Пред состанокот на FED нови рекорди на Волстрит

пред еден месец - ИнфоБанк

На Волстрит, во вторникот, сите главни индекси достигнаа нови највискои нивоа На Волстрит, во вторникот, сите главни индекси достигнаа нови највискои нивоа, како последица на трендот на растот, на цените...

Не, кешот (се уште) не е мртов

пред еден месец - ИнфоБанк

60% од плаќањата е во готовина Големата замена на парите како основен метод за плаќање на корисниците е тема која постојано се повторува. Со напредокот на технологијата, како безконтактните картички или...

Од утре во оптек новите банкноти од 200 и 2.000 денари

пред еден месец - ИнфоБанк

Утре, 15-ти декември, ќе бидат пуштени во оптек книжни пари од 200 и 2.000 денари Од утре, 15-ти декември, ќе бидат пуштени во оптек книжни пари во нови апоени од 200 и 2.000 денари, а ќе бидат повлечени...

Кина го девалвираше јуанот на осумгодишен минимум

пред еден месец - ИнфоБанк

Кина изврши девалвација на јуанот во однос на доларот на најниско ниво ! Кина изврши девалвација на јуанот во однос на доларот, прв пат намалувајќи ја неговата вредност на најниското ниво во повеќе од...

Швајцарците остануваат најбогати на светот

пред еден месец - ИнфоБанк

Швајцарците се најбогатите луѓе на светот, објави швајцарската банка „Credit Suisse“ Швајцарците се најбогатите луѓе на светот, објави швајцарската банка „Credit Suisse“ во годишниот извештај за богатството....

Што е исплатливо за инвестирање, а не е злато?

пред еден месец - ИнфоБанк

„Неодреденото чувство за визии“, не се однесува и на вискито. Движењето на пазарите за злато, нафта, акции, главно зависи од светските случувања. Нивната цена често е последица на „неодреденото чувство...

Акцијата на Стопанска банка Битола на врвот со прометот

пред еден месец - ИнфоБанк

Акцијата на Стопанска банка Битола беше на врвот со истргувани натпросечни 2.047 лотови Во текот на средата на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 13.470.895 денари и беше реалзиран преку...

Erste Card Club го презема работењето на Diners Club во Србија, Македонија и во Црна Гора

пред еден месец - ИнфоБанк

Erste Card Club d.o.o. (ECC), нов сопственик на Diners Club International Mak d.o.o.e.l. Скопје Договорот за купопродажба на сопственичкиот удел помеѓу компанијата SKB Capital S.A. од Луксембург и Erste...

УНИБанка прикажа висока добивка во првите девет месеци

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Во 2016 година Банката оствари позитивен финансиски резултат УНИБанка во 2016 година делуваше во согласност со приоритетните цели и задачи дефинирани во Бизнис планот за 2016 година. Клучна цел беше остварување...

ТТК Банка со повисока добивка во однос на ланскиот период

пред 2 месеци - ИнфоБанк

ТТК Банка АД Скопје во периодот 1.1. – 30.9.2016 година, оствари позитивен резултат ТТК Банка АД Скопје во периодот од 1.1.2016 до 30.9.2016 година дејствуваше во насока на остварување на своите приоритетни...

Централна кооперативна банка А.Д. Скопје забележа подобрување во работењето од лани

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Во третиот квартал од 2016 година, банката забележува позитивни резултати Во третиот квартал од 2016 година, Банката забележува подобрување на финансискиот резултат споредено со истиот период минатата...

Стопанска банка АД Скопје одлучи да подели дивиденда

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Стопанска банка АД – Скопје ќе подели Бруто дивидендата по акција од 159,00 денари ! Собранието на акционери на Стопанска банка АД – Скопје (СБ) одлучи да исплати дивиденда за обични акции во вкупен бруто...

Цените на нафтата во слободен пад

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Цените на нафтата на светските берзи се во пад веќе втора недела по ред Цените на нафтата на светските берзи се во пад веќе втора недела по ред, поради тоа што инвеститорите се сомневаат дека членките...

„Сити Банк” сака да пресели 900 вработени од Лондон во Даблин

пред 2 месеци - ИнфоБанк

„Сити“ разгледува опции за изнајмување на деловен простор во Даблин Американската „Сити Банк“ се подготвува да пресели 900 вработени од Лондон во Даблин, во рамки на своите планови по Брегзитот, пишува...

Еуролинк осигурување – Само еден клик до сигурен дом и зимување во Банско

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Денес започнува големата наградна игра на Еуролинк осигурување Денес започнува големата наградна игра на Еуролинк осигурување, „Лесно како клик – Само еден клик до сигурен дом и зимување во Банско“. Сите...

Четири акции со промет над еден милион денари

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Четири акции во тргувањето во вторникот завршија со промет над милион денари Дури четири акции во тргувањето во вторникот на Македонската берза завршија со промет над милион денари. Акцијата на Стопанска...

Азиските берзански пазари во остар пад по победата на Трамп

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Денеска вредноста на акциите на азиските берзи претрепе остар пад Вредноста на акциите на азиските берзи претрепе остар пад по победата на Доналд Трамп во трката за Белата куќа. Сите регионални пазари...

НБРМ: Вкупните депозити во банкарскиот систем зголемени за 4%

пред 2 месеци - ИнфоБанк

Вкупните депозити во банкарскиот систем зголемени, а годишниот раст изнесува 4% На 8 ноември 2016 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на којашто беа разгледани...

НЛБ Банка АД Скопје оствари рекордно висока добивка заклучно со третиот квартал

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Нето добивката на НЛБ е повисока за 43,6% во однос на истиот период од 2015 година Нето добивката на Банката заклучно со 30.09.2016 година изнесува 1.151.290 илјади МКД и е повисока за 43,6% во однос на...

Credit Suisse забележа изненадувачка добивка за третиот квартал

пред 3 месеци - ИнфоБанк

„Credit Suisse Group“  со изненадувачка добивка за третиот квартал „Credit Suisse Group“ забележа изненадувачка добивка за третиот квартал со поддршка на сите главни единици, откако извршниот директор...

Зголемен кредитниот рејтинг на “А“ за Триглав осигурување

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Подобар кредитен рајтинг на Групацијата Триглав По рејтинг агенцијата S&P Global Rating и агенцијата А.М. Best го подобри кредитниот рејтинг. Во рамките на редовната годишна ревизија, Агенцијата за кредитен...

Три блок трансакции со акциите на Макпетрол и Скопски Пазар

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Блок трансакции со акциите на Макпетрол и Скопски Пазар на берзата На Македонската берза во четврокот беа реализирани две блок трансакции со акцијата на Макпетрол по цена од 25.251,00 денари по акција,...

Охридска банка бележи раст на добивката во однос на ланскиот период

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Охридска банка годинава бележи раст на добивката од 14,8% во однос на 2015 Кумулативниот реализиран финансиски резултат за периодот од 1.1 до 30.9 2016 год. изнесува 425.0 милиони денари и споредено со...

Од декември во оптек банкноти од 200 и 2.000 денари

пред 3 месеци - ИнфоБанк

НБРМ од 15 декември годинава ги пушти книжните пари во апоени од 200 и 2.000 денари Народната банка на Република Македонија од 15 декември годинава ќе ги пушти во оптек книжните пари во апоени од 200 и...

Monte dei Paschi di Siena подготвува претставување на спасувачки план

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Италијанската банка „Monte dei Paschi di Siena“ со нов бизнис план ! Италијанската банка „Monte dei Paschi di Siena“ се подготвува да го претстави бизнис планот за зголемување на капиталот под водство...

Доаѓа нов бран на јакнење на доларот?!

пред 3 месеци - ИнфоБанк

Долар во однос на еврото зголемен за повеќе од 30% Од почетокот на месецот американскиот долар во однос на еврото се зголеми за повеќе од 30 отсто Најважната причина за овој тренд е мислењето на инвеститорите...

Акциите на Дојче банка паднаа на рекордно ниско ниво

пред 4 месеци - ИнфоБанк

Акциите на Дојче банка паднаа на рекордно ниско ниво Акциите на Дојче банка паднаа на рекордно ниско ниво и постои загриженост дека нејзиниот резервен капитал може да биде загрозен поради се поголемиот...

Македонски граѓани инвестираат во ONECOIN, законот не го дозволува тоа

пред 4 месеци - ИнфоБанк

инвестирањето во дигитални (крипто) валути, според регулативата не е дозволено ! Граѓаните од Република Македонија инвестираат во дигитална (крипто) валута ONECOIN, иако според закон тоа не е дозволено....

Хамонд: Ништо нема да им фали на Британските банки по Брегзит

пред 4 месеци - ИнфоБанк

Важно е Британија да го задржи статусот како одлично место за финансиски услуги Британскиот канцелар на државниот трезор Филип Хамонд одржа средба со лидерите на финансискиот и економскиот сектор во Велика...

Дали ОПЕК ќе го стабилизира пазарот – што бараат производителите на нафта?

пред 4 месеци - ИнфоБанк

Да се стабилизираат цените на нафтата, бара Иран ! Да се стабилизираат цените на нафтата, бара Иран. Земјата ќе ја поддржи секоја одлука на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) со цел стабилизирање...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk