Заедничка одлука на советот на Дебарца против депонијата

Заедничка одлука на советот на Дебарца против депонијата

ОхридНет | пред еден час

Втор обид за распишување референдум за регионална депонија во општина Дебрца. Советниците од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ  и  денес, после претходната прекината седница  долго се расправаа.

Паднал од кајче ја повредил главата

Паднал од кајче ја повредил главата

ОхридНет | пред 3 часа

На 28.07.2017 година околу 03,30 часот со возило на Итна медицинска помош, во болница „Св.Еразмо“, со повреди на главата бил донесен Г.С. (40) од Охрид.

Поплаки од охридските таксисти

Поплаки од охридските таксисти

ОхридНет | пред 3 часа

Нова сезона стари проблеми. Никако да ја научиме лекцијата.... И ова лето повторно лавина поплаки од охридските таксисти.

Завршува шестото На зајдисонце во Трпејца

Завршува шестото „На зајдисонце“ во Трпејца

ОхридНет | пред 4 часа

Со настапот на ансамблот „Билјана“ од Охрид и доделувањето на благодарници и признанија на дел од учесниците, спонзорите и донаторите, вечерва од 20 и 30 часот во туристичката населба Трпејца ќе биде заокружено...

Охрид се чисти директорот на Комуналец на терен

Охрид се чисти, директорот на Комуналец на терен

ОхридНет | пред 4 часа

Новиот директор на ЈП Охридски Комуналец веднаш се фати за работа. Александар Китески важи за многу амбициозен, но  и докажан професионалец.

Кампањата Јас внимавам овој месец во Охрид

Кампањата „Јас внимавам“ овој месец во Охрид

ОхридНет | пред 4 часа

Кампањата „Јас внимавам“ иницирана од компанијата ОКТА, со поддршка на Министерството за внатрешни работи, овој месец своите активности за поголема безбедност во сообраќајот ги насочи кон заморот како...

 Извештаи на рисот  ќе се промовира во Уранија

„Извештаи на рисот“, ќе се промовира во „Уранија“

ОхридНет | пред 4 часа

Вечерва од 20 часот, во куќата на „Уранија“, ќе биде промовирана книгата стихозбирки „Извештаи на рисот“ од авторите Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски.

Курајчки средби 2017

Курајчки средби 2017

ОхридНет | пред 4 часа

Традиционално и оваа година по 15ти пат во Куратица ќе се одржат „Курајчките средби“.

Укинат притворот на Угреновиќ убиецот на Димитар на слобода

Укинат притворот на Угреновиќ, убиецот на Димитар на слобода

ОхридНет | пред 22 часа

Денес судот донесе одлуката да се укине притворот на Бојан Угреновичќ од Кралјево, српскиот турист кој на новогодишната нпќ лани, на смрт го претепа охриѓанецот Димитар Матилоски.

Втор по ред фестивал Охрид колинг 2017

Втор по ред фестивал „Охрид колинг 2017“

ОхридНет | пред еден ден

Охрид подготвен за вториот по ред фестивал „Охрид колинг“.

Презакажана манифестацијата Денови на медот

Презакажана манифестацијата „Денови на медот“

ОхридНет | пред еден ден

Манифестацијата „Денови на медот“ која првично беше предвидено да се одржи од 13 до 16 август 2017 година, на барање на Пчеларското здружение „Охрид“ од Охрид се презакажува и истата ќе се одржи од 4 до 7 август 2017 година.

Скопјанец прелажал лешанец му зел 10 јагниња

Скопјанец прелажал лешанец, му зел 10 јагниња

ОхридНет | пред еден ден

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(64) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “измама”.

11 албански државјани протерани од струшката депонија

11 албански државјани протерани од струшката депонија

ОхридНет | пред еден ден

11 државјани на Република Албанија се протерани од државата поради тоа што нелегално живееле и работеле на струшката депонија.

Приведени албански државјани ја палеле струшката депонија

Приведени албански државјани, ја палеле струшката депонија

ОхридНет | пред еден ден

Четири лица,  државјани на Република Албанија се приведени  во струшката полициска станица , под сомнение дека ја палеле струшката депонија.

Два послаби земјотреси во охридско

Два послаби земјотреси во охридско

ОхридНет | пред еден ден

И минатата ноќ регистрирани два нови земјотреси во охридско.

КУД Охриѓанка  на фестивал во Минтурно Италија

КУД „Охриѓанка“ на фестивал во Минтурно, Италија

ОхридНет | пред еден ден

Културно уметничкото друштво ,,Охриѓанка” од Охрид продолжува да реди блескави успеси и да биде достоен амбасадор и промотор на македонскиот фолклор.

Закажана седницата за референдум во Дебрца

Закажана седницата за референдум во Дебрца

ОхридНет | пред еден ден

Претседателт на Советот на општина дебрца Даниел Огненоски го закажа продолжението на седвнивата на кое ќе се носи одлука за изградбата на регионалната депонија во селото Годивје.

Меѓународна едриличарска регата Охрид 2017

Меѓународна едриличарска регата Охрид 2017

ОхридНет | пред еден ден

На 29 и 30 јули ќе се одржи Меѓународна  едриличарска регата - Охрид 2017.

Стрезо Стаматоски нов директор на Центарот за култура Охрид

Стрезо Стаматоски нов директор на Центарот за култура Охрид

ОхридНет | пред еден ден

Министерството за култура на Република Македонија донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Националната установа Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид. За врш

Скопјанец извршил полово дејствие на јавно место во Охрид

Скопјанец извршил полово дејствие на јавно место во Охрид

ОхридНет | пред 2 дена

Скопјанец сторил полово дејствие на јавно место во Охрид. Гнасниот чин, тој го сторил при крајот на минатиот месец во влез од зграда каде започнал да допира млада девојка што ја сретнал во ходникот.

Искинати цвеќиња искршени чешми вандали дивеат низ Охрид

Искинати цвеќиња, искршени чешми, вандали дивеат низ Охрид

ОхридНет | пред 2 дена

Продолжува вандалското однесување на поединци во Охрид. Секојдневно се уништуваат јавните добра.

Четврта Бреинобреин генерација во Охрид

Четврта Бреинобреин генерација во Охрид

ОхридНет | пред 2 дена

Четвртата  генерација на деца кои ја посетуваат Бреинобреин програмата во Центарот за развивање на животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид, успешно ја заврши интернационална едукативна Бреинобреин програма.

Прво Охридско еко лето

Прво Охридско еко лето

ОхридНет | пред 2 дена

Денес точно на пладне па во наредните денови во организација на Еко-свест во Охрид ќе се случува Охридско Еко Лето.

Конечно ред на пешаката патека

Конечно ред на пешаката патека

ОхридНет | пред 3 дена

Се чини дека полицијата, конечно става ред на пешачката патека од каналот „Студенчишта“ кон комплексот „Парк“.

Политичка преписка за директорското место во Охридски Комуналец

Политичка преписка за директорското место во „Охридски Комуналец“

ОхридНет | пред 3 дена

Политичка преписка мегу локалните  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за промената на директорското место во ЈП „Охридски Комуналец“.

Стоп за гласната музика во Охрид

Стоп за гласната музика во Охрид

ОхридНет | пред 3 дена

Во Охрид формирана фејсбук страна на невладината организација за борба со гласната музика.

Убиецот на Димитар не се чуствувал виновен

Убиецот на Димитар, не се чуствувал виновен

ОхридНет | пред 3 дена

На денешното повторно судење за новогодишното убиство, во кое на смрт беше претепан 26 годишниот Димитар Матилоски од Охрид, убиецот Бојан Угреновиќ од Кралјево го смени исказот.

Школата за фудбал на Барселона во Охрид

Школата за фудбал на Барселона во Охрид

ОхридНет | пред 3 дена

Од  21 до 27 август на терените на СРЦ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ во Охрид ќе престојува кампот на Школата за фудбал на Фудбалскиот Клуб Барселона.

Смртни закани по животот на градоначалникот Трајкоски

Смртни закани по животот на градоначалникот Трајкоски

ОхридНет | пред 3 дена

Симпатизери на СДСМ  упатиле смртни закани до градоначалникот на општина Дебрца Игор Трајкоски, а советниците во градскиот совет се караат  едни за референдум, други за декларација против регионалната депонија.

Со вешта компјутерска измама до многу пари

Со вешта компјутерска измама до многу пари

ОхридНет | пред 3 дена

Вешт измамник и врвен познавач на компјутерската технологија од Исланд, направил фалсификат фактури и прелажал охриѓанец со цел да заработи речиси 5000 евра.

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност