обвинителство денеска го повлече обвинението против обвинетите во Сопот, бидејќи нема докази дека тие го сториле делото за кое беа осудени на затворски казни. По ова, судот донесе решение...

Локвенец гарантира дека македонскиот Устав нема да биде сменет

Локвенец гарантира дека македонскиот Устав нема да биде сменет

Фокус | пред 5 часа

Пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека тој гарантира дека македонскиот Устав нема да биде отворен за решавање на спорот за името со Грција. -Пред целата македонска...

Локвенец до Ѓорчев Кој е вистинскиот Влатко оној кој шири омраза или оној што на 27 април ме прашуваше дали сум добро

Локвенец до Ѓорчев: Кој е вистинскиот Влатко, оној кој шири омраза или оној што на 27 април ме прашуваше дали сум добро?

Фокус | пред 6 часа

Пратеникот Хари Локвенец во вечерашното гостување на Канал 5 му порача на неговиот соговорник Влатко Ѓорчев да не го крева адреналинот на граѓаните со манипулации завиени во форма на патриотизам. -Кој...

Загина возач на цистерна кој добил срцев удар додека возел

Загина возач на цистерна кој добил срцев удар додека возел

Фокус | пред 6 часа

При излетување на цистерна на патот во село Ѕвегор, делчевско, попладнево загина возачот М.Б., објави порталот Делчево 365. Според д-р Гоце Стојменовски, вработен во делчевската брза помош, причината за...

Град Скопје вработува 50 нови пожарникари

Град Скопје вработува 50 нови пожарникари

Фокус | пред 6 часа

Град Скопје годинава ќе вработи 50 пожарникари. Советот на Град Скопје на денешната осма седница ги усвои одлуките со кои се дава согласнот на планот за вработување на Град Скопје за 2018 и 2019 година....

ВМРО го обвини крушевскиот градоначалник дека се манијачи низ шумата тој тврди дека само упатил порака за соживот

ВМРО го обвини крушевскиот градоначалник дека се манијачи низ шумата, тој тврди дека само упатил порака за соживот

Фокус | пред 7 часа

УМС ВМРО – ДПМНЕ Крушево го обвини крушевскиот градоначалник Томе Христоски за манијачење, односно дека ги следи, се манијачи и се грижи за сексуалниот живот на девојки, активистки на нивната партија....

АРХИВА Падна Груевизмот  А сега редот е на Хорхе

АРХИВА Падна „Груевизмот“: А сега, редот е на Хорхе!

Фокус | пред 7 часа

Текстот е објавен на 27 октомври, 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1151 Пишува: Александар ДИМИТРОВ Македонија полека и макотрпно почнува да се гради за да биде нормална, слободна, демократска,...

Обезбедувачот на Спасовски Со јамки ги ловеа пратениците

Обезбедувачот на Спасовски: Со јамки ги ловеа пратениците

Фокус | пред 10 часа

Сашо Тасевски, обезбедувањето на Оливер Спасовски денеска сведочеше во Кривичниот суд, за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од Алијансата за Албанците во Собранието. По радиоврска слушнав дека...

Обвинетите во Сопот  15 години велевме дека сме невини

Обвинетите во „Сопот“: 15 години велевме дека сме невини

Фокус | пред 10 часа

Обвинетите во предметот „Сопот“, кој беа осудени за тероризам, пред случајот да го земе Специјалното јавно обвинителство, денеска откако СЈО го повлече обвиненеието, рекоа дека 15 години укажувале дека...

Јанева Предистрагата за Сопот разоткрива друга теорија

Јанева: Предистрагата за „Сопот“ разоткрива друга теорија

Фокус | пред 10 часа

Нема докази дека обвинетите во предметот „Сопот“ го сториле кривичното дело што им се става на товар, порача специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по завршувањето на постапката за предметот Сопот....

И се заканил со пиштол и украл 100 000 денари од скопско казино

И се заканил со пиштол и украл 100.000 денари од скопско казино

Фокус | пред 10 часа

Неколку часа синоќа после полноќ било ограбено казино во Скопје, информираа од Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, синоќа околу 04,50 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје  било...

Станува трајна забраната за запирање возила за дотур на стока од 7 30 до 18 00

Станува трајна забраната за запирање возила за дотур на стока од 7.30 до 18.00

Фокус | пред 10 часа

Времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна со одлука на Советот на Град Скопје, кој на денешната...

Ристески пред опожарената викендица Пожарот е подметнат и политички мотивиран

Ристески пред опожарената викендица: Пожарот е подметнат и политички мотивиран

Фокус | пред 11 часа

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Ристерски, денеска од пред својата опожарена викендица во прилепско рече дека се сомнева дека зад пожарот стојат политички мотиви. Како што рече тој, пожарот во полиција...

Новинарка во судница ги посочуваше насилниците кои го тепале Села

Новинарка во судница ги посочуваше насилниците кои го тепале Села

Фокус | пред 11 часа

Цел на насилниците на 27 април во Собранието бил Зоран Заев, Талат Џафери и Зијадин Села, рече денеска во своето сведочење новинарката во Кривичниот суд. -Кон Заев, Џафери и Села беа упатени најголемите...

 Ќе одиме на гости кај Ременска вечер ќе има ли печење  како се договарал протестот пред домот на пратеничката

„Ќе одиме на гости кај Ременска вечер, ќе има ли печење?“, како се договарал протестот пред домот на пратеничката

Фокус | пред 11 часа

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски, денеска ќе поднесе кривични пријави против учесниците на синоќешниот протест пред нејзиниот дом. Таа тврди дека демонстрантите се познати членови на ВМРО-ДПМНЕ....

Жбогар Албанците се чувствуваат поценети и прифатени со донесување на Законот за јазици

Жбогар: Албанците се чувствуваат поценети и прифатени со донесување на Законот за јазици

Фокус | пред 12 часа

Шефот на делегацијата на Европската унија во Македонија, Самуел Жбогар, одговарајќи на новинарско прашање околу законот за употреба на јазиците кој минатата недела беше донесен во Собранието, рече дека...

СЈО бара казна затвор за Ивона Талевска

СЈО бара казна затвор за Ивона Талевска

Фокус | пред 12 часа

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Апелациониот суд по однос на пресудата во случајот „Тифани“ каде на новинарката Ивона Талевска и беше пресудена условна казна од две години за затајување...

Јанева се откажа од Сопот  вели дека нема докази

Јанева се откажа од „Сопот“, вели дека нема докази

Фокус | пред 12 часа

Специјалното јавно обвинителство го повлече обвинението за случајот „Сопот“. Како што рече шефицата на СЈО, Катица Јанева, која денеска се појави во судот, нема доволно докази против обвинетите. Специјалниот...

Ќе седнат ли пратеници од различни партии во исто возило за да се намалат патните трошоци

Ќе седнат ли пратеници од различни партии во исто возило, за да се намалат патните трошоци?

Фокус | пред 13 часа

Високите суми за патување кои на пратениците им се исплаќаат согласно Законот за плати на пратениците, според кој тие добиваат надоместок за секој поминат километар и тоа во износ не поголем од 30 проценти...

СДСМ до Петар Ристески Наместо да го вперуваш прстот во нас погледни во своите редови

СДСМ до Петар Ристески: Наместо да го вперуваш прстот во нас, погледни во своите редови

Фокус | пред 13 часа

Од СДСМ ги повикуваат институциите да го расчистат случајот со палењето на викендицата на координаторот ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески. Од партијата му порачуваат на Ристески, наместо да го вперува прстот...

Заев почнува разговори за зголемување на парламентарното мнозинство

Заев почнува разговори за зголемување на парламентарното мнозинство

Фокус | пред 13 часа

Премиерот, Зоран Заев, неделава планира да почне разговори за зголемување на парламентарното мнозинство. – Планирам да разговарам со партиите кои имаат пратеници во Собранието, а досега не се дел од парламентарното...

Косово лидер во регионот по зголемување на вработеноста Македонија претпоследна

Косово лидер во регионот по зголемување на вработеноста, Македонија претпоследна

Фокус | пред 13 часа

Косово е лидер во регионот, со зголемување на вработеноста од  9,2 проценти, по што следат Србија (4,3 проценти), Црна Гора (3,5 проценти), Албанија (3,4 проценти), Македонија (2,7 проценти) и Босна и...

Бидејки му помогнал на Села во парламентот го деградирале на работното место и го осудувале сопартијците

Бидејки му помогнал на Села во парламентот го деградирале на работното место и го осудувале сопартијците

Фокус | пред 13 часа

Сведокот Антонио К., кој денеска во Кривичниот суд сведочеше за претепувањето на Зијадин Села во Собранието, рече дека по овој настан и самиот претрпел последици, бидејќи бил деградиран на работното место...

Со какви недоличните коментари се служеа демонстрантите на протестот пред домот на Фросина Ременски

Со какви недоличните коментари се служеа демонстрантите на протестот пред домот на Фросина Ременски

Фокус | пред 13 часа

Четриесетина луѓе вчера вечерта се собраа пред домот на пратеничката на СДСМ, Фросина Ташеска-Ременски , на протест против носењето на Законот за употреба на јазиците. Протестот е дел од хајката против...

Сведок објаснува како го спасиле Села на 27 април Од Брза помош ни порачаа сами да се снаоѓаме па го маскиравме како полицаец за да го изнесеме

Сведок објаснува како го спасиле Села на 27 април: Од Брза помош ни порачаа сами да се снаоѓаме, па го маскиравме како полицаец за да го изнесеме

Фокус | пред 13 часа

Сведoкот на денешното рочиште за нападот на Зијадин Села во Собранието во детали опиша како Села бил евакуиран. Тој објасни дека кога го изнеле од прес-ценрарот го однеле во Клубот на пратеници, каде го...

Заев Сакаме до летово да го решиме спорот со името

Заев: Сакаме до летово да го решиме спорот со името

Фокус | пред 13 часа

Премиерот, Зоран Заев, е оптимист во пресрет на посетата на грчкиот шеф на дилпоматијата, Никос Коѕијас, на Македонија овој четврток. Како што рече Заев, средбата ја гледа како можност за приближување...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност