Внимавајте Мобилниот телефон и цигарите ви ја одземаат енергијата

Внимавајте: Мобилниот телефон и цигарите ви ја одземаат енергијата

пред 4 часа - Здравство 24

За да го кренете вашето енергетско ниво, мора да бидете свесни кои предмети во вашето окружување може да влијаат на животната енергија со која што зрачите. Еве неколку совети на брзина. Што ќе ви помогне...

Грозоморно Наставник од Кавадарци вршел одљуба врз 13 годишна ученичка

Грозоморно: Наставник од Кавадарци вршел одљуба врз 13 годишна ученичка

пред 4 часа - Здравство 24

Полов напад врз тринаесетгодишна ученичка од страна на наставник бил пријавен вчера во Полициската станица од општа надлежност во Кавадарци. Оваа информација денеска за МИА ја потврдија од СВР Велес. Според...

Се повеќе Грци се лекуваат во Турција

Се повеќе Грци се лекуваат во Турција

пред 4 часа - Здравство 24

Според податоци на турските власти, во последно време зголемен е бројот на Грци кои се лекуваат во Турција. Најголем е бројот на грчки пациенти кои сакаат да се лекуваат од рак, јави БТА. – Економската...

Утре облачно викендот топло и суво време

Утре облачно, викендот топло и суво време

пред 4 часа - Здравство 24

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во југозападните делови на земјава ќе има зголемена облачност и услови за локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно...

СЗО предупредува Мали сипаници се шират низ Европа најкритично е во Романија и Италија

СЗО предупредува: Мали сипаници се шират низ Европа, најкритично е во Романија и Италија

пред 11 часа - Здравство 24

Светската здравствена организација предупреди дека во Европа се шири епидемија на мали сипаници, особено во државите во кои е забалежано намалување на процентот на вакцинирање на децата. Само од почетокот...

Водостоите на реките под просекот за март

Водостоите на реките под просекот за март

пред 12 часа - Здравство 24

Водостоите на реките во Македонија се под просекот за март, покажува неделната хидролошка состојба. Според мерењата на УХМР, потпросечни се нивоата на Вардар кај Скопје, Велес, Јегуновце и Демир Капија,...

Ја продала невиноста за 2 3 милиони евра  Купувачот е корејски бизнисмен

Ја продала невиноста за 2,3 милиони евра – Купувачот е корејски бизнисмен!

пред 12 часа - Здравство 24

Александра Кефрен (18), од Романија, која пред неколку месеци ја стави својата девственост на продажба, со цена од еден милион евра, на крај за тоа доби 2,3 милиони евра, објави „Метро”. Среќниот добитник...

Утре уште потопло но утринските температури ќе бидат ниски

Утре уште потопло, но утринските температури ќе бидат ниски

пред еден ден - Здравство 24

Времето утре ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер најизразен вдолж Повардарието. Облачноста попладне ќе се зголеми, а во текот на ноќта и во петок ќе има слаб...

Во февруари регистрирани нови четири случаи со ХИВ СИДА во Македонија  Сите се мажи од Скопје

Во февруари регистрирани нови четири случаи со ХИВ/СИДА во Македонија – Сите се мажи од Скопје

пред еден ден - Здравство 24

Нови 4 случаи со ХИВ/СИДА само во февруари откриени се во Македонија. Според податоците од месечниот извештај на ИЈЗ сите се мажи од Скопје на возраст од 30 до 39 години. Од првиот слуачај од пред точно...

Појадок кој значително ќе ви го подобри здравјето

Појадок кој значително ќе ви го подобри здравјето!

пред еден ден - Здравство 24

Овој појадок го решава проблемот со мрзеливите црева и запек, согорува масти и ја нормализира тежината. По еден месец консумирање на овој коктел ќе изгубите 3-5 килограми од својата тежина. Тенот, косата...

Истражување Мачките ги сакаат луѓето повеќе од храната

Истражување: Мачките ги сакаат луѓето повеќе од храната

пред еден ден - Здравство 24

Американски научници од Државниот универзитет во Орегон дојдоа до сознанија дека повеќето мачки го претпочитаат општењето со луѓето, пред се останато, па дури и пред храната, пишува списанието „Бихејвиорал...

Под надзор кучето што нападна дете во Катланово

Под надзор кучето што нападна дете во Катланово

пред еден ден - Здравство 24

Официјален ветеринар врши контрола на терен по вчерашниот напад на куче во Катланово, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски. Според него, не станува збор за куче...

Повеќе делови од Скопје утре без струја

Повеќе делови од Скопје утре без струја

пред еден ден - Здравство 24

Заради технички зафати во електро-мрежата утре без струја ќе останат делови од општините Зелениково, Ѓорче Петров и Карпош, информираат од РЦУК Скопје. Од 9:00 до 15:30 часот без струја ќе бидат корисниците...

Вчера три лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Вчера три лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

пред еден ден - Здравство 24

Три лица се потешко повредени во две сообраќајни незгоди од вкупно 10 што се случиле во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во едната со тешки телесни повреди се здобил еден велосипедист,...

Ова растение лекува многу болести

Ова растение лекува многу болести!

пред 2 дена - Здравство 24

Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век била една од главните лековити билки...

Македонија ќе врши засилени контроли на месото од Бразил по аферата дека е небезбедно

Македонија ќе врши засилени контроли на месото од Бразил по аферата дека е небезбедно

пред 2 дена - Здравство 24

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засили инспекциските контроли за безбедност и квалитет на увозните пратки со месо кои потекнуваат од Бразил поради аферата за наводен поткуп на официјални ветеринарни...

Утре сончево до 21 степен

Утре сончево до 21 степен

пред 2 дена - Здравство 24

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три степени, а дневната од 14 до 21 степени. Во Скопје ќе биде...

Деветгодишно дете хоспитализирано на Инфективна  Го искасало куче скитник

Деветгодишно дете хоспитализирано на Инфективна – Го искасало куче скитник

пред 2 дена - Здравство 24

Деветгодишно дете од Катланово викендот завршило на Инфективна откако било каснато од куче. Поради сериозноста на повеќето повреди, лекарите го задржале на болничко лекување. Изминатите три дена имале...

Годишно во Македонија има 500 нови случаи со рак на дебело црево а 400 лица умираат

Годишно во Македонија има 500 нови случаи со рак на дебело црево, а 400 лица умираат

пред 2 дена - Здравство 24

Ракот на дебелото црево се открива во многу доцен стадиум и покрај сите кампањи. Годишно 500 се новооткриени случаи, а 400 умираат. Ако заболувањето се открие во што порана фаза тогаш излекувањето е 90...

Минатата година 13 мотоциклисти загинале во сообраќајки

Минатата година 13 мотоциклисти загинале во сообраќајки

пред 2 дена - Здравство 24

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира мотоциклистите секогаш да носат заштитен шлем (кацига), да внимаваат на брзината, да ги користат трепкачите, да одржуват растојание,...

Што значи ако сонувате летање тонење и храна

Што значи ако сонувате летање, тонење и храна?

пред 2 дена - Здравство 24

Симболите во соновите можат да влијаат на нашиот живот. Настаните и луѓето што ги сонуваме во нашата психа, можат да помогнат да ги решиме нашите дилеми. Во текот на сонот ниту телото, ниту мозокот не...

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка во Скопје

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка во Скопје

пред 3 дена - Здравство 24

Мотоциклист се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно осум сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во три се повредени три лица, а во четири...

Иста смисла за хумор е тајната за долга љубовна врска

Иста смисла за хумор е тајната за долга љубовна врска!

пред 3 дена - Здравство 24

Што мислите, која е тајната за цврста врска? Почит и љубов, поддршка и разбирање. Но експертите тврдат дека ниту една од овие карактеристики не се точниот одговор на прашањето. Па, за што тогаш станува...

Чај од ѓумбир спас од главоболките и чистење на црниот дроб

Чај од ѓумбир спас од главоболките и чистење на црниот дроб

пред 3 дена - Здравство 24

Аромата и вкусот на ѓумбирот доаѓаат од повеќе есенцијални масла кои тој ги содржи : џинџерол, шогаол и зингерон. Тие имаат моќни анти-паразитски и анти-бактериски ефекти кои ја олеснуваат болката, го...

СЗДМ Нови терапии за дијабетичарите и редовна дистрибуција на инсулин

СЗДМ: Нови терапии за дијабетичарите и редовна дистрибуција на инсулин

пред 3 дена - Здравство 24

Разгледување на можностите и условите за имплементација на нови иновативни инсулински и таблетарни терапии за дијабетичарите, отстранување на проблемот во сервисот на дистрибуција на инсулинската терапија...

Наутро студено попладне сончево со слаб ветер

Наутро студено, попладне сончево со слаб ветер

пред 3 дена - Здравство 24

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од 12 до 18 степени. Во Скопје слично време, сончево со...

Без вода утре дел од Центар

Без вода утре дел од Центар

пред 3 дена - Здравство 24

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот ќе имаат корисниците од ул.„Никола Вапцаров“ и „8 Ударна бригада“ во Центар. РЦУК по известување од ЈП Водовод и канализација Скопје соопшти дека прекинот во...

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

пред 3 дена - Здравство 24

С.Д. (50) од Стар Дојран починал вчера, задушувајќи се од чадот од пожарот што избувнал утрото во неговата куќа, соопшти полицијата. Пожарот избувнал околу 07:30 часот, а смртта, без траги на насилство...

Во иста болница повторно се родија Ромео и Јулија  Случајност или судбина

Во иста болница повторно се родија Ромео и Јулија – Случајност или судбина!

пред 3 дена - Здравство 24

Во 14:06 часот на 19 март во болница во Јужна Каролина, Морган и Едвин станале родители на машко бебе на кое му го дале името Ромео. Без да знаат, 18 часа и 8 минути подоцна, во истата болница, Кристиjана...

Лицата со хендикеп немаат пристап до 20 јавни институции во Македонија

Лицата со хендикеп немаат пристап до 20 јавни институции во Македонија

пред 3 дена - Здравство 24

Од вкупно 77 јавни институции во Македонија, 20 јавни институции немаат овозможен пристап за лицата со посебни потреби до првиот кат, додека пак 64 јавни институции немаат овозможен пристап до вториот...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk