Гејминг новости од минатата недела #37

Гејминг новости од минатата недела #37

IT.mk | пред 8 часа

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и седмо издание. Steam започна со нивната летна распродажба и до...

Затворени facebook страниците од Македонија кои шират лажни вести

Затворени facebook-страниците од Македонија кои шират лажни вести

IT.mk | пред 3 дена

Над 30 facebook-страници од управувани од Македонија се затворени. Станува збор за страници преку кои велешани ги споделувале лажни вести, јави BuzzFeed . Причината за затворањето нема врска со лажните...

Sega исфрли пет бесплатни игри за мобилен но дали да ги играте

Sega исфрли пет бесплатни игри за мобилен, но дали да ги играте?

IT.mk | пред 3 дена

Од неодамна, вљубеници во ретро игри имаат на располагање пет бесплатни игри и, од комфорот на нивниот телефон, можат да се втурнат во носталгично патување со Sonic The Hedgehog, Phantasy Star 2, Comix...

Кој го краде вашиот интернет

Кој го краде вашиот интернет?

IT.mk | пред 3 дена

Можеби има некои допирни точки со параноја, но подоцна или порано, не можете, а да не се запрашате дали е можно некој да го „позајмува“ вашиот интернет. Доколку не сте доволно внимателни и не го обезбедите...

Facebook сака да ги заштити своите корисници

Facebook сака да ги заштити своите корисници

IT.mk | пред 4 дена

Најголемата друштвена мрежа сака да ги заштити своите корисници од злоупотреби. Компанијата во Индија тестира функционалност која ќе им оневозможи на останатите корисници да преземат, споделат или препратат...

Играј и помогни хуманитарен гејминг турнир  Никола Поповски  Ниџо

Играј и помогни, хуманитарен гејминг турнир: Никола Поповски – Ниџо

IT.mk | пред 4 дена

Пред околу 7 години во сообраќајна несреќа животот го загуби Никола Поповски Ниџо. Неговите пријатели организираат меморијален, хуманитарен гејминг турнир во негова чест. С редствата што ќе се соберат...

Новата надгрaдба на Windows 10 со добра вест за гејмерите

Новата надгрaдба на Windows 10 со добра вест за гејмерите

IT.mk | пред 4 дена

Учесниците во Insider програмата на Microsoft, можат да ја тестираат новата верзија на Windows 10 Insider build . Со оваа надградба фокусот е на видеоигрите и проширената реалност. Еден од новитетите кој...

Дали сѐ може да се објасни со математички модели Предвидување на Арапската пролет

Дали сѐ може да се објасни со математички модели? Предвидување на Арапската пролет

IT.mk | пред 4 дена

На 18 декември 2010 година, Мохамед Буазизи се самозапали, ова беше првиот настан со кој започнаа немири во Тунис. Наскоро, во јануари се промени власта во Тунис. Во период од 18 декември до 1 февруари,...

Пробајте ја GWENT и бесплатно добијте ја The Witcher Enhanced Edition

Пробајте ја GWENT и бесплатно добијте ја The Witcher: Enhanced Edition

IT.mk | пред 4 дена

GWENT : The Witcher Card Game е Heartstone алтернатива во The Witcher универзумот. Се одликува со кампања за еден играч, но и бројни можности за проверка на вашето знаење со карти со вистински лица. Со...

GamersGate ја започнаа нивната летна распродажба

GamersGate ја започнаа нивната летна распродажба

IT.mk | пред 4 дена

Според најновите гласини, Valve се има изјаснето до сите Steamworks девелопери дека нивната голема распродажба започнува од 22.јуни и трае сè до 5.јули. Останатите продавници, пак, се трудат да го привлечат...

Групно преименување и споделување големи фајлови

Групно преименување и споделување големи фајлови

IT.mk | пред 4 дена

Rename Master е програм кој особено ќе биде ценет од дигиталните колекционери кои не сакааат повеќе да губат време со макотрпно преименување групи од фајлови. Наместо индивидуално преименување на вашите...

Иницијатива за покорисен PayPal во Македонија

Иницијатива за покорисен PayPal во Македонија

IT.mk | пред 4 дена

Пред неколку години најпопуларниот сервис за онлјан плаќање PayPal објави дека конечно услугите ќе можат да се користат и во Македонија. Тогаш сите се израдувавме, но поради неусогласеност на законите...

Интервју со Божидар Димовски маркетинг менаџер во Рептил маркети

Интервју со Божидар Димовски, маркетинг менаџер во Рептил маркети

IT.mk | пред 5 дена

Купувањето и доставата на производите до дома не е новитет. Дури постојат и куп сервиси кои доставуваат производи од продавници. Еден од најпопуларните стартапи Uber, заедно со куп продавници има заеднички...

Најдобрите Sega ретро игри бесплатно достапни за iOS и Android

Најдобрите Sega ретро игри бесплатно достапни за iOS и Android

IT.mk | пред 5 дена

Дали ви недостасува Sega конзолата и сакате да си го поиграте стартите хитови? Добри вести! Со Sega Forever проектот, Sega започна со префрлање на игрите на iOS и Android. Некои од насловите ќе доаѓаат...

Франција воведува визи за основачи на стартап САД сака да ги укине

Франција воведува визи за основачи на стартап, САД сака да ги укине?

IT.mk | пред 5 дена

Додека Франција најави дека ќе додаде специјална виза за основачи на стартапи, САД можеби размислува за нејзино укинување. Администрациајта на претседателот Трамп сака да го одложи и конечно да го повлече...

Германската полиција направи рации во 36 домови заради објави на Facebook

Германската полиција направи рации во 36 домови заради објави на Facebook

IT.mk | пред 5 дена

Во Германија објавите на друштвените мрежи можат да донесат сериозни законски последици. Германската полиција направи рација во 36 домови поради постови на друштвените мрежи. Рацијата кај овие граѓани...

Како изгледа проширената реалност на iPad

Како изгледа проширената реалност на iPad

IT.mk | пред 5 дена

Не е изненадување што Тим Кук е воодушевен од проширената реалност. Apple доцни зад Google, но има доволно време и уреди за да го надокнади загубеното време. Компанијата со iOS 11 започнува да ги проширува...

Стоп за непотребните мејлови со Unroll me Unlist или Unsubscribera

Стоп за непотребните мејлови со Unroll.me, Unlist или Unsubscribera

IT.mk | пред 5 дена

Постојано дружење со непотребни мејлови знае да влијае негативно на вашата ефикасност и иако можете лесно да ја прекинете таквата пракса со индивидуално кликнување на unsubscribe, постои побрз начин за...

Студиото зад Hitman стана независно и ги чести гејмерите со бесплатни мисии

Студиото зад Hitman стана независно и ги чести гејмерите со бесплатни мисии

IT.mk | пред 5 дена

Ова не е лесна година за ветеранското студио IO Interactive. Луѓето кои нѝ го донесоа серијалот со омилениот атентатор првин беа соочени со отпуштања, а потоа и изложени на еден вид модерна аукција каде...

ИТ индекс HASELT  компанијата иноватор на технологии кои спојуваат и повеќе од само софтверски решенија

ИТ индекс: HASELT – компанијата иноватор на технологии кои спојуваат и повеќе од само софтверски решенија

IT.mk | пред 6 дена

(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс ) ПРОФИЛ 1. Датум кога официјално започнавте со работа: 25 Март 2017 2. Од...

Blizzard потпиша ексклузивен е спорт договор со Twitch

Blizzard потпиша ексклузивен е-спорт договор со Twitch

IT.mk | пред 6 дена

Фановите на Overwatch и Hearthstone ќе можат да ги гледаат турнирите во овие игри ексклузивно на Twitch Prime. Blizzard и Twitch потпишаа ексклузивен договор со кој видеоигрите на Blizzard ќе бидат достапни...

OnePlus 5 најдобриот телефон под 500 долари

OnePlus 5, најдобриот телефон под 500 долари

IT.mk | пред 6 дена

Со Snapdragon 835 и 6GB RAM, OnePlus 5 секако ќе беше еден од најдобрите телефони. Додадете ја на тоа цената пониска од 500 долари и остатокот од хардверот и ќе ви биде јасно воодушевеноста на медиумите...

Microsoft може повторно да биде казнет во Европа Windows 10 исклучува антивируси

Microsoft може повторно да биде казнет во Европа: Windows 10 исклучува антивируси

IT.mk | пред 6 дена

Microsoft наскоро би можел да се врати пред Европската комисија за заштита од монопол. Компанијата призна дека најновиот оперативен систем Windows 10 може да го исклучи анитивирусот од трети производители....

Безбедносен пропуст во Linux OpenBSD NetBSD Solaris и FreeBSD

Безбедносен пропуст во Linux, OpenBSD, NetBSD, Solaris и FreeBSD

IT.mk | пред 6 дена

Безбедносните експерти ги повикаа администраторите да ги инсталираат безбедносните закрпи за Linux, OpenBSD и FreeBSD. Оперативните системи доаѓаат со безбедносен пропуст кој овозможува кревање на привилегиите,...

 Не се плашете од интелигентните машини работете со нив  Гари Каспаров

„Не се плашете од интелигентните машини, работете со нив“ – Гари Каспаров

IT.mk | пред 6 дена

Понекогаш најинтересните говори доаѓаат кога не го очекувате тоа. Еден од најдобрите шахисти, Гари Каспаров зборува за своето искуство и партиите шах со суперкомјутерот на IBM DeepBlue. Секако говорот...

OpenIV затворена GTA V модерската заедница разбеснета

OpenIV затворена, GTA V модерската заедница разбеснета

IT.mk | пред 6 дена

OpenIV затворена, GTA V модерската заедница разбеснета Во случај да сте ја провериле GTA V, дури и на кратко, тогаш не можете, а да не бидете импресионирани од огромниот свет кој Rockstar North го имаат...

Деинсталирајте програми со MyUninstaller

Деинсталирајте програми со MyUninstaller

IT.mk | пред 6 дена

Оние кои подолго време деинсталираат програми со алатката на студиото за софтвер, Nirsoft, дефинитивно ја паметат алатката MyUninstaller. Со оглед на тоа дека таквата алатка датира уште од 2003 година...

Министерот за здравство Арбен Таравари преку апликации до директна комуникација со граѓаните

Министерот за здравство Арбен Таравари, преку апликации до директна комуникација со граѓаните

IT.mk | пред 6 дена

Министерот за здравство Арбен Таравари сака на подиректен начин да го слушне гласот на граѓаните. Наместо на друштвените мрежи, граѓаните можат да контактираат со министерот преку WhatsApp и Viber на телефонскиот...

100 милиони долари за рекламирање на Snap

100 милиони долари за рекламирање на Snap

IT.mk | пред 6 дена

Студиото Time Warner се договори со Snap. Договорот за рекламирање и за оригинална содржина, што го потишаа двете компании е проценет на околу 100 милиони долари, јави Wall Street Journal . Договорот го...

Луди фанови успеаја да го пронајдат Millennium Falcon на Google Maps

Луди фанови успеаја да го пронајдат Millennium Falcon на Google Maps

IT.mk | пред 7 дена

Не можете да скриете весленски брод во тврдина од контејнери. Ова неодамна го дознаа од Lucasfilms, кога JediNewsUK ја сподели сателитската снимка на која се гледа Millennium Falcon. Бродот е скриен до...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност