Тест кои може да го направите дома  открива дали имате здрави бели дробови

Тест кои може да го направите дома – открива дали имате здрави бели дробови

Бабин лек | пред една недела

Дали е се во ред со вашите бели дробови може да ви покаже мал тест за кој ви требаат само кибрит и запалка. Запалете го кибритот и испружете ја раката во која ја држите пред себе. Вдишете длабоко на нос...

Дали е опасна бемка од која растат влакненца  што треба да внимавате

Дали е опасна бемка од која растат влакненца – што треба да внимавате

Бабин лек | пред една недела

Бемките на телото се честа појава но луѓето често не знаат што да прават во врска со нив. Бемките се често со црвена или кафена боја а настануваат кога ќелиите на кожата почнуваат да растат во форма на...

Со една лажица ќе ги исчистите отровите од телото

Со една лажица ќе ги исчистите отровите од телото

Бабин лек | пред една недела

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Овој лек се покажал како многу ефикасен за тоа. Потребно...

Природен лек кој го намалува нивото на лош холестерол во крвта

Природен лек кој го намалува нивото на лош холестерол во крвта

Бабин лек | пред една недела

Освен што го намалува нивото на лошите маснотии во телото, овој волшебен пијалок го чисти организмот од токсини и ја подобрува циркулацијата. Магдоносoт во секојдневната подготовка на храна се додава како...

Доколку имате некоја од овие болести никако не конзумирајте лук  многу е опасно

Доколку имате некоја од овие болести никако не конзумирајте лук – многу е опасно

Бабин лек | пред една недела

Лукот е една од најдобрите намирници за зајакнување на имунитетот. Кога се конзумира сиров, лукот предизвикува лош здив, мачнина и долготраен лош вкус во устата. Меѓутоа, тоа зависи од хемискиот состав...

Дали боледувате од орторексија болест чие лекување е комплицирано

Дали боледувате од орторексија, болест чие лекување е комплицирано

Бабин лек | пред 2 недели

Орторексија е болест која се појавува кај луѓе кои претерано се посветуваат на здравата исхрана. Всушност, овие луѓе имаат страв да јадат намирници кои им штетат на нивното здравје. Сè повеќе млади луѓе...

Измешајте го медот со оваа состојка и ќе го заштитите организмот од разни вируси и бактерии

Измешајте го медот со оваа состојка и ќе го заштитите организмот од разни вируси и бактерии

Бабин лек | пред 2 недели

Започнувањето на денот со лажичка мед одсекогаш бил лек за зајакнување на имунитетот, но доколку медот го измешате со црно семе, можете додатно да го заштитите организмот од бактерии и вируси. Црното семе...

Лекови на нашите баби  џабе се а ниту една медицина не ги побила досега

Лекови на нашите баби – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Бабин лек | пред 2 недели

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. Старите не биле ,,заостанати,, или недоволно медицински...

Ова овошје е вистинско чудо кое може да спаси од глад милиони луѓе  Има неверојатни лековити својства

Ова овошје е вистинско чудо кое може да спаси од глад милиони луѓе – Има неверојатни лековити својства

Бабин лек | пред 2 недели

Иако се одгледува само во Индија, Виетнам, Шри Ланка, Тајланд, Филипините, Уганда, Танзанија и Јамајка, тоа е навистина популарно низ целиот свет затоа што одлично влијае на општото здравје. Тоа има вкус...

Не ја фрлајте кората од мандарина  може да ве спаси од кашлица и болести

Не ја фрлајте кората од мандарина – може да ве спаси од кашлица и болести

Бабин лек | пред 2 недели

Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а дома имате непрскани мандарини, од нивната кора можете да направите одличен лек. Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а дома имате непрскани мандарини, од...

Костенот како лек за бубрезите

Костенот како лек за бубрезите

Бабин лек | пред 2 недели

На костените им се припишуваат бројни лековити својства, а поради големата енергетска вредност, тие посебно им се препорачуваат на спортисти и деца. Помагаат кај бубрежни и дигестивни тегоби, а чајот од...

Домашен лек против кашлица за деца Преку ноќ ја отстранува

Домашен лек против кашлица за деца: Преку ноќ ја отстранува

Бабин лек | пред 2 недели

Облогите од мед се фантастични и помагаат во отстранувањето на кашлицата, особено кај децата! Еве го рецептот за да ги подготвите! Потребни состојки: домашен мед маслиново масло брашно Прво се меша малку...

Решете ги болките во грбот Овие вежби се прават 1 минута

Решете ги болките во грбот: Овие вежби се прават 1 минута

Бабин лек | пред 3 недели

Доколку имате болки во грбот, и сами знаете клолку може роа да ви смета во секојдневните активности и гво нормалниот живот. Но не се грижете, ви пренесуваме вежби кои ефикасно делуваат во најбрз можен...

Го пиеме сите  пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

Го пиеме сите – пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

Бабин лек | пред 3 недели

И покрај тоа што знаете колку е штетно за вашето здравје, и понатаму со задоволство пиете газирани пијалоци. Сепак, прочитајте неколку корисни совети кои можеби ќе ви помогнат да го намалите нивното конзумирање....

Овој лек ја лечи и најсилната болка во грлото

Овој лек ја лечи и најсилната болка во грлото

Бабин лек | пред 4 недели

Постојат лекови кои се пренесуваат од генерација на генерација, а кои се навистина делотворни. Ако сте меѓу оние кои имаат вопсаление на грлото или крајниците, постои лек кој го лекува сето тоа за само...

Исчистете го организмот од вируси и бактерии со терапија со лимон

Исчистете го организмот од вируси и бактерии со терапија со лимон

Бабин лек | пред 4 недели

Веќе 4000 години лимонот не се заобиколува во природното лекување и кулинарство. Богат е со витамин Ц и калиум, а содржи и доволна количина на магнезиум, калциум и фосфор. Свежо исцеден сок од лимон во...

Овие лекови против болки може да предизвикаат срцев застој

Овие лекови против болки може да предизвикаат срцев застој

Бабин лек | пред 4 недели

Одредени аналгетици го зголемуваат ризикот од срцев застој, предупредуваат данските научници, кои со својата студија покажале дека сѐ почестото користење на средства против болка, во поедини случаи предизвикале...

 Смрдлива вода локалитет чија вода лечи стомачни заболувања уринарниот тракт и бубрежни болести

“Смрдлива вода” локалитет чија вода лечи стомачни заболувања, уринарниот тракт и бубрежни болести

Бабин лек | пред еден месец

Најпосетуваниот туристички локалитет во општината е Смрдлива Вода. Живописната природа ќе ве воодушеви уште од почетокот на патот кој води кон падините на Кожув. Конска река чие течение мами со диви предели...

Овој сок го пиела 6 дена на празен желудник

Овој сок го пиела 6 дена на празен желудник

Бабин лек | пред еден месец

Постои решение за маснотиите околу стомакот. Многумина кои го пробале тврдат дека е ефикасен, а вие ќе можете многу брзо да изгубите на тежина. Сѐ што ви е потребно е: еден лимон доста магдонос чаша вода...

Доколку имате ишијас или болки во грбот земете го овој лек

Доколку имате ишијас или болки во грбот, земете го овој лек

Бабин лек | пред еден месец

Болката во долниот дел од грбот, во пределот на задницата и нозете, кој се јавува во случај на приклештен или воспален нерв или народски познато како ишијас, е еден од најчестите проблеми во денешницата....

Двапати го победи ракот на дојка Познатата пејачка покажа како после се

Двапати го победи ракот на дојка: Познатата пејачка покажа како после се

Бабин лек | пред еден месец

Познатата американска пејачка Анастасија (48) далечната 2003 година дозна дека боледува од рак на дојка, кој успеа да го победи, но по 9 години ракот и се врати. Таа одлучи да направи двојна масектомија,...

За прочистување на белите дробови Лек за сите пушачи

За прочистување на белите дробови: Лек за сите пушачи

Бабин лек | пред еден месец

Ако сте пушач овој лек е за вас, лесно се прави дома и производите се достапни во секоја кујна. Ги исфрла секретите од белите дробови на пушачите. Убаво е да се приготви и во текот на зимата, кога ќе фатите...

Овие симптоми за срцев удар се јавуваат само кај жени

Овие симптоми за срцев удар се јавуваат само кај жени

Бабин лек | пред еден месец

Една од водечките причини за смрт во светот е срцевиот удар и наспроти мислењето дека само мажите ги погодува ова зло, сепак, голем број жени умираат од инфаркт. Според статистичките податоци, половина...

Детето ви се жали на болки Оваа состојба ја имаат третина деца кои одат во градинка и во основно училиште

Детето ви се жали на болки? Оваа состојба ја имаат третина деца кои одат во градинка и во основно училиште

Бабин лек | пред еден месец

Ако детето се жали на грчеви, болки во мускулите на рацете и нозете веројатно пати од болки поврзани со растот, велат стручните лица кои истакнуваат дека од тој проблем патат третина од децата од предучилишна...

Го победила ракот двапати па сега и се одолжува на болницата која и помогнала

Го победила ракот двапати, па сега и се одолжува на болницата која и помогнала

Бабин лек | пред еден месец

Монтана Браун (24) е девојка која двапати го победила ракот. Неодмана се пофалила дека почнала да работи како педијатерска сестра во болицата во која се лекувала во Атланта во американската држава Џорџија....

Излечете синусна инфекција за 20 секунди  ова е вистинско чудо

Излечете синусна инфекција за 20 секунди – ова е вистинско чудо

Бабин лек | пред еден месец

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух. За среќа постои начин како...

 Напред розово  чекори против ракот на дојка в недела на плоштад Македонија

„Напред розово – чекори против ракот на дојка“ в недела на плоштад „Македонија“

Бабин лек | пред еден месец

Прошетка под мотото „Напред розово – чекори против ракот на дојка“ во чест на сите жени кои имаат рак на дојка, за оние кои се излечиле, но и за оние кои ја изгубиле битката со болеста, ќе се одржи на...

Дали некогаш ви се случило телото да ви отскокне додека заспивате Еве што се случува

Дали некогаш ви се случило телото да ви „отскокне„ додека заспивате? Еве што се случува

Бабин лек | пред еден месец

Сигурно некогаш ви се случило да заспиете и кога баш ви се чини дека , тонете во најубавиот сон, наеднаш вашето тело ќе ве изненади и ќе „ одскокне„ и ќе ве разбуди. Еве што всушност се случува: Научниците...

Се будите во 3 часот  еве што се обидува вашето тело да ви каже

Се будите во 3 часот – еве што се обидува вашето тело да ви каже

Бабин лек | пред еден месец

Телото е неверојатен механизам. Во него за време на спиење се случуваат бројни хемиски реакции и промени кои многумина се поврзани со работите кои ги работиме во текот на денот. Ако навечер се будуите...

Тимот на Камилоски го изведе првото роботизирање на човек во Македонија

Тимот на Камилоски го изведе првото роботизирање на човек во Македонија

Бабин лек | пред 2 месеци

Колку и да звучи футуристички, но напредокот на медицината им овозможува на пациентите кои имаат повреда на зглобовите и на скелетот и кои досега живееле со болки да можат да ги заменат повредените делови...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност