Отворање на работилницата PeaceTech Exchange

Отворање на работилницата PeaceTech Exchange

Макфакс | пред 8 минути

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, заедно со американскиот заменик амбасадор Микаела Швајцер- Блум официјално ја отворија работилницата Peace Tech Exchange, наменета...

Царинската управа запленила стока со вредност од околу 4 6 милиони денари

Царинската управа запленила стока со вредност од околу 4,6 милиони денари

Макфакс | пред 11 минути

Царинската управа во текот на изминатите три седмици открила повеќе обиди за криумчарење на разна стока, при што привремено задржала облека, обувки, накит, мобилни телефони, кафемати, апарат за алко-тест,...

Димитров најдобар спортист на Балканот

Димитров најдобар спортист на Балканот

Макфакс | пред 13 минути

Тенисерот Григор Димитров е избран за најдобар спортист на Балканот во 2017 година во анкетата на Бугарската национална агенција (БТА). Во гласањето за најдобар спортист на Балканот, кој го организира...

Убиени напаѓачите во Кабул

Убиени напаѓачите во Кабул

Макфакс | пред 13 минути

Нападот врз авганистанскиот разузнавачки центар во Кабул е завршен, откако полицијата успеа да ги убие напаѓачите. Претходно авганистанските власти соопштија дека вооружени лица организирале напад врз...

ВМРО ДПМНЕ ќе блокира четири крстосници во Скопје

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири крстосници во Скопје

Макфакс | пред 14 минути

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави блокади на четири фреквентни крстосници во главниот град. Крстосницата кај „Мавровка“ ќе биде блокирана од 15 до 17 часот, крстосницата пред „Нова Македонија“ ќе биде блокирана...

Димитров Сијарто Унгарија останува силен поддржувач на Македонија

Димитров-Сијарто: Унгарија останува силен поддржувач на Македонија

Макфакс | пред 19 минути

Унгарија останува силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО, изјави министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто на средбата со македонскиот шеф на дипломатијата,...

Министерот за правда и заменикот се повлекуваат од Советот за реформи во правосудството

Министерот за правда и заменикот се повлекуваат од Советот за реформи во правосудството

Макфакс | пред 24 минути

Министерот за правда Билен Саљији и заменикот Оливер Ристовски ќе се повлечат од Советот за реформи во правосудството, со цел да се одблокира процесот на работа на ова тело во Министерството за правда,...

Груевски Нè малтретираат по неколкупати да одиме во суд

Груевски: Нè малтретираат по неколкупати да одиме во суд

Макфакс | пред 34 минути

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека изјавата на специјалната обвинителка Лиле Стефанова дека снимените телефонски разговори може да се менуваат и да се манипулира со нив е фрапантна. „На...

Неповратна финансиска помош од Кина од 2 5 милиони евра

Неповратна финансиска помош од Кина од 2,5 милиони евра

Макфакс | пред 55 минути

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсиан потпишаа Договор за економска и техничка соработка за обезбедување на...

Адвокатката на напаѓачот на Тодоров бара изземање на судијката Лаличиќ

Адвокатката на напаѓачот на Тодоров бара изземање на судијката Лаличиќ

Макфакс | пред еден час

Адвокатката на Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара кој е  обвинет за обид за убиство на ексминистерот за здравство, Никола Тодоров побара да биде изземена судијката Софија Лаличиќ поради пристрасност,...

Во тензична атмосфера Арта Марку избрана за привремен јавен обвинител на Албанија

Во тензична атмосфера, Арта Марку избрана за привремен јавен обвинител на Албанија

Макфакс | пред еден час

Во тензична атмосфера пред Собранието во Тирана, албанскиот парламент само со гласовите на пратениците на социјалистите кои се на власт ја избраа Арта Марку за јавен обвинител на Албанија. Марку има привремен...

Жерновски Одбраната на Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето

Жерновски: Одбраната на Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето

Макфакс | пред еден час

Одбраната на експремиерот Никола Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето. Ова го изјави пред Основиот суд поранешниот градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски. „Колку и да се...

Нема промени во оданочувањето на дознаките со измените во Законот за брз трансфер на пари

Нема промени во оданочувањето на дознаките со измените во Законот за брз трансфер на пари

Макфакс | пред еден час

Со предложените измени на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари, се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција, велат од Министерството за финансии....

Милано го прави најголемиот божикен колач  тежок 140 килограми

Милано го прави најголемиот божикен колач – тежок 140 килограми

Макфакс | пред еден час

Милано за овие божикни празници го направи најголемиот колач „Панетоне“ на светот. Станува збор за најпознатиот италијански колач со вкус на грозје и кора од портокал. Колачот е тежок 140 килограми, а...

Нема камери за Насилство во Центар судењето одложено

Нема камери за Насилство во Центар, судењето одложено

Макфакс | пред еден час

Судењето за предметот на Насилство во Центар, во кое осомничен е експремиерот Никола Груевски, е одложено за 27 ноември бидејќи во судницата немало камери за снимање на судскиот процес. За денеска во 11.3о...

Серија настани за Критичко преиспитување на правото на Правниот факултет во Скопје

Серија настани за „Критичко преиспитување на правото“ на Правниот факултет во Скопје

Макфакс | пред еден час

Под насловот „Критичко преиспитување на правото“ на Правниот факултет „Јустинијан Први“ ќе биде одржана серија на настани како: јавни предавања на домашни и странски научници и истражувачи, затворени симпозиуми...

Борба за камери во кривичен  Груевски чека да стигне опремата за снимање на судењето

Борба за камери во кривичен – Груевски чека да стигне опремата за снимање на судењето

Макфакс | пред еден час

Судењето за предметот Насилство во Општина Центар иако е закажано за во 11.30 часот, ќе почне со задоцнување. Причина за задоцнувањето е тоа што судијката која се споменуваше во бомбите, Сафије Лаличиќ,...

Тензично во Собранието полицијата спречи упад во законодавниот дом во Тирана

Тензично во Собранието, полицијата спречи упад во законодавниот дом во Тирана

Макфакс | пред 2 часа

Во Тирана дојде до судир на полицијата со учесниците на протестот кои имаа намера да влезат во Собраниет. Албанската телевизија „Њуз 24“ инфомира дека полицијата употребува и солзавец додека, пак, во судирот...

Учество на граѓаните во креирањето на Буџетот на Општина Илинден за 2018 година

Учество на граѓаните во креирањето на Буџетот на Општина Илинден за 2018 година

Макфакс | пред 2 часа

Во организација на Општина Илинден, во средното општинско стручно училиште „Илинден“ се одржал Буџетски форум на кој граѓаните преку посочување на приоритетните проекти во нивните населени места, имале...

Пожар во Дом за стари лица во Словенија повредени шест лица

Пожар во Дом за стари лица во Словенија, повредени шест лица

Макфакс | пред 2 часа

Најмалку шест лица се повредени во пожар што избил во дом за стари лица во Чрномељ, во југоисточна Словенија. Поради пожарот беа евакуирани речиси седумдесет лица на вториот и третиот спрат. Едно лице...

Вучиќ во тридневна посета на Русија утре ќе се сретне со Путин

Вучиќ во тридневна посета на Русија, утре ќе се сретне со Путин

Макфакс | пред 2 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ја започнува тридневната посета во Русија, за време на којашто ќе оствари средба и со претседателот на земјата, Владимир Путин. Состанокот со Путин, Вучиќ го означи...

Големи протести пред албанскиот парламент

Големи протести пред албанскиот парламент

Макфакс | пред 3 часа

Албанската опозиција во Тирана околу 10 часот ги започна протестите пред Собранието, додека, пак, во законодавниот дом има тензична состојба поради што седницата за избор на јавен обвинител е прекината....

Општина Центар ја реконструира атмосферската и фекалната канализација во ОУ 11 ти Октомври

Општина Центар ја реконструира атмосферската и фекалната канализација во „ОУ 11-ти Октомври“

Макфакс | пред 3 часа

Општина Центар започна со комплетна промена на целата атмосферска и фекална канализација во Основното училиште “11-ти Октомври“, информираат од општината и додаваат дека се работи за проблем кој датира...

Во Дебар и Маврово до 10 сантиметри снег

Во Дебар и Маврово до 10 сантиметри снег

Макфакс | пред 3 часа

Во седум часот утрово најстудено било во Маврово со измерени -7 степени, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи. Во Крушево биле измерени -5, Пожаране и Ѓуриште -3, Берово и Тополчани -2, а...

Демократски сојуз Неопходна е Стратегија за намалување на загадувањето

Демократски сојуз: Неопходна е Стратегија за намалување на загадувањето

Макфакс | пред 3 часа

Демократскиот сојуз смета дека е неопходна Стратегија за намалување на загадувањето на воздухот во која ќе бидат дефинирани краткорочни и долгорочни мерки.  Во таа насока од партијата испратиле предлог...

Груевски Пешевски и Јанакиески не сакале да ги слушаат бомбите во СЈО

Груевски, Пешевски и Јанакиески не сакале да ги слушаат „бомбите“ во СЈО

Макфакс | пред 3 часа

Специјалната обвинителка Лиле Стефанова на рочиштето за „Траекторија“ рече дека обвинетите во секое време и во предистражна и во истражна постапка можеле да направат увид во доказите. Таа на денешното...

Екстремистите уапсени во Грција планирале да го убијат Ердоган

Екстремистите уапсени во Грција планирале да го убијат Ердоган

Макфакс | пред 3 часа

Деветмината левичарски екстремисти, кои беа приведени од грчките власти во пресрет на посетата на Реџеп Таип Ердоган во земјата, планирале атентат врз турскиот претседател, пишува грчкиот весник „To Vima“...

Почина Стамен Филипов  уривачот на закони пред Уставниот суд

Почина Стамен Филипов – уривачот на закони пред Уставниот суд

Макфакс | пред 3 часа

На 74 години, почина Стамен Филипов,  правник во пензија, човекот кој поднесе најмногу иницијативи пред Уставен суд за преиспитување на уставноста на многу закони и законски решенија. Стамен Филимов или...

Во тек напад во Кабул Исламска држава презеде одговорност

Во тек напад во Кабул, Исламска држава презеде одговорност

Макфакс | пред 3 часа

Вооруженa група нападна зграда во близина на разузнавачки центар за обука во Кабул. Според соопштението на Министерството за внатрешни работи во земјата, кратко по 10 часот по локално време, вооружена...

Викендов во Скопје пајак службата кренала 143 возила

Викендов во Скопје пајак-службата кренала 143 возила

Макфакс | пред 3 часа

Во текот на изминатиот викенд пајак-службата во Скопје кренала 143 непрописно паркирани возила, информира МВР. Сообраќајната полиција, пак, викендов казнила 97 возачи кои го управувале возилото со поголема...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност