Тројца кабинетски советници на Заев наспроти 86 на Груевски

Тројца кабинетски советници на Заев наспроти 86 на Груевски

10 без 10 | пред еден час

Премиерот Зоран Заев го советуваат само тројца кабинетски советници, додека Никола Груевски го советувале дури 86 луѓе.

Кривични пријави за сите судии поради кои избегаа Грујовски и Бошковски

Кривични пријави за сите судии поради кои избегаа Грујовски и Бошковски

10 без 10 | пред еден час

Здружението Зелена лупа ќе поднесе кривични пријави за сите инволвирани судии во скандалот што доведе до бегство на обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски осомничени во предметот „Тврдина“ на Специјалното...

Разбојник извршил кражба во канцеларии на Тутунски Комбинат  Прилеп

Разбојник извршил кражба во канцеларии на Тутунски Комбинат - Прилеп

10 без 10 | пред еден час

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Х.Р. (39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“.

Се преврте теренско возило на ШП Маркови кули  загина едно лице

Се преврте теренско возило на ШП „Маркови кули“, загина едно лице

10 без 10 | пред еден час

Како што информираа од полицијата вчера околу 13.45 часот во Прилеп, на шумски пат на местото викано „Присој", Е.Б. од Прилеп, управувајќи теренско возило „ФАП" со прилепски регистарски ознаки, сопственост...

Заев Нема веќе плата во кеш и инспекции со намера да ги казнат бизнисмените

Заев: Нема веќе плата во кеш и инспекции со намера да ги казнат бизнисмените

10 без 10 | пред 2 часа

Крај за исплата на дел од плата во кеш, царинење на килограм, поврат на ДДВ по налог на министер и капитални инвестиции во кои домашните компании ќе бидат подизведувачи, најави денеска премиерот Зоран...

Манчевски Новата Влада досега вработи 96 лица а претходната само од октомври до мај 7 708

Манчевски: Новата Влада досега вработи 96 лица, а претходната само од октомври до мај 7.708

10 без 10 | пред 3 часа

Од 1 јуни годинава до денеска од страна на новата Влада вкупно се вработени 96 лица во сите институции. Од нив, 32 се посебни кабинетски советници на министрите, а 26 лица се ангажирани во Владата како...

Вида Боева Пријатели со Грција и Србија а Бугарија ја сметаме за непријател

Вида Боева: Пријатели со Грција и Србија, а Бугарија ја сметаме за непријател?!

10 без 10 | пред 5 часа

Ова, во изјава, специјално за Плусинфо од Рим , го кажа Вида Боева, охриѓанка по потекло, новинарка по вокација, најверната соработничка, во јавноста позната како секретарка на Ванчо Михајлов, од 1961...

Каде завршувале донациите за Домот за деца без родители  11 октомври

Каде завршувале донациите за Домот за деца без родители ,,11 октомври“?

10 без 10 | пред 5 часа

Искршена ограда и дотрајани клупи. Зеленилото се изгубило меѓу догорчињата од цигари. Дотрајани фотелји, излупени ѕидови, искршени врати. Ова е првата слика од Домот „11 Октомври“ каде што со години се...

Боева Пријатели со Грција и Србија а БугаБоева ПриВида Боева Пријатели со Грција и Србија а Бугарија ја сметаме за непријател

Боева: Пријатели со Грција и Србија, а БугаБоева: ПриВида Боева: Пријатели со Грција и Србија, а Бугарија ја сметаме за непријател?!

10 без 10 | пред 7 часа

Ова, во изјава, специјално за Плусинфо од Рим , го кажа Вида Боева, охриѓанка по потекло, новинарка по вокација, најверната соработничка, во јавноста позната како секретарка на Ванчо Михајлов, од 1961...

денеска на Деве Баир од Бугарија во Македонија ќе влезат 300 припадници на Вооружените сили на САД

денеска на „Деве Баир“ од Бугарија во Македонија ќе влезат 300 припадници на Вооружените сили на САД

10 без 10 | пред 7 часа

Во шест конвои со по 20 борбени возила денеска на граничниот премин „Деве Баир“ од Бугарија во Македонија ќе влезат 300 припадници на Вооружените сили на САД кои ќе учествуваат на заедничката вежба со...

АЛЕКСАНДАР ЈОВАНОСКИ Над 80 отсто од договорот со Бугарија беше подготвен од Владата на ВМРО ДПМНЕ

АЛЕКСАНДАР ЈОВАНОСКИ: Над 80 отсто од договорот со Бугарија беше подготвен од Владата на ВМРО ДПМНЕ!

10 без 10 | пред 7 часа

Александар Петар Јованоски е програмски координатор во ИНСТИТУТ ЗА ЕВРОПСКИ ПОЛИТИКИ (ЕПИ) во интервју за Фактор говори за најавените реформи кои треба да го детерминираат европскиот пат на Македонија,...

Сугарески Пропустите на автопатот Миладиновце Штип ќе нѐ чинат уште 20 милиони евра

Сугарески: Пропустите на автопатот Миладиновце -Штип ќе нѐ чинат уште 20 милиони евра

10 без 10 | пред 7 часа

Дополнителни повеќе од 20 милиони евра ќе бидат потребни  за надминување на пропустите направени во изградбата на автопатот од Миладиновце до Штип, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески...

Пратениците пак ќе се обидат да го разрешат јавниот обвинител Зврлевски

Пратениците пак ќе се обидат да го разрешат јавниот обвинител Зврлевски

10 без 10 | пред 7 часа

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлески, прекината пред десетина дена. Оваа точка од дневниот ред на шестата собраниска...

МВР има право да ги уапси сите одговорни за бегството

МВР има право да ги уапси сите одговорни за бегството

10 без 10 | пред 7 часа

МВР има право да ги уапси сите одговорни за бегството, (судии и останати), да ги држат 24 часа (лишени од слобода) и да ги пуштат со по една кривична пријава - напиша на својот Фејсбук профил Ване Цветанов, екс...

Кабинетот на претседателот Иванов испрати покана до премиерот Заев како градоначалник на Струмица

Кабинетот на претседателот Иванов испрати покана до премиерот Заев како градоначалник на Струмица

10 без 10 | пред еден ден

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, испрати покана до Зоран Заев, градоначалник на општина Струмица со која што го поканува да присуствува на свеченостите што ќе се организираат по повод Илинден.

Талат Џафери ќе одржи говор на 2 Август во Крушево

Талат Џафери ќе одржи говор на 2 Август во Крушево

10 без 10 | пред еден ден

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска соопшти дека нему му паѓа редот годинава да се обрати на 2 Август, на празникот Илинден во Крушево.

САД Договорот меѓу Македонија и Бугарија е историски чекор напред

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е историски чекор напред

10 без 10 | пред еден ден

Амбасадите на САД во Скопје и во Софија преку заедничко соопштение го поздравија одобрувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија.

Maкфакс анкета 79 отсто од поддржувачите се за реформи во ВМРО ДПМНЕ

Maкфакс анкета: 79 отсто од поддржувачите, се за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

10 без 10 | пред еден ден

Четворица од пет поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ или 79 отсто од поддржувачите и симпатизерите на партијата се согласуваат со тврдењето дека во опозициската партија се потребни реформи, покажа најновата анекта...

МВР сѐ уште не може да ги открие Грујовски и Бошковски

МВР сѐ уште не може да ги открие Грујовски и Бошковски

10 без 10 | пред еден ден

Горан Грујовски и Никола Бошковски за кои Врховниот суд го потврди притворот, сѐ уште не се однесени во затворот во Шутка, дознава Плусинфо од извори во затворот.

По налогот од Апелација Бошковски во Шутка Грујовски не го пронашле дома

По налогот од Апелација: Бошковски во Шутка, Грујовски не го пронашле дома

10 без 10 | пред еден ден

Вечерва, по добивање на налогот од Апелациониот суд за притворање на ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски полицијата пред малку влегла во неговиот дом, но Грујовски не го нашла дома.

Владите го одобрија Македонската го објави договорот за добрососедство

Владите го одобрија, Македонската го објави договорот за добрососедство

10 без 10 | пред еден ден

Бугарската и Македонската Влада го одобрија договорот за добрососедство. Потпишувањето на договорот за добрососедство е израз на желбата на Република Бугарија да изгради добрососедски односи засновани...

Притвор за Горан Грујовски и за Никола Бошковски Јакимовски останува и без другиот пасош

Притвор за Горан Грујовски и за Никола Бошковски, Јакимовски останува и без другиот пасош

10 без 10 | пред еден ден

Ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и неговиот соработник Никола Бошковски од Управата за безбедност и контраразузнавање одат во притвор, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од Врховниот суд.

Интервју со Емил Димитриев за Макфакс Поддржувам освежување во партијата

Интервју со Емил Димитриев за Макфакс: Поддржувам освежување во партијата

10 без 10 | пред 2 дена

ВМРО-ДПМНЕ има квалитетен кадровски потенцијал кој треба рационално да биде искористен, рече пратеникот Емил Димитриев во интервју за „Макфакс“.

ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ Бришење на казната со која на даночните обврзници покрај плаќањето на глобата им беа затворени и деловните простории

ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ: Бришење на казната со која на даночните обврзници, покрај плаќањето на глобата, им беа затворени и деловните простории

10 без 10 | пред 2 дена

Група пратеници од владејачкото мнозинство во Собранието на РМ предложи измени на Законот за изменување на Законот за регистрирање на готовински плаќања, по скратена постапка.

Владата ќе ги објави сите доверливи договори со странските инвеститори

Владата ќе ги објави сите доверливи договори со странските инвеститори

10 без 10 | пред 2 дена

Владата на Република Македонија на вчерашната седница заклучи дека е од особен јавен интерес јавни да бидат информациите за тоа што е точно договарано со странските инвеститори при потпишување на договорите...

Заев во 15 часот ќе го објави договорот со Бугарија

Заев во 15 часот ќе го објави договорот со Бугарија

10 без 10 | пред 2 дена

Премиерот Зоран Заев денеска на конференција за медиумите ќе го претстави усогласениот текст на договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија.Договорот беше усвоен на вчерашната владина седница.

Владата го прифати текстот на Договорот за добрососедство со Бугарија

Владата го прифати текстот на Договорот за добрососедство со Бугарија

10 без 10 | пред 2 дена

Владата на Република Македонија доцна синоќа на седница го прифати Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република...

АЕК нема да го даде вишокот пари за Панорамското тркало

АЕК нема да го даде вишокот пари за Панорамското тркало

10 без 10 | пред 2 дена

Агенцијата за електронски комуникации, финансиер на Панорамското тркало, годинава нема да донира пари на сметката на ЈСП за изградбата на овој скап проект, објави ТВ 24 , истакнувајќи дека од АЕК добиле...

СЈО распиша оглас за 30 работни места

СЈО распиша оглас за 30 работни места

10 без 10 | пред 2 дена

Специјално јавно обвинителство распиша конкурс за нови 30 вработувања. Обвинителството има потреба од разен профил на работници, а огласот е распишан по подолго време, иако СЈО реално имаше потреба од...

Ставридис Македонија треба да биде следна држава во НАТО

Ставридис: Македонија треба да биде следна држава во НАТО

10 без 10 | пред 2 дена

Поранешниот командант на Северноатлантската алијанса, генералот Џејмс Ставридис, во изјава за Гласот на Америка истакна дека Македонија е следна држава која треба да се приклучи кон НАТО.

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност