Заврши реконструкцијата на патот Битола Ресен Буково

Заврши реконструкцијата на патот Битола Ресен Буково

пред 3 часа - ОхридНет

Јавното претпријатие за државни патишта ја заврши санацијата на магистралниот пат Битола – Ресен – Буково.

Фибула вработува се бараат туристички работници

Фибула вработува, се бараат туристички работници

пред 17 часа - ОхридНет

ФИБУЛА ОХРИД објавува оглас за 12 работни места : туристички работник – водичи, пратители и претставници по хотели ( хост ).

Со закон ќе се регулира интернет криминалот

Со закон ќе се регулира интернет криминалот

пред еден ден - ОхридНет

Законско регулирање на интернет просторот. Земјите од Југоисточна Европа заеднички  ќе воведуваат закони за спречување на интернет криминалот.

Охрид го одбележа денот на сесловенските просветители

Охрид го одбележа денот на сесловенските просветители

пред еден ден - ОхридНет

Со положување на цвеќе пред споменикот на Светите Кирил и Методиј, денеска, свечено беше одбележан 24. Мај денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј.

Градоначалникот на Волонгог Австралија во посета на Охрид

Градоначалникот на Волонгог Австралија во посета на Охрид

пред еден ден - ОхридНет

Градоначалникот на Волонгог, Австралија, Бродбери, деновиве е во посета на Охрид.

Голема меѓународна туристичка конференција во Охрид

Голема меѓународна туристичка конференција во Охрид

пред еден ден - ОхридНет

Од 15 до 18 јуни, Охрид ќе биде домаќин на Втората конференција „Дестинацијата како бренд“, што ја организира балканската асоцијација на хотелиерите БAХА во соработка со Хотелската асоција на Македонија...

Институот за филм во Охрид доби најсовремена филмска опрема

Институот за филм во Охрид доби најсовремена филмска опрема

пред еден ден - ОхридНет

Институтот за филм од Охрид набави вредна филмска опрема.

Следи голема меѓународна туристичка конференција во Охрид

Следи голема меѓународна туристичка конференција во Охрид

пред еден ден - ОхридНет

Од 15 до 18 јуни, Охрид ќе биде домаќин на Втората конференција „Дестинацијата како бренд“, што ја организира балканската асоцијација на хотелиерите БAХА во соработка со Хотелската асоција на Македонија...

50 завршени градежните работи на автопатот Охрид Кичево

50% завршени градежните работи на автопатот Охрид Кичево

пред еден ден - ОхридНет

Завршена е изградбата на речиси половина од автопатот Кичево – Охрид, долг 57 километри, со вкупна вредност од 374 милиони евра.

Во септември ќе заврши реконструкцијата на Свети Еразмо

Во септември ќе заврши реконструкцијата на „Свети Еразмо“

пред еден ден - ОхридНет

Активностите за реконструкција и модернизација на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид треба да завршат најдоцна за четири месеци со што болницата ќе може да работи во полн капацитет.

Бидете и вие дел од Охрид трчат

Бидете и вие дел од „Охрид трчат“

пред 2 дена - ОхридНет

Асоцијација за спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ, од Охрид, најавува голема атлетска манифестација низ улиците на Охрид.

Груевски во посета на Охрид

Груевски во посета на Охрид

пред 2 дена - ОхридНет

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денес  ќе биде во посета на Охрид и Струга.

На натпреварот по македонски прво место за Искра Атанасова

На натпреварот по македонски прво место за Искра Атанасова

пред 2 дена - ОхридНет

На 22.5.2017 во ОУ „Кочо Рацин “ Прилеп се одржа Државниот натпревар по македонски јазик каде  ученичката  Искра Атанасова –Митуш од ОУ „Григор Прличев“ го освои првото место.

Охрид избира најубав двор

Охрид избира најубав двор

пред 2 дена - ОхридНет

По повод Денот на Екологијата 05 Јуни.2017, Женски Центар Бисера Охрид објавува конкурс за избор на најубаво уреден двор и станбена површина.

Се празнува денот на сесловенските просветители

Се празнува денот на сесловенските просветители

пред 2 дена - ОхридНет

Денес се одбележува спомен на сесловенските браќа Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни.

Ова се наградените на конкурсот за хуманост

Ова се наградените на конкурсот за хуманост

пред 2 дена - ОхридНет

Заврши литературниот и ликовен конкурс кој во рамки на одбележување на 8 мај - Светскиот ден на Црвениот крст и Неделата на Црвениот крст (8-15 мај) и чествувањето на празникот на големите просветители...

Груевски во посета на Охрид и Струга

Груевски во посета на Охрид и Струга

пред 3 дена - ОхридНет

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски утре ќе биде во посета на Охрид и Струга.

Промовиран проектот Спорт и семејни вредности

Промовиран проектот „Спорт и семејни вредности“

пред 3 дена - ОхридНет

Во организација на Агенцијата за млади и спорт, Сојузот на спортските федерации и Општина Охрид, денеска во спортската сала на ОУ „ Григор Прличев“ беше промовиран проектот „ Спортот и семејните вредности“ .

Анкета на ФТУ Што сакаат туристите сениори во Охрид

Анкета на ФТУ: Што сакаат туристите сениори во Охрид?

пред 3 дена - ОхридНет

Културно историските споменици причина број еден за посета на Охрид. На второ место се природните убавини Охридското езеро и Галичица,  а потоа следуваат традицијата и храната.

Утре е ден на сесловенските просветители

Утре е ден на сесловенските просветители

пред 3 дена - ОхридНет

Утре се одбележува спомен на сесловенските браќа Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни.

УСПЕШЕН НАСТАП НА ОУ КОЧО РАЦИН НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПИОНЕРСКИ СЕМАФОР

УСПЕШЕН НАСТАП НА ОУ „КОЧО РАЦИН“ НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР „ПИОНЕРСКИ СЕМАФОР“

пред 4 дена - ОхридНет

Овој викенд во Скопје се одржа Државниот натпревар „Детски семафор 2017“ година на кој учество зедоа ученици од Општина Охрид, кои претходно постигнаа одлични резултати на регионалниот натпревар што се одржа во Општина Кичево.

Демант на веста Поведена постапка против охриѓанец за нередите во собранието

Демант на веста: Поведена постапка против охриѓанец за нередите во собранието

пред 4 дена - ОхридНет

Во врска со веста преземена од официјалниот веб портал на МВР, дека е поведена постапка против охриѓанец, вработен во МВР, за учество во настаните во собранието до редакцијата на Охриднет.ком пристигна демант.

Неколку улици без вода во Охрид

Неколку улици без вода во Охрид

пред 4 дена - ОхридНет

Утре неколку улици во Охрид без вода.

Матура на Свети Наум Охридски

Матура на „Свети Наум Охридски“

пред 4 дена - ОхридНет

Матурантите од ЕМУЦ „Свети наум Охридски“ достоинствено ја прославија матурската вечер.

Експертите повикуваат да се заштити блатото

Експертите повикуваат да се заштити блатото

пред 4 дена - ОхридНет

Заврши посетата на проф. д-р Јос Ферхуфен, претседател на Европскиот огранок на Светското друштво на научници за блатни екосистеми.

 Мал битолски Монмартр ќе дојде во Охрид и Вевчани

„Мал битолски Монмартр“ ќе дојде во Охрид и Вевчани

пред 4 дена - ОхридНет

Два каравана на светскиот фестивал на детското ликовно творештво ``Мал битолски Монмартр, годинава ќе бидат реализирани во Охрид и Вевчани.

Крадел од цркви до џамија  заработил пријава

Крадел од цркви до џамија, заработил пријава

пред 4 дена - ОхридНет

30 годишен охриѓанец безмислосно и без почит кон верските објекти, крадел низ цркви и џамија во Охрид. Користел алат и кршел влезни врати и „спечалил“ 2200 денари и една кривична пријава. Според полициското...

ТЦ КАМ Village распишува оглас за вработување

ТЦ КАМ Village распишува оглас за вработување

пред 4 дена - ОхридНет

Првиот регионален трговски, забавен и шопинг центар во западна Македонија KAM Village распишува оглас за вработување на лица во дел од сегментите на центарот.

Поведена постапка и против охриѓанец за нередите во собранието

Поведена постапка и против охриѓанец за нередите во собранието

пред 4 дена - ОхридНет

Во врска со настаните од 27.04.2017 година во Собранието на РМ, во текот на иминатите денови од страна на Единицата за насилен криминал во СВР Скопје до Основно јавно обвинителство Скопје доставена е уште...

Ќе се доделуваат дипломите на факултетот за туризам

Ќе се доделуваат дипломите на факултетот за туризам

пред 4 дена - ОхридНет

Утре свечено доделување на дипломи во Факултетот за туризам и угостителство во Охрид.

Повеќе
КЛИКНИ