Истражување Средношколците ниту си ги знаат правата ниту учествуваат во училишните тела

[Истражување] Средношколците ниту си ги знаат правата, ниту учествуваат во училишните тела

Радио МОФ | ново

Мнозинството средношколци не си ги знаат своите права. 32% од анкетираните ученици изјавиле дека воопшто не се запознаени, додека само 9% одговориле дека се многу запознаени со своите права, ова е клучниот...

 Тврдокорните утре протестираат пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ и Собранието

„Тврдокорните“ утре протестираат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и Собранието

Радио МОФ | пред еден час

„Тврдокорни“ и „Македонски обединети сили“ утре организираат протест против, како што велат, двојазичноста и албанизацијат на Македонија. Протестот започнува од 18 часот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во...

Западниот Балкан во услови на мигрантска криза  Тркалезна маса на Филозофскиот факултет при УКИМ

Западниот Балкан во услови на мигрантска криза – Тркалезна маса на Филозофскиот факултет при УКИМ

Радио МОФ | пред еден час

„Јакнење на капацитетите и ресурсите во услови на мигрантска криза на Западен Балкан“ е насловот на меѓународната тркалезна маса што денеска ќе се одржи на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св....

Само 2 отсто од скопјани целосно селектираат отпад 70 отсто сметаат дека треба

Само 2 отсто од скопјани целосно селектираат отпад, 70 отсто сметаат дека треба

Радио МОФ | пред 18 часа

Само два проценти од скопјани целосно го селектираат отпадот, иако високи 70 отсто сметаат дека селектирањето е важно, покажа анкетата на „Гоу Грин“, направена во рамки на одбележувањето на Европската...

Ќе се менува прагот на информирање за загадувањето НВО секторот незадоволен од предлогот

Ќе се менува прагот на информирање за загадувањето, НВО секторот незадоволен од предлогот

Радио МОФ | пред 18 часа

Прагот на информирање и алармирање за загадување на воздухот со ПМ10 честичките ќе се намалува од пет на два дена. Во Министерството за животна средина и просторно планирање ова како предлог веќе се подготвува,...

Народен правобранител Да се развива свеста за толеранција кај децата и да се елиминира насилството

Народен правобранител: Да се развива свеста за толеранција кај децата и да се елиминира насилството

Радио МОФ | пред 18 часа

Народниот правобранител по повод 20 Ноември – Светскиот ден на детето испрати соопштение во кое истакнува дека сите треба да работиме на развивање на свеста за толеранција кај децата и за елиминирање на...

Град Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочекот на Нова година

Град Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочекот на Нова година

Радио МОФ | пред 19 часа

Градоначалникот Петре Шилегов на денешната седница на Советот на Градот Скопје информираше дека се откажува дочекот на Новата 2018 година, а средствата коишто беа планирани за организирање на прославата...

Дескоска Училиштата и факултетите треба да бидат школи на демократија

Дескоска: Училиштата и факултетите треба да бидат “школи на демократија”

Радио МОФ | пред 20 часа

Ученичкото организирање е значајна можност за „демократска едукација“. Преку здружувањето, учениците учат за начините на организирано остварување на своите права и интереси, а со учество во процесот на...

Го испуштиле последниот воз за Европа сега го живеат македонскиот крпен живот

Го испуштиле последниот воз за Европа, сега го живеат македонскиот „крпен живот“

Радио МОФ | пред 20 часа

Рама и Сафуат Сиријците Сафуат и Рама и нивниот 17-годишен брат се меѓу илјадниците бегалци и мигранти кои останаа заглавени на македонските граници по затворањето на балканската рута. Тие биле во последниот...

Уште десет дена за забелешки за измените на Законот за медиуми

Уште десет дена за забелешки за измените на Законот за медиуми

Радио МОФ | пред 20 часа

До 30 ноември медиумските здруженија, поединци и други засегнати ќе можат на страната на ЕНЕР да остават забелешки за втората драфт верзија на измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги....

Дали слетавме на Месечината  предавање на ФЕИТ

Дали слетавме на Месечината? – предавање на ФЕИТ

Радио МОФ | пред 23 часа

Дали слетавме на Месечината?“ – ова е една од најголемите енигми во астрономијата, што скоро 40-тина години ги инспирира луѓето да истражуваат и да пишуваат за неа. Токму на оваа тема ќе се зборува на...

Петто издание на детскиот фестивал Сонот на облачето

Петто издание на детскиот фестивал „Сонот на облачето“

Радио МОФ | пред 24 часа

Интернационалниот детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ ќе се одржи од 20 до 22 ноември во просториите на Младинскиот културен центар. Петтото издание на овој фестивал е еден од малкуте...

 Фото Футуристичката библиотека во Кина со 1 2 милиони книги

[Фото] Футуристичката библиотека во Кина со 1,2 милиони книги

Радио МОФ | пред еден ден

Во Кина неодамна е отворена нова библиотека со футуристички изглед, која располага со 1,2 милиони книги. Инспириран од нејзиниот дизајн, данскиот фотограф Осип ван Дивенбод направи впечатливи фотографии...

Ѓорче Ставрески Се надевам дека Исцелител ќе ја намали стигмата околу медицинската марихуана

Ѓорче Ставрески: Се надевам дека „Исцелител“ ќе ја намали стигмата околу медицинската марихуана

Радио МОФ | пред еден ден

Ѓорче Ставрески е режисер и сценарист на филмот „Исцелител“, чија премиера се случи синоќа на затворањето на Синедејс. За Радио МОФ Ставрески зборува за стигмата околу користење на медицинска марихуана,...

Петиција Стоп за паркирање на тротоар  граѓани бараат ослободување на јавниот простор

Петиција „Стоп за паркирање на тротоар“ – граѓани бараат ослободување на јавниот простор

Радио МОФ | пред еден ден

Паркирањето на коли на тротоар е незаконско.  Со паркирање на тротоар се загрозува безбедноста на пешаците, пред се на најранливите групи како ученици, лица со посебни потреби, мајки со деца во количка,...

 Срце од камен победник на Синедејс  16 тото издание затворено со премиера на Исцелител

„Срце од камен“ победник на „Синедејс“, 16-тото издание затворено со премиера на „Исцелител“

Радио МОФ | пред еден ден

Сцена од „Срце од камен“ „Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмундур Амар Гудмундсон е најдобар филм на 16-тиот Фестивал на европски филм „Синедејс“, беше соопштено на синоќешното...

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Радио МОФ | пред еден ден

Од денеска до 26 ноември во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмски циклус посветен на современиот шпански филм. Ќе бидат прикажани седум филмови со превод на македонски и англиски јазик. Филмската...

Македонија дел од Европската недела за помалку отпад

Македонија дел од Европската недела за помалку отпад

Радио МОФ | пред еден ден

Македонија се вклучува во одбележувањето на Европската недела за помалку отпад во чии рамки од 20 до 26 ноември ќе се организираат стотици настани низ цела Европа. Европската недела за намалување на отпадот...

Синдикатот на градежниците бара подобрување на работничките права

Синдикатот на градежниците бара подобрување на работничките права

Радио МОФ | пред еден ден

Независниот синдикат на градежните работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТГ) бара Министерството за труд и социјална политика (МТСП) да формира посебна комисија која ќе се залага за подобрување...

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Радио МОФ | пред еден ден

Само 18 проценти од територијата на Македонија е покриена со канализациска мрежа, покажуваат податоците на граѓанската организација Новинари за човекови права. Во урбаните средини 87 проценти од канализацијата...

Филм со моќна еко порака Земјата од иднината најдобар на осмиот Мобил фестивал

Филм со моќна еко-порака „Земјата од иднината” најдобар на осмиот „Мобил фестивал“

Радио МОФ | пред еден ден

Осмото издание на „Мобил фестивал“ заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделување на наградите за најдобрите филмови снимени со мобилен телефон. Млада публика меѓу кои беа авторите на филмовите,...

 One night in America  добротворен концерт на американска музика

„One night in America“ – добротворен концерт на американска музика

Радио МОФ | пред 2 дена

На 1 декември, петок, од 20 часот во новата зграда на Македонската филхармонија, ќе се одржи добротворен концерт на американска музика. Македонско-американската алумни асоцијација (МААА) го организира...

Македонска премиера на Исцелител и доделување награди за крај на 16  Синедејс

Македонска премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на 16. „Синедејс“

Радио МОФ | пред 2 дена

Со македонската премиера на „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески и доделување награди за најдобри филмови од двете натпреварувачки селекции – Официјалната и СинеБалкан, вечер во кино „Милениум“...

Промоција на книгата Гуш и Бац #ЈазикотнаЕрато и изложба на илустрации

Промоција на книгата „Гуш и Бац“ #ЈазикотнаЕрато и изложба на илустрации

Радио МОФ | пред 2 дена

На 2 декември, ден пред одбележувањето на меѓународниот ден на лицата со попреченост, во Чифте Амам ќе биде промовирана книгата „Гуш и Бац”, заедно со изложба на илустрациите од книгата. Во неа се содржани...

Почина гитаристот и основач на AC DC Малколм Јанг

Почина гитаристот и основач на AC/DC, Малколм Јанг

Радио МОФ | пред 3 дена

По тригодишната борба со деменција, денес почина легендарниот гитарист и еден од основачите на групата AC/DC, Малколм Јанг. Јанг имаше 64 година, а веќе подолго време не свиреше во бендот поради болеста....

 Рецензија Обликот на водата цели високо но грандиозно потфрла

[Рецензија] Обликот на водата цели високо, но грандиозно потфрла

Радио МОФ | пред 3 дена

Вчеравечер, во Кино Милениум, 12 денови пред светската премиера, домашната публика го гледаше  најновото дело на Гилермо Дел Торо.  Во Обликот на Водата, Сели Хокинс ја игра  Елиса Еспозито, нема жена,...

Ќе се формира единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе

Ќе се формира единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе

Радио МОФ | пред 3 дена

Владата на синоќешната 39-та седница донесе одлука за формирање на Национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе. Единицата ќе се формира преку склучување на Меморандум за...

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Радио МОФ | пред 3 дена

Во фоајето на Македонската опера и балет од 20 часот ќе се одржи вечер на шведска музика „Музика на кралското семејство Бернадот од Шведска“ во рамки на 18. Есенски музички свечености. Ќе настапат сопранистките...

Доделување награди за најдобрите филмови на 8  Мобил фестивал

Доделување награди за најдобрите филмови на 8. „Мобил фестивал”

Радио МОФ | пред 3 дена

Во Кинотеката на Македонија од 20 часот ќе се одржи финална вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и...

 Став Дискриминација  секојдневние кое што не го гледаме

[Став] Дискриминација – секојдневние кое што (не) го гледаме

Радио МОФ | пред 3 дена

Како дел од програмата на Учиме право е и правото на еднаквост и заштита од дискриминација како и говорот на омраза. Застрашувачки е фактот дека поголемиот дел од средношколците на овие предавања прв пат...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност