Ранг листа на 10 највисоки плати во Македонија

Ранг-листа на 10. највисоки плати во Македонија

еМАГАЗИН | пред 6 часа

Највисоката годишна бруто плата во 2016 година во износ од 167.786.446 денари е исплатена во приватното здравство, па потоа следат секторот трговија / производство на фармацевтски производи и препарати;...

Реформаторите нема да предложат ниту ќе поддржат кандидат за нов лидер на ВМРО ДПМНЕ

Реформаторите нема да предложат, ниту ќе поддржат кандидат за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

еМАГАЗИН | пред 19 часа

Централниот Штаб на Внатрепартиската Иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од Републичкиот штаб, 19 Окружни и сите Општински штабови низ Република Македонија...

Општина Центар ќе ги избрише од планот шесте галии во Вардар

Општина Центар ќе ги избрише од планот шесте галии во Вардар

еМАГАЗИН | пред 2 дена

Шесте галии во Вардар ќе бидат избришани од планот „Мал ринг“, изјави градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, за „Макфакс “. Богдановиќ вели дека процедурата за менување на планот веќе ја почнале....

Член на Управниот одбор на Алкалоид купи акции во компанијата

Член на Управниот одбор на Алкалоид купи акции во компанијата

еМАГАЗИН | пред 2 дена

Од Алкалоид АД Скопје преку Македонската берза известуваат дека членот на Управен Одбор на Алкалоид, Виктор Стојчевски, се стекнал со 150 обични акции издадени од компанијата.

Останува евтината тарифа за граѓаните

Останува евтината тарифа за граѓаните

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Формата ќе зависи од...

Кој е Гоце Чакаровски заменик министерот за здравство кој предизвика лавина од негативни коментари на социјалните мрежи

Кој е Гоце Чакаровски, заменик министерот за здравство, кој предизвика лавина од негативни коментари на социјалните мрежи

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Додека трет месец по ред го чекаме новиот министер за здравство, пред неколку дена имавме можност во интервју на телевизијата Телма, да видиме што работи заменик министерот за здравство, Гоце Чакаровски,...

Промени во одборот на директори на Окта

Промени во одборот на директори на „Окта“

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Одборот на директори на „Окта“ АД - Скопје на својот 162-ри редовен состанок одржан на 13.12.2017 година на местото на Георгиос Камбаделис и Еманоуил Бардис, кои поднесоа оставка, назначи два нови членови...

Ужасно загадување во Скопје утрово Не се гледа прст пред око и смрди на пластика

Ужасно загадување во Скопје утрово: Не се гледа прст пред око и смрди на пластика

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Скопјани утрово ги разбуди магла „зачинета“ со специфичен мирис на платистика. Апликацијата „Мој воздух“ забележа присуство на 383 ПМ 10 честички на кубен метар во населбата Карпош, 316 во Центар, 291...

Нимиц Решението на спорот за името ќе доведе до стабилизација на регионот

Нимиц: Решението на спорот за името ќе доведе до стабилизација на регионот

еМАГАЗИН | пред 5 дена

Следната година може да се најде решение на проблемот со името, изјави во Брисел медијаторот Матју Нимиц, по завршување на првиот круг од преговорите меѓу Атина и Скопје за надминување на спорот, соопшти...

Купуваме двојно повеќе отколку што продаваме Расте увозот паѓа извозот на храна

Купуваме двојно повеќе отколку што продаваме: Расте увозот, паѓа извозот на храна

еМАГАЗИН | пред една недела

Во првите три квартали годинава вкупната вредност на извезени прехранбени производи изнесува 228,1 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка за трговската размена. Тоа е за 2,3 милиони евра...

Просечен Бугарин повеќе троши за автомобилот отколку за домот

Просечен Бугарин повеќе троши за автомобилот, отколку за домот

еМАГАЗИН | пред една недела

Бугарите повеќе трошат пари за одржување на своите автомобили, отколку за опремување на домовите, наведува Статистичката агенција на ЕУ - Евростат во анализата на вкупната потрошувачка за мебел, апарати...

Македонија на удар на инфлација Поскапеле лебот брашното млекото маслото

Македонија на удар на инфлација: Поскапеле лебот, брашното, млекото, маслото....

еМАГАЗИН | пред една недела

Според податоците на Државниот завод за статистика трошоците на живот во ноември 2017 година, во споредба со ноември 2016 година бележат пораст од 2,2 отсто, а цените на мало бележат пораст за 4,6 отсто....

Ведро и студено низ цела Македонија од утре дожд и снег

Ведро и студено низ цела Македонија, од утре дожд и снег

еМАГАЗИН | пред една недела

Ведро и студено време преовладува утрово во Македонија. Најстудено било во Берово каде се измерени минус седум степени. Во Скопје се измерени минус шест, минус пет во Тетово, Демир Капија и Битола, минус...

Владата подготвува нов закон за услуги Европски правила на игра за услужниот сектор

Владата подготвува нов закон за услуги: Европски правила на игра за услужниот сектор

еМАГАЗИН | пред една недела

Министерството за економија подготвува предлог на Закон за услуги. Оттаму велат дека во Националната програма за усогласување со законодавството на ЕУ, во делот на Поглавјето 03 – Право на основање и слобода...

Автопатите кон Косово и Тирана нема да се градат ниту следната година

Автопатите кон Косово и Тирана нема да се градат ниту следната година

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Буџетот на Министерството за транспорт за следната година е развоен и во најголем дел проектираните средства се расходи наменети за капитални проекти. Тие се позиционирани на ниво од 5 милијарди и 105...

Џафери ги достави барањата за одземање на имунитет на шестте пратеници

Џафери ги достави барањата за одземање на имунитет на шестте пратеници

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вечерва ги достави до Комисијата за мандантно-имунитетни прашања барањата за притвор за шест пратеници. Од Собранието на РМ соопштија дека...

Заев и Ахмети на средба со Џафери во Собранието

Заев и Ахмети на средба со Џафери во Собранието

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Во Собрание на Македонија во моментов се одвива средба на претседателот на Парламентот Талат Џафери, со премиерот Зоран Заев и претсдателот на ДУИ, Али Ахмети. До средбата доѓа во момент кога Собраниската...

СЕММ Измисленото интервју во Република обид за дезинформирање на јавноста

СЕММ: Измисленото интервју во „Република“ обид за дезинформирање на јавноста

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) реагира на вчерашното измислено интервју со поранешниот претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски во онлајн медиумот „Република“ (република.мк),...

Одлуката за екстрадиција на Грујоски и Бошкоски од Грција одложена за 13 декември

Одлуката за екстрадиција на Грујоски и Бошкоски од Грција одложена за 13 декември

еМАГАЗИН | пред 2 недели

За 13 декември е одложено рочиштето на Основниот суд во Солун на кое треба да се добие одговор на барањето на Министерството за правда на Република Македонија за екстрадицијата на бегалците Горан Грујоски...

Усвоен предлогот за стечај на Фени  Мирослав Анастасиевски назначен за стечаен управник

Усвоен предлогот за стечај на „Фени“: Мирослав Анастасиевски назначен за стечаен управник

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Основниот суд во Велес денеска го усвои предлогот за отворање стечајна постапка во „Фени инудустри“ Кавадарци. За стечаен управник е именуван Мирослав Анастасиевски од Гостивар. Судот ги повика банките...

Во Владата и министерствата ангажирани 113 лица за пи ар и за придружни функции

Во Владата и министерствата ангажирани 113 лица за пи-ар и за придружни функции

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Во Владата и министерствата ангажирани се 46 лица со примарна функција односи со јавност, а 57 лица работат на придружни функции како координација, логистика, анализа, истражување, сниматели.... Тринаесет...

Хрватскиот генерал Слободан Праљак почина откако во судницата во Хаг испи отров

Хрватскиот генерал Слободан Праљак почина откако во судницата во Хаг испи отров

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Слободан Праљак почина во болница во Хаг од отровот што го испи во судницата откако Хашкиот трибунал му ја потврди казната...

ВМРО ДПМНЕ нема одлука да излезе од Собрание Груевски не откри детали од средбата кај Иванов

ВМРО-ДПМНЕ нема одлука да излезе од Собрание, Груевски не откри детали од средбата кај Иванов

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не откри детали од синоќешната средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов, на која присуствуваше и премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев. - Во обид да ги смири тензиите...

Заев Со Груевски разговаравме отворено

Заев: Со Груевски разговаравме отворено

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Премиерот Зоран Заев изјави дека синоќешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски што ја имал во кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов поминала конструктивно и оти тема на разговорите, била...

Александар Кечовски нов претседател на одборот на директори на РЖ Услуги

Александар Кечовски нов претседател на одборот на директори на „РЖ Услуги“

еМАГАЗИН | пред 2 недели

„РЖ Услуги“ АД Скопје преку Македонската берза информира дека во Трговскиот регистар при Централниот регистар на РМ извршена е следната промена во органот на управување: Славица Чикова е избришана од регистарот...

Извештај Домаќинствата најголеми загадувачи на воздухот

Извештај: Домаќинствата најголеми загадувачи на воздухот

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Греењето на домовите е најголем извор на загадувањето на воздухот. Ова го покажува извештајот за квалитетот на воздухот подготвен од Интерресорска група составена од 17 државни институции и граѓански еколошки...

Главниот град го очекува хаос ВМРО ДПМНЕ ќе протестира и ќе блокира крстосници во Скопје

Главниот град го очекува хаос: ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира и ќе блокира крстосници во Скопје

еМАГАЗИН | пред 2 недели

На удар е слобдномислечкиот Македонец, СДС се пресметува со сите оние кои се грижат и на кој Македонија им е значајна. Во 21 век имаме брутален политички прогон. Македонија е единственото место во светот...

Владата го именува Стево Пендаровски за нов национален координатор за НАТО

Владата го именува Стево Пендаровски за нов национален координатор за НАТО

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Пратеникот Стево Пендаровски е именуван за национален координатор за подготовка на Македонија за членство во НАТО, информира портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Одлуката за назначување на пратеникот...

Куќен притвор за шест лица а за тринаесет притвор од 30 дена за насилствата во Собранието

Куќен притвор за шест лица, а за тринаесет притвор од 30 дена за насилствата во Собранието

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Тринаесет мерки притвор од по 30 дена и шест мерки куќен притвор изрече Кривичниот суд за вчера приведените 24 лица. ОЈО ги гони за„терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата“,...

Кривична за струмичанецот кој го влечеше кучето врзано за кола

Кривична за струмичанецот кој го влечеше кучето врзано за кола

еМАГАЗИН | пред 2 недели

Кривична пријава за струмичанец за „мачење животни“ Скопје, 29 ноември 2017 (МИА) - Струмичката полиција поднесе кривична пријава против 61-годишниот К.З. од Струмица за сторено кривично  дело  „мачење...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност