12 јадрениот Intel Core i9 7920x послаб од AMD Ryzen Threadripper

12 јадрениот Intel Core i9-7920x послаб од AMD Ryzen Threadripper?

Smartportal | пред 3 дена

Годинава бевме сведоци на големо покачување на бројот на јадрата во процесорите наменети за компјутерите, што беше иницирано од AMD и нивните нови Ryzen чипови , кои не само што се рамо до рамо во поглед...

Интервју со Иван Станковиќ кој на Weekend Media Festival ќе ни открие што сакаат жените

Интервју со Иван Станковиќ кој на Weekend Media Festival ќе ни открие што сакаат жените

Smartportal | пред 3 дена

Најголемиот регионален фестивал на комуникации, Weekend Media Festival , за својот десетти роденден во старата фабрика за тутун  во Ровињ од 21 до 24 септември ги донесува најрелевантните теми од областа...

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 8 на 23 август

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 8 на 23 август

Smartportal | пред 3 дена

После огромниот број на неофицијални информации, најави, шпекулации и слични занимации кои се нормални пред претставување на најпознатите смартфони, конечно Samsung го закажа настанот на којшто ќе го претстави...

Microsoft и Johnson Controls лансираат паметен термостат наречен GLAS

Microsoft и Johnson Controls лансираат паметен термостат наречен GLAS

Smartportal | пред 3 дена

Веќе подолго време се зборува дека Microsoft има план да ја смести Cortana во домовите на корисниците преку најразлични паметни уреди, како на пример паметен безжичен звучник. Сега, тие лансираат и паметен...

Нови рендери од Google Pixel 2 покажуваат многу понапреден и подопадлив дизајн

Нови рендери од Google Pixel 2 покажуваат многу понапреден и подопадлив дизајн

Smartportal | пред 3 дена

Минатата година Google за прв пат лансираше телефони под Pixel брендот. Овие уреди беа добро прифатени од критичарите, а особено многу беа пофалени камерата и перформансите на чистиот Android. Сепак, сите...

Правилниот избор на пневматици важен за безбедноста во сообраќајот

Правилниот избор на пневматици важен за безбедноста во сообраќајот

Smartportal | пред 3 дена

Пневматиците се една од поважните безбедносни карактеристики на возилото и во голема мера влијаат за сигурно управување со возилото: на неговиот сопирачки пат, на бучавата на возилото, па дури и на потрошувачката...

Новата мобилна апликација  Мој Документ  корисна алaтка за излез од административните лавиринти

Новата мобилна апликација ,,Мој Документ”, корисна алaтка за излез од административните лавиринти

Smartportal | пред 3 дена

Ротаракт клуб Широк Сокак Битола во соработка и помош од Ротари клуб Широк сокак Битола имаат чест да го претстават нивниот најнов проект апликацијата „МОЈ ДОКУМЕНТ“. Се работи за проект кој е во процес...

Елон Маск добил вербална дозвола за градење на подземен Hyperloop во САД

Елон Маск добил „вербална дозвола“ за градење на подземен Hyperloop во САД

Smartportal | пред 3 дена

Еден од најголемите визионери или според многумина еден од најдобрите претприемачи во поново време, Елон Маск, на твитер напиша дека Hyperloop, превозот во вакуум цевки кој ќе има брзини повисоки од оние...

EFF Кои компании ги чуваат вашите приватни податоци

EFF: Кои компании ги чуваат вашите приватни податоци ?

Smartportal | пред 4 дена

По „протекувањето“ на информации, како во случаевите на Сноуден и слични, светот дозна нешто коешто можеби и го знаеше. Властите не бираат начин како да дојдат до се’ поголемиот број на податоци и информации...

LG Innotek и Clearwin лансираат уред за стерилизирање на држачите за раце на ескалаторите

LG Innotek и Clearwin лансираат уред за стерилизирање на држачите за раце на ескалаторите

Smartportal | пред 4 дена

Верувам многумина од Вас многу често помислуваат на тоа тоа колку бактерии имаме на рацете и на какви се „микро“ опасности сме изложени кога сме надвор од дома. Навистина, кога ќе се помисли каде се ги...

Интервју со Петра Теман која доаѓа на 10 тиот Weekend Media Festival

Интервју со Петра Теман која доаѓа на 10-тиот Weekend Media Festival

Smartportal | пред 4 дена

Финците го имаат направено најдобриот брендинг на државата со само 30 евра вложени пари. Владата одобрила: Финците се имаат пошегувано на своја сметка и со саркастични emoji икони имаат направено врвен...

Google Play Protect ќе го штити вашиот уред од малициозни апликации

Google Play Protect ќе го штити вашиот уред од малициозни апликации

Smartportal | пред 4 дена

Google веќе одамна ги проверува апликациите коишто ги инсталираме од Play Store на нашиот уред, што до некаде направи да е скоро непотребно користење на дополнителен безбедносен софтвер. Сепак, технологијата...

Скопје подготвено за одржување на УЕФА Супер Купот 2017

Скопје подготвено за одржување на УЕФА Супер Купот 2017

Smartportal | пред 4 дена

Скопје, (20.08.2017) Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат...

Galaxy S9 ќе има Infinity Display со читач за отпечатоци вграден во него

Galaxy S9 ќе има Infinity Display со читач за отпечатоци вграден во него

Smartportal | пред 4 дена

Уште не се официјално претставени Galaxy Note 8 и iPhone 8, а ние веќе зборуваме за Galaxy S9. Признаваме, преокупирани сме со тоа што ни носи иднината, а ако може да се верува на новите информации за...

Avast ја купува Piriform  компанијата која стои зад развојот на познатиот CCleaner

Avast ја купува Piriform – компанијата која стои зад развојот на познатиот CCleaner

Smartportal | пред 4 дена

CCleaner е една од најпознатите програми на Windows наменета за „чистење“ на компјутерот од привремените датотеки, како и од датотеките останати од програмите кои веќе не се користат. Популарноста на програмата...

Chrome OS добива редизајн наменет за дисплеите на допир

Chrome OS добива редизајн наменет за дисплеите на допир

Smartportal | пред 4 дена

Оперативниот систем на Google наменет за лаптопите е прилично успешен последниве две години, особено на американскиот пазар, но Windows 10 и натаму е првиот избор на купувачите кога размислуваат за нов...

Nokia лансира два нови мобилни телефони со цена од 14 5 и 21 5 долари

Nokia лансира два нови мобилни телефони со цена од 14,5 и 21,5 долари

Smartportal | пред 4 дена

Бекап телефон кога ќе ви се истроши батеријата на главниот е прилично корисна работа, особено ако сте човек кој е многу често надвор од електричната мрежа. За таков телефон, одличен избор би биле новите...

Google Glass се враќаат како Enterprise Edition ќе бидат наменети за професионалците

Google Glass се враќаат како Enterprise Edition, ќе бидат наменети за професионалците

Smartportal | пред 5 дена

Очилата на Google кои ни ја навестија изменетата реалност беа пренапредни за своето време – иако во почетокот добија многу публицитет, кај купувачите поминаа скоро незабележано. И покрај тоа, многу групи...

Wizz Air ја најави новата политика за кабински багаж

Wizz Air ја најави новата политика за кабински багаж

Smartportal | пред 5 дена

ОД 29 ОКТОМВРИ НЕМА ДА СЕ НАПЛАЌА ДОПОЛНИТЕЛНО РАЧНИОТ БАГАЖ Скопје , 19 Јули 2 017: Wizz Air, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес најави дека патниците повеќе нема...

Потврдено iPhone 8 дефинитивно ќе има супер мала рамка

Потврдено: iPhone 8 дефинитивно ќе има супер мала рамка?

Smartportal | пред 5 дена

Информациите за iPhone 8 секојдневно буквално го преплавуваат интернетот. Повеќето од нив најавуваат телефон кој има многу мала рамка околу дисплејот и мал засек во горниот дел за звучникот, сензорите...

Skype ќе врати некои од старите функции во новата апликација по големите критики

Skype ќе врати некои од старите функции во новата апликација по големите критики

Smartportal | пред 5 дена

Минатиот месец Skype го претстави досега својот најголем редизајн , менувајќи го значително корисничкото искуство на кое досега беа научени корисниците. Со овој редизајн апликацијата се тргна од досегашниот...

Galaxy C10 ќе биде првиот смартфон на Samsung со двојна камера

Galaxy C10 ќе биде првиот смартфон на Samsung со двојна камера

Smartportal | пред 5 дена

Протекоа фотографии од натпреварувачот на Samsung во средната класа, Galaxy C10. Се работи за телефон кој ќе биде првиот на компанијата со двојна камера и во кој ќе се вградува новиот Snapdragon 660 процесор,...

Производителот на супер скапи луксузни телефони Vertu целосно згасна

Производителот на супер скапи луксузни телефони Vertu целосно згасна

Smartportal | пред 5 дена

Неодамна најавивме дека Vertu, производителот познат по супер луксузните телефони и смартфони ќе лансира нови уреди , но сега стигна веста која се очекуваше веќе подолго време – овој производител нема...

Поранешен директор од Apple вели дека заостануваат во развој и иновации

Поранешен директор од Apple вели дека заостануваат во развој и иновации

Smartportal | пред 6 дена

Ако се следат дизајните на скоро сите уреди на Apple по смртта на Стив Џобс, може да се забележи дека компанијата нема измислено ништо ново, односно некоја нова категорија на производ, што порано скоро...

LinkedIn ја претстави својата прва Windows 10 десктоп апликација

LinkedIn ја претстави својата прва Windows 10 десктоп апликација

Smartportal | пред 6 дена

Можеби е до некаде чудно, Microsoft којшто ја купи LinkedIn мрежата минатата година , да нема официјална апликација на својот оперативен систем. Сепак, за тие што ја следат компанијата, вакво нешто не...

Nokia 8 е најмоќниот телефон со Android на компанијата со двојна Carl Zeiss камера

Nokia 8 е најмоќниот телефон со Android на компанијата со двојна Carl Zeiss камера

Smartportal | пред 6 дена

Веќе неколку месеци се зборува за новиот знаменосец на Nokia со Android (пардон, HMD Global, компанијата која го купи брендот), кој досега мислевме дека ќе ја носи бројката 9, но според новите информации...

Weekend Media Festival во Хрватска ја донесува Turo  водечка peer to peer апликација за споделување на возила

Weekend Media Festival во Хрватска ја донесува Turo – водечка peer-to-peer апликација за споделување на возила

Smartportal | пред 6 дена

Преку Turo секој може да го изнајми својот приватен автомобил, но исто така да го изнајми совршениот автомобил за своите потреби Загреб – 17 јуни 2017 – За својот десетти роденден Weekend Media Festival...

Директор на Samsung Mobile потврди Note 8 ќе биде лансиран на крајот од август

Директор на Samsung Mobile потврди: Note 8 ќе биде лансиран на крајот од август

Smartportal | пред 6 дена

Наредните два месеци ќе бидат едни од највозбудливите кога се во прашање смартфоните. Apple планира да го претстави новиот iPhone 8, додека Samsung ќе одговори со Galaxy Note 8 , смартфон кој не само што...

Atari ги откри првите фотографии од својата нова ретро конзола

Atari ги откри првите фотографии од својата нова (ретро) конзола

Smartportal | пред 6 дена

Во осумдесеттите години од минатиот век, едно име било пред останатите кога биле играчките конзоли во прашање – Atari. Сепак, оваа компанија не успеа долго да опстане, особено по офанзивата на јапонскиот...

Amazon планира влез на пазарот на апликации за разговори

Amazon планира влез на пазарот на апликации за разговори?

Smartportal | пред 7 дена

Facebook Messenger, Viber, WhatsApp, Skype, Snapchat и уште колку не ги набројав тука. Апликации за разговори, покрај другото, сигурно не ни фалат како корисници, а може и да се каже дека ги има вишок....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност