3 5 години затвор за шпански рапер за текстови кои поддржуваат тероризам

3,5 години затвор за шпански рапер за текстови кои поддржуваат тероризам

Радио МОФ | пред 23 минути

Шпанскиот врховен суд ја потврдил пресудата од три и пол години затвор за раперот Хосе Мигел Аренас Белтран , познат под псевдонимот „ Валтроник “, за песни кои го слават тероризмот, го навредуваат шпанското...

Втора студентска конференција за историја археологија и класични студии

Втора студентска конференција за историја, археологија и класични студии

Радио МОФ | пред 23 минути

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, во соработка со Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип и Клубот на млади историчари на Македонија – Клио ја организираат втората студентка конференција за историја,...

Усвоена Стратегијата за култура  децентрализација на културните установи и бришење од Регистарот за културно наследство на дел од Скопје 2014

Усвоена Стратегијата за култура – децентрализација на културните установи и бришење од Регистарот за културно наследство на дел од „Скопје 2014“

Радио МОФ | пред 28 минути

Темелни реформи,  преструктуирање и обнова на културниот систем во Република Македонија треба да донесе новата Стратегија за култура 2018-2022 година и нејзиниот Акциски план, кои Владата ги усвои вчера....

Трибина за состојбата со македонската литература за деца и млади

Трибина за состојбата со македонската литература за деца и млади

Радио МОФ | пред 48 минути

Трибина посветена на македонската литература за деца и млади денеска ќе се одржи на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕФТА-Скопје-Париз-Есен-Ротердам. На трибината, која ќе ја води Христо Петрески,...

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо

Радио МОФ | пред 48 минути

Управата за заштита на културното наследство и Кинотеката на Македонија денеска организираат специјална презентација и промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД изданието на доајенот на македонската...

Скопје смог аларм Скопје уште во февруари ја надмина годишната граница за аерозагадување

Скопје смог аларм: Скопје уште во февруари ја надмина годишната граница за аерозагадување

Радио МОФ | пред 58 минути

Главниот град и годинава ги надмина годишните дозволени граници на Европската Унија за загадување на воздухот – уште во февруари. Според податоците кои ги претставија од граѓанската иницијатива „Скопје...

Изложба Joie de vivre на Калина Брајковска

Изложба „Joie de vivre“ на Калина Брајковска

Радио МОФ | пред еден час

Во четврток, 22 февруари, во Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе биде отворена изложбата „Joie de vivre“ на Калина Брајковска. Авторските дела кои ќе бидат прикажани...

Стипендии за летен курс по германски јазик

Стипендии за летен курс по германски јазик

Радио МОФ | пред 18 часа

Академскиот центар за Централна, Источна и Југоисточна Европа од Баварија – BAYHOST им нуди на студенти од Македонија, како и од земји од регионот, можност за стипендии за летен курс по германски јазик...

 Три дена култура во Карев  филм театар изложба и многу музика

„Три дена култура“ во Карев – филм, театар, изложба и многу музика

Радио МОФ | пред 18 часа

Средношколски филмски фестивал, театарски перформанси, изложба и концерти се дел од средношколската манифестација „Три дена култура“, која од утре до петок ќе се одржува во скопската гимназија „Никола...

 Видео  ДНО е НЛО во првата епизода на Engage Kicks  Gigs за годинава

[Видео] „ДНО е НЛО“ во првата епизода на „Engage Kicks & Gigs“ за годинава

Радио МОФ | пред 19 часа

Во новото издание на Engage Kicks & Gigs, прво за годинава, ви ги претставуваме „ДНО е НЛО“. Владимир Поп Христов – Мио, Александар Поп Христов и Анастас Пујовски за слушателите на Радио МОФ исполнуваат...

Игра во која градите царство на лажни вести со научна и едукативна цел

Игра во која градите царство на лажни вести со научна и едукативна цел

Радио МОФ | пред 20 часа

Лажните вести веќе се цела посебна индустрија. За нив се прават филмови, претстави, а сега се претвораат и во игра, со благородна цел – на луѓето да им се помогне полесно да ги сфатат начините за манипулација...

24 часoвен хакатон за програмирање игри

24-часoвен хакатон за програмирање игри

Радио МОФ | пред 20 часа

Гете-институт Скопје во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство- ФИНКИ организира 24-часовен хакатон за програмирање игри. Поканети да учествуваат се сите оние кои имаат...

Радио МОФ слави седумка

Радио МОФ слави седумка

Радио МОФ | пред 21 часа

Со отворено студио, дискусија, концерт и журка, Радио МОФ во четврток, на 22 февруари, ќе го прослави својот седми роденден. Настаните за роденденот ќе се одржуваат во двете студиа на Радио МОФ и во Центарот...

Над 60 отсто од возачите користат мобилен додека возат

Над 60 отсто од возачите користат мобилен додека возат

Радио МОФ | пред 22 часа

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите, велат од Републички совет за безбедност на сообраќајот на патиштата...

 Став Полицијата под будното око на граѓаните

[Став] Полицијата под будното око на граѓаните

Радио МОФ | пред 22 часа

ФОТО: steveryu.com Пишува: м-р Магдалена Лембовска Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа. Полицискиот службеник ја претставува...

Стотици цивили и деца убиени во бомбардирање на власта во Сирија

Стотици цивили и деца убиени во бомбардирање на власта во Сирија

Радио МОФ | пред 22 часа

ФОТО: Mohammed Badra / ЕПА Бомбардирањата на безбедносните сили на сириската влада усмртиле најмалку 100 лица, меѓу нив и 20 деца во областа Источна Гута, предградието на Дамаск кое е контролирано од...

УНИЦЕФ со глобална кампања За секое дете живот  Македонија со втора највисока стапка на смртност на новороденчиња во Европа

УНИЦЕФ со глобална кампања „За секое дете живот“ – Македонија со втора највисока стапка на смртност на новороденчиња во Европа

Радио МОФ | пред 23 часа

Фондот за деца при Обединетите Нации или УНИЦЕФ денеска во Њујорк и во целиот свет ја почнува кампањата „За секое дете, живот“ со цел смртноста на новороденчињата да стане минато. Владите, здравствените...

Анализа Криптовалут  од желба за брза заработувачка до колапс

Анализа: Криптовалут – од желба за брза заработувачка, до колапс

Радио МОФ | пред 23 часа

Не се оптимистички проценките на светските економисти за судбината на криптовалутите, меѓу кои и на биткоинот. Во Македонија, на граѓаните законски им е забрането вложување на странски берзи и поседување...

Тендерот поништен нема фигаро за радовишките административки за 8 Март

Тендерот поништен, нема фигаро за радовишките административки за 8 Март

Радио МОФ | пред 23 часа

Радовишкиот градоначалник се откажа од идејата на жените вработени во општинската администрација да им подари фигаро за коса за 8 Март, а со пари од општината. По реакцијата на социјалните мрежи и бројните...

Протести во Аргентина за легализирање на абортусот

Протести во Аргентина за легализирање на абортусот

Радио МОФ | пред 23 часа

Илјадници Аргентинки протестираа пред Парламентот со барање за легализирање на абортусот и предупредија на ризиците по жените од нелегалните абортуси. „Парламентарците треба итно да го променат законодавството....

Хелсиншки комитет Да се почитуваат законските процедури кога мигрантите се враќаат од Македонија

Хелсиншки комитет: Да се почитуваат законските процедури кога мигрантите се враќаат од Македонија

Радио МОФ | пред 23 часа

Полицијата да биде внимателна при превезување бегалци и мигранти, а припадниците на Министерството за внатрешни работи да бидат одговорни за безбедноста на сите присутни во транзитните кампови и да се...

 Дали сум следен   ученици легнаа пред Белата куќа барајќи поголема контрола на купување оружје

„Дали сум следен?“ – ученици легнаа пред Белата куќа барајќи поголема контрола на купување оружје

Радио МОФ | пред 24 часа

Десетици ученици вчера легнаа на тротоарот пред Белата куќа за да побараат акција од претседателот за поголема контрола на оружјето откако 17 лица загинаа при пукање во училиште во Флорида. Родителите...

Промоција на збирката раскази Животот е  убав

Промоција на збирката раскази „Животот е … убав“

Радио МОФ | пред еден ден

Вечерва во „Литературно кафè Метаноја” (Максим Горки 19) со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на збирката раскази „ ЖИВОТОТ Е … УБАВ“ од Коста Милков во издание на „Метаноја”. Воведен збор ќе има...

 Видео  Ништо нема да нè раздели  нова песна на Бернајс Пропаганда

[Видео] „Ништо нема да нè раздели“ – нова песна на „Бернајс Пропаганда“

Радио МОФ | пред еден ден

Македонскиот бенд „Бернајс Пропаганда“ синоќа на својот Јутјуб канал ја сподели новата песна насловена „Ништо нема да нè раздели“. Видеоспотот за песната е дело на Давид Дољаница и Милан Блажевски. Песната...

 На Точак со анкета за украдени велосипеди

„На Точак“ со анкета за украдени велосипеди

Радио МОФ | пред еден ден

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ сподели анкета со цел собирање информации од велосипедската заедница за отсликување на моменталната ситуација на тема украдени точаци. Наодите од анкетата, како што информираат,...

Токио ќе го гради највисокиот дрвен облакодер на светот

Токио ќе го гради највисокиот дрвен облакодер на светот

Радио МОФ | пред еден ден

Јапонска компанија планира да го изгради највисокиот дрвен облакодер во светот за да ја одбележи својата 350-годишнина во 2041 година. Од „Sumitomo Forestry“ велат дека 10 отсто од 70-катната кула ќе биде...

Шќипе Мехмети е добитничка на Гран при на 17 Зимски салон

Шќипе Мехмети е добитничка на Гран-при на 17. Зимски салон

Радио МОФ | пред еден ден

Младата графичарка Шќипе Мехмети ја доби наградата Гран-при на 17-тиот Зимски салон на ДЛУМ, кој на тема „Спектрални места“ беше отворен во петокот во Националната галерија на Македонија – објект Чифте...

Изложба Ана Франк  историја за денес во Штип

Изложба „Ана Франк – историја за денес“ во Штип

Радио МОФ | пред еден ден

Патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес“ ќе биде отворена утре во 18 часот во Општинскиот Мултимедијален центар „Киро Глигоров“ Штип. Триесетина изложбени панели во рамки на настанот донесуваат...

Недоволни и несоодветни услугите за лицата со попречености на локално ниво

Недоволни и несоодветни услугите за лицата со попречености на локално ниво

Радио МОФ | пред еден ден

Социјалните, здравствените и образовните услуги за семејствата на лица со попреченост на локално ниво се недоволни, со доста недостатоци и најчесто неприспособени. Ова го покажува извештајот „Од закон...

Директорот на 25 Мај поднесе оставка по случајот со силуваната штитеничка

Директорот на „25 Мај“ поднесе оставка по случајот со силуваната штитеничка

Радио МОФ | пред еден ден

Директорот на Заводот за згрижување на деца со воспитно социјални проблеми и нарушено поведение „25 Мај“, Стевчо Соколовски , поднесе оставка од морални причини, информираа од Министерството за труд и...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност