Од загаден воздух во Македонија годишно умираат 2 750 лица

Од загаден воздух во Македонија годишно умираат 2.750 лица

Утрински | пред 9 месеци

Според извештајот на СЗО, во нашата земја смртноста поради загадување на воздухот е 137,5 случаи на 100 илјади лица Македонија е во врвот на европските земји во кои луѓето умираат како последица на загадувањето...

Сеад Кочан беше на распит во СЈО

Сеад Кочан беше на распит во СЈО

Утрински | пред 9 месеци

По излегувањето од обвинителството, Кочан не одговори на новинарското прашање каде бил на "службен пат" Бизнисменот Сеад Кочан утрово беше на распит во Специјалното јавно обвинителство, придружуван од...

НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА

НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА

Утрински | пред 9 месеци

Во утринските часови насекаде во Македонија e претежно сончево и надпросечно топло време за овој период од годината. Ке дува слаб северозападен и североисточен ветер. Утринските температури се движеа од...

Заев го екипира владиниот тим

Заев го екипира владиниот тим

Утрински | пред 9 месеци

Владиниот тим предводен од Зоран Заев денеска се очекува да го комплетира вториот ешалон во владата, но и да ги разгледа кадровските решенија за избор на државни секретари и директори на јавни претпријатија....

Во Собранието седници на две комисии

Во Собранието седници на две комисии

Утрински | пред 9 месеци

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за прашања на изборите и именувањата. На дневен ред на седницата на...

Кошарка Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА

Кошарка: Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА

Утрински | пред 9 месеци

Ништо од епскиот пресврт во најдобрата професионална кошаркарска лига во светот НБА - кошаркарите на Голден Стејт, понесени од извонредниот Кевин Дурант ноќеска во петтиот дуел од финалната серија беа...

Столтенберг Заеднички прифатливо решение за името ќе го придвижи процесот напред

Столтенберг: Заеднички прифатливо решение за името ќе го придвижи процесот напред

Утрински | пред 9 месеци

Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, вклучително и за Македонија, порача попладнево во Брисел, првиот човек на Алијансата, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев. Столтенберг...

Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска

Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска

Утрински | пред 9 месеци

Фудбалска репрезентација на Македонија попладнево со специјален чартер авион замина за Гдањск на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот...

Гувернерот Богов очекува широк консензус за избор на вицегувернер на НБМ

Гувернерот Богов очекува широк консензус за избор на вицегувернер на НБМ

Утрински | пред 9 месеци

Гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, пред да достави предлог до Собранието за избор на вицегувернер на НБРМ, ќе изврши консултации со координаторите на пратеничките групи. Овој став...

Обвинетите во Диво насеље и денеска го бојкотираа судењето

Обвинетите во "Диво насеље" и денеска го бојкотираа судењето

Утрински | пред 9 месеци

Обвинетите во случајот "Диво насеље" и денеска го бојкотираа судењето, бидејќи како што велат, во судницата не се делело правда и повторно во судницата не се појави разузнавачот Мемети Шенаси на што тие...

Средба Заев Хан Реформите и името услов за евроинтеграцискиот пат на Македонија

Средба Заев-Хан: Реформите и името услов за евроинтеграцискиот пат на Македонија

Утрински | пред 9 месеци

Решение за прашањето за името и понатаму е клучен услов за продолжување и убрзување на евроинтеграцискиот пат на Македонија, соопшти денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, по средбата во Брисел...

ССМ Привремено вработените ќе имаат исти права како и другите вработени

ССМ: Привремено вработените ќе имаат исти права како и другите вработени

Утрински | пред 9 месеци

Работниците кои се вработени преку агенциите за привремени вработувања ќе ги имаат истите права како и останатите вработени, согласно Законот за работни односи. Ова е предвидено во новот предлог-законско...

Царинска измама во вредност од над милион денари

Царинска измама во вредност од над милион денари

Утрински | пред 9 месеци

Царинската управа на Македонија до јавното обвинитекство во Гевгелија против еден охриганец и фирмата каде тој е одговорно лице поднела кривична пријава заради сомневање дека извршиле царинска измамама...

Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО

Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО

Утрински | пред 9 месеци

На повеќе места во Црна Гора утрово свечено е подигнато знамето на НАТО, кое во иднина постојано ќе стои покрај црногорското. Знамето на НАТО е развиорено пред повеќе институции - Министерството за одбрана...

Пластични пари од 10 и од 50 денари

Пластични пари од 10 и од 50 денари

Утрински | пред 9 месеци

До крајот на годината треба да се појават пластични пари од 10 и од 50 денари, објави Народна банка на Македонија, НБРМ. Според НБРМ, овие пари тешко се оштетуваат и тешко се фалсификуваат. „Банкнотите...

Тенис Ѓоковиќ падна на четврто место Надал се проби на второто

Тенис: Ѓоковиќ падна на четврто место, Надал се проби на второто

Утрински | пред 9 месеци

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос. Како што проценуваат аналитичарите,...

Во април 10 000 турски туристи ја посетиле Македонија

Во април 10.000 турски туристи ја посетиле Македонија

Утрински | пред 9 месеци

Во април годинава најбројни посетители на земјава биле турските државјани. Според податоците на Државниот завод за статистика, во однос на истиот месец претходната година, вкупниот број на ноќевањата е...

Котевски дополнително ќе ги разгледува доказите од СЈО

Котевски дополнително ќе ги разгледува доказите од СЈО

Утрински | пред 9 месеци

Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен портпарол на МВР, Иво Котевски, по распитот во  СЈО, го повтори партискиот став дека Специјалното јавно обвинителство е партиски инструмент...

Заев  Могерини Нова динамика во евроинтегративниот процес

Заев - Могерини: Нова динамика во евроинтегративниот процес

Утрински | пред 9 месеци

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи делегацијата на Владата во првата официјална посета на Брисел, оствари средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка...

Бензините поевтини за 1 5 дизелот за 2 5 денари

Бензините поевтини за 1,5, дизелот за 2,5 денари

Утрински | пред 9 месеци

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на дизел-горивата се намалува за 2,5 денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување...

Рациновото признание за 2017 та врачено на Ана Стојаноска

Рациновото признание" за 2017-та врачено на Ана Стојаноска

Утрински | пред 9 месеци

"Рациновото признание" за 2017 синоќа годинава отиде во рацете на Ана Стојаноска за романот "Јас и Лин, отпосле". Признанието свечено и беше врачена синока во рамки на 54. Рацинови средби. Што се одржаа...

МНТ со претставата Копање го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац Австрија

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац, Австрија

Утрински | пред 9 месеци

Вчеравечер Македонскиод народен театар го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz со претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата...

Иво Котевски пристигна во СЈО се очекува да дојдат и други функционери на ВМРО ДПМНЕ

Иво Котевски пристигна во СЈО, се очекува да дојдат и други функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински | пред 9 месеци

Повеќе високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да се појават на распит во Специјалното јавно обвинителство. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен портпарол на МВР, Иво...

КХВ даде согласност за именување на директори за управување со инвестициски фондови

КХВ даде согласност за именување на директори за управување со инвестициски фондови

Утрински | пред 9 месеци

Комисијата за хартии од вредност, КХВ, на денешната седница даде согласност за именување на неколку директори на овластени учесници на пазарот на хартии од вредност. Спред одлуката, Лазе Камчев и Марјан...

 Свет без граници  нов спот на Каролина Гочева

„Свет без граници“ - нов спот на Каролина Гочева

Утрински | пред 9 месеци

Каролина Гочева објави спот за песната „Свет без граници“ за која автор на музиката и текстот е Дуке Бојаџиев. Во видеото се користат и цртежи на првачињата од ОУ „Љубен Лапе“ од Скопје. - Откако пред...

Притвор за лице кое 5 години фалсификувало исправи

Притвор за лице кое 5 години фалсификувало исправи

Утрински | пред 9 месеци

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство во Скопје поведе постапка и побара мерка притвор за едно лице кое пет години фалсификувал разни јавни исправи, од лични карти до медицинска документација....

Димитров Македонија ја разгледува можноста да влезе во НАТО со привременото име

Димитров: Македонија ја разгледува можноста да влезе во НАТО со привременото име

Утрински | пред 9 месеци

Гестот има за цел да стави крај на грчкото противење и да се спротивстави на руското мешање на Балканот, изјавил министерот за надворешни работи за Фајненшел тајмс Македонија ќе разгледа нови предлози...

СЈО до крајот на месецов ќе поднесе најмалку 15 обвиненија

СЈО до крајот на месецов ќе поднесе најмалку 15 обвиненија

Утрински | пред 9 месеци

Специјалното јавно обвинителство до крајот на месецов планира да поднесе најмалку 15 обвиненија. Уште неделева најверојатно во Кривичниот суд ќе пристигнат обвиненија за предметите "Тенк", односно за набавката...

 Икеа во август отвора стоковна куќа во Белград

„Икеа“ во август отвора стоковна куќа во Белград

Утрински | пред 9 месеци

Во Бубањ поток во близина на Белград, на 10 август годинава „Икеа“ ќе ја отвори стоковна куќа, најавија од оваа компанија. Тоа ќе биде првата стоковна куќа што овој шведски производител на мебел и на опреме...

Младите македонски пливачи со рекордни број медали

Младите македонски пливачи со рекордни број медали

Утрински | пред 9 месеци

Македонските млади пливачи викендов се покажаа многу успешни и освојија рекордни 111 медали на меѓународниот пивачки натпревар "Делфин Куп" што се одржуваше во Скопје. При тоа тие се закитија со 36 златни...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност