Заев со честитка до исламските верници и до Реисот по повод Рамазан Бајрам

Заев со честитка до исламските верници и до Реисот по повод Рамазан Бајрам

Актуелно24 | пред 14 часа

Премиерот, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. Во честитиката пишува:...

Почина француската новинарка ранета во Мосул

Почина француската новинарка ранета во Мосул

Актуелно24 | пред 14 часа

Новинарката Вероник Роберт, која во понеделникот беше тешко ранета во експлозија од нагазна мина во Мосул, каде што работела на репортажа, почина денеска во Париз, соопшти медиумската телевизија „Франс...

Оружени грабежи во две аптеки во Скопје

Оружени грабежи во две аптеки во Скопје

Актуелно24 | пред 14 часа

Вооружени разбојници вчера ограбиле две аптеки во Скопје. Станува збор за два одвоени случаи, а полицијата трага по сторителите. Според информациите на МВР, вчера во 21 часот, во аптека на ул. „Џон Кенеди...

Аеродром Крадци им влегле во домот додека спиеле

Аеродром: Крадци им влегле во домот додека спиеле

Актуелно24 | пред 14 часа

Вооружени крадци провалиле во дом во скопската населба Аеродром, додека домаќините спиеле. За среќа, во инцидентот нема повредени лица. Според информациите на МВР, вчера во 23.20 часот, Д.Ц. (71) од Скопје...

Рашковски Фирма на братот на пратеникот Мукоски склучила договор за варосување на Арената од 10 евра по квадрат

Рашковски: Фирма на братот на пратеникот Мукоски склучила договор за варосување на Арената од 10 евра по квадрат

Актуелно24 | пред 14 часа

Случајно, или намерно, фирмата „Атриум“ од Вевчани, во сопственост на братот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, склучила договор за варосување на помошни простории во „Телеком арената“ за 10 евра...

Евакуирани пет згради во Лондон поради опасност од пожар

Евакуирани пет згради во Лондон поради опасност од пожар

Актуелно24 | пред 14 часа

Станарите на пет згради во северниот дел на Лондон синоќа биле евакуирани по налог на локалните власти поради опасност од пожар и итни градежни зафати за поставување на противпоражна заштита. Девет дена...

Димитров беше гостин на инаугурацијата на Вучиќ

Димитров беше гостин на инаугурацијата на Вучиќ

Актуелно24 | пред 14 часа

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вчера во Белград присуствуваше на свечениот прием во Палата Србија по повод инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Србија,...

Експлозија Рудари останаа заробени под земја во Колумбија

Експлозија: Рудари останаа заробени под земја во Колумбија

Актуелно24 | пред 14 часа

Во eксплозија на рудник за јаглен во централна Колумбија еден рудар загина, двајца се повредени, а 18 останале заробени под земја. „Дојде до експлозија во еден од рудниците во општината Кукунуба, на околу...

Стивен Хокинг Човештвото е во опасност Земјата нема иднина

Стивен Хокинг: Човештвото е во опасност, Земјата нема иднина

Актуелно24 | пред 14 часа

Човештвото ќе мора да ја напушти планетава во наредните стотина години или ќе се соочи со изумирање, предупреди познатиот научник и професор на „Кембриџ“, Стивен Хокинг, кој беше главен говорник на научната...

ВМРО ДПМНЕ СДС и Заев секој ден ѝ нанесуваат нови рани на Република Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев секој ден ѝ нанесуваат нови рани на Република Македонија

Актуелно24 | пред 14 часа

Зоран Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно кафе пред да го...

Хан и Прибе в понеделник доаѓаат во Скопје на средби со новиот владин состав

Хан и Прибе в понеделник доаѓаат во Скопје на средби со новиот владин состав

Актуелно24 | пред 14 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и правниот експерт Рајнхард Прибе в понеделник ќе пристигнат во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, со владини претставници и со политичките лидери. Од Европската...

Хан и Прибе в понеделник доаѓаат во Скопје на средби со новиот владин состав

Хан и Прибе в понеделник доаѓаат во Скопје на средби со новиот владин состав

Актуелно24 | пред 19 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и правниот експерт Рајнхард Прибе в понеделник ќе пристигнат во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, со владини претставници и со политичките лидери. Од Европската...

Заев Бренде Владата на Македонија отвора нови можности за земјата Норвешка е подготвена да помогне

Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора нови можности за земјата, Норвешка е подготвена да помогне

Актуелно24 | пред 19 часа

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, министер за надворешни работи на Кралството Норвешка. „Правиме исчекор кон евро-атлантските...

Убиен главниот човек за трансфер на пари на Исламска држава

Убиен главниот човек за трансфер на пари на Исламска држава

Актуелно24 | пред 19 часа

Воената коалиција предводена од силите на САД, денеска сопшти дека е убиен главниот човек задолжен за трансферот на пари за екстремистите на исламска држава. Според соопштението, со ова е прекината важна...

Ракометарите против Германија Словенија и Црна Гора на ЕП

Ракометарите против Германија, Словенија и Црна Гора на ЕП

Актуелно24 | пред 19 часа

Македонската ракометна репрезентација ги дозна имињата на селекциите против кои ќе игра на Европското првенство во Хрватска. Во првата фаза Македонија ќе игра против бранителот на трофејот Германија, односно...

Дејтон Воен авион срушен на вежба

Дејтон: Воен авион срушен на вежба

Актуелно24 | пред 19 часа

Воен авион кој вежбал за аеромитинг во Дејтон, Охајо, дожиевеал несреќа. Ова го соопштија официјални лица на Дејтон. Тие нагласуваат дека вакви несреќи се случуваат исклучително ретко, и засега не ја знаат причината.

Иванов на инаугурација на Вучиќ

Иванов на инаугурација на Вучиќ

Актуелно24 | пред 19 часа

Претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, соопшти Кабинетот на претседателот...

Русија Почна изградбата на гасоводот Турски тек

Русија: Почна изградбата на гасоводот “Турски тек”

Актуелно24 | пред 19 часа

Целта е да се засили испораката на руски гас кон Турција, но и Турција да стане транзитна земја кон Европската Унија наместо Украина. Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на почетокот на поставувањето...

Можна е средба на Трамп и Путин на маргините на Самитот Г20

Можна е средба на Трамп и Путин на маргините на Самитот Г20?

Актуелно24 | пред 19 часа

Портпаролот на Белата куќа, денеска изјави дека не е исклучива можноста дека ќе се случи состанок меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот лидер Владимир Путин. Оваа средба може да биде идниот...

Медицината контра алтернативата Дали канабисот лекува

Медицината контра алтернативата: Дали канабисот лекува?

Актуелно24 | пред 19 часа

Филип Достовски, претседател на Здружението “Зелена Алтернатива“ кое се залага за употреба на марихуаната во медински цели прашаува зошто и натаму државата ги „штити“ оние на кои им е потребно маслото...

Гужва на јужната граница На Богородица за влез во Грција се чека повеќе од еден час

Гужва на јужната граница: На „Богородица“ за влез во Грција се чека повеќе од еден час

Актуелно24 | пред 19 часа

За влез во Грција преку граничниот премин „Богородица“ утринава се чека повеќе од еден час, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на останатите...

Претпладне сончево попладне дожд и температура до 38 степени

Претпладне сончево, попладне дожд и температура до 38 степени

Актуелно24 | пред 19 часа

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе се движи од 30 до 38...

Почина фитнес блогерката Ребека Бургер откако ѝ експлодирал кујнски апрат

Почина фитнес блогерката Ребека Бургер откако ѝ експлодирал кујнски апрат

Актуелно24 | пред еден ден

Почина француската фитнес блогерка Ребека Бургер откако во нејзината рака експлодирал апарат за прскање шлаг. Информациите за ова ги соопшти нејзиното семејство, кое објави слика на уредот од кој починала...

Челзи Договорен трансферот на Бакајоко се чека Ван Дајк

Челзи: Договорен трансферот на Бакајоко, се чека Ван Дајк

Актуелно24 | пред еден ден

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте, пред да замине на одмор го доби првото засилување за новата сезона, а како што пренесуваат медиумите во Англија, можно е англискиот првак најдоцна до утре да се засили...

Мамиќ Бандити Не знаете што правите Модриќ е маченик

Мамиќ: Бандити! Не знаете што правите, Модриќ е маченик

Актуелно24 | пред еден ден

Здравко Мамиќ, долгогодишниот претседател на Динамо Загреб и менаџер на најголемата хрватска фудбалска ѕвезда Лука Модриќ, на вонредна прес-конференција рекол дека на играчот на Реал му бил „приреден медиумски...

Скарлет Јохансон во љубовна врска со својот адвокат

Скарлет Јохансон во љубовна врска со својот адвокат

Актуелно24 | пред еден ден

Холивудската актерка Скарлет Јохансон е во љубовна врска со својот адвокат Кевин Јорн. Скарлет се шетала со 51-годишниот маж по улиците на Њујорк, а двајцата биле фатени за раце, пишува „Дејли меил“. Вљубената...

Случај Меси Затворската казна претворена во парична

Случај Меси: Затворската казна претворена во парична

Актуелно24 | пред еден ден

Лионел Меси минатата година беше осуден на 21-месечна затворска казна поради даночно затајување, но таа, по најновиот предлог на обвинителот, му е претворена во парична. Меси беше осуден на затворска казна...

По четири години живот на мотор Ивана и Ману сега возат низ Европа

По четири години живот на мотор, Ивана и Ману сега возат низ Европа

Актуелно24 | пред еден ден

Скопјанката Ивана Чолаковска и нејзиниот сопруг Мануел Торес по  четири години поминати на мотор и извозени 147 илјади километри, решија и летово повторно да возат. Овој пат низ Европа. „Дојдовме во Македонија...

Собирале храна од депонија во Виница ја преработувале и ја продавале

Собирале храна од депонија во Виница, ја преработувале и ја продавале

Актуелно24 | пред еден ден

Двајца жители на село Ангелци, општина Василево, собирале храна од градската депонија во Виница, ја преработувале и потоа ја продавале. Полицијата поднесе кривична пријава против З.А. (41) од с.Јакимово...

Објавил експлицитни фотографии од девојката затоа што му раскинала

Објавил експлицитни фотографии од девојката затоа што му раскинала

Актуелно24 | пред еден ден

Триесет и двегодишен жител на Житоше, општина Долнени, објавил експлицитни фотографии на социјалните мрежи од неговата поранешна девојка. Полицијата поднесе кривична пријава против И.Ј. (32) од село Житоше,...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност