Полицијата пронајде оружје и муниција при претрес во куќи во скопската населба Ченто

Полицијата пронајде оружје и муниција при претрес во куќи во скопската населба Ченто

Весник | пред еден месец

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, во скопската населба Ченто денеска извршила претрес во домовите на шест лица. Како што информираат од МВР, акцијата била спроведена по добиени оперативни...

Во тешка сообраќајка загина пејачот кој се прослави во дуетот со Анабела

Во тешка сообраќајка загина пејачот кој се прослави во дуетот со Анабела

Весник | пред еден месец

Младиот пејач од Босна и Хецеговина, Ѓуки Ѓурановиќ (32), го загуби животот во сообраќајна несреќа која 15 минути по полноќ се случила на магистралниот пат М5 на местото Брдо, со општината Мркоњиќ Град....

Анабела се огласи за големата трагедија Тој беше ангел голем борец

Анабела се огласи за големата трагедија: Тој беше ангел, голем борец!

Весник | пред еден месец

Младиот пејач Ѓуки Ѓурановиќ (32) загина синоќа во тешка сообраќајна несреќа. Оваа трагедија ги погоди неговите најблиски меѓу кои и пејачката Анабела која многу му помагаше во кариерата. Анабела низ солзи...

ВО МОМЕНТОВ Едвај спасуваат жена да не се удави во Вардар

ВО МОМЕНТОВ: Едвај спасуваат жена да не се удави во Вардар

Весник | пред еден месец

Од водите на Вардар, во центарот на Скопје, две лица предмалку успеаја да спасат млада жена. При обидот за спасување жената и еден од спасувачите беа заглавени во цевките кои се гледаат во реката. На местото...

Кривични пријави за гостиварец и битолчанец кои ограбувале продавници во Охрид

Кривични пријави за гостиварец и битолчанец кои ограбувале продавници во Охрид

Весник | пред еден месец

Охридската полиција поднесе кривична пријава против Џ.И. (24) од село Врапчиште, гостиварско и А.М. (21) од Битола поради постоење на основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела „тешка кражба“,...

Прва средба на специјалната обвинителка Јанева со државниот обвинител Јовески

Прва средба на специјалната обвинителка Јанева со државниот обвинител Јовески

Весник | пред еден месец

Актуелната состојба во обвинителствата, идната редовна комуникација, потребата од размена на искуства, заедничката определба и подготвеност за соработка со цел поефикасно гонење на сторителите на кривичните...

Обвинетиот од СЈО вчера ангажирал адвокат и затоа побара да се одложи судењето

Обвинетиот од СЈО вчера ангажирал адвокат и затоа побара да се одложи судењето

Весник | пред еден месец

Обвинетиот експомошник министер во МВР, Ѓоко Поповски преку адвокатот Богољуб Софрониевски побара да се одложи судењето за случајот „Тенк“, бидејќи вчера ангажирал адвокат за да го брани пред судот и немал...

Општина Карпош започнува акција за собирање на електронски отпад

Општина Карпош започнува акција за собирање на електронски отпад

Весник | пред еден месец

Пред еден од најфреквентните делови во Општина Карпош на влезот од трговскиот центар „Skopje City Mall“ е поставена првата „еко зона“ (голем контејнер) за отстранување на помали електрични уреди и електронски...

Направете ги овие пет промени во куќата и парите ќе ви стигнат

Направете ги овие пет промени во куќата и парите ќе ви стигнат

Весник | пред еден месец

Фенг шуи е древна кинеска вештина според која некои работи во животот можете да ги унапредите или уназадите зависно од распоредот во куќата. Ако сакате да си ја подобрите финансиската состојба направете...

Доктор Жан Зимбаков најверојатно ќе биде нов директор на Клиниката за Кардиологија

Доктор Жан Зимбаков најверојатно ќе биде нов директор на Клиниката за Кардиологија

Весник | пред еден месец

Доктор Жан Зимбаков најверојатно ќе биде новиот директор на скопската Клиника за кардиологија, дознава „Фокус". Неговото име најмногу се врти во лекарските кругови, а тој доаѓа на местото на поранешниот...

Груевски задоцни 8 минути судијката Кацарска го опомена

Груевски задоцни 8 минути, судијката Кацарска го опомена

Весник | пред еден месец

Поранешниот премиер Никола Груевски задоцни осум минути на првото судско рочиште за случајот „Тенк“, кој се однесува на набавката на луксузниот „мерцедес“.  Груевски дојде во судницата откако снимателите...

Камерата снимила дете како фрла петарда во шахта  Тоа што следи ќе ве остави без зборови

Камерата снимила дете како фрла петарда во шахта - Тоа што следи ќе ве остави без зборови!

Весник | пред еден месец

Следното видео покажува шокантен момент кога експлозија исфрла дете повеќе од три метри во височина, откако запалило у фрлило петарда во канализација! Снимката од блиските надзорни камери покажуваат шахта...

Ѕимас Можен домино ефект ако не успеат преговорите за името со Македонија

Ѕимас: Можен домино ефект ако не успеат преговорите за името со Македонија

Весник | пред еден месец

Познатиот грчки експерт за Балканот, Ставрос Ѕимас, во авторски текст во весникот „Катимерини" пишува за можноста од домино ефект во регионот доколку не успеат преговорите за името на Македонија и изразува...

Хелсиншкиот комитет апелира возачите во ЈСП да го користат звучниот систем за автобуски постојки

Хелсиншкиот комитет апелира возачите во ЈСП да го користат звучниот систем за автобуски постојки

Весник | пред еден месец

Хелсиншкиот комитет за човекови права испрати реакција до Јавното сообраќајно претпријатие-Скопје (ЈСП) за некористењето на звучниот систем кој во автобусите ги најавува следните постојки. Причината за...

Скопје Пред мои очи се случуваше драма татко нема 150 денари да му купи на детето светилка

Скопје: Пред мои очи се случуваше драма, татко нема 150 денари да му купи на детето светилка!

Весник | пред еден месец

"Одам во банка, за да се информирам за париве од ДИК што се случува, доаѓа еден човек, сиротиот смрзнат, го држи детенцето за рака, го убедува дека парите за социјално ги пуштиле така го известил некој...

Детали од бруталното убиство на италијанскиот златар Распишана потерница против една проститутка полицаец и Душан сите од Србија

Детали од бруталното убиство на италијанскиот златар: Распишана потерница против една проститутка, полицаец и Душан, сите од Србија

Весник | пред еден месец

Засега е уапсена само 45-годишната Љубица Костиќ, поради сомнение дека учествувала во убиството на Алдо Карли од Трст. 45-годишната Љубица Костиќ, била уапсена од италијанската полиција поради тешко убиство...

Нов трет мобилен оператор во Македонија

Нов, трет мобилен оператор во Македонија

Весник | пред еден месец

"Телекабел" од оваа година планира да понуди мобилна телефонија, најави првиот човек на компанијата Роберт Димитров по повод 21 година од постоењето на брендот со 100-процентен домашен капитал. Тој соопшти...

Затвореник од Јурумлери заврши во болница  еве зошто

Затвореник од Јурумлери заврши во болница - еве зошто!

Весник | пред еден месец

Вчера попладнето во затворот Идризово се степале двајца затвореници. 45- годишен затвореник од селото Јурумлери скопско бил претепан од друг затвореник. На претепаниот затвореник му била укажана медицинска...

Димовски Ако сакавме да го блокираме Собранието ќе поднесевме 350 000 амандмани а не само 35 000

Димовски: Ако сакавме да го блокираме Собранието ќе поднесевме 350.000 амандмани, а не само 35.000

Весник | пред еден месец

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува парламентот, тој нема да го применува законот и надвор...

Шилегов Модерниот и ефикасен велосипедски сообраќај ќе биде новото лице на Скопје

Шилегов: Модерниот и ефикасен велосипедски сообраќај ќе биде новото лице на Скопје

Весник | пред еден месец

Во Скопје се одржа меѓународна конференција „Развој на урбаната мобилност за одржлив град и град во кој квалитетно се живее“ на која се обрати и скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. Оваа конференцијата...

Маж загина при изградба на автопатот Штип Миладиновци Скопје

Маж загина при изградба на автопатот Штип-Миладиновци-Скопје

Весник | пред еден месец

Маж загина при изградба на автопатот Штип – Миладиновци – Скопје. Според полицијата, несреќата се случила вчера во 11.50 часот, на 7,5 километри од клучката Штип. При изведување градежни работи, Д.М.(54)...

Тепачка во затворот Идризово

Тепачка во затворот Идризово

Весник | пред еден месец

Затворен е повреден при тепачка во затворот „Идризово“. Според полицијата, инцидентот се случил вчера околу 16 часот кога затвореникот Р.Ѓ. (45) од село Јурумлери, Скопско, бил удрен во пределот на носот...

Солза Грчева за Фрчковски Глупаци со тапија Алчни до бесвест

Солза Грчева за Фрчковски: Глупаци со тапија. Алчни до бесвест

Весник | пред еден месец

Љубомир Фрќковски, деновиве е многу активен по медиумите со своите ставови за процесот на преговирите на Македонија и Грција, за името, но и за идентитетот. Поранешниот министер за внатрешни работи синоќа...

ДИРЕКТОРОТ НА ЦИА ПРЕДУПРЕДУВА Русија е влијателна но Кина е многу поопасна за САД

ДИРЕКТОРОТ НА ЦИА ПРЕДУПРЕДУВА: Русија е влијателна, но Кина е многу поопасна за САД

Весник | пред еден месец

Кинеските напори да се врши прикриено влијание на Западот е загрижувачко како и руската субверзија, оценил директорот на ЦИА Мајк Помпео. Тој, во изјава за БиБиСи, рекол дека Кинезите имаат многу повеќе...

 Голф изваден од реката Вардар

„Голф“ изваден од реката Вардар

Весник | пред еден месец

Украден „фолксваген голф“ би пронајден во реката Вардар, од каде вчера го извлекле пожарникарите. Вчера во 13.28 часот во Единицата за информации и команда Скопје било  пријавено дека во реката Вардар,...

Од 1 ви февруари месец на бугарски филм во Кинотека

Од 1-ви февруари месец на бугарски филм во Кинотека

Весник | пред еден месец

Манифестацијата „Месец на бугарски филм“ ќе започне во Кинотеката на Македонија на 1 февруари, а како што информираат оттаму поводот за ваквата филмска програма за која влезот ќе биде бесплатен е претседавањето...

 Нон пејпер од Шпанија Стоп за влегувањето на Косово во ЕУ тие не се дел од проширувањето

„Нон пејпер“ од Шпанија: Стоп за влегувањето на Косово во ЕУ, тие не се дел од проширувањето

Весник | пред еден месец

Само една недела пред усвојувањето на Стратегијата за проширување на Европска унија кон земјите од Западен Балкан, Шпанија ги доведе под знак прашалник не само стратегијата туку и целиот процес. Всушност...

Петмина повредени во осум сообраќајни несреќи

Петмина повредени во осум сообраќајни несреќи

Весник | пред еден месец

Во текот на вчерашниот ден, на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле осум сообраќајни незгоди од кои три со телесни повреди и пет со материјална штета. При сообраќајните незгоди пет...

Нова опасна игра  рефлекси на смртта Меѓусебно си вперуваат пиштоли во главите и снимаат паѓаат првите жртви

Нова опасна игра – рефлекси на смртта: Меѓусебно си вперуваат пиштоли во главите и снимаат, паѓаат првите жртви

Весник | пред еден месец

Младите си ги "проверуваат" рефлексите, но како и во слични предизвици, и тука лесно излегува се од контрола. Кој верувал дека играта "Син Кит" е најопасното нешто што некогаш се појавило меѓу тинејџерите,...

Тајани Името може да се реши и Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Тајани: Името може да се реши и Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Весник | пред еден месец

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани оценува дека има можност Република Македонија да го реши спорот за името и да ги почне наскоро преговорите за членство во ЕУ. – Поранешна Југословенска...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност