Викендов ќе се одржи балканска трка со моќни возила во Охрид

Викендов ќе се одржи балканска трка со моќни возила во Охрид

Калимеро | пред 4 недели

0 SHARES Share Tweet Здружението „ Off Road “ од Охрид викендов ќе има полни раце работа околу организацијата на балканска трка со моќни возила во 3 класи. Како што откриваат организаторите, трката ќе...

За рокенрол се потребни рокери

За рокенрол се потребни рокери

Калимеро | пред еден месец

0 SHARES Share Tweet Рокенрол заедницата се сретна со новиот Министер за култура и побара итно рокенролизирање на нацијата и спалување на целиот музички шунд, за кој, како што велат музичарите, во изминатата...

Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи Кардунг Ла во Индија

Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија

Калимеро | пред еден месец

0 SHARES Share Tweet Петок, 27-ми мај, 2017. Тоа е денот кога Даниел Китески стана првиот Македонец кој се искачил на врвот Кардунг Ла (5,602 метри) во регионот Кашмир, лоциран во Северна Индија. Очигледно,...

Трезористот проговори Ги украдов парите од НЛБ за да ги дадам на италијанската мафија

Трезористот проговори: Ги украдов парите од НЛБ за да ги дадам на италијанската мафија

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Вработениот во НЛБ Тутунска банка, кој пред некое време го „осиромаши“ трезорот за околу 3 милиони евра, конечно ја раскажал својата приказна и ја открил вистинската причина за изведување...

Текстилна работничка Уште и за леб да трпиме

Текстилна работничка: Уште и за леб да трпиме!

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Текстилна работничка, со 19 годишно работно искуство, самохрана мајка на две веќе полнолетни деца, пред камерите на ЦИВИЛ Медиа, ја раскажува својата животна приказна и голготата на...

Вртоглаво намалување на цените на маслото од канабис во македонските аптеки

Вртоглаво намалување на цените на маслото од канабис во македонските аптеки

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Маслото од канабис кое досега беше достапно во аптеките низ Македонија и кое предизвика лавина коментари поради високата цена, сега може да се набави за двојно помали пари. Оваа информација...

Пародија од отворањето на Филхармонија

Пародија од отворањето на Филхармонија

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Целото партиско раководство на ВМРО-ДПМНЕ беше дел од отворањето на новиот објект на Македонската Филхармонија, а во првите борбени линии можеа да се забележат претседателот Ѓорге...

Патот до слободата

Патот до слободата!

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Кратко видео кое прикажува како хероите од „шарената револуција“ го навестија патот до слободата. 0 SHARES Share Tweet

Зијадин Села е итно хоспитализиран новата Влада ќе почека

Зијадин Села е итно хоспитализиран, новата Влада ќе почека

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Иако мандатарот Зоран Заев најави брзо формирање на новата влада, од објективни причини тоа сепак нема да оди толку брзо. Имено, за жал, здравствената состојба на еден од клучните...

Најпознатите реплики од македонските филмови

Најпознатите реплики од македонските филмови

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet „Извини Пиги, морално беше“, „Носи ја на ќебапи, нек се осеќа ко кинеска краљица“, „Признај, пизда ти материна…“, се едни од најупотребуваните реплики од македонските филмови. Хемфри...

Никогаш стар за старки

Никогаш стар за старки

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Маестро Јовица Ивановски нè почасти со уште една, од оние, неговите. 0 SHARES Share Tweet

Кина и Европа ќе градат село на Месечината

Кина и Европа ќе градат село на Месечината

Калимеро | пред 2 месеци

0 SHARES Share Tweet Европската и Кинеската вселенска агенција се во преговори за изградба на населба на Месечината. Главниот секретар на Кинеската вселенска агенција ја потврдил соработката пред медиумите....

Уште една компанија ќе продава масло од канабис во македонските аптеки

Уште една компанија ќе продава масло од канабис во македонските аптеки

Калимеро | пред 2 месеци

Компанијата за производство на лекови „Реплек“ добива сериозна конкуренција на пазарот кога станува збор легалната продажба на маслото од канабис. Имено, како што е наведено на официјалната страница на...

Патниците од првата класа на Титаник привилегирани и по смртта

Патниците од првата класа на „Титаник“ привилегирани и по смртта

Калимеро | пред 2 месеци

Капетанот на спасувачкиот брод „Мекеј-Бенет“ сакал од морето да спаси што е можно повеќе тела на загинатите патници од „Титаник“, без оглед во која класа патувале, но кога видел дека неговото пловило е...

Шест децении со длетото и со дрвото

Шест децении со длетото и со дрвото

Калимеро | пред 2 месеци

Господ ми дал дарба да бидам сестран уметник, а со работа, со посветеност и со голема љубов, талентот го надградував и на најдобар начин го искористив да создадам кариера за почит. Создадов многу ремек-дела...

Скривницата Јасен навестува злокобни сценарија

Скривницата „Јасен“ навестува злокобни сценарија

Калимеро | пред 3 месеци

Повторното активирање на оперативниот центар „Јасен“ е показател дека некој сериозно размислува за воен или за државен удар Мистериозниот шумски резерват во „Јасен“, кој всушност крие објект наменет за...

Заев и Ахмети договорија деблокирање на Собранието

Заев и Ахмети договорија деблокирање на Собранието

Калимеро | пред 3 месеци

Една од опциите, која ја најaвуваа од СДСМ, е најстариот пратеник Бранко Манојловски од ДУИ да ја одигра клучната улога за деблокадата како евентуален нов претседавач Брзо надминување на блокадата во Собранието...

Во САД казни а во Македонија молк за Телеком

Во САД казни, а во Македонија молк за „Телеком“

Калимеро | пред 3 месеци

Молк од надлежните државни органи во земјава, откако поранешните директори на „Маѓар телеком“ се спогодија во Њујорк да платат парични казни поради плаќање мито на македонски функционери Молк од надлежните...

Шарапова доби специјална покана за Ролан Гарос

Шарапова доби специјална покана за Ролан Гарос

Калимеро | пред 3 месеци

Русинката денеска ќе игра против Роберта Винчи на турнирот во Штутгарт што ќе биде нејзин прв по 15-месечната суспензија Марија Шарапова денеска се враќа на тениските терени по издржување на 15- месечната...

Наместо демократијата Иванов го јакнел православието

Наместо демократијата, Иванов го јакнел православието

Калимеро | пред 3 месеци

Зад религиската награда што ја добил Иванов во Москва, аналитичарите препознаваат обид на Кремљ за редизајнирање на геополитичките односи и добивање посредничко столче во македонската криза Зачуденост...

Седи кец

Седи, кец!

Калимеро | пред 3 месеци

Децата со посебни потреби месечно добиваат по 4.200 денари помош од државата, а родителите што имаат трето дете добиваат двојно повеќе. Чекајте малку, другари. Некој ги помешал сметките или само ги погрешил...

Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

Калимеро | пред 3 месеци

Двајца српски Евреи кои како деца ја преживеале нацистичката окупација, на Денот на сеќавањето на холокаустот, раскажаа како успеале да и’ побегнат на смртта Српски официјални личности и преживеани од...

Автобусите на ЈСП престанаа да возат до Матка

Автобусите на ЈСП престанаа да возат до Матка

Калимеро | пред 3 месеци

Метежот во сообраќајот викендов го блокира патот на градските автобуси што сообраќаат до кањонот Матка, сведочат домашни и странски туристи што во неделата сакаа да го посетат ова туристичко место Наместо...

Ветерниците во Богданци носат 3 250 евра од час

Ветерниците во Богданци носат 3.250 евра од час

Калимеро | пред 3 месеци

Комплетирањето на ветерниот парк „Богданци“ треба да заврши со уште шест други ветерни турбини Македонија со години увезува струја за да ги задоволи целосните потреби, иако со измените на регулативата...

Екскурзии за учениците проблеми за родителите

Екскурзии за учениците, проблеми за родителите

Калимеро | пред 3 месеци

Скапите училишни екскурзии и разликите во цените за исти екскурзии од едно до друго училиште се само дел од проблемите со кои се соочуваат родителите посочувајќи ги училишните директори како најодговорни...

Уставните судии ќе одат во затвор ако ги продолжат мандатите

Калимеро | пред 3 месеци

Оние уставни судии што ќе изгласаат укинување на двата члена од Законот за локална самоуправа, кои пропишуваат дека мандатот на градоначалниците трае четири години, прават кривично дело, злоупотреба на...

Академија Пандев од општинска до Прва лига

Академија Пандев од општинска до Прва лига

Калимеро | пред 3 месеци

Академија Пандев е новиот прволигаш по триумфот на гости над Тиквеш од 3-1. На пет кола до крајот од шампионатот во Втората лига струмичкиот клуб има 12 бода повеќе од второпласираното Скопје, што значи...

Глупавите возачи не го користат паметниот паркинг

Глупавите возачи не го користат паметниот паркинг

Калимеро | пред 3 месеци

Проектот за ставање сообраќајни знаци што ќе покажуваат слободни паркинг-места е во фаза на распишување, велат надлежните Барањето празен паркинг секогаш претставува фрустрација за возачите, оти и на легална...

 Големиот брат е решение за спортот

„Големиот брат“ е решение за спортот?

Калимеро | пред 3 месеци

Дајте видеотехнологија. Тоа последниве месеци, па и неколку години, сѐ почесто се слуша како барање од спортисти од повеќе спортови. Секако, тоа се засили особено по големиот број судиски грешки, па и...

Шпигел ЕУ планира санкции против Македонија

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Калимеро | пред 3 месеци

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата, пишува ДВ. Земјите-членки...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност