Денеска и утре во МНТ MAMMA MIA

Денеска и утре во МНТ, MAMMA MIA!

Слободна Македонија | пред 2 месеци

На 12-ти и 13-ти јануари влегува новиот кастинг:Јана Стојановска во улогата на Софи и Петар Стојанов во улогата на Скај. Музика и текст: Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон | по приказната...

Путин Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Слободна Македонија | пред 2 месеци

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на...

Чешка денеска и утре избира претседател

Чешка денеска и утре избира претседател

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да...

Шекеринска Извештаите за несреќата кај Блаце ќе бидат доставени до ЈО

Шекеринска: Извештаите за несреќата кај Блаце ќе бидат доставени до ЈО

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Сите податоци и извештаи за хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, каде што пред 10 години загинаа 11 припадници на АРМ, ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку се уште постојат...

Вевчански Карневал 2018 од 12 ти до 14 ти јануари

Вевчански Карневал 2018, од 12-ти до 14-ти јануари

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Вевчани во својот автентичен и мистичен дух, од 12-ти до 14ти јануари, повторно прераснува во глема отворена сцена подготвена од вевчанските василичари на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност,...

ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла

ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата,...

Tри концерти Simply the best по повод Василица во МОБ

Tри концерти „Simply the best“ по повод Василица во МОБ

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. Денеска, утре и на 14 јануари се закажани три изведби на традиционалниот Василичарски концерт . Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“,...

Утре на полноќ ја дочекуваме Стара Нова година

Утре на полноќ ја дочекуваме Стара Нова година

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Источната Православна Црква сè уште го користи Јулијанскиот календар, па оттаму и прославата на таканаречената Стара Нова година на 13ти  јануари на полноќ .14-ти јануари  е всушност 1 јануари според Јулијанскиот...

Ден посветен на Преподобен Гаврил Велички

Ден посветен на Преподобен Гаврил Велички

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Мијалче (подоцна Гаврил Светогорец, Епископ Велички) се родил на 10 март 1926 година, во Штип, од православни родители Методиј (подоцна монах Кирил) и Гора Парнаџиеви. Основно образование, а потоа и гимназија...

Отворено писмо на професорките Иванов да стави вето ако пратениците пак изгласаат двојазичност на потег е Уставниот суд

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот суд!

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи...

Воз со околу 600 патници блокиран од снежна бура во Јапонија

Воз со околу 600 патници блокиран од снежна бура во Јапонија

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Воз со околу 600 патници остана блокиран во текот на ноќта во Јапонија поради снежна бура, јави ДПА. Дел од патниците беа евакуирани, но поголемиот дел, околу 430, останаа во возот. Едно лице е одведено...

Бродска несреќа во Карипско Море најмалку четворица загинати

Бродска несреќа во Карипско Море, најмалку четворица загинати

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Најмалку четири лица загинаа, а 28 се водат како исчезнати откако потона брод кој превезувал патници од Венецуела кон островот Курасао. На бродот имало 34 патници, а најмалку двајца успеале безбедно да...

Доделени наградите за Мал формат 2017

Доделени наградите за „Мал формат 2017“

Слободна Македонија | пред 2 месеци

До 20 јануари во КИЦ ќе биде поставена годишната изложба на ДЛУМ „Мал формат 2017“.На неа земаат учество 54 членови на ДЛУМ , со повеќе од сто дела изработени во различни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава...

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон....

Силен земјотрес во БиХ почувствуван и во Хрватска

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Силен земјотрес со епицентар во Босна и Херцеговина, 30 километри источно од Метковиќ во Хрватска, бил почувствуван утринава во 3 и 20 часот. Земјотресот бил со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала. Според податоците на

Драма пред Сити Мол  Оружје и муниција пронајдени во паркиран автомобил приведени три лица

Драма пред „Сити Мол“: Оружје и муниција пронајдени во паркиран автомобил, приведени три лица

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Во средата околу 21,50 часот полициски службеници од ПС Карпош во содејство со припадници на единицата “Алфа“ при контрола на патничко возило “Форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во...

Грчка влада Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите

Грчка влада: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение, објаснува портпаролот на грчката...

Одбележани 10 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Одбележани 10 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Со полагање цвеќе на спомен – обележјето кај катлановско Блаце, денеска ќе се одбележат десет години од хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ. Цвеќе...

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија. Раководството на КСС денеска на прес-конференција посочи дека...

Намалена видливост поради магла на неколку патни правци во Македонија

Намалена видливост поради магла на неколку патни правци во Македонија

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интинзитет провејува на Маврово кој не се задржува на коловозот. Намалена видливост поради магла има на патни правци од 50-150м....

Лозарите најавуваат протест за понеделник поради неплатено грозје

Лозарите најавуваат протест за понеделник поради неплатено грозје

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Лозарите од тиквешкиот регион најавуваат протест за понеделник, поради, како што истакнуваат, неисплатени пари за грозјето. Претставникот на лозарите Трајче Кулев, денеска изјави дека на некои од нив им...

Туск Историјата на Балканот е подраматична од Игра на тронови

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Претседателот на Европскиот совет го спореди Балканот со серијата „Игра на тронови“. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијата „Игра на тронови“, иако без змејови“,...

Приведен еден од осомничените за собраниските настани кој се бараше со меѓународна потерница

Приведен еден од осомничените за собраниските настани кој се бараше со меѓународна потерница

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Полицијата денеска потврди дека синоќа бил уапсен Младен Додевски, еден од осомничените за собраниските инциденти на 27-ми април, кој досега беше во бегство, јави Телма. Тој беше баран со потерница, а...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги...

ВМРО ДПМНЕ Неправедно притворените мора да бидат ослободени

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се...

На 12 јануари е родена Ella Henderson

На 12 јануари е родена Ella Henderson

Слободна Македонија | пред 2 месеци

1996, родена е популарната британска вокалистка Ella Henderson, победничка на талент шоуто The X Factor во2012. Нејзиниот деби сингл ‘Ghost’ во 2014-та беше број 1 во В.Британија.

 Св Злата Мегленска со традиционалниот концерт Божик Слава в недела

“Св.Злата Мегленска“ со традиционалниот концерт „Божик-Слава“ в недела

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Хорот „Св. Злата Мегленска“ на 7 јануари ќе го одржи традиционалниот концерт „Божик – Слава“ по повод празникот Христово раѓање – Божик. Солисти ќе бидат Билјана Стафансон од Шведска и Лилјана Јовановиќ...

Гери Олдман во подготовки испушил 30 000 фунти

Гери Олдман во подготовки испушил 30.000 фунти!

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Гери Олдман e некогашниот британски премиер Винстон Черчил во филмот „Најмрачниот час“.Aктерот познат по темелниоте подготовки,за овој филм  потрошил  30.000 фунти,т.е. помалку од 34.000 евра. „Најмрачниот...

Телефонскиот разговор Заев  Ципрас една од централните теми во грчките медиуми

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас една од централните теми во грчките медиуми

Слободна Македонија | пред 2 месеци

„Контакти на високо ниво за скопското прашање“; „Разговор на премиерот на Скопје со Ципрас и Коѕијас“; „Заев: има волја за решение“; „Оптимизам за решение на името“ – се дел од насловите во грчките медиуми,...

Чавушоглу Турција е против странско мешање во Иран

Чавушоглу: Турција е против странско мешање во Иран

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу ги критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и американскиот претседател Доналд Трамп поради нивната поддршка за протестите во Иран. На...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност